Mazda3 BM/BN – monitorowanie temperatury i ciśnienia oleju silnikowego w iCar

Dział przeznaczony do rozwiązywania problemów z systemami elektronicznymi nadwozia

Postprzez wojtas82 » 19 wrz 2021, 14:55

Cześć,

niedawno kupiłem interfejs diagnostyczny ELM327 iCar2 Pro Vgate OBD2 PL i zainstalowałem na smartfonie (darmowe) aplikacje mobilne:

    – Car Scanner
    – Torque Lite
    – SDPROG

Zamontowałem iCar2 Pro w gnieździe OBD2 w moim samochodzie:

Mazda 3 (BM) Skyaktiv-G 120 (120KM / 88kW) benzyna, 1998ccm

i zsynchronizowałem każdą z aplikacji mobilnych z urządzeniem iCar2 Pro.

W każdej z aplikacji mobilnych chciałem monitorować następujące parametry:

    – temperatura płynu chłodzącego silnik
    – temperatura oleju silnikowego
    – ciśnienie oleju silnikowego
    – napięcia ładowania akumulatora

Niestety w żadnej z ww. aplikacji nie udało mi się znaleźć parametrów temperatury i ciśnienia oleju silnikowego. To nie jest przepadek, stąd moje pytanie do forumowiczów, a zwłaszcza tych którzy pracują w ASO Mazdy – dlaczego magistrala CAN w Mazdzie nie udostępnia tych parametrów?

Na pewno silnik Mazdy posiada czujnik ciśnienia oleju silnikowego, bo to on odpowiada za zapalanie się kontrolki z olejem silnikowym na desce rozdzielczej. Pytanie dlaczego sygnał z tego czujnika nie jest wystawiany na magistralę CAN?

Jeśli chodzi o czujnik temperatury oleju silnikowego, to nie mam pojęcia czy Mazda montuje je w swoich silnikach?

Proszę forumowiczów o wypowiedzenie się w temacie czujników temperatury i ciśnienia oleju silnikowego w silnikach Mazdy.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 10 kwi 2017, 14:53
Posty: 46 (19/2)
Skąd: Kraków
Auto: Mazda 3 BM HB SkyActiv-G 120KM 6MT 1998ccm 2016

Postprzez artgeo » 20 wrz 2021, 11:24

Zainstaluj na smartfonie Forscan Lite, tylko tam odczytasz to, czego szukasz. Pozostałe podane przez Ciebie nie współpracują z Mazdami, a jeśli czasem, to w bardzo ograniczonym zakresie.
Forumowicz
 
Od: 16 mar 2020, 09:23
Posty: 56 (1/8)
Skąd: Pomorskie
Auto: Mazda 3 BN, 2017, 179KM
Mazda 3 BM, 2014, 120KM

Postprzez wojtas82 » 29 gru 2021, 22:28

Być może aplikacja Forscan Lite faktycznie potrafi odczytać temperaturę i ciśnienie oleju silnikowego w Mazdzie 3 z 2016 r. Jednak trzeba ją najpierw kupić za 28 zł w sklepie Android Play aby się tego dowiedzieć. Niestety twórca aplikacji nie daje możliwości zainstalowania jej na okres próbny i sprawdzenia czy naprawdę działa jak należy.

Obrazek

Tak jak pisałem w poprzednim poście sprawdziłem następujące aplikacje na Androidzie:

    – Car Scanner
    – Torque Lite
    – SDPROG

i z tego co zaobserwowałem to mają one sporo problemów zaczynając od tego że nie potrafią odczytać temperatury i ciśnienia oleju silnikowego w Mazdzie 3. Poza tym podczas pracy potrafią zawieszać się i trzeba je zamykać z poziomu ustawień systemowych i ponownie uruchomić, co jest problemem gdy jedzie się samochodem i trzeba rozpraszać uwagę na takie niedogodności.

Czy ktoś z forumowiczów testował aplikację Forscan Lite i może podzielić się swoimi obserwacjami?

    1) Czy działa stabilnie?
    2) Czy potrafi odczytać temperaturę i ciśnienie oleju silnikowego w Mazdzie 3?
    3) Czy opłata 28 zł jest jednorazowa i czy będę mógł korzystać z aplikacji na każdym urządzeniu z Androidem połączonym z kontem z którego kupiłem aplikację?
    4) Czy za jej pomocą można podglądać i usuwać błędy silnika (check engine)?
Załączniki
Forscan_Lite_for_Android_screenshot.jpg
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 10 kwi 2017, 14:53
Posty: 46 (19/2)
Skąd: Kraków
Auto: Mazda 3 BM HB SkyActiv-G 120KM 6MT 1998ccm 2016

Postprzez krystiano » 30 gru 2021, 10:58

No ja dość często używam tej aplikacji (czegolnie jak miałem problem który opisywałem w swoim temacie )
I teraz tak :

Ad1 : tak działa stabilnie
Ad2: tak potrafi odczytać i nie tylko te.
Ad3: tak opłata jednorazowa. Uzywalem na 2ch telefonach i tablecie
Ad4: tak , jak masz takowe to ci pokaże I możesz usunąć.

