Niedawno poznałem pewną Madzię :)

Dział przeznaczony do rozwiązywania wszelkich problemów dotyczących wyposażenia i karoserii. Nie zawiera elementów przenoszenia napędu.

Postprzez kbo » 1 kwi 2021, 17:43

Dobra, bez wygłupów :)
Najpierw się witam, jestem nowy :)

OK, kupiłem auto jak w profilu, oczywiście wysprawdzałem co tylko się dało, praktycznie wszystko co przez tel. mówił poprzedni właściciel się potwierdziło (no, tego że w ogóle oleju nie bierze to jeszcze za wcześnie żeby potwierdzić, zrobiłem dopiero niecałe 400km).

Ale do brzegu: m.in. potwierdziło się to, że wspomaganie kierownicy nie działa bezgłośnie, zwłaszcza po dłuższym postoju/rano. Takie jakby lekkie skrzypienie, ni to buczenie – zwłaszcza przy pełnym skręcie w lewo lub w prawo słychać to głośniej. Tragedii jeszcze nie ma, przy zakupie uznałem ze machnę na to ręką bo reszta była w porzadku, sprawdziłem ile kosztuje pompa wspomagania i ile mnie będzie mniej więcej kosztować naprawa gdyby to pompa padła- i auto kupiłem.

Pierwsze pytanie: gdzie konkretnie jest zbiornik płynu wspomagania? :D
Bo może tam płynu ubyło i wystarczy dolać, albo jakby go wymienić na świeży to będzie spokój?
Dziś zastosowałem sposób na odpowietrzanie , czyli kiera max w lewo, kilka sekund przytrzymałem- max w prawo, znowu w lewo i tak kilka razy. Tak jakby hałas się zmniejszył, potem podczas krótkiej trasy przestałem to w ogóle zauważać, no ale to dopiero jutro rano na zimnym silniku sprawdzę czy coś się zmieniło. Tak czy siak na ten moment zmieniłbym płyn na świeży i sprawdzał efekty, czy go nie ubywa, czy hałas ucichł itd.

Drugie pytanie: czy lusterka boczne można jakoś ręcznie złożyć? Pewnie tak, ale nie wiem jak, a wolałbym się nie siłować, jak ktoś mógłby napisać jak je złożyć to ja chętnie przeczytam.

Trzecie pytanie: auto kupiłem na kołach 255/50 R19. Fajne, efektowne, ale potwierdziły się słowa sprzedającego że o ile na dobrej drodze prowadzenie jest mega (i jest), tak na drogach z wyraźnymi koleinami auto lubi sobie trochę pomyszkować. Nie jest to jakaś tragedia grożąca katastrofą, no ale efekt jest zauważalny.
Opony wytrzymają mi może z 7-8tys. km, może z 10 tys.km – i stąd pytanie – czy zakup opon 235/55 R19 coś tu poprawi, czy te 2cm szerokości mniej coś zmieni? Bo jesli nie, to kupię opony o szer. 255mm, ceny są niemal identyczne.
Może ktoś miał takie szerokie kapcie i auto mu w koleinach tańczyło, zmienił na 2cm węższe i poprawa była (albo nie)?

Na razie tyle :)
Początkujący
 
Od: 30 mar 2021, 19:05
Posty: 10
Auto: CX-7 ER 2.3T 2009

Postprzez majonez1970 » 2 kwi 2021, 08:31

Mam z 2007 roku i lusterka spokojnie mogę spokojnie złożyć ręcznie. Co do opon to ja mam na 18 i 235 a do Twojego według serwisu Oponeo to te co masz to nijak nie pasują. Jak otworzysz drzwi kierowcy to na słupku na dole jest naklejka z rozmiarem opon jakie maja być.
Co do zbiorniczka płynu do wspomagania to u mnie jest z lewej strony komory silnika przy lampie.
Forumowicz
 
Od: 25 cze 2019, 08:00
Posty: 121 (0/1)
Skąd: podlaskie, Białystok
Auto: Mazda CX-7 2,3 244KM ER 2007

Postprzez kbo » 3 kwi 2021, 07:30

majonez1970 napisał(a):Co do opon to ja mam na 18 i 235 a do Twojego według serwisu Oponeo to te co masz to nijak nie pasują
Opony 255/50 R19 to "średnicowy" zamiennik dla 235/55 R19. Ty masz pewnie 235/60 R18. Nie bój żaby, wszystko gra a jak nie wierzysz to na oponeo jest kalkulator zamienników opon :)
Jak ci sie jeździ na tych kapciach 235 po drogach z koleinami? Nie zaobserwowałeś u siebie tego "myszkowania" auta po takich drogach?

