Kamera cofania: Czy można dołożyć?

Dział przeznaczony do rozwiązywania wszelkich problemów dotyczących wyposażenia i karoserii. Nie zawiera elementów przenoszenia napędu.

Postprzez darrecki » 12 paź 2020, 12:43

Kozza napisał(a):Po wylaczeniu wstecznego i jezdzie do przodu znika oczywiscie obraz z kamery ale na ekranie jest obraz z sensorow. Nie przelancza sie automatycznie na radio ani na Nav. Nawet jesli wcisne Radio lub Nav dalej sie nie przelancza. Znika dopiero jak wylacze czujniki przyciskiem.
Czy z kamerkami Sinosmarta tez tak mieliscie?


Obraz z sensorów powinien zniknąć po przekroczeniu założonej prędkości jadąc do przodu, tak samo jak gdy nie było kamery.
Avatar użytkownika
Moderator
 
Od: 14 cze 2006, 00:01
Posty: 3017 (40/152)
Skąd: UK - Worcs, PL - Rzeszow
Auto: 1. Mazda 3 BM Skyactiv-D
2. Mazda 2 DJ Skyactiv-G

Postprzez Kozza » 13 paź 2020, 11:24

darrecki napisał(a):
Kozza napisał(a):Po wylaczeniu wstecznego i jezdzie...


Obraz z sensorów powinien zniknąć po przekroczeniu założonej prędkości jadąc do przodu, tak samo jak gdy nie było kamery.


A co jesli nie jedziesz? Wrzuciles tylko wsteczny i wylaczyles i stoisz na luzie i czekasz?
Początkujący
 
Od: 19 sie 2019, 12:11
Posty: 8
Auto: Mazda 3 2.2d Sport, Sedan Skyactive, 150 KM, 2014

Postprzez darrecki » 13 paź 2020, 12:32

Po wrzuceniu wstecznego czujniki (z kamerą czy bez) aktywują się automatycznie. Wyrzucisz wsteczny i stoisz – obraz z kamery znika a czujniki pozostają w aktywności aż ruszysz do przodu lub je ręcznie wyłączysz
Avatar użytkownika
Moderator
 
Od: 14 cze 2006, 00:01
Posty: 3017 (40/152)
Skąd: UK - Worcs, PL - Rzeszow
Auto: 1. Mazda 3 BM Skyactiv-D
2. Mazda 2 DJ Skyactiv-G

Postprzez Kozza » 13 paź 2020, 12:43

darrecki napisał(a):Po wrzuceniu wstecznego czujniki (z kamerą czy bez) aktywują się automatycznie. Wyrzucisz wsteczny i stoisz – obraz z kamery znika a czujniki pozostają w aktywności aż ruszysz do przodu lub je ręcznie wyłączysz

No wlasnie o to mi chodzilo. Nigdy na to nie zwracalem uwagi ale dopoki ich nie wylaczysz to tez nie mozesz wlaczyc Nav ani radia. Dopiero teraz to odkrylem i myslalem ze podlaczenie kamery cos namieszalo ale tak widac juz jest.
Ok, dzieki
Początkujący
 
Od: 19 sie 2019, 12:11
Posty: 8
Auto: Mazda 3 2.2d Sport, Sedan Skyactive, 150 KM, 2014

Postprzez Soku » 28 paź 2020, 12:44

Soku napisał(a):
Andy napisał(a):Dobry wieczór,
Wiem, że "na miejscu" to raczej nie Chiny, ale może komuś przyda poniższa informacja.....
Kemerkę do swojej Madzi kupiłem ze źródła:
https://pl.aliexpress.com/item/40009156 ... 5c0fxmlfOv
W zestawie przejściówka 20pin. Bezproblemowa instalacja w miejsce jednej z lampek podświetlenia tablicy rejestracyjnej. Współpracuje z czujnikiem cofania oraz systemem ostrzgania o pojazdach nadjeżdżających z boku wyświetlając odpowiednie informacje graficzne na ekranie. Zapłaciłem niecałe 120PLN i czekałem niespełna 2 tygodnie od zamówienia. Działa już 4-ty miesiąc bez problemu.
Pozdrowionka


Dzięki za polecenie tego sprzedawcy. Też zamówiłem dzisiaj tę kamerę. Mam nadzieję, że wystarczy wszystko podłączyć plug&play bez lutowania i tego typu spraw. :)


Kamera została zainstalowana dwa tygodnie temu. 15 minut roboty. Wszystko plug & play. Na razie jestem bardzo zadowolony.
Forumowicz
 
Od: 7 mar 2013, 14:30
Posty: 46
Skąd: UK
Auto: Mazda 3 SE-L Nav '16 2.0
Mazda 3 TS2 '07 1.6

Postprzez wo1f » 4 lis 2020, 23:09

Cześć!
Poniżej instrukcja jak zainstalować kamerę Sinosmart w samochodzie Mazda 3 BM, Sedan, SkyEnergy (bez wiązki w klapie). W zasadzie wygląda to tak samo, jak opisał @kozza dla kamerki Ludmila.

