Wspomaganie hamowania SCBS

Dział przeznaczony do rozwiązywania wszelkich problemów dotyczących wyposażenia i karoserii. Nie zawiera elementów przenoszenia napędu.

Postprzez safety » 15 mar 2016, 14:56

Mam pytanie do driverów cx-3. ;)
Czy doświadczyli już jak działa system SCBS – wspomaganie hamowania przy małej prędkości – do 30 km/h. w ruchu drogowym ? :|
W opcji wyposażenia motion nie ma wyłącznika a z instrukcji wynika że jest cały czas aktywny.
W serwisie powiedzieli mi że nie mają doświadczeń i wiedzy , że może toto działać różnie?
No to ciekawe jak różnie – tzn. nie wiedzieć kiedy (nawet wtedy kiedy nie trzeba) zadziała, zahamuje bez powodu czy jak?. <lol>
Pozdrowienia dla Wszystkich spod znaku cx-3 <spoko>
Początkujący
 
Od: 7 mar 2016, 22:01
Posty: 9 (0/3)
Auto: Mazda CX-3,motion 120KM,benzyna,2015,kol. ceramic metalic,

Postprzez Seba87 » 15 mar 2016, 15:18

Dobre pytanie, proponuję komuś, kto już ma swojego CXa zrobić test z kartonem, postawić karton na drodze i jechać prosto na niego, jak system zadziała to auto wyhamuje, a jak nie to zje karton :D
czekamy na ochotnika :D
Forumowicz
 
Od: 8 mar 2016, 11:43
Posty: 64 (0/4)
Auto: Obecnie: Honda civic 1.7 CTDI rok 2003
Zamówione: Mazda CX-3, skyEnergy, 2.0 120 kucy

Postprzez andrep » 15 mar 2016, 17:00

Witam
Puki co więcej można poczytać o tym gadżecie na forum Mazda 3, bo u nas mało jeszcze użytkowników jest :)
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 26 sty 2016, 17:58
Posty: 2517 (79/176)
Skąd: Kraków
Auto: Była/jest...
Mazda CX3 2016,Soul Red, AWD 2.0 154 KM AT,Sky Passion+Pakiet Saffety
Jest
BMW i3 "elektrowóz"2018 (XII) 170KM

Postprzez Sosenka » 15 mar 2016, 23:38

Z kartonami nie zadziala bo ten system reaguje na odblysniki w samochodzie przed nami z tego co slyszalam.

Poza tym jesli dobrze kojarze to sa chyba dwa podobne systemy. Jeden w standardzie a drugi w pakiecie safety. Szczerze mowiac nie wiem jaka jest roznica :p

Mi osobiscie system zadzialal 2razy. Gwaltownie zahamowal, zaczal pikac i zaswiecila sie czerwona kontrolkach. W obu przypadkach nie bylo to konieczne bo widzialam, ze musze przyhamowac. W drugim przypadku tak jakby mi samochod dohamowal na sliskiej nawierzchni. Bardziej mnie to pikanie zdezorientowalo niz pomoglo ;) ale nie jestem na nie, po prostu pierwszy raz jest zaskoczeniem dla czlowieka ;)
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 1 sie 2015, 11:21
Posty: 282 (1/13)
Skąd: Kraków
Auto: Były: Honda Civic, Toyota RAV4
Jest: Mazda CX-3 2015r. 120KM 6MT SkyPassion Soul Red

Postprzez Seba87 » 16 mar 2016, 09:45

To tak jak dawniej z ABS-em :D jak się człowiek ze zwykłych hamulców przesiadł i nagle zaczął mu podczas hamowania pedał pulsować. Kwestia przyzwyczajenia.

