Wspomaganie kierownicy przestaje działać podczas parkowania [BL]

Skrzynia biegów, sprzęgło, osie, zawieszenie, koła, układ kierowniczy i hamulcowy.

Postprzez velandil » 28 cze 2021, 09:59

Cześć,
w zeszłym roku regenerowałem pompę wspomagania w swojej BL MZR 2.2 (naprawa na licencji producenta i 2-letnią gwarancją).
Od niedawna sporadycznie zaczęło wyłączać się wspomaganie podczas tzw. jazdy parkingowej. Zanim oddam tą pompę na naprawę gwarancyjną chciałbym wykluczyć/sprawdzić ewentualne inne możliwe przyczyny problemu. Pytanie jest takie, czy winny może być 3 letni akumulator? Teoretycznie napięcie pokazuje w poprawne, w granicach normy, no ale jednak już te 3 lata ma, a wspomaganie wyłącza się głównie podczas manewrowania w miejscu, czyli przy największych obciążeniach układu. Nie znam się dobrze na sposobie działania i zasilania wspomagania, ale kilka lat temu wymieniałem też alternator na używkę (cena nowego zwalała z nóg), zastanawiam się czy to też może mieć wpływ? Ma ktoś w tym doświadczenie albo naprawiał podobną usterkę?
Pozdr, vel.

Edit: Mam też rozciągnięty łańcuch rozrządu, który będę wymieniać. Zastanawiam się czy to też może być jakkolwiek związane ze wspomaganiem??
Początkujący
 
Od: 10 gru 2014, 18:04
Posty: 17 (2/0)
Skąd: Wrocław
Auto: Mazda 3 BL 2.2 MZR-CD 185KM

Postprzez velandil » 2 lip 2021, 12:41

Dzisiaj potwierdziłem, że akumulator jest uszkodzony i z wysokim prawdopodobieństwem jest to przyczyną kłopotów ze wspomaganiem. Jeśli nowy aku nie rozwiąże problemu to będę szukać dalej i postaram się nie zapomnieć wrzucić też aktualizacji tutaj ;)
Początkujący
 
Od: 10 gru 2014, 18:04
Posty: 17 (2/0)
Skąd: Wrocław
Auto: Mazda 3 BL 2.2 MZR-CD 185KM

Postprzez velandil » 5 lip 2021, 10:40

Po wymianie aku, zmierzyłem ładowanie na postoju przy maksymalnym obciążeniu (światła, klima i kręcenie kierownicą) i przy kręceniu kierownicą napięcie mocno spadało – momentami do zera przy maksymalnym skręcie. Wygląda jakby właśnie z tego powodu na starszym akumulatorze wspomaganie wyłączało się na postoju podczas manewrowania. Czy jest to oznaka niesprawnego alternatora, czy na postoju to normalne? <co?>
Początkujący
 
Od: 10 gru 2014, 18:04
Posty: 17 (2/0)
Skąd: Wrocław
Auto: Mazda 3 BL 2.2 MZR-CD 185KM

Postprzez Tasman20Wroc » 5 lip 2021, 12:12

Normalne to nie jest. Ja kręcę na postoju i wspomaganie mi działa bez żadnych problemów. Sprawdzilłbym aku i alternator.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 10 maja 2019, 21:45
Posty: 486 (24/11)
Skąd: Wrocław
Auto: Mazda 3 BL 2012
Były:
Polonez Caro 1.5 GLE
Golf IV 1.6 MPI

Postprzez danielwpr » 8 cze 2022, 11:33

mam takie same oznaki czasami podczas kręcenia kierownica na postoju robi się dyskoteka na desce i przestaje działać wspomaganie kierownicy
nie wiem czy winny jest akumulator ma dopiero dwa lata
Początkujący
 
Od: 8 cze 2022, 11:12
Posty: 1
Auto: Mazda 3 2010

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

Moderator

Moderatorzy 3 / 323