Potrzebny sprzęt:
1. Kamera Sinosmart
2. Złączka 5 mm aby połączyć kamerę z wiązką"adapterem" zamiast standardowych chinchy
3. Wiązka "adapter"
4. Taśma izolacyjna parciana (do podczepienia przewodów pod oryginalną wiązkę)
5. Mały śrubokręt (do wyjmowania spinek tapicerki)

Zamówiony pakiet kamera, złączka i wiązka wyglądają jak poniżej. Doszedł z Chin w ciągu 14 dni. Złączka 5 mm oznaczona jest na drugim zdjęciu.
Obrazek
Obrazek

Kroki:
1. Demontujemy tapicerkę klapy bagażnika, poprzez wyjęcie 12 spinek (podważamy część środkową a potem wyciągamy całą spinkę) oraz plastikowego uchwytu do zamykania bagażnika.
Obrazek Obrazek

2. Demontujemy zaślepkę kamery (wystarczy ścisnąć od środka i wypchnąć). Następnie oczyszczamy i odtłuszczamy przestrzeń wokół otworu.
Obrazek

3. Odtłuszczamy tą część obudowy kamery, która będzie się zatrzaskiwała w otworze klapy. Naklejamy piankę z klejem dwustronnym na obudowę kamery a potem wciskamy i przyklejamy kamerę do klapy.
Obrazek

4. Odwijamy część tapicerki przy lewym nadkolu (w bagażniku) – tak aby zobaczyć kostkę do podłączenia wiązki kamery
Obrazek

5. Rozpinamy wtyczkę i tam podłączamy wiązkę "adapter", który kupiliśmy.
Obrazek

6. Następnie podłączamy kabel od kamery do wiązki "adaptera" oraz odłączamy akumulator na minutę lub dwie (odpinamy klemę masy). Podłączamy akumulator, odpalamy samochód, wbijamy wsteczny i na ekranie monitora powinien pojawić się obraz z kamery.

7. Gasimy samochód i przechodzimy do podczepienia kabli pod oryginalne wiązki elektryczne. Tutaj przyda się taśma parciana. Proponuję zdjąć osłonę lewego zawiasu tylnej klapy (3 spinki) i tamtędy puścić okablowanie.

8. Na koniec montujemy spinkami osłonę nadkola w bagażniku oraz tapicerkę tylnej klapy.

Całość zajmuje od 15 do 40 min.

Uwagi końcowe:
1. Na ekranie monitora widać "odświeżanie" obrazu przy oświetleniu sztucznym. Jutro w dzień sprawdzę jak jest przy świetle słonecznym.
2. Jutro planuję potestować te linie "nakładane na obraz z kamery" – chodzi o to, na ile one faktycznie odzwierciedlają zarys samochodu. Dam znać.
3. Wersja SkyEnergy ma jedynie czujniki cofania z tyłu, więc na ekranie żadna wizualizacja samochodu (poza obrazem z kamery przy wstecznym) się nie pojawia. Mam obraz z kamery + "pikanie" czujników.
Początkujący
 
Od: 13 wrz 2015, 19:31
Posty: 12 (0/1)
Auto: Mazda 3 BK, HB, 1.6, 2007
Mazda 3 BM, Sedan, 2.0 Skyenergy, 2016

Postprzez Kritik » 8 sty 2021, 08:55

no i koniec.... moja kamera chyba już nie chce pracować.... kilka ostatnich tygodni, to raz się włącza, raz nie... czasem pojawiało się jakieś dziwne mruganie i pasy, jak na starych telewizorach, a ostatnie kilka dni to w ogóle już przestała się włączać... nawet hard reset kompa nie pomaga.... czyli żywotność 2 lata.... szkoda... trzeba zamawiać kolejna...
Obrazek
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 7 wrz 2018, 14:10
Posty: 884 (76/55)
Skąd: Kraków
Auto: Elektryczne
+ VAG TDI

Postprzez Mazdalovers » 9 sty 2021, 17:49

Od kwietnia mam kamerę cofania SINOSMART
https://www.aliexpress.com/item/3284245 ... 2e0eRgJxIF
i kabel
https://www.aliexpress.com/item/3273963 ... 2e0eRgJxIF
wszystko działało pięknie do wczoraj.Teraz po wbiciu wstecznego, nic się nie dzieje – nawet nie ma czarnego ekranu (wcześniej pojawiał się obraz z kamerki). Robiłem restart ekranu, normalnie i na wstecznym, odłączyłem akumulator oraz sprawdziłem wszystkie kable kamerki, ale niestety nic nie pomaga. Jakiś pomysł co mogę zrobić? :)
Początkujący
 
