Sterowanie ogrzewaniem – klimatyzacją

Dział przeznaczony do rozwiązywania wszelkich problemów dotyczących wyposażenia i karoserii. Nie zawiera elementów przenoszenia napędu.

Postprzez rac » 28 lis 2014, 21:15

creet napisał(a):mam na myśli głównie dosyć głośny dźwięk wiatraków.

Stopień nadmuchu wiatraków można regulować w tym trybie przyciskami + i –, więc nie muszą być głośne. Ustawienie na najsłabszy nadmuch (1 kreska), też daje radę, tylko trochę dłużej się w aucie zagrzewa. Ustawienie to jest zapamiętywane nawet po wyłączeniu i ponownym zapaleniu silnika.
Forumowicz
 
Od: 19 wrz 2014, 16:09
Posty: 58 (5/2)
Skąd: Ruda Śląska
Auto: Mazda 3 HTB 1,5 SKYACTIV-G 100 KM 6MT SkyMOTION
2014r

Postprzez child » 1 gru 2014, 12:05

Wojtek napisał(a):no to wcześniejsze modele miały lepiej :P


No właśnie z tego wynika chyba spora część dyskusji – w BM nie można ustawić nadmuchu tylko na szybę przyciskiem przełączającym nadmuchy (tylko trzeba to zrobić tym dedykowanym przyciskiem). Ja też uważam, że jest to dziwne i nieuzasadnione i sprzyja pojawianiu się takich wątpliwości, jak tu omawiamy. Kompletnie nie wiem, czemu miało służyć takie rozdzielenie <glupek2>

ps. W manualu również masz napisane, że włączenie przycisku odmrażania szyby przedniej zwiększa automatycznie nawiew na szybę...


Zwiększa, bo wciśnięcie tego przycisku to jedyna możliwość, aby nawiew szedł tylko na szybę.

A jeszcze co do kwestii odmrażania/odparowywania – moim zdaniem opis w angielskiej instrukcji jest mylący, bo te wyloty pod szybą się nazywają "defroster vents" niezależnie od tego, że możesz sobie ich używać w lecie do dmuchania zimnym powietrzem w celu kompletnie innym niż odmrażanie. Ale czego się spodziewać po ludziach, którzy schowek pasażera nazywają "glove box" ;)
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 9 gru 2013, 19:27
Posty: 1820 (56/126)
Skąd: Brzezina
Auto: ND '18
b: NB '00
b: BM '13
b: EC '97
b: BK '07

Postprzez rac » 14 gru 2014, 22:15

Nie mogę się za bardzo zorientować, jaki mamy tryb nawiewu, gdy się wyłączy całkowicie klimę przyciskiem off. A mianowicie, można wtedy w dalszym ciągu zmieniać cel nawiewu, tzn. na nogi, na tułów itd. ale zastanawiam się czy powietrze wpadające z zewnątrz do auta w tym trybie jest dokładnie takie jak na dworze, czy może jest ogrzewane jeśli jest zimniej na dworze, niż była ustawiona temperatura w aucie zanim się ustawiło klimę w pozycję off? Czy ktoś z was to sprawdzał? Ja teraz mało jeżdżę autem, a wczoraj gdy wyłączyłem klimę na off, to mimo że na dworze było o 12 stopni zimniej niż w aucie, nie zauważyłem żeby zrobiło się chłodniej z racji tego że powietrze z dworu wpadało przez wloty powietrza do środka. A więc czy jest możliwe że jest ono ogrzewane?
Forumowicz
 
Od: 19 wrz 2014, 16:09
Posty: 58 (5/2)
Skąd: Ruda Śląska
Auto: Mazda 3 HTB 1,5 SKYACTIV-G 100 KM 6MT SkyMOTION
2014r

Postprzez wizbek » 19 sty 2015, 18:58

Moją "trójeczką" jeżdżę od nieco ponad miesiąca. Jak dotąd jeździłem cały czas z włączoną klimatyzacją w trybie "Eco". Chciałbym jednak w zimie pojeździć bez włączonej niepotrzebnie sprężarki, kiedy tylko trzeba ogrzewać wnętrze samochodu. Poczytałem instrukcję i wynika z niej, że wciskając przycisk "A/C" można zmieniać tryby pracy klimatyzacji kolejno A/C –> A/C ECO –> Stop.
Mam w związku z tym pytanie, czy będąc w trybie "Stop" sprężarka klimatyzacji pracuje? Jeśli nie, to czym ten tryb różni się od wyłączenia klimatyzacji przyciskiem "OFF"? (wiem, że jak wyłączę przyciskiem "OFF", to nie uruchomię nawiewów)
Ja wnioskuję, że gdy klimatyzacja jest w trybie "Stop", to jej sprężarka nie pracuje, ale układ klimatronika ogrzewa wnętrze do żądanej temperatury. Mam rację?

