Stuki m.in. przy wysprzęglaniu

Skrzynia biegów, sprzęgło, osie, zawieszenie, koła, układ kierowniczy i hamulcowy.

Postprzez Kap » 2 lip 2020, 16:40

Cześć wszstkim,

Mam taki problem (mam nadzieje, że wyimaginowany) z CX-5 AWD z 2012 2.0 Benzyna. Podczas ruszania i przerzucania z 1 na 2 gi bieg słychać taki wielokrotny stukot, jakby był luz gdzieś i część obijała się pare razy w jedną i w drugą stronę. Nie słychać tego w środku samochodu, zauważyłem to dopiero jadąc z otwartym oknem. Ktoś się z tym spotkał? Im delikatniej próbuje się ruszyć tym bardziej się to tłucze. Bardziej niż o samą zmianę biegów chodzi tu o moment wysprzęglania, szczególnie jak się to zrobi szybko. Sytuację na się powtórzyć gdy stoi się delikatnie pod górkę, rusza z jedynki i zaraz po popchnięciu samochodu do przodu wciska do końca sprzęgło – taki sam stukot. Podobny stuk zauważyłem gdy próbuje się autem na 2jce czy nawet 3jce zwalniać i przyspieszać ciągle manipulując gazem w dół i w górę. Przy czym również delikatnie, przy szarpaniu "na chama" stukotu nie słychać.

Dołączam filmik żeby zobrazować o co mi chodzi, opis poniżej:



https://youtu.be/XlkW_3iS3JA

1-2s: samochód rusza z jedynki

3s: wysprzęglenie (stuki) i wrzucenie 2jki, gdzieś koło 5tej sekundy – zdecydowanie je słychać – również nie wiem czy to normlane w tym samochodzie – auto mam od niedawna i póki co głownie jechało autostradami gdzie nie ma żadnych objawów.

23-25s: ta sama sytuacja przy wyjeździe na drogę, stuki przy ponownym ruszaniu

potem normalna jazda

od 1:06s jazda na niskim biegu (chyba drugi bieg) przyspieszając z zwalniając co powoduje podobny stukot tylko jako pojedyncze dźwięki jakby gdzieś był luz pomiędzy układem jezdnym a silnikiem

Moje pierwsze podejrzenie poszło w stronę wału bo takich dźwięków jeszcze nie słyszałem, ale jako że to moje pierwsze auto z wałem to nie wiem co tu jest normalne a co nie. Generalnie wał ma luz i zdaje mi się że wydaje podobny dźwięk ale z tego co wiem wał musi mieć trochę luzu (luz obrotowy, w skrzyni), ale może się mylę.

Auto 2 tygodnie temu miało przegląd ale pewnie je tam znów zabiorę jak tylko się wyrwę z roboty o jakiejś sensownej porze. Znajomy mechanik jechał nim niedawno, wytłukł na wszystkie strony i stwierdził żeby "jeździć i się nie przejmować", ale nie wydaje mi się że samochód powinien wydawać z siebie takie dźwięki a jeżeli to normalne to przynajmniej chciałbym wiedzieć co to jest.

Dodatkowo często przy wrzucaniu drugiego biegu jest dźwięk jakby się najeżdżało na luźną studzienkę kanalizacyjną ale nie wiem czy to jest jakoś związane z powyższym. Ogólnie skrzynia chodzi dość głośno ale ten dźwięk to istny ewenement.

Jakieś pomysły na genezę tych dźwięków?

Pozdrawiam,
Karol
Ostatnio edytowano 7 lip 2020, 12:35 przez darrecki, łącznie edytowano 1 raz
Powód: YT
Początkujący
 
Od: 1 lip 2020, 19:47
Posty: 1
Auto: Cx-5 AWD 2.0 Benzyna 160km 2012

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

Moderator

Moderatorzy CX-3 / CX-30 / CX-5 / CX-7 / CX-9