Od: 4 gru 2014, 10:10
Posty: 3
Auto: Mazda 3 BM 120KM

Postprzez adam_we » 12 sty 2021, 10:38

Jeśli nic się nie pojawia, to może warto sprawdzić przewody. Może kamera nie dostaje sygnału. W moim poprzednim aucie miałem dołożoną kamerę i dwukrotnie przecierał mi się przewód w miejscu przejścia z klapy bagażnika do karoserii. W pierwszej kolejności sprawdziłbym przewody.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 23 wrz 2018, 10:23
Posty: 208 (3/5)
Skąd: Warszawa
Auto: Mazda 3 HB 2.0 '14

Postprzez Paueu88 » 24 sty 2021, 23:37

Witam wszystkich Forumowiczów,

Niedawno nabyłem 3-kę BM, pierwsza Mazda w rodzinie więc wybaczcie – dopiero się intensywnie doktoryzuję od kilku dni z forumowej wiedzy na ich temat :)

Moje pytanie odnośnie kamery – czy któraś z poniższego linku będzie pasować? I czy patrząc na wtyczkę jest to typowo "plug&play"? <co?> Wersja SkyPassion więc z tego co do tej pory wyczytałem nie potrzebne będą dodatkowe wiązki chyba?

Link1: https://allegro.pl/oferta/kamera-cofani ... d6604cf017

Link2: https://allegro.pl/oferta/kamera-cofani ... 8498950503

Z góry dzięki za odpowiedź!
Początkujący
 
Od: 24 sty 2021, 23:27
Posty: 7
Auto: Mazda 3 BM (2013) SkyPassion (HB), 165KM

Postprzez Kritik » 25 sty 2021, 11:15

Kritik napisał(a):no i koniec.... moja kamera chyba już nie chce pracować.... kilka ostatnich tygodni, to raz się włącza, raz nie... czasem pojawiało się jakieś dziwne mruganie i pasy, jak na starych telewizorach, a ostatnie kilka dni to w ogóle już przestała się włączać... nawet hard reset kompa nie pomaga.... czyli żywotność 2 lata.... szkoda... trzeba zamawiać kolejna...


update
kamerka sama się naprawiła
nie trzeba wymieniać <lol>
Obrazek
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 7 wrz 2018, 14:10
Posty: 884 (76/55)
Skąd: Kraków
Auto: Elektryczne
+ VAG TDI

Postprzez adam_we » 25 sty 2021, 15:03

Paueu88 napisał(a):Witam wszystkich Forumowiczów,

Niedawno nabyłem 3-kę BM, pierwsza Mazda w rodzinie więc wybaczcie – dopiero się intensywnie doktoryzuję od kilku dni z forumowej wiedzy na ich temat :)

Moje pytanie odnośnie kamery – czy któraś z poniższego linku będzie pasować? I czy patrząc na wtyczkę jest to typowo "plug&play"? <co?> Wersja SkyPassion więc z tego co do tej pory wyczytałem nie potrzebne będą dodatkowe wiązki chyba?

Link1: https://allegro.pl/oferta/kamera-cofani ... d6604cf017

Link2: https://allegro.pl/oferta/kamera-cofani ... 8498950503

Z góry dzięki za odpowiedź!


Powinna pasować ale potrzebna jeszcze wymienić wiązkę w klapie i wyciąć otwór na kamerę.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 23 wrz 2018, 10:23
Posty: 208 (3/5)
Skąd: Warszawa
Auto: Mazda 3 HB 2.0 '14

Postprzez Paueu88 » 25 sty 2021, 21:52

Dzięki @adam_we :)

Kable to taki zestaw? Bo wersji okablowania tu od początku było kilka.
https://allegro.pl/oferta/wiazka-klapy- ... 4291fbf951

Przerabiam od tyłu ten wątek i widzę, że wiele osób zdecydowała się jednak na Chińczyka Sinosmart.. Która opcja lepsza? Mam na myśli stosunek jakości do komplikacji z montażem.

Ogółem widzę, że w sedanach sprawa była nieco bardziej klarowna.
Czy ktoś kto montował w wersji HB SkyPassion mógłby doradzić z perspektywy czasu co lepiej wybrać/jest sensowniejsze?
Początkujący
 
Od: 24 sty 2021, 23:27
Posty: 7
Auto: Mazda 3 BM (2013) SkyPassion (HB), 165KM

Postprzez adam_we » 27 sty 2021, 11:37

@ Paueu88 finansowo lepiej wychodzi zamiennik, bez dwóch zdań. Co do jakości nie wypowiadam się. Z zamiennikami bywają kłopoty a z oryginałem nie słyszałem. Montaż oryginału zgodnie za sztuką to sporo roboty. wiązka to najmniejszy problem, ja wymieniałem cały czarny plastik na taki dedykowany do kamery. Dopiero pod nim jest zaślepka do montażu kamery. Trzeba było zdjąć lakierowana blendę z klapy co było dość sterujące (zdjęcia w tym wątku str. 33 i w poście o moim aucie).