Dziś zobaczę jak mi pójdzie składanie lusterek, a jeszcze wczoraj w końcu znalazłem ten zbiorniczek płynu wspomagania (faktycznie, schowany po lewej stronie patrząc od przodu auta, obok zbiornika płynu do spryskiwaczy). W środku pusto, podjechałem do sklepu, sprzedawca sprawdził co tam mam wlać- i wlałem, nawet dość sporo weszło.
Ale i tak po odpowietrzeniu układu wspomagania następnego dnia było duuuużo ciszej (i to jeszcze przed dolaniem płynu), czyli mało płynu i układ był zapowietrzony. Może pompa przeżyje, będę sprawdzał ubytki, czy nie ma wycieku. Jak nie będzie to przy wymianie oleju wymienię też płyn w układzie wspomagania, a jak będzie wyciek- no to trzeba się będzie tym zająć.

Fenks za odpowiedź.
Początkujący
 
Od: 30 mar 2021, 19:05
Posty: 10
Auto: CX-7 ER 2.3T 2009

Postprzez kbo » 7 kwi 2021, 13:14

Dalsze wieści:

Prawdop. jest jakiś wyciek z układu wspomagania, co 1-2 dni robie to odpowietrzanie i płynu dolewam, weszło tam już chyba ze 300ml (nie wiem ile tam wchodzi do pełna, pewnie z litr, może wiecej), z tym, że jakby za każdym razem dolewam mniej. Może był tak pieruńsko zapowietrzony, że nadal przy każdym kręceniu kołem usuwane jest powietrze i poziom płynu opada, stąd te dolewki, niby coraz mniejsze – ale jednak.
W każdym razie, wspomagania już w ogóle nie słychać, jedynie przy max skręcie w lewo/prawo i przytrzymaniu- lekko słychać jak się pompa męczy. Ale tak chyba ma być...?

Lusterka faktycznie sie składają bez ceregieli a co do opon- to szerokość 235 sprawdze sobie sam na kpl. zimówek i ew, letnich na 18" felgach i wtedy zdecyduje, czy na felgi 19" kupie 255/50 czy 235/55. Te drugie pewnie o kilka % mogłyby obniżyć apetyt na paliwo , wiec to tez będzie jakiś tam argument.

Aha, przed zimą chce wymienić kompletny rozrząd, łańcuszek jest lekko luźny ale nie chrobocze, błędów brak, tym niemniej to auto ma 12 lat, nawet jakby był napięty to bym rozrząd wymienił.
Zaczynam kompletować części, bo pewien niezależny i ponoć dobry oraz tani zakład mechaniki zażyczył sobie 1200zł za sam wariator zmiennych faz rozrządu :D
Porypało ich chyba :D

Oczywiście cały rozrząd (łańcuch , napinacz, dwa ślizgi, wariator, łańcuch i napinacz pompy oleju) na nowych oryginałach Mazdy. Trzeba coś jeszcze? Np. uszczelkę pod pokrywę zaworów?

EDIT: w poniedziałek uzupełniłem płyn wspomagania, weszło mniej więcej tyle co w kieliszku, może ze 30, 40ml, zrobiłem ok 45km, dziś po 2 dniach i po kolejnym odpowietrzeniu układu sprawdziłem- ubytku brak. Kurczę, zaczynam nieśmiało wierzyć że mam szczęście :x
Początkujący
 
Od: 30 mar 2021, 19:05
Posty: 10
Auto: CX-7 ER 2.3T 2009

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

Moderator

Moderatorzy CX-3 / CX-30 / CX-5 / CX-7 / CX-9