System istop

Postprzez krzychun » 29 sty 2020, 18:07

boncio napisał(a):Bo Ford od pewnego czasu już nie podaje tej informacji, po prostu każdy model ją ma w standardzie i widać to w spisie wyposażenia. W cenniku było kiedyś jak część wersji jej nie miała.
Można to sobie zobaczyć choćby tutaj – normalna "farelka" :): https://ford.7zap.com/en/car/59/no/0/1843/16661/72512/#18K463
Nagrzewacz do bloku silnika, to tylko w Skandynawi lub Kanadzie.

Mieliśmy auto z PTC to wiem jak to pomaga. Silnik ledwo 30 stopni, a w środku po minucie ciepło.


Nie. Nawet zadzwoniłem do salonu. Nie ma nagrzewnicy PTC w Fieście. Jest nagrzewnica płynu chłodzącego tylko z silnikiem 1.0 EcoBoost (nie ma ich w dieslu). A skoro to jest determinowane silnikiem to stawiam tezę, że ten silnik się po prosty nie dogrzewa, pewnie łapał wodę w olej i zacierał na krótkich dystansach. Według relacji pana z salonu to działaniem nawet nie przypomina PTC, które grzeje od razu. I to dogrzewanie nawet chyba nie jest w nagrzewnicy... Więc ma pewnie mizerny wpływ na finalne ogrzanie szyby.

Wyższe modele mają teraz w opcji webasto z fabryki w dobrej cenie.

To co ja znam to są grzałki (coś jak świece żarowe) w nagrzewnicy w większych samochodach z dieslem (częste rozwiązanie we francuzach i pokrewnych) i to dogrzewa nagrzewnicę (także nadmuch dość szybko) i pośrednio silnik, ale ma bardzo duże zużycie prądu.

W Skandynawii to się stosuje grzałkę w misce olejowej zasilaną prądem zewnętrznym.

Masz jakiś inny przykład z normalnym dogrzewaniem elektrycznym w benzynie w małym samochodzie?
Forumowicz
 
Od: 22 paź 2018, 15:39
Posty: 1007 (6/67)
Auto: CX-3 AT AWD 2018 SkyPassion

Postprzez boncio » 29 sty 2020, 20:03

Rozumiem, że wiesz lepiej co miałem;)
Pisałem Ci, że miałem Forda z dodatkową elektryczną nagrzewnicą i znajdowała się ona w tym miejscu co na linku podanym poprzednio, czyli w układzie wentylacji. Opis w Forscanie to: Nagrzewnica PTC. Można było sprawdzić status działania jak i aktualną moc. W opisie wyposażenia było tak jak na załączniku.

A tak wygląda (przykład pierwszy z brzegu):
https://allegro.pl/oferta/ford-fiesta-mk7-nagrzewnica-elektryczna-7463728450
Jak widać jest to zwykła grzałka elektryczna, tylko sterowana PWM, więc o zmiennej wydajności. Ogrzewała nadmuchiwane powietrze do wnętrza przy zimnym silniku, dzięki temu silnik nie musiał oddawać ciepła na to i się szybciej nagrzewał.

Instalowana była dlatego, że blok tego akurat silnika jest żeliwny i z fizyki wiadomo, że nagrzewa się wolniej niż aluminiowy. W 2018 przeprojektowali ten silnik i nie zgłębiałem wiedzy czy coś w tej kwestii zmienili, ale problemów z niedogrzaniem nie ma.

Dodatkowo Ford montował grzałki elektryczne do każdego diesla. Oczywiście była tylko na wybrane rynki, czyli np. południe Europy jej nie miało, Polska, Niemcy i północy Europy tak.
Natomiast każdy Ford z rodziny Fiesty i Focusa, czy Mondeo był przystosowany do jej montażu. Do diesli były jako opcja 10 lat temu, potem jako standard. Teraz w nowych silnikach nie wiem, bo diesel nigdy nie był w kręgu moich zainteresowań.

Do grzania szyby, to służy dedykowane ogrzewanie szyby ;), które jest w większości marek i kiedyś było w Maździe.