Zależy co chcesz mieć. Ja chciałem mieć oryginał.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 23 wrz 2018, 10:23
Posty: 208 (3/5)
Skąd: Warszawa
Auto: Mazda 3 HB 2.0 '14

Postprzez gromko12 » 13 kwi 2021, 15:28

Cześć wszystkim, jeżeli ktoś jest zainteresowany kamerą sinosmart polecaną w tym wątku to mam do odsprzedania jedną sztukę z szeroką soczewką (Przypadkowo zamówiłem dwie sztuki). Koszt taki sam jak na aliexpress wysyłka gratis.
Początkujący
 
Od: 13 kwi 2021, 15:24
Posty: 1

Postprzez gonzoo » 28 kwi 2021, 08:52

Witajcie,
idąc tropem wolfa – post przez wo1f » 4 lis 2020, 23:09
zakupiłem kamerę do mojego sedana BL 2017.
https://pl.aliexpress.com/item/40011077 ... 14fe2WKxMJ

Ktos montował w tej wesrji i moze potwierdzic ze rowniez wiazka jest nad lewym nadkolem tylnym?

Jak nikt nie robil w takim modelu, wyjdzie mi poczekac na paczke i przetestowac, ale nie ukrywam ze sie troche niecierpliwie :D

Pozdrawiam serdecznie,
Gonzoo
Początkujący
 
Od: 25 cze 2018, 23:49
Posty: 2
Auto: Mazda 3 Sedan 2k17

Postprzez mf113 » 28 kwi 2021, 09:11

W starej wersji tam było, to pewnie i w nowej tak samo. Kable z klapy powinny iść właśnie po lewej stronie zawiasu.
Zdejmiesz spinki w bagażniku z lewej, odchylisz materiał i zobaczysz – szybka robota.
Forumowicz
 
Od: 20 lut 2016, 23:31
Posty: 304 (5/13)
Skąd: Białystok
Auto: Mazda 3 BM Sedan SkyPassion
Benzyna 2.0 MT 120KM-->175KM
2015

Postprzez krzychus11 » 10 wrz 2021, 16:42

Witam wszystkich. Panowie jest pytanie. Czy kamera cofania montowana w miejscu oświetlenia tablicy nie ma przekłamania w stosunku do środka osi Mazdy. Mowa o hatchback. Pytam, ponieważ chcę dokupić taką kamerkę, lecz raczej wolę taką którą można zamontować jak najbliżej środka, czyli pewnie w miejscu zaślepki. I tu pytanie, czy z biegiem czasu wyszło coś fajnego do zamontowania w hatchback?. Jeżeli nie to ktora by do niego pasowała. Z góry dziękuję za jaką kolwiek odpowiedź.
Początkujący
 
Od: 7 wrz 2021, 20:06
Posty: 4
Auto: Mazda3 HB 2.0 165KM
2015

Postprzez beniu55 » 13 wrz 2021, 16:41

Witam od kilku dni jestem posiadaczem mazdy cx3 2018 rok.
Pytanie dotyczy kamery cofania oryginalnej, mam kamerkę wiązkę oryginał do cx3 czy to wszytko żeby podłączyć kamerkę ?
Załączniki
IMG_20210901_135521.jpg
IMG_20210914_121539.jpg
Ostatnio edytowano 14 wrz 2021, 17:25 przez beniu55, łącznie edytowano 1 raz
Forumowicz
 
Od: 11 lip 2021, 09:49
Posty: 89 (2/4)
Skąd: Rzeszów
Auto: mazda cx3 2.0 2018

Postprzez krzychus11 » 13 wrz 2021, 18:32

Dołożę jeszcze jedno pytanie. Kamera na 12v, kabel od sygnału wiadomo idzie w kostkę C20, ale nie chcę dokładać żadnych przetwornic itp. tylko myślę sobie że 12v wezmę z jakiegoś stałego miejsca np. lampa wsteczna, obojętnie, gdzieś gdzie będzie 12v. Czy to ma racje bytu?. Ktoś już miał taki dylemat, ale chyba nie napisał czy to zdało egzamin. Kamerkę namierzyłem sobie taką. https://allegro.pl/oferta/uniwersalna-k ... 4291fbf951.
Wygląda całkiem ok, co wy na to.
Początkujący
 
Od: 7 wrz 2021, 20:06
Posty: 4
Auto: Mazda3 HB 2.0 165KM
2015

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

Moderator

Moderatorzy 3 / 323