Tarcie podczas odpuszczania gazu

Skrzynia biegów, sprzęgło, osie, zawieszenie, koła, układ kierowniczy i hamulcowy.

Postprzez chrris » 27 cze 2022, 08:40

Hej,

Pacjent – CX-5 2016 2.2D AWD automat 150km przebieg 120tys

Serwisowana do końca w ASO, teraz przygotowałem się do samodzielnego serwisu ojelowego z racji końca GW auta.
Zdecydowałem się również na wymianę oleju w skrzyni (zakupiłem 5L) + mam nowy oryginalny filtr do skrzyni. Niestety 2-3tyg temu pojawił się niepokojący dźwięk z prawdopodobnie skrzyni/sprzęgła przy odpuszczaniu gazu – takie tarcie jak od hamulców które stały miesiąc – ten dźwięk słychać aż do zatrzymania się.

Jadąc np 50km/h i ręcznie zmieniając bieg zmienia się częstotliwość tarcia/chrupania więc to na 99% skrzynia/sprzęgło. Dźwięk jest ledwo słyszalny przy przyśpieszaniu a głośny przy odpuszczeniu gazu.

Co to może być i lepiej pojechać do serwisu czy wymienić olej licząc na poprawę sytuacji?

Usterka powstała prawdopodobnie od "przelecenia" 50 przez przejazd kolejowy, który był w bardzo kiepskim stanie albo 120tys km przebiegu.

Dodam tylko, że skrzynia chodzi OK, nie było z nią nigdy problemów, nie zamula, nie stacza się pod górkę.

Dopisano 7 lip 2022, 12:17:

Serwis stwierdził, że odgłosy pochodzą ze skrzyni biegów, koszty na dzień dobry od 3k w górę.. nie lepiej kupić inna skrzynię ?

Dopisano 20 lip 2022, 07:39:

Klejny edit, skrzynia idzie do rozbiórki, szkoda, że akurat na mnie trafiło, nasłuchałem się dużo o niezawodności tych skrzyń a jednak opiłki w płynie przekładniowym i skrzynia do naprawy... ehh

Dopisano 22 gru 2022, 15:27:

Dla potomnych, skrzynia naprawiona ~5000zł koszty, przyczyna to uszkodzone łożysko skrzyni biegów. Łożysko na samym wyjściu ze skrzyni, jest ono osadzone fabrycznie i nie ma części zamiennej (fabrycznie wbite w obudowę skrzyni).

Można zamykać ten rozdział...
Początkujący
 
Od: 10 gru 2021, 10:07
Posty: 6
Auto: CX-5 2016

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

Moderator

Moderatorzy CX-3 / CX-30 / CX-5 / CX-7 / CX-9