Swoją drogą z tym reagowaniem na odbłyśnik to dziwna sprawa. Nie mniej jednak jak dostanę swoją furę to próbę z kartonem zrobię, a jak nie zadziała to mu odbłyśnik przyczepię ;)
Forumowicz
 
Od: 8 mar 2016, 11:43
Posty: 64 (0/4)
Auto: Obecnie: Honda civic 1.7 CTDI rok 2003
Zamówione: Mazda CX-3, skyEnergy, 2.0 120 kucy

Postprzez Sosenka » 16 mar 2016, 13:08

Wyciąg z manuala, str. 300
http://idn.tweddle.com/media/mazda/3ede ... _OM_LR.pdf

"System wspomagający hamowanie (zapobiegający kolizjom przy małej prędkości)
wykrywa pojazd poprzedzający poprzez emitowanie wiązki laserowej bliskiej
podczerwieni i odbieranie wiązki odbijanej przez odbłyśnik pojazdu z przodu, a
następnie wykorzystuje ją w zakresie pomiaru. W związku z tym system
wspomagający hamowanie (zapobiegający kolizjom przy małej prędkości) (SCBS)
może nie zadziałać w następujących okolicznościach:
• Odbicie wiązki laserowej jest słabe z powodu kształtu pojazdu poprzedzającego.
• Pojazd poprzedzający jest mocno zabrudzony.
• W złych warunkach pogodowych, takich jak deszcz, mgła oraz śnieg.
• Podczas spryskiwania szyby lub kiedy wycieraczki szyby przedniej nie są używane,
mimo iż pada deszcz.
• Szyba przednia jest brudna.
• Kierownica obrócona jest całkowicie w lewo lub w prawo, lub samochód szybko
przyspieszył i zbliżył się do samochodu jadącego przed nim.
• Ciężarówki z niskimi platformami załadunkowymi i pojazdy o niezwykle niskim lub
wysokim profilu.
• Pojazdy o specyficznych kształtach, takie jak naczepy do przewozu samochodów"

:)
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 1 sie 2015, 11:21
Posty: 282 (1/13)
Skąd: Kraków
Auto: Były: Honda Civic, Toyota RAV4
Jest: Mazda CX-3 2015r. 120KM 6MT SkyPassion Soul Red

Postprzez Paweł » 16 mar 2016, 13:29

Klubowy test tego systemu w KE:

the right man in the wrong place...
gasoline
Avatar użytkownika
Zarząd – Prezes
 
Od: 20 paź 2003, 15:13
Posty: 11059 (565/889)
Skąd: Warszawa
Auto: 4FH0VL CAJA '09
256 B4204T35 '17

Postprzez malin00 » 16 mar 2016, 16:58

Próbowałem to wymusić ze 2-3 razy w korku ale bez skutku. To ja musiałem zahamować a było naprawdę blisko także...nie wiem jak się do tego odnieść tak naprawdę. Muszę spróbować z kartonem, heh ;)
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 7 gru 2015, 14:45
Posty: 84 (9/1)
Auto: Mazda CX-3 skypassion benzyna 2.0 150KM AWD manual 2015

Postprzez Paweł » 17 mar 2016, 20:34

malin00 napisał(a):Próbowałem to wymusić ze 2-3 razy w korku ale bez skutku. To ja musiałem zahamować a było naprawdę blisko także...

Musi być naprawdę blisko. Samochód hamuje z pełną lub niemal pełną siłą, a po zatrzymaniu od przeszkody dzieli go pół metra. Raczej nie ma szans, żeby zacząć hamować później i nie uderzyć. Podejrzewam, że na śliskim ten system siłą rzeczy ogranicza się do co najwyżej zmniejszania skutków kolizji ;).
the right man in the wrong place...
gasoline
Avatar użytkownika
Zarząd – Prezes
 
Od: 20 paź 2003, 15:13
Posty: 11059 (565/889)
Skąd: Warszawa
Auto: 4FH0VL CAJA '09
256 B4204T35 '17

