Kontrolka świateł mijania

Dział przeznaczony do rozwiązywania wszelkich problemów dotyczących wyposażenia i karoserii. Nie zawiera elementów przenoszenia napędu.

Postprzez e-tomek » 18 paź 2015, 20:33

Witam, tak dzisiaj zaobserwowałem ... czy też tak macie, że przekręcając dźwigienkę na pozycyjne – świeci się kontrolka świateł pozycyjnych i oczywiście pozycyjne:

DSC_0016.JPG


a jak przekręcicie na mijania to świecą się mijania i ... kontrolka pozycyjnych?

DSC_0018.JPG
Forumowicz
 
Od: 8 gru 2012, 17:03
Posty: 1213 (2/27)
Auto: Mazda 6 2018

Postprzez oldwin » 18 paź 2015, 23:03

i co w tym dziwnego? norma..

dopiero drogowe zapalają koleją kontrolkę
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 4 gru 2013, 15:55
Posty: 136 (1/5)
Skąd: Białystok
Auto: Subaru Legacy VI 2.5 H4 2017 CVT+LPG (Qbox Plus, AC R01 Red, AC W03)
Mazda 3BL (sedan) US 2.0 AT 2010+LPG (QBox, Zavoli N, Barracudy pojedyncze)
gdyby wymieniać co było to by strony nie starczyło

Postprzez e-tomek » 18 paź 2015, 23:27

Co dziwnego? – dla mnie logiczne jest, że jeśli ustawiasz pozycyjne, to świeci się kontrolka pozycyjnych, ale jeśli przekręcasz na mijania, to powinna się świecić kontrolka świateł mijania, które to masz w owym czasie włączone, a nie, że świeci się kontrolka świateł pozycyjnych wówczas, gdy masz włączone światła mijania (gdzie tu logika?).
Forumowicz
 
Od: 8 gru 2012, 17:03
Posty: 1213 (2/27)
Auto: Mazda 6 2018

Postprzez KMBak » 20 paź 2015, 22:47

M3 nie ma kontrolki świateł mijania – i tu masz miejsce do narzekania. To po pierwsze.

Po drugie, pozycyjne świecą się również wtedy gdy masz włączone światła mijaniazatem ich kontrolka jest uzasadniona.

Ponadto kontrolka świateł pozycyjnych jest opisana w instrukcji jako oświetlenie zewnętrzne. Więc w zasadzie wszystko jest ok.
>> Facebook: Konrad >> Forum: Moja obecna Mazda 6 >> Forum: Moja była Mazda 3 Obrazek
Blue inside & red outside!
Avatar użytkownika
Klubowicz
 
Od: 12 lis 2011, 14:36
Posty: 3819 (129/80)
Skąd: Wrocław
Auto: Jest: Mazda 6 2.5 Sky-G SkyPassion 2016
Była: Mazda 3 1.6 MZR Kirei 2011

Postprzez e-tomek » 21 paź 2015, 00:09

Mnie osobiście jakoś brak tej kontrolki nie przeszkadza, tylko chciałem zrozumieć logikę twórcy, ale nie potrafię.

Będę polemizował KM ;) ... dla mnie kontrolka pozycyjnych jest uzasadniona wówczas, gdy przekręcam na pozycyjne = włączam te światła, zatem ich kontrolka się świeci. Bez sensu jest świecąca się kontrolka pozycyjnych, kiedy to mamy włączone mijania, które i tak "przejmują oświetlenie", bo wóczas kontrolka pozycyjnych nam kompletnie nic nie daje, bo pozycyjne wówczas nie istnieją.
A kontrolka – imo – powinna coś sugerować kierowcy, dawać sygnał – znak, a kontrolka pozycyjnych, przy włączonych mijania, jest kompletnie bez znaczenia, nie wiem, może dla Was jakieś ma, dla mnie kompletnie żadnego, a co gorsza – dezinformuje kierowcę.
Załóżmy, że jeszcze nie jest zbyt ciemno – nie widać dobrze włączonych świateł, zatrzymujesz się gdzieś, patrzysz na kontrolki – jest włączona świateł pozycyjnych, gasisz silnik, czekasz w samochodzie na kogoś ... na światłach mijania.
Czym się będziesz sugerował – kontrolką? – czy może podświetleniem deski? (chociaż nie wiem dokładnie jak to jest z podświetleniem deski ... ale nie będę sprawdzał ... bo pewnie by się znowu jakiś temat pojawił :D ;)).

Inna sytuacja, nie jest zbyt ciemno – nie widać dobrze włączonych świateł, patrzysz na kontrolki, jest zapalona pozycyjnych, a Ty zerkasz jeszcze na dźwigienkę do zmiany oświetlenia, bo nie wiesz czy masz włączone światła pozycyjne, czy może mijania – bo kontrolka w obu wariantach jest ta sama.
Forumowicz
 
Od: 8 gru 2012, 17:03
Posty: 1213 (2/27)
Auto: Mazda 6 2018

Postprzez KMBak » 21 paź 2015, 06:57

Nie mam takiego problemu. :–)
>> Facebook: Konrad >> Forum: Moja obecna Mazda 6 >> Forum: Moja była Mazda 3 Obrazek
Blue inside & red outside!
Avatar użytkownika
Klubowicz
 
Od: 12 lis 2011, 14:36
Posty: 3819 (129/80)
Skąd: Wrocław
Auto: Jest: Mazda 6 2.5 Sky-G SkyPassion 2016
Była: Mazda 3 1.6 MZR Kirei 2011

Postprzez Tytan » 21 paź 2015, 10:43

Nie wiem z czego Kolega robi taki problem
Kontrolka na desce oznacza włączone światła zewnętrzne Zapala się po włączeniu świateł pozycyjnych a jak słusznie zauważył Konrad światła pozycyjne są zapalone również podczas włączonych świateł mijania, a nawet drogowych. Kontrolka ma informować