Zmiana fabrycznego radia [EU]

Dział przeznaczony do rozwiązywania wszelkich problemów dotyczących wyposażenia i karoserii. Nie zawiera elementów przenoszenia napędu.

Postprzez daronnn » 12 gru 2013, 22:10

Najnowsze doniesienia z pola walki z chińską nawigacją :) Sterowanie z kierownicy jak nie działało tak nie działa. Nie działa też bluetooth a telewizja zawiesza się przy skanowaniu kanałów. Do kompletu słychać radio nawet gdy nie jest włączone :) Oczywiście chińczyki nie odpowiadają na emaile, chyba nie czytają takich w którym nie ma słów chcę coś kupić :) Zaglądnąłem do środka nawigacji i zarówno bluetooth jak i telewizja są dolutowywane do płytki. Niezbyt elegancko to wygląda ale udało mi się znaleźć w chinach podobny moduł bluetootha, jest szansa że da się go wymienić i będzie działał. Moduł do sterowania z kierownicy już jedzie :)
O dziwo nawigacja ma też niespodziewane zalety tzn. ekran ma 8 cali a miało być 7, zresztą porównując zdjęcia ze zdjęciami Caski tak mi się wydawało. Poza tym obraz z kamery cofania włącza się zanim jeszcze załaduje się system, nie trzeba czekać na uruchomienie androida żeby zobaczyć obraz.
Podsumowując powyższe nie polecam zakupów chińskich nawigacji firmy CUSP TECH CS-M009 i CP-M009 choć wizualnie wyglądają chyba najlepiej z dostępnych na rynku.
Wie ktoś może czy sygnał z fabrycznego radia do wzmacniacza bose idzie wzmocniony czy taki standardowy, liniowy jak po chinczach? Zastanawiam się czy nie spróbować podłączyć wzmacniacza bose do wyjść line out, obecnie wychodzi na takich wzmacnianych co może iść bezpośrednio do głośników.
Forumowicz
 
Od: 25 cze 2008, 10:55
Posty: 144 (0/1)
Skąd: Warszawa
Auto: M6 '05 FL
Cx9 2010 EU

Postprzez depeszman » 12 gru 2013, 22:33

Hmmm, doniesienia z frontu nie są zbyt optymistyczne .... Moja nawigacja jest już w Hong Kongu w DHLu. Zapewne w poniedziałek lub wtorek dostanę ją do drzwi. Zobaczę ile warty będzie mój chiński zakup. Podzielę się z Wami komentarzem i zdjęciami. Daronn, kolega mówił mi, żeby nie kupować z CHIN Navi, ale prawda jest taka, że i tak nawet Caski, czy Phantomy są produkowane w Chinach. Pozostaje kwestia kontroli jakości. Aaaa, zapomniałbym spytać – zapłaciłeś jakieś cło, czy VAT za tą nawigację ?
Początkujący
 
Od: 12 wrz 2013, 01:16
Posty: 28
Auto: Mazda CX-9, 3,7l, 277KM, wersja Europa

Postprzez daronnn » 13 gru 2013, 21:11

Twoja wygląda na zdjęciach i opisie wygląda bardzo podobnie do mojej i nie zdziwiłbym się gdyby też była firmy CUSP tylko w wersji z windowsem ce. Wydaje mi się że może być bardziej dopracowana niż moja bo z tego co czytam to niektórzy chińscy producenci nie do końca jeszcze androida poskromili dlatego często zdarza się że radio, tv, bluetooth działają w tle na windowsie ce a tylko obraz wyświetlany jest na androidzie. Jeśli chodzi o cło i vat to chińczyk całkiem przypadkiem :) dołączył fakturę na niższą kwotę i od tej kwoty wystawiono cło i naliczono vat. Samo oclenie odbyło się bardzo szybko, dhl wszystko załatwił, łącznie z opłaceniem na miejscu cła i vatu po czym ściągnął tą kwotę ode mnie przy doręczeniu.
Daj znać jak przyjdzie i obadasz nawigację. Jestem ciekaw czy bardziej Ci się poszczęści :)
Forumowicz
 
Od: 25 cze 2008, 10:55
Posty: 144 (0/1)
Skąd: Warszawa
Auto: M6 '05 FL
Cx9 2010 EU

Postprzez depeszman » 19 gru 2013, 13:36

Witam, przyszła :–) właśnie ją instaluję. Opiszę wieczorem co działa, a co nie. Pozdrawiam. Maciek
Początkujący
 