Postprzez Haotix » 2 gru 2016, 00:34

Poznałam działanie systemu ostatnio przed szlabanem otwieranym na pilota – zbliżyłam się do szlabanu, wcisnęłam otwieranie na pilocie ale nie zatrzyamalam się czekając aż całkiem się otworzy tylko chciałam przejechać na styk a tu nagle wyhamowało mnie do zera aż torebka spadła z siedzenia!!! Zapaliła się czerwona lampka i nim zorientowałam się ze to zadziałał system to trochę się przestraszyłam o co chodzi:) w każdym razie system jest zainstalowany a nie tylko widnieje w specyfikacji auta;)
Początkujący
 
Od: 10 paź 2016, 09:29
Posty: 8
Skąd: Rawicz
Auto: Mazda CX-3, 2.0 150KM, 6AT, SkyPASSION, 4x4, Soul Red, 2016

Postprzez Lukk75 » 3 sty 2017, 16:03

Wczoraj moja żona sprawdziła działanie systemu na ulicy Kalwaryjskiej w Krakowie.
Wyjeżdżała z podpożądkowanej w lewo i nie zauważyła 70-80 cm słupków oznaczających początek oddzielenia torowiska tramwajowego ( nie zauważyła ich ze względu na obfite opady śniegu ) , skręt trzeba było,wykonać prawie pod kątem prostym ze względu na bliskość podporządkowanej. Powiedzmy sobie szczerze , ścięła zakręt i zatrzymała sie na przeciw tychże słupków. Na szczęście nic nie jechało, ale musiała cofnąć aby je ominąć.
Pewnie nic by sie wielkiego nie stało, prędkość nie była duża, słupki plastikowe, ale system zadziałał bez wiedzy kierowcy. Dziewczyna sie trochę zestresowała, ale co sie nie robi dla dobra nauki :)
Forumowicz
 
Od: 12 maja 2016, 00:15
Posty: 173 (0/4)
Auto: SX4 2,0DDIS 4x4 czarny metalic
CX3 2,0 AWD Titanium Flash
CX30 Hikari, Skyactive X, AWD,, MT, Deep Crystal Blue

Postprzez Ternitz » 30 sie 2018, 12:14

Witam:) mam ostatnio dziwne odczucia zwiazane ze wspomaganiem hamowania SCBS. Wczesniej a mam auto 1.5 roku i 80 tys zrobione praktycznie nigdy sie nie wlaczyl. Od jakiegos miesiaca praktycznie ciagle. Parkujac kolo domu kolo sjlepow a takze dojezdzajac do ronda, skrzyzowania jest sygnal, czerwona kontrolka i auto daje ostro po hamulcach. Nie wiem czy to do konca normalne bo jezdze tak samo. Pozdrawiam
Forumowicz
 
Od: 17 kwi 2018, 14:06
Posty: 35
Auto: Mazda CX 3 2.0 AWD REVOLUTION

Postprzez krzychun » 29 paź 2018, 09:10

Ja chyba dzisiaj przez przypadek przetestowałem bo miałem wyłączone czujniki parkowania. Zaparkowałem do ściany jak zawsze, a że nie pikały to popuściłem hamulce delikatnie żeby podjechać. Ale auto ani drgnęło... Puściałem całkiem hamulce (skrzynia automatyczna) auto stoi... Zaparkowałem patrzę 5cm do ściany, wsiadam patrzę wyłączone czujniki... <glupek2>


Ternitz napisał(a):a takze dojezdzajac do ronda, skrzyzowania jest sygnal, czerwona kontrolka i auto daje ostro po hamulcach.


Raczej nie normalne. Jak to jest powtarzalne to weź kogoś z ASO na przejażdżek... Przecież to jest niebezpieczne.
Forumowicz
 
Od: 22 paź 2018, 15:39
Posty: 1006 (6/67)
Auto: CX-3 AT AWD 2018 SkyPassion

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

Moderator

Moderatorzy CX-3 / CX-30 / CX-5 / CX-7 / CX-9