I koniec OT.
Załączniki
ptc.jpg
Forumowicz
 
Od: 4 gru 2019, 17:47
Posty: 59 (0/3)
Auto: Mazda CX-3 2019, Soul Red Crystal, 2.0/121 KM, Sky Passion+Pakiet Safety

Postprzez krzychun » 29 sty 2020, 20:56

Napisałem wcześniej:

krzychun napisał(a): Może kiedyś było PTC w Fieście, teraz chyba już nie ma w ofercie...


Słowo klucz to "teraz". Widziałem te nagrzewnice, tematy na forum o dokładaniu itd. Teraz takiej opcji nie można w Polsce zamówić.
Forumowicz
 
Od: 22 paź 2018, 15:39
Posty: 1007 (6/67)
Auto: CX-3 AT AWD 2018 SkyPassion

Postprzez mis665 » 31 sty 2020, 17:41

Witam. Jestem nowy na forum więc mogę popełniać jakieś błędy (SORRY)
Mam pytanie ; czy zna ktoś z okolic gliwic jakiegoś magika co potrafi wyłączyć na stałe tego I STOP-a ?
Początkujący
 
Od: 28 sty 2020, 16:51
Posty: 6 (0/1)
Skąd: Pyskowice
Auto: CX-3 2019
121km benzyna

Postprzez andrep » 31 sty 2020, 18:05

Cześć
Może zapytaj też pod tym linkiem
https://www.mazdaspeed.pl/forum/viewtop ... 8&start=20
tam powinieneś pewniej otrzymać odpowiedź :)
Pozdrawiam
Mazda CX3 AWD Obrazek
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 26 sty 2016, 17:58
Posty: 2517 (79/176)
Skąd: Kraków
Auto: Była/jest...
Mazda CX3 2016,Soul Red, AWD 2.0 154 KM AT,Sky Passion+Pakiet Saffety
Jest
BMW i3 "elektrowóz"2018 (XII) 170KM

Postprzez andrep » 3 lut 2020, 08:46

boncio napisał(a):No to nawet mniej niż w innych autach, gdzie jest to ok 65 stopni.

Dzisiaj sprawdziłem jeszcze raz , niebieska kontrolka zgasła przy 55 st.
Na zew +7 (godz. ok. 6,44) przejechałem jakieś 3km po wyjeździe z garażu i jeszcze chwilkę musiałem odczekać by zgasła, mam fotki jak by ktoś chciał... <oczko>
Pozdrawiam

Dopisano 3 lut 2020, o 14:44:

Aby być pewnym , autko zaparkowałem na zewnątrz i po 4 godz. zrobiłem pomiar jeszcze raz i to samo :) , kontrolka niebieska gaśnie przy 55st. Fotki na spokojnie za dnia zrobione to wklejam (poprzednie mam po ciemku).Teraz się szybciej autko nagrzało bo było już dzisiaj ruszane <oczko>
Okienko z temp. zmienia kolor po "nagrzaniu"-zgaśnięciu kontrolki niebieskiej , tak mam ustawione :)

Dopisano 3 lut 2020, o 15:22:

Pod poniższym linkiem jest temat dot. temp. silnika , moje pomiary się potwierdzają <spoko>
https://www.mazdaspeed.pl/forum/viewtop ... 3&start=20
Załączniki
temp2.jpg
temp1.jpg
Mazda CX3 AWD Obrazek
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 26 sty 2016, 17:58
Posty: 2517 (79/176)
Skąd: Kraków
Auto: Była/jest...
Mazda CX3 2016,Soul Red, AWD 2.0 154 KM AT,Sky Passion+Pakiet Saffety
Jest
BMW i3 "elektrowóz"2018 (XII) 170KM

Postprzez darrecki » 3 lut 2020, 20:11

Ten Speedometer wygląda na całkiem fajną apkę. Trzeba odświeżyć AiO, bo po wgraniu oficjalnego i modu zegara reszta poszła w kąt.
Avatar użytkownika
Moderator
 
Od: 14 cze 2006, 01:01
Posty: 3017 (40/152)
Skąd: UK - Worcs, PL - Rzeszow
Auto: 1. Mazda 3 BM Skyactiv-D
2. Mazda 2 DJ Skyactiv-G

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

Moderator

Moderatorzy CX-3 / CX-30 / CX-5 / CX-7 / CX-9