Od: 12 wrz 2013, 01:16
Posty: 28
Auto: Mazda CX-9, 3,7l, 277KM, wersja Europa

Postprzez daronnn » 19 gru 2013, 14:27

Napisz koniecznie bo też jestem ciekawy. Jeśli twój can bus decoder jest podobny do mojego to zrób proszę zdjęcie wtyczki od strony kabli, tak żeby widział który kabel wchodzi do której dziury.
Z mojego can busa mimo że nie przekazuje on wciśnięcia przycisków kierownicy do radia, jest możliwość sterowania wyświetlaczem komputera i zmianą godziny, robi się to trzymając chwilę klawisz mode aż pipnie dwa razy i przyciski vol i strzałka w dół chyba.
Poza tym odkryłem że bluetooth jednak działa z tym że konfiguruje się go całkiem inaczej niż jest to napisane w instrukcji :) System nic o nim nie wie więc włączanie go w ustawieniach nie mogło się udać. Żeby zadziałał wystarczy przeszukać telefonem urządzenia, znajdzie się urządzenie o nazwie "Apple" (dla zmyłki), do parowania jest kod 0000 i działa :)
Trzymam kciuki żeby u Ciebie wszystko było dobrze :)
Forumowicz
 
Od: 25 cze 2008, 10:55
Posty: 144 (0/1)
Skąd: Warszawa
Auto: M6 '05 FL
Cx9 2010 EU

Postprzez drout » 19 gru 2013, 17:34

Ach te chińskie małe rączki. Powodzenia
Forumowicz
 
Od: 27 cze 2013, 16:29
Posty: 159 (1/0)
Auto: Forek 2,5XT
CX-9 2010 EU/PL

Postprzez depeszman » 20 gru 2013, 00:30

1. Działa :–) To już jeden plus.
2. Ekran ogromny, rzeczywiście.
3. Po podłączeniu działa wszystko oprócz:
– nawigacji – mam na karcie mapy od Chińczyka iGO, ale system ich nie widzi, nie wiem czemu.
– sterowania z kierownicy – czytałem w instrukcji, że to trzeba zaprogramować, tylko coś mi nie wychodzi.
4. Bluetooth działa bez problemu.
5. System chyba WINDOWS, na pewno nie ANDROID.
Napisałem do Chińczyka jak podłączyć sterowanie z kierownicy oraz mapy.
Muszę dokupić sobie kamerę, w Polsce na Allegro 90 pln.
Zaraz powstawiam fotki sprzed instalacji.
Niestety zdjęcia kostki nie zrobię, bo wszystko zainstalowane, ale jak będę wstawiał kamerę, to zrobię zdjęcie wtyczki. Na pewno mam na niej napisane MAZDA CX 9.
Ogólnie w skali 1-5 jestem zadowolony na 4.

Jak są jakieś pytania, to z chęcią odpiszę.

Aaaa, DHL skasował mnie 109 pln, nie wiem za co. Próbuję wyjaśnić.
Ostatnio edytowano 3 maja 2014, 00:59 przez Josh, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Zdjęcia przepadły
Początkujący
 
Od: 12 wrz 2013, 01:16
Posty: 28
Auto: Mazda CX-9, 3,7l, 277KM, wersja Europa

Postprzez szlumik » 20 gru 2013, 00:46

... a jakość dzwięku w porównaniu z oryginalnym radyjkiem ?
Jest dostosowane do Bose system ?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 16 mar 2011, 01:33
Posty: 99
Skąd: Krajna
Auto: CX-9 GT 2007 USA

Postprzez depeszman » 20 gru 2013, 01:30

Jakość dźwięku niezła, ale test zrobię przez weekend – wezmę kilka oryginalnych płyt CD, wrzucę i sprawdzę. Spróbuję też odpalić DVD oryginalne – jakiś koncert. Radio ma pełne wsparcie BOSE SYSTEM – subwoofer ładnie mruczy ....
Początkujący
 
Od: 12 wrz 2013, 01:16
Posty: 28
Auto: Mazda CX-9, 3,7l, 277KM, wersja Europa

Postprzez daronnn » 20 gru 2013, 12:47

Fajnie że działa :) Wygląda też na produkcję firmy CUSP tylko w wersji z Windowsem, masz takie niebieskie menu?
Sterowanie z kierownicy przynajmniej u mnie powinno ustawiać się wciskając przycisk na kierownicy i przycisk na nawigacji w takim programie do programowania, u mnie nazywa się to jakoś "stering wheel control" czy jakoś tak. Oczywiście też mi to jakoś nie wychodzi :)
Co do nawigacji to chyba szkoda czasu na zabawę z iGO, lepiej wrzucić na kartę automapę w wersji na windowsa ce. Powinna działać znacznie lepiej przynajmniej w Polsce.
Ze zdjęciami kostki to nie ma pośpiechu, może być przy następnej okazji, jak będziesz rozbierał, o ile wcześniej uda Ci się uruchomić to sterowanie z przycisków kierownicy.
Słychać u ciebie cicho radio niezależnie od tego co jest włączone, np w menu głównym (gra cicho więc trzeba słuchać przy wyłączonym silniku)? Na jakimś rosyjskim forum wyczytałem że to standard w androidowej wersji :)
Forumowicz
 
