Pęknięta sprężyna zawieszenia tył

Skrzynia biegów, sprzęgło, osie, zawieszenie, koła, układ kierowniczy i hamulcowy.

Postprzez Imbeer » 31 lip 2021, 11:13

Tytuł mówi sam za siebie, ale rozwinę temat.

Od dłuższego czasu coś zaczęło stukać przy przejazdach przez nierówności (czasem mniejsze, czasem większe, stuki bardzo nierugalrne, nieraz przy skręceniu ), ostatnio coraz częściej. Będąc na wakacjach zaparkowała obok mnie bliźniacza Mazda 3, przez co zwróciłem uwagę na różnice w wysokości i szczelinach między kołami a błotnikami. Pomyślałem że montaż haka Westfalia (tylna belka organoleptycznie cięższa około dwa razy od standardowej belki zderzaka) i 10kilo wygłuszenia zrobiły swoje. Nic z tych rzeczy, dziś sprawdziłem pod sklepem różnice bardzo porządnymi narzędziami pomiarowymi – między lewe koło a nadkole wchodziły dwa palce, gdzie z prawej strony aż trzy. Postanowiłem zdjąć koło spodziewając się standardowo wylanego amortyzatora. Popatrzyłem, poczyscilem, byłem o krok od założenia koła. W ostatniej chwili coś tknęło mnie na obejrzenie wszystkich mocowań zawieszenia dzięki czemu zauważyłem pęknięcie sprężyny lewego tylnego koła na ostatnim zwoju. Przebieg 86600km, jazda bardzo zrównoważona i spokojna. Nie wiem czy stuki są bezpośrednim skutkiem tej usterki, jeśli tak to znaczy że sprężyna pękała około 10000km temu. Na przeglądzie rejestracyjnym wyniki wyszły wzorowe

Przy okazji mam pytanie – czy ktoś z jeszcze użytkujących ten model wymieniał amortyzatory na inne niż OEM? Mam tu na myśli nieco wyższe serie bilsteina i innych "semi sportowych" producentów. Nie zależy mi na niższym zawieszeniu, czy większej sztywności, a lepszej jakości. Przy okazji awarii mam zamiar wymienić amortyzator i drążki stabilizatora (drążki będą OEM). Z góry dziękuję za wszelkie propozycje
Załączniki
P_20210731_115803.jpg
P_20210731_115025.jpg
Forumowicz
 
Od: 3 sie 2014, 21:22
Posty: 332 (47/25)
Auto: Mazda 3 BM, 120AT@174, 2014

Postprzez krystiano » 16 sie 2021, 14:31

U siebie też miałem pęknięty ostatni zwój sprężyny z jednej strony.
W drodze już eibach -30 <serduszka>
Forumowicz
 
Od: 17 wrz 2020, 23:45
Posty: 656 (20/17)
Skąd: UK
Auto: Mazda 3 BM 2.2 2014 skyactive technology

Postprzez Imbeer » 16 sie 2021, 18:06

krystiano napisał(a):U siebie też miałem pęknięty ostatni zwój sprężyny z jednej strony.
W drodze już eibach -30 <serduszka>


Nawet się nad tym zastanawiałem, niestety mam hak i nie mogę <zawstydzony>

Swoją drogą coś szybko jak na pęknięcie sprężyny. W garażu na takie okazje mam poczciwego zastępcę, Fabia 1.4 60KM hatchback. Woziłem nią sprzętu po sufit, w tym sprzęt sportowy, pięć osób 450km do mielna (każdy próg zwalniający ocieraliśmy podwoziem), cały bagażnik zawalony po sufit. Przewoziłem nią wanny, wykręcałem kaskaderskie fiflaki na placu z 3 pasażerami na pokładzie. Przebieg 160tysiecy, wszystkie sprężyny oryginalne i dalej trzymają auto w ryzach.