*Uprzedzając pouczenia: wiem, że w zimie trzeba od czasu do czasu włączyć klimatyzację, aby sprężarka przesmarowała układ.
Forumowicz
 
Od: 27 paź 2014, 20:31
Posty: 61 (0/6)
Auto: Mazda 3, SkyEnergy, 2.0, 120 KM 6MT, HB, SoulRed.
2014 r.

Postprzez child » 19 sty 2015, 20:46

"OFF" – wszystko kompletnie wyłączone, brak nawiewu
"STOP" – masz nawiew taki, jak w samochodzie bez klimatyzacji (czyli ciepły albo zimny, ale po prostu z powietrza z zewnątrz albo z zamkniętego obiegu). Nie widzę żadnego powodu, żeby sprężarka pracowała w tym trybie.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 9 gru 2013, 19:27
Posty: 1820 (56/126)
Skąd: Brzezina
Auto: ND '18
b: NB '00
b: BM '13
b: EC '97
b: BK '07

Postprzez rac » 19 sty 2015, 20:49

Ja wyłączam klimę (off). Faktycznie parę razy ją załączam w miesiącu na krótkich dystansach żeby sobie popracowały podzespoły. Wyłączam ją, bo tak naprawdę nie jest mi ona w tej chwili potrzebna. Przyda się bardziej latem przy upałach. Jak dla mnie plusy z wyłączonej: mniejsze zużycia paliwa. Nie zaobserwowałem o ile mniejsze, ale wierzę że tak jest :P . W kabinie mi się i tak nagrzewa tylko wolniej, bo w tym trybie nie pracują wiatraki (to odpowiedź na Twoje pytanie wizbek :) ). Szyby nie parują, chyba że w mieście dużo na światłach stoję, albo pada deszcz. Wtedy włączam A/C do momentu aż nie odparują. W trasie to już w ogóle nie ma problemu z parowaniem. Ja jestem kierowca który zahaczył o czasy, kiedy to jeździłem Żukami, dużymi Fiatami. Kiedyś takich dobrodziejstw nie miałem, jak automatyczna klima. Teraz cieszę się że w aucie mam coś takiego, czasami się bardzo przydaje, ale 90% czasu jazdy autem nie jest mi to potrzebne. A co nie jest mi potrzebne wyłączam żeby na daremno nie pracowało, takie moje zboczenie :D

Dopisano poniedziałek, 19 stycznia 2015, 20:54:

child napisał(a):"OFF" – wszystko kompletnie wyłączone, brak nawiewu

Coś mi się tu nie do końca zgadza :| bo z tego co kojarzę to ja wyłączam na off, a w kabinie po zagrzaniu silnika zagrzewa się. Jeśli mam w trybie off ustawione np. na szybę i nogi, to z wylotów powietrza wychodzi ciepłe powietrze (oczywiście w trakcie jazdy, samoczynny nadmuch z zewnątrz)
Forumowicz
 
Od: 19 wrz 2014, 16:09
Posty: 58 (5/2)
Skąd: Ruda Śląska
Auto: Mazda 3 HTB 1,5 SKYACTIV-G 100 KM 6MT SkyMOTION
2014r

Postprzez child » 19 sty 2015, 22:50

Brak nawiewu – mam na myśli wymuszonego, czyli wentylatora. Rzeczywiście nawet w trybie OFF można sobie ustawić na nawiew pasywny.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 9 gru 2013, 19:27
Posty: 1820 (56/126)
Skąd: Brzezina
Auto: ND '18
b: NB '00
b: BM '13
b: EC '97
b: BK '07

Postprzez ellipsis » 19 maja 2015, 18:15

Chłopaki po jakim czasie klima w trybie auto włacza obieg otwarty? Ostatnio troche smigam na klimie, temp 22C w trybie auto i cały czas klima chodzi na zamknietym obiegu. W poprzednim aucie zamkniety obieg byl przez chwile od właczenia klimy jak byl spory upał i gorąco w aucie, ale zaraz sie otwieral. W Maździnce caly czas jest zamkniety.
Forumowicz
 
Od: 21 paź 2014, 21:17
Posty: 768 (1/25)
Auto: Mazda3 HB 2.0 165KM
Ford Fiesta MK7 1.4 PB 96KM

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

Moderator

Moderatorzy 3 / 323