Od: 25 cze 2008, 10:55
Posty: 144 (0/1)
Skąd: Warszawa
Auto: M6 '05 FL
Cx9 2010 EU

Postprzez szlumik » 21 gru 2013, 22:22

... a fabryczne "radia" były z tym małym wyświetlaczem ?
Działa cyfrowa TV w nowych ?
I te wszystkie widoczne na ilustracji wtyki typu chinch, wykorzystuje się podczas podłączania nowego sprzętu ?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 16 mar 2011, 01:33
Posty: 99
Skąd: Krajna
Auto: CX-9 GT 2007 USA

Postprzez daronnn » 22 gru 2013, 23:39

Moje radio fabryczne to to z małym wyświetlaczem. Cyfrowa telewizja przynajmniej u mnie nie działa. Przy skanowaniu kanałów się zawiesza, tak jakby łapała coś z powietrza czego nie może przetrawić. Jeśli odepnie się antenki to skanowanie przechodzi do końca. Raz udało mi się załapać stacje tzn. odczytał nazwy programów, po odłączeniu antenki w odpowiednim czasie skanowania udało się dojechać do końca tak aby zapisał znalezione stacje ale obrazu brak. Przy skanowaniu manualnym nic nie znajduje, nie sprawdzałem stojąc pod nadajnikiem. Lepiej chyba przyoszczędzić te kilkanaście dolarów.
Wtyki chinch wykorzystuje się do podłączenia kamery cofania, wyświetlaczy w zagłówkach ewentualnie zewnętrznego wzmacniacza. Planuję sprawdzić w najbliższych dniach jak będzie radio grało gdy podłączy się wzmacniacz bose bo chinchach. W chinskim radu standardowo do wzmacniacza bose idzie sygnał wzmacniany jak dla głośników, przez to trudno jest ustawić niskie poziomy głośności do tego przy cichym słuchaniu jest za dużo basu.
Forumowicz
 
Od: 25 cze 2008, 10:55
Posty: 144 (0/1)
Skąd: Warszawa
Auto: M6 '05 FL
Cx9 2010 EU

Postprzez szlumik » 24 gru 2013, 00:23

A jak było z nawigacją w fabrycznym radyjku z małym wyświetlaczem ?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 16 mar 2011, 01:33
Posty: 99
Skąd: Krajna
Auto: CX-9 GT 2007 USA

Postprzez daronnn » 24 gru 2013, 10:25

Było tak że jej po prostu nie było :) Wyświetlacz był do radia i kamery cofania.
Forumowicz
 
Od: 25 cze 2008, 10:55
Posty: 144 (0/1)
Skąd: Warszawa
Auto: M6 '05 FL
Cx9 2010 EU

Postprzez szlumik » 27 gru 2013, 23:58

W fabrycznym radiu jest kilka wejść z tyłu, wszystkie były wykorzystywane ?
Było osobne wejście dla kamery cofania ? Czy dokupując kamerę cofania, byłoby gdzie ją podłaczyć ?
Załączniki
CX-9 radio WE.jpg
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 16 mar 2011, 01:33
Posty: 99
Skąd: Krajna
Auto: CX-9 GT 2007 USA

Postprzez daronnn » 28 gru 2013, 12:49

Z tego co pamiętam to wszystkie poza tą jedną małą szarą z lewej strony są podłączone. Ta duża biała z lewej to główne gniazdo do podłączenia zasilania, zapłonu, głośników/bose, sterowania z kierownicy, magistrali can, podświetlenia itp. Szara z prawej strony to podłączenie anteny i zasilania do anteny. Biała większa po prawej stronie to złącze dla wejścia AUX w podłokietniku. Mała biała po prawej stronie to właśnie podłączenie kamery. Dwa piny służą do zasilania kamery (+6V), dwa piny to wejście dla kamery. Po kolorze kabli dochodzących:
Biały – +6V
Czarny – do masy
Biało/Czerwony – sygnał kamery
Biało/Niebieski – sygnał kamery
Fabryczna kamera pokazuje obraz na mojej chińskiej nawigacji więc jest też szansa żeby poszło w drugą stronę tzn. na fabrycznym radiu zobaczyć obraz z chińskiej kamery. Pozostaje tylko kwestia tego jaki format sygnału akceptuje fabryczne radio (PAL/NTSC czy mu obojętne) oraz czy w magistrali CAN radio dostanie sygnał czy włączony jest wsteczny (sprawdziłem w instrukcji interfejsu firmy PAC i nie piszą że go nie ma więc jest szansa).
Forumowicz
 