Jest więcej opcji do wyboru. (Możesz loga nawet nagrać z odczytów. )

A i z tego co kojarzę jak ci się nie spodoba to możesz chyba zrezygnować i poprosić o zwrot kosztów programu (pewien nie jestem ).

Jakieś pytania to pisz.
Załączniki
Screenshot_20211128-132055.jpg
Ostatnio edytowano 30 gru 2021, 11:07 przez krystiano, łącznie edytowano 1 raz
Forumowicz
 
Od: 17 wrz 2020, 23:45
Posty: 656 (20/17)
Skąd: UK
Auto: Mazda 3 BM 2.2 2014 skyactive technology

Postprzez dobrzyn22 » 30 gru 2021, 11:02

nie znam lepszej aplikacji, a korzystałem z kilku... Działa stabilnie i daje dostęp do mnóstwa parametrów i f-cji serwisowych . Kasowanie błędów – jak najbardziej.

Opłata mnie trochę zdziwiła – do niedawna wersja lite była za free. Ale sprawdziłem na stronie, to możesz na laptopa wersję na Windows mieć za free nadal.
moja M3 SPRZEDAM: sprężyny zawieszenia przód Mazda3 BM/BN 2017r, oryginał
Avatar użytkownika
Moderator
 
Od: 21 cze 2009, 15:38
Posty: 5151 (19/65)
Skąd: Gdynia PL/ Norwegia
Auto: M3 BN 2.0b. 2017r
było M6 2.0 mzrcd '06

Postprzez krystiano » 30 gru 2021, 11:06

Zawsze byla oplata na androida (tak mi sie wydaje) , zaplacilem raz, a pozniej instalujesz na kilku urzadzeniach (wiem sprawdzone ).
Forumowicz
 
Od: 17 wrz 2020, 23:45
Posty: 656 (20/17)
Skąd: UK
Auto: Mazda 3 BM 2.2 2014 skyactive technology

Postprzez andrep » 2 sty 2022, 17:47

wojtas82 napisał(a):niedawno kupiłem interfejs diagnostyczny ELM327 iCar2 Pro Vgate OBD2

Cześć ja też takie cudeńko kupiłem by sprawdzić i odpowiedzieć na Twoje pytanie <oczko> https://allegro.pl/oferta/elm327-icar-p ... N2FlNWY%3D
przyszło 31.12 a wczoraj kupiłem For scan Lite i muszę powiedzieć że współpracuje wszystko z moim samochodem. Polecane oprogramowanie Car Scanner łączy się z w/w kostką bez problemu natychmiast , natomiast For Scan wymagał zmian w ustawieniu np. w ustawieniach – interfejs Bluetooch trzeba zaznaczyć V-Link.
W każdym razie działa a o to pytałeś :) Dlatego się wtrącam by Cię upewnić bo np.krystiano ma trochę inną "kostkę" z tego co wiem :D
PS
wojtas82 mam też interfejs ELM327 do podłączenia pod komputer(kabel) , sprawdzony już przez kogoś z forum i działał jak byś potrzebował?
Mazda CX3 AWD Obrazek
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 26 sty 2016, 16:58
Posty: 2517 (79/176)
Skąd: Kraków
Auto: Była/jest...
Mazda CX3 2016,Soul Red, AWD 2.0 154 KM AT,Sky Passion+Pakiet Saffety
Jest
BMW i3 "elektrowóz"2018 (XII) 170KM

Postprzez krystiano » 3 sty 2022, 11:23

W tym temacie pisalem jaka "kostke" uzywam. https://www.mazdaspeed.pl/forum/viewtopic.php?f=594&t=215582

Mozesz tez znalesc w sieci forscan "za darmo" (cracked) w celu przetestowania (wiem bo mialem, moze nadal gdzies mam :D )
Forumowicz
 
Od: 17 wrz 2020, 23:45
Posty: 656 (20/17)
Skąd: UK
Auto: Mazda 3 BM 2.2 2014 skyactive technology

Postprzez wojtas82 » 20 sty 2022, 21:42

Znalazłem ostatnio nieco czasu na research w sieci, i są tego efekty ;)

Na oficjalnej stronie internetowej projektu FORScan:

http://forscan.org/download.html

znalazłem paczkę "FORScan Demo" (FORScanDemo1.5.12.apk) na Android'a. Jak sama nazwa mówi jest to wersja demonstracyjna aplikacji "FORScan Lite" na Android'a. Ściągnąłem i zainstalowałem ją na tablecie, następnie sparowałem za pomocą Bluetooth z moją Mazdą 3.

Widzę że aplikacja FORScan została zaprogramowana z głową, parametry zostały pogrupowane w kilku modułach. W wyszukiwarce parametrów znalazłem:

PCM.ECT – Engine Coolant Temperature
PCM.EOT – Engine Oil Temperature


Niestety wersja demonstracyjna pozwala wrzucić na dashboard tylko jeden parametr w danej chwili. Sprawdziłem zachowanie obu parametrów w czasie jazdy i wszystko działa jak należy.

Niestety w wyszukiwarce parametrów nie znalazłem ciśnienia oleju silnikowego:

PCM.EOP – Engine Oil Pressure


@krystiano na zrzucie ekranu, który przesłałeś widać ten parametr, możesz mi przesłać wersję FORScan'a zainstalowaną na smartfonie? Widzę że też masz Mazdę 3 BM tylko że rocznik 2014, ja mam z 2016 więc problem z brakiem parametru ciśnienia oleju może wynikać z wersji aplikacji (ewentualnie demo vs. full).

@Andrep czy możesz potwierdzić, że w pełnej wersji FORScan'a też znalazłeś parametr:

PCM.EOP – Engine Oil Pressure


w wyszukiwarce parametrów?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 10 kwi 2017, 14:53
Posty: 46 (19/2)
Skąd: Kraków
Auto: Mazda 3 BM HB SkyActiv-G 120KM 6MT 1998ccm 2016

Postprzez andrep » 22 sty 2022, 13:58

Po kupnie zrobiłem połączenie i jak na screenach z "zegarkami" widać , natomiast ostatnio była aktualizacja ale nie mam czasu iść do samochodu – nie jest w pobliżu :D
W wersji demo (bez połączenia z samochodem) sprawdzałem ale są wgrane dane Forda Focusa 1.8 i
tytułu PCM.EOP – Engine Oil Pressure nie znalazłem :)
Polecam też poczytać instrukcję , jest super napisana.( Wyszukiwarka Edge fajnie tłumaczy)
https://forscan.org/documentation_Android.html
Załączniki
Screenshot_20220104-113531_FORScan Lite.jpg
Screenshot_20220104-113617_FORScan Lite.jpg
Screenshot_20220122-013850_FORScan Lite.jpg
Mazda CX3 AWD Obrazek
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 26 sty 2016, 16:58
Posty: 2517 (79/176)
Skąd: Kraków
Auto: Była/jest...
Mazda CX3 2016,Soul Red, AWD 2.0 154 KM AT,Sky Passion+Pakiet Saffety
Jest
BMW i3 "elektrowóz"2018 (XII) 170KM

Postprzez wojtas82 » 2 lut 2022, 19:11

No i w końcu znalazłem odpowiedź na nurtujące mnie pytanie ;)

Skontaktowałem się z twórcami aplikacji FORScan i zapytałem dlaczego w ich aplikacji (jak również w innych aplikacjach) nie jestem w stanie odczytać wartości parametru PCM.EOP (Engine Oil Pressure).

Okazuje się że we współczesnych samochodach oszczędności szuka się na każdym kroku, dlatego producenci samochodów montują włącznik zamiast czujnika ciśnienia oleju silnikowego. Włącznik jest tańszy niż czujnik i załącza się wtedy gdy ciśnienie oleju silnikowego jest niskie sygnalizując problem (wyciek oleju albo uszkodzona pompa oleju). Stan włącznika wystawiany jest na magistralę CAN jako wartość parametru LOW_OIL (Low Oil Pressure Switch).

Jeśli jednak producent nie oszczędza na osprzęcie i zamontuje w samochodzie czujnik ciśnienia oleju silnikowego, to z magistrali CAN bez problemu można odczytać wartość parametru PCM.EOP (Engine Oil Pressure).

Tak więc aby móc monitorować ciśnienie oleju silnikowego w Mazdzie 3, to trzeba kupić czujnik ciśnienia oleju i zamontować go (chyba najwygodniej na adapterze między misą olejową a filtrem oleju). Potem podłączyć do niego przewód, który będzie prowadził do zegara zamontowanego w kabinie samochodu.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 10 kwi 2017, 14:53
Posty: 46 (19/2)
Skąd: Kraków
Auto: Mazda 3 BM HB SkyActiv-G 120KM 6MT 1998ccm 2016

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

Moderator

Moderatorzy 3 / 323