Układ kierowniczy – odczucia

Skrzynia biegów, sprzęgło, osie, zawieszenie, koła, układ kierowniczy i hamulcowy.

Postprzez Friday » 16 gru 2020, 08:18

mark40 napisał(a):Witam. Chciałem się dowiedzieć jak teraz sprawuje się układ kierowniczy po wymianie kolumny. Pytam, gdyż mam przebieg około 30000 i chyba mam podobny problem. Jadąc na wprost powyżej 60 km/h
mam wrażenie, że jest jakiś dziwny opór. Czym szybciej jadę to jest bardziej odczuwalne. Jest to nie zależne czy chcę przekręcić kierownicę w prawo lub w lewo. Pozdrawiam.



Też tak mam. Myślę, że tak ma być. Ze wzrostem prędkości układ kierowniczy usztywnia się celem lepszego czucia samochodu. Miałem wymienianą przekładnię i kolumnę kierowniczą z racji szarpania na kierownicy. Ale efekt usztywniania układu w czasie jazdy był taki sam zarówno przed wymianą jak i po.
Początkujący
 
Od: 26 maja 2019, 10:33
Posty: 18
Auto: Mazda cx3 2.0 MT 120KM
2019r.

Postprzez moropl » 18 lut 2021, 20:14

Dopiero dzisiaj ASO potwierdziło wymianę przekładni (usterka zgłoszona w listopadzie, czekali na część). Podobno mają w całej Europie zgłaszaną tę usterkę. Coś jest na rzeczy jak widać.
Pozdrawiam wszystkich.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 3 wrz 2019, 20:42
Posty: 66 (4/2)
Auto: Mazda CX-3 121KM 2019

Postprzez ukaszandrys » 23 lut 2021, 13:37

Friday napisał(a):
mark40 napisał(a):Witam. Chciałem się dowiedzieć jak teraz sprawuje się układ kierowniczy po wymianie kolumny. Pytam, gdyż mam przebieg około 30000 i chyba mam podobny problem. Jadąc na wprost powyżej 60 km/h
mam wrażenie, że jest jakiś dziwny opór. Czym szybciej jadę to jest bardziej odczuwalne. Jest to nie zależne czy chcę przekręcić kierownicę w prawo lub w lewo. Pozdrawiam.



Też tak mam. Myślę, że tak ma być. Ze wzrostem prędkości układ kierowniczy usztywnia się celem lepszego czucia samochodu. Miałem wymienianą przekładnię i kolumnę kierowniczą z racji szarpania na kierownicy. Ale efekt usztywniania układu w czasie jazdy był taki sam zarówno przed wymianą jak i po.


Tak ma być. Wraz ze wzrostem prędkości kierownica się usztywnia, ale powinna się dać swobodnie "ruszyć". U mnie się blokowała i trzeba było ją "szarpnąć" aby można było swobodnie manewrować. Ciężko to opisać. Generalnie po roku od wymiany kolumny jest spokój. Zrobiłem jakieś 8 tyś.
Teraz kierownica na parkingu chodzi lekko, podczas jazdy się usztywnia, a przy wyższych prędkościach jest sztywna "jednostajnie" w całym zakresie. Brak chwilowego zblokowania kierownicy.
Początkujący
 
Od: 4 mar 2019, 16:43
Posty: 5

Postprzez kanapeczkaa » 11 paź 2021, 00:04

ukaszandrys napisał(a):Ja mam w mojej CX3 z 2019 podobny problem. Mam już przejechane 9000km. Otóż przy prędkościach powyżej 60km/h kierownica się usztywnia, ale w taki nienaturalny sposób. Jeśli jadę na wprost i nie ruszę kierownicą przez 1-2 sekundy to się kierownica "blokuje" i muszę zastosować trochę siły aby się ruszyła. Delikatne korekty toru jazdy nie wchodza w grę. Najbardziej denerwujące, a zarazem niebezpieczne, w przypadku długiego skrętu. Kierownica wtedy nie wraca do stanu "zero". Chcąc dokonać lekkiej korekty toru jazdy muszę "pokonać" to chwilowe usztywnienie i dopiero jest ok.
Za tydzień jestem umówiony w serwisie zobaczymy co powiedzą.


Mam ten sam problem, przy prędkościach 60-80 km/h czuć delikatnie to zblokowanie, porównałbym to do przyklejenia się układu kierowniczego gumą i potrzeby wyszarpania jej. W innych samochodach taki problem nie występuje i kierownica stawia jednostajny opór. Przez rok użytkowania samochodu może 2-3 razy przy prędkościach autostradowych było to na tyle duże, że wręcz niebezpieczne, może zdarzałoby się częściej ale samochód jeździ przez 99% czasu po mieście.

Na dniach będę się umawiał do ASO, poproszę o przejażdżkę ich testową cx-3 aby zobaczyć czy ten samochód tak po prostu ma czy to jakaś usterka. Mam nadzieje że mnie nie oleją i załatwią to tak jak u Ciebie.

Dopisano 3 lis 2021, 00:24:

usterka zgłoszona, podobno w systemie problem jest znany. Za dwa tyg jestem umówiony na wymianę drążka układu kierowniczego, napisze wtedy czy problem został rozwiązany.