Od: 25 cze 2008, 10:55
Posty: 144 (0/1)
Skąd: Warszawa
Auto: M6 '05 FL
Cx9 2010 EU

Postprzez szlumik » 28 gru 2013, 15:32

Pytam, ponieważ zamierzam obecne, fabryczne radio zamienić na to z "ekranikiem"
i zamontować "rear view camerę".
Tylko czy uda się to zrobić ?
Dwa białe gniazda w obecnym radiu wygladają identycznie jak w radiu z ekranem.
"Tył" obecnego radia w załączeniu.
Załączniki
1.jpg
2.jpg
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 16 mar 2011, 01:33
Posty: 99
Skąd: Krajna
Auto: CX-9 GT 2007 USA

Postprzez daronnn » 29 gru 2013, 19:39

Gwarancji Ci nie dam ale warto spróbować bo może zadziałać. Na początek gdy zamontujesz nowe radio sprawdź czy po włączeniu wstecznego radio przełącza się na wejście kamery. Jeśli tak to już połowa sukcesu. Później możesz próbować podłączyć kamerę do tego najmniejszego białego gniazda. Z tego co pamiętam to trzeci i czwarty pin w dolnym rzędzie. Oczywiście musisz też podłączyć zasilanie do kamery zazwyczaj robi się to z żarówek cofania.
No i z tego co widzę to będziesz potrzebował też przejściówki do podłączenia anteny, pewnie do znalezienia w sklepach caraudio.
Forumowicz
 
Od: 25 cze 2008, 10:55
Posty: 144 (0/1)
Skąd: Warszawa
Auto: M6 '05 FL
Cx9 2010 EU

Postprzez szlumik » 31 gru 2013, 00:34

Dzięki Wielkie za wszystkie cenne uwagi ! <spoko>
Z tego co piszesz wynika, że przekładka radia powinna zadziałać. <nauka>
Posiadam "wiring diagrams" do swojego radia z lat 2007-2009 (załącznik pdf).
Czy jest do zdobycia schemat doprowadzonych wiązek do radia z 2010 roku.
Czy można z góry założyć, że ułożenie wiązki w kostce z 2007 i 2010 będzie pasowało ?
Bez problemu mółbym podłączyć radio z ekranem z "moich" czasów (poniżej), ale nawigacji i tak
nie wykorzystam a w słoneczny dzień na ekranie nic nie widać, tyle, że ekran większy.
Dlatego wolałbym radio z 2010, tylko nie wiem jak będzie z tym okablowaniem.
Załączniki
Bose system.jpg
wiring_radio w_bose_Mazda_CX9_2007.pdf
(53.73 KiB) Pobrane 224 razy
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 16 mar 2011, 01:33
Posty: 99
Skąd: Krajna
Auto: CX-9 GT 2007 USA

Postprzez daronnn » 5 sty 2014, 00:09

Nie widziałem nowszych schematów podłączenia niż to co przesłałeś. Wiązka w tej głównej/największej wtyczce powinna być taka sama przynajmniej w ramach modeli z bose/bez bose. Nawet chińskie radia mają uniwersalne podłączenie do wszystkich modeli cx9, nawet tych 2013. Jeśli chodzi o rozbieżność pomiędzy bose a modeli bez wzmacniacza bose to przy bose w wiązce wychodzi tylko przedni prawy i lewy kanał do wzmacniacza, w tych bez bose idzie przód i tył prawy i lewy, wzmacniacz jest wbudowany w radio.
A i jeszcze z tego co zauważyłem to są pewne rozbieżności w wyglądzie tego wąskiego wyświetlacza który jest nad radiem. W samochodach gdzie radio nie ma wyświetlacza chyba pokazuje się na nim dane o częstotliwości radiowej, numerze piosenki. W moim wyświetlaczu tego nie ma bo wszystko jest na wyświetlaczu radia. Nie wiem jak to się zachowa ale podejrzewam że po prostu tego nie będzie widać co nie stanowi problemu.
A i jeszcze znalazłem rozpiskę którą jakiś czas temu zrobiłem z wyprowadzeniami dla kamery cofania. Jednak nie trzeci i czwarty pin tylko czwarty i piąty pin w dolnym rzędzie od prawej strony patrząc na gniazdo w radiu:
--
!------!
!xxabxx!
!xxxcdx!
!------!
gdzie:
a to minus zasilania dla kamery fabrycznej
b to zasilanie dla kamery fabrycznej +6V
c to podłączenie kamery
d to podłączenie kamery
Forumowicz
 
Od: 25 cze 2008, 10:55
Posty: 144 (0/1)
Skąd: Warszawa
Auto: M6 '05 FL
Cx9 2010 EU

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości

Moderator

Moderatorzy CX-3 / CX-30 / CX-5 / CX-7 / CX-9