Mazda 86 tysięcy przebiegu i pęknięta sprężyna, a zbytnio jej nie nadwyrezalem (jeżdżę naprawdę delikatnie). Już dwa lata temu zwróciłem uwagę, że przy przewozeniu 40 kg obciążenia + ławeczka (jakieś 10-15 kilo), ładunek równo na osi – tył mocno siadał, jak stary wypowiedziany tapczan. Mam nadzieję że kolejne sprężyny wytrzymają dłużej
Forumowicz
 
Od: 3 sie 2014, 21:22
Posty: 332 (47/25)
Auto: Mazda 3 BM, 120AT@174, 2014

Postprzez child » 16 sie 2021, 22:57

No właśnie ciekawe są twoje doświadczenia – ja mam ponad 160 tys. przebiegu, moja podstawowa trasa zawiera obowiązkowo lecenie z dużą (>100km/h) prędkością po dziurach i wykrotach przez jakieś 6km (które z reguły stanowi przynajmniej 30%, a często 90% całej trasy). Do tego przejeżdżanie bynajmniej nie na jedynce przez progi zwalniające, które jakiś idiota postanowił porozrzucać miejscami co 50m... I zarówno sprężyny, jak i całe zawieszenie jest w bardzo dobrym stanie, aż sam jestem zdziwiony. Fakt, że rzadko obciążam mocno samochód. Więc albo miałeś pecha, albo to kwestia obciążenia (chociaż co to za obciążenie 50kg?).

Ja bym to jednak potraktował jako jednorazowy przypadek i dał sprężynom OEM ostatnią szansę :)
Obrazek
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 9 gru 2013, 18:27
Posty: 1820 (56/126)
Skąd: Brzezina
Auto: ND '18
b: NB '00
b: BM '13
b: EC '97
b: BK '07

Postprzez Imbeer » 17 sie 2021, 04:28

child napisał(a):No właśnie ciekawe są twoje doświadczenia – ja mam ponad 160 tys. przebiegu, moja podstawowa trasa zawiera obowiązkowo lecenie z dużą (>100km/h) prędkością po dziurach i wykrotach przez jakieś 6km (które z reguły stanowi przynajmniej 30%, a często 90% całej trasy). Do tego przejeżdżanie bynajmniej nie na jedynce przez progi zwalniające, które jakiś idiota postanowił porozrzucać miejscami co 50m... I zarówno sprężyny, jak i całe zawieszenie jest w bardzo dobrym stanie, aż sam jestem zdziwiony. Fakt, że rzadko obciążam mocno samochód. Więc albo miałeś pecha, albo to kwestia obciążenia (chociaż co to za obciążenie 50kg?).

Ja bym to jednak potraktował jako jednorazowy przypadek i dał sprężynom OEM ostatnią szansę :)


I tak jak mówisz – nawet przy takim użytkowaniu sprężyny powinny dać radę, druga sprawa że ja jeżdżę naprawdę zapobiegawczo. Obstawiam że w wyzionieciu ducha pomogły dwa rowery na haku łącznie z bagaznikiem 45kilo obciążanie daleko za tylną osią, ale nadal – bezpiecznie w dopuszczalnym zakresie) – bądź co bądź problem było już widać od znacznie dłuższego czasu jak przy byle obciążeniu tył nadmiernie siadał. Czytałem o podobnym problemie swego czasu w skodach, gdzie dołożenie butli z gazem powodowało baaaarszo przyspieszone zużycie amortyzatora. Ja butki nie mam, ale pewnie z 10 kilo mat wygłuszających by się znalazło <lol> A zastanawiać się zacząłem po poście kolegi wyżej który spotkał się z tą sama sytuacja u siebie, roczniki te same. Może jakaś wada materiałowa?

krystiano napisał(a):U siebie też miałem pęknięty ostatni zwój sprężyny z jednej strony.
W drodze już eibach -30 <serduszka>


Krystiano, jaki masz przebieg? Woziłes coś na haku?
Forumowicz
 
Od: 3 sie 2014, 21:22
Posty: 332 (47/25)
Auto: Mazda 3 BM, 120AT@174, 2014

Postprzez krystiano » 17 sie 2021, 07:15

Sprężyna pękła z jednej strony jak narazie tylko , a przebieg 2x jak ty.
Haka nie posiadam , nic ciężkiego nie woziłem.

Nie mam pojęcia kiedy mogła pęknąć auta nie mam od nowości a nie wiem co poprzedni właściciel przewoził.
Forumowicz
 
Od: 17 wrz 2020, 23:45
Posty: 656 (20/17)
Skąd: UK
Auto: Mazda 3 BM 2.2 2014 skyactive technology

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

Moderator

Moderatorzy 3 / 323