SBS – pomarańczowa kontrolka przy śniegu i podczas deszczu

Dział przeznaczony do rozwiązywania wszelkich problemów dotyczących wyposażenia i karoserii. Nie zawiera elementów przenoszenia napędu.

Postprzez voriax » 22 lis 2017, 21:54

Witam was ponowne!

Ostatnio przy dość mocnym śniegu oraz jakiś czas temu przy ulewnym deszczu włączyła mi się i została aż do ponownego uruchomienia samochodu pomarańczowa kontrolka systemu SBS...

Czy ktoś miewał coś podobnego?

Wygląda na to, że woda lub śnieg spływająca lub zalegająca w przednim logo blokuje prawidłowe działanie systemu :–(
Chyba, że system używa też kamer... i tamto miejsce było "zasłonięte"...
Jeśli ani jedno ani drugie to czuję serwis przy pierwszym przeglądzie :–(

Z góry dzięki za podzielenie się doświadczeniami.
V.

Dopisano 22 lis 2017, 22:05:

Doczytałem instrukcję:

W wymienionych poniżej przypadkach kamera FSC nie może prawidłowo wykryć
obiektów docelowych i każdy z systemów może nie być w stanie działać prawidłowo.

(..)
• W złych warunkach pogodowych, takich jak deszcz, mgła oraz śnieg.
• Podczas spryskiwania szyby lub kiedy wycieraczki szyby przedniej nie są używane,
mimo iż pada deszcz.
• Lód, błoto, śnieg, szron, deszcz, zabrudzenia lub ciała obce, na przykład worek
foliowy, znajdują się na szybie przedniej.
(..)

Niby logiczne...

To tak w kwestii wyjaśnienia – ale jakie są wasze doświadczenia z działaniem tych systemów?

Jeszcze raz dzięki!
V.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 17 mar 2017, 19:04
Posty: 86 (8/1)
Auto: CX-3 SkyEnergy 2017 Snowflake White

Postprzez tlutek » 23 lis 2017, 10:31

Niestety jest to kolejne niedopatrzenie producenta.
Wg mnie powodem jest brak ogrzewania konkretnie tej części szyby oraz wysokie usytuowanie uniemożliwiające w miarę sprawne ogrzanie szyby dmuchawą..
To nie pierwszy błąd utrudniający poprawne działanie systemów w mokrych i zimnych warunkach. <oczy>
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 21 lut 2016, 12:49
Posty: 85 (0/3)
Skąd: Nowy Sącz
Auto: Mazda CX-3 DK 2.0L 150KM 6MT SkyPassion, Soul Red

Postprzez Emokah » 23 lis 2017, 11:04

Staram się prowadzić auto tak, jakby tych gadżetów nie było.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 4 sty 2017, 14:26
Posty: 88 (15/2)
Auto: Mazda CX-3, Sky Energy (plus coś tam, coś tam), 2.0 AWD MT, 2016 r.

Postprzez voriax » 23 lis 2017, 11:28

Emokah napisał(a):Staram się prowadzić auto tak, jakby tych gadżetów nie było.


Tak – ale zapalona pomarańczowa kontrolka sygnalizująca niewłaściwa pracę systemu awaryjnego hamowania (SBS) może spowodować niemały stres...

Ja także nie uzależniam się od tych systemów,
niektóre są jednak pomocne :–) SBS jeszcze do pomocnych nie należy i oby się nie przydał :–)
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 17 mar 2017, 19:04
Posty: 86 (8/1)
Auto: CX-3 SkyEnergy 2017 Snowflake White

Postprzez Emokah » 23 lis 2017, 11:48

Nie sugerowałem, żebyś zignorował ten problem:) Daj znać, jeśli będzie się powtarzał.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 4 sty 2017, 14:26
Posty: 88 (15/2)
Auto: Mazda CX-3, Sky Energy (plus coś tam, coś tam), 2.0 AWD MT, 2016 r.

Postprzez whiteoff » 23 lis 2017, 13:36

Tak się też dzieje jak na przednim logo (tam jest radar) zalega śnieg a jak się w śnieżycy jedzie to go tam trochę potrafi zalegać.
Forumowicz
 
Od: 19 lip 2016, 23:52
Posty: 40 (1/0)
Auto: Mazda CX3 2016, Soul Red, AWD 2.0 150 KM AT, SkyPASSION + Safety

Postprzez voriax » 24 lis 2017, 13:14

Podsumowując.
Mazda powinna zwrócić uwagę na górę szyby i na logo (jego konstrukcja mogłaby lepiej zapobiegać odkładaniu się wewnątrz śniegu), podgrzewanie tych elementów mogłoby trochę pomóc w sytuacjach gdy w obecnej konfiguracji systemy te zbyt łatwo "oślepiane" są przez warunki pogodowe.

Dam też znać jeśli zapalenie pomarańczowej kontrolki nasili się.

Dzięki!
V.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 17 mar 2017, 19:04
Posty: 86 (8/1)
Auto: CX-3 SkyEnergy 2017 Snowflake White

Postprzez Paolo » 24 lis 2017, 14:11

Panowie czy wy przypadkiem nie przesadzacie? Oczywiście podgrzewana przednia szyba byłaby super ale nie ze względu, że jeden system podczas opadów śniegu nie działa :|
W instrukcji jest opisane (z tego co pamiętam) np. w przypadku asystenta pasa, że warunki pogodowe mogą mieć wpływ na działanie. Tak samo pamiętam kilka lat temu test asystenta pasa w przypadku volvo które raz widziało raz nie. Inna historia z gps co ostatnio podawali, że navi mówiła jedź prosto a tam brak mostu bo remont.... Przykład z kamerą która jak jest zabrudzona pokazuje obraz brudu też będziecie narzekać?
Podsumowując nie przywiązujcie się aż tak bardzo do tych systemów bo są czasami zawodne i nie powinno nikogo to dziwić i brać wszystko na logikę, śniegiem pizdzi to ....... ;)
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 24 mar 2012, 13:46
Posty: 1832 (106/48)
Skąd: Kraków
Auto: Grafitowe

Postprzez voriax » 25 lis 2017, 12:32

Systemy powinny posiadać bardziej przemyślane zabezpieczenia przed warunkami pogodowymi,
przednie logo jest tu bardzo wrażliwym punktem...

Ja miałem już w tym roku 2 sygnalizacje awarii SBS, pierwsza podczas deszczu i druga niedawno podczas opadów śniegu.
Kontrolka zgasła dopiero po zatrzymaniu się w garażu, oczyszczeniu logo z wody/śniegu i ponownym odpaleniu samochodu.

Szyba... tu rzeczywiście jej podgrzewanie to spory koszt i zapewne to już byłaby przesada.

V.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 17 mar 2017, 19:04
Posty: 86 (8/1)
Auto: CX-3 SkyEnergy 2017 Snowflake White

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

Moderator

Moderatorzy CX-3 / CX-30 / CX-5 / CX-7 / CX-9