Po naprawie, różnica znaczna. Problem całkowicie wyeliminowany, ale padły manetki do zmiany biegów, najprawdopodobniej podczas naprawy...
Początkujący
 
Od: 11 lip 2020, 23:27
Posty: 16 (1/0)
Skąd: Kraków
Auto: Mazda CX-3 2018,
2.0 121hp AT SkyPassion + Safety

Postprzez r0bs0n111 » 31 sty 2022, 00:16

Witam . Chciałem się podzielić na świeżo moim spostrzeżeniem co do oporów w kolumnie kierowniczej .Jestem po jej wymianie w mojej Mazdzie CX3 z 2019 .Teraz autko prowadzi się całkiem inaczej . Jeżeli macie jakieś niepewności to od razu zgłaszajcie to w serwisie, Mazda temat zna ale najlepiej sprawę wyciszać , zero akcji serwisowych . Problem pewnie dotyczy większej ilości aut . Tylko przypadek sprawił że trafiłem na uczciwego konsultanta serwisowego który sprawę zauważył . Ponad półtora roku temu jak zgłaszałem dziwne opory w układzie kierowniczym to odbiłem się od ściany . Ciśnienie ze mnie zeszło i tak pomyślałem że ten typ tak ma . A tu przypadkiem przy naprawie lusterka zewnętrznego stał się cud .Konsultant który odbierał samochód do serwisu sam zauważył że kolumna nie pracuje prawidłowo . Dodam że nie zawsze kolumna działała z dziwnym oporem . Serwis kolumnę wymienił i to bez problemów . Myślałem że będzie trzeba czekać ale mój typ kolumny był dostępny . Podobno są dwa rodzaje kolumn w CX 3 . Autko mam na gwarancji a serwisuje w Katowicach .
Początkujący
 
Od: 19 lis 2020, 22:13
Posty: 1

Postprzez kanapeczkaa » 16 lut 2022, 06:06

Dokładnie tak jak mówisz. Też w momencie zgłaszania usterki doradca serwisowy próbował mi wmówić, że tak działa elektryczne wspomaganie kierownicy...
Też uważam, że problem może dotyczyć znacznej ilości mazd, ale ludzie tego nie zauważają albo ignorują, sam przez dłuższy czas myślałem, że ten typ tak ma, ale znalazłem ten temat na forum oraz na zagranicznych.
Początkujący
 
Od: 11 lip 2020, 23:27
Posty: 16 (1/0)
Skąd: Kraków
Auto: Mazda CX-3 2018,
2.0 121hp AT SkyPassion + Safety

Postprzez kalios » 16 lut 2022, 22:04

No to ja jestem następny. Też to mam.

Dopisano 24 lut 2022, 20:27:

Opisałem i pokazałem tu problem:

https://www.youtube.com/watch?v=hdKIMEO ... ixandDrive
Forumowicz
 
Od: 14 paź 2014, 17:12
Posty: 54 (0/1)
Auto: Mazda CX-3, 2.0

Postprzez mark40 » 27 lut 2022, 22:35

Witam. Wcześniej pisałem o blokującym układzie kierowniczym. Podczas serwisu na 30000 zostało to zgłoszone, lecz przy odbiorze pojazdu zostałem poinformowany, że wszystko ok. Serwis w 2021 na 4500 tys kolejny raz zgłaszam problem, gdyż zauważyłem że problem narasta. Tym razem już nie odpuszczam. Proszę o konsultację z technikiem. Jadę na jazdę próbną. Ciekawa rzecz i pech kiera się nie blokuje. Wracam pod serwis mazdy. Moje szczęście, gdyż podczas postoju skręcając kierownicą do oporu jak w jedna i druga stronę odczuwane jest blokowanie. Proszę o porównanie z samochodem demo. I również odczucia są inne. Technik wraca do salonu i po chwilowej konsultacji zaprasza mnie do serwisanta. Zostaje otworzone zlecenie i umawiamy się na kolejną wizytę na bardziej szczegółowe sprawdzanie. Pojawiam się za kilka dni. Dostaję samochód zastępczy i czekam. Po trzech dniach roboczych dostaję wiadomość, że kolumna kierownicy do wymiany. Odbieram swój samochód i umawiam się na kolejną wizytę, gdyż muszą część sprowadzić. Sama wymiana nie trwała długo, ale od tamtej pory wszystko jest ok. Bardzo się cieszę, że udało sie to zrobić, gdyż koszt takiej wymiany dość wysoki. Nie obyło się bez załączników ale było warto.
Początkujący
 
Od: 29 lis 2018, 23:03
Posty: 4
Auto: Mazda CX3 2.0 150 KM 6AT
4x4 SkyPassion Soul Red Crystal 2018

Postprzez kalios » 17 mar 2022, 20:01

Kolumna kierownicy wymieniona. Koszt około 8 tys zł.

https://www.youtube.com/watch?v=t_FPjuO ... ixandDrive
Forumowicz
 
Od: 14 paź 2014, 17:12
Posty: 54 (0/1)
Auto: Mazda CX-3, 2.0

Postprzez szporax » 20 maja 2022, 07:47

U mnie to samo. już wymienione, mazda z 2019r. Odczucia pracy układu po wymianie to inna bajka.
Pewnie większość to ma, ale nie zgłaszane. pewnie jak bym nie doczytał że to może być problem, to bym nie zgłosił.
Początkujący
 
Od: 6 sie 2019, 11:53
Posty: 5
Auto: CX3/Passion/2.0AWD

Postprzez tlutek » 19 paź 2022, 15:52

kalios napisał(a):Kolumna kierownicy wymieniona. Koszt około 8 tys zł.

https://www.youtube.com/watch?v=t_FPjuO ... ixandDrive


Jest na to akcja serwisowa? Niestety bagatelizowalem problem zakladajac wine opon zimowych, teraz, szczegolnie przy wiekszych predkosciach na autostradzie jazda to jakis koszmar..
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 21 lut 2016, 13:49
Posty: 85 (0/3)
Skąd: Nowy Sącz
Auto: Mazda CX-3 DK 2.0L 150KM 6MT SkyPassion, Soul Red

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

Moderator

Moderatorzy CX-3 / CX-30 / CX-5 / CX-7 / CX-9