CX-3 problemy z odpalaniem

Postprzez Gregor-M » 13 kwi 2023, 18:33

Witam,

Od ponad pół roku zmagam się z problemem odpalania mojej Mazdy CX-3 (2.0 benz. MT 2018). Auto potrafi wielokrotnie bezproblemowo odpalać, po czym niespodziewanie odmawia posłuszeństwa. Gdy problem się pojawia po naciśnięciu START słychać jakby cykanie przekaźnika, a następnie 3x sygnał dźwiękowy. Poniżej filmy jak to wygląda w praktyce:

https://drive.google.com/file/d/1iJvd3d ... share_link

https://drive.google.com/file/d/1b8EGVn ... share_link

Dodam, że pierwsze podejrzenia padły na immobilizer oraz kluczyk. Ciągłe wymiany baterii, korzystanie z drugiego kompletu kluczyków nie pomagało. Ostatecznie immobilizer został odłączony, ale i to nie pomogło. Wymieniłem również akumulator, co też nie przyniosło poprawy.

Auto oczywiście odwiedza serwis, ale wtedy odpala bez problemu, w sterowniku błędów brak i tym sposobem mechanicy nie potrafią znaleźć przyczyny, a to powoduje, że nigdy nie mam pewności czy odjadę z miejsca autem mającym 4 lata i 19kkm przebiegu <płacze> . Raz odjechała na lawecie po czym w serwisie odpaliła.

Może ktoś miał styczność z takim problemem? Z góry dzięki za zainteresowanie i wskazówki.
Początkujący
 
Od: 6 kwi 2023, 18:53
Posty: 5
Auto: Mazda CX-3 2018 2.0

Postprzez krzychun » 13 kwi 2023, 18:51

W obu przypadkach masz aktywowaną chyba tą dziwną funkcję podwójnego blokowania czy jak to się tam zwie. Nie do końca rozumiem o co w niech chodzi, ale ona chyba nie blokuje rozruchu. A masz system ten zawansowany bez kluczykowy czy zwykły czyli tylko do start/stop? Według instrukcji w tym zwykłym systemie z tego co rozumiem trzeba użyć kluczyka fizycznego w drzwiach kierowcy aby już dezaktywować.

Immobilizer – rozumiem tak nazywasz Omegę?
Forumowicz
 
Od: 22 paź 2018, 15:39
Posty: 1008 (6/71)
Auto: CX-3 AT AWD 2018 SkyPassion

Postprzez Gregor-M » 13 kwi 2023, 19:10

Nie mam zaawansowanego systemu bezkluczykowego.

Auto 3.5 roku bez zarzutu odpalało, nic po tym okresie nie zostało w nim zrobione, większość czasu spędza w garażu.

Tak, chodzi o Omegę. Wygląda na to, że niepotrzebnie została zdemontowana.
Początkujący
 
Od: 6 kwi 2023, 18:53
Posty: 5
Auto: Mazda CX-3 2018 2.0

Postprzez krzychun » 13 kwi 2023, 19:17

No to może to ma związek z tym podwójnym blokowanie. Proponuję zapoznać się z instrukcją w sprawie tego systemu. Ale nie wynika z niej aby to miało związek z odpalaniem.

Z tego co pamiętam jeśli w okolicy kluczyka są inne nadajniki to w jakiś tam okolicznościach potrafi się on wyłączyć na jakiś czas. Ale wtedy chyba powinno pomóc zbieżnie kluczyka do przycisku start/stop tak aby zadziałał imobilajzer w standardowej formie, a nie przez system bez kluczykowy.
Forumowicz
 
Od: 22 paź 2018, 15:39
Posty: 1008 (6/71)
Auto: CX-3 AT AWD 2018 SkyPassion

Postprzez Gregor-M » 13 kwi 2023, 19:31

Zbliżanie kluczyka również przerabiałem będąc na telefonie z serwisem. Nie pomagało.

Nie wiem nic o systemie podwójnego blokowania, ale nawet jeśli powodowałby problem.z odpalaniem, to dlaczego wcześniej takiego problemu nie było.

Wygląda to na taką upierdliwa usterkę która pojawia się niespodziewanie i tak samo niespodziewanie znika. Wolałbym aby już definitywnie przestała odpalać to może wtedy stosunkowo łatwo udałoby się znaleźć przyczynę. Niestety problem ani nie narasta ani nie zdarza się rzadziej.
Początkujący
 
Od: 6 kwi 2023, 18:53
Posty: 5
Auto: Mazda CX-3 2018 2.0

Postprzez krzychun » 13 kwi 2023, 20:22

Gregor-M napisał(a):Nie wiem nic o systemie podwójnego blokowania, ale nawet jeśli powodowałby problem.z odpalaniem, to dlaczego wcześniej takiego problemu nie było.


Bo może ją aktywowałeś przez przypadek? A druga sprawa to może trzymałeś kluczyć blisko komórki czy innego źródła fal radiowych.
Forumowicz
 
Od: 22 paź 2018, 15:39
Posty: 1008 (6/71)
Auto: CX-3 AT AWD 2018 SkyPassion

Postprzez Gregor-M » 14 kwi 2023, 05:52

Z tego co wyczytałem system podwójnego blokowania nie odcina zapłonu.

Kluczyków nie trzymałem z telefonem. Ponadto na filmie widać, że kontrolka kluczyka zapala się na zielono.
Początkujący
 
Od: 6 kwi 2023, 18:53
Posty: 5
Auto: Mazda CX-3 2018 2.0

Postprzez KP68 » 11 lip 2023, 23:37

Mam identyczny problem z CX-5, 2.0, MT z 2018r – opis tutaj: https://www.mazdaspeed.pl/forum/viewtop ... 2&t=218060.

Przerabiałem wymiany baterii czy procedurę awaryjnego uruchamiania przez naciśnięcie kluczykiem przycisku Start/Stop. Diagnostyka komputerowa nie wykazuje żadnych błędów. Podobnie bez potrzeby ASO usunęło immobilizer Omega. Teraz na własne żądanie zleciłem na zasadzie "chybił-trafił" wymianę przekaźnika rozruchu, aczkolwiek wcale nie mam pewności, że to coś pomoże.
Powinniśmy chyba zebrać informację ile podobnych przypadków ma miejsce. Może wtedy importer zareaguje w postaci jakiejś akcji serwisowej. Niestety ewidentnie coś jest nie tak z naszymi samochodami. Strach wyjechać w dalszą trasę, bo a nuż auto strzeli focha i nie odpali wcale.

Dopisano 11 lip 2023, 22:47:

Uzupełniając mój poprzedni wpis: problem niestety zaczyna narastać. Pierwszy przypadek miałem ponad dwa lata temu i wtedy zdarzało się to co 2-3 miesiące. Auto odpalało po kilku próbach, więc niespecjalnie się tym przejmowałem. Niestety od ok. pół roku zdarza się to już kilka razy w miesiącu więc mam poważne obawy, że w końcu nie odpali wcale. Wtedy pozostaje laweta do serwisu i modlitwa, żeby tam również nie odpaliło. Wtedy być może zostaną wygenerowane błędy pokazujące co jest nie tak.
Początkujący
 
Od: 22 cze 2023, 22:19
Posty: 7
Auto: CX-5, 2.0, 2018

Postprzez Gregor-M » 17 lut 2024, 15:13

Problem rozwiązany. Okazało się, że awarii uległa blokada kierownicy. Po wymianie wszystko gra.
Początkujący
 
Od: 6 kwi 2023, 18:53
Posty: 5
Auto: Mazda CX-3 2018 2.0

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

Moderator

Moderatorzy CX-3 / CX-30 / CX-5 / CX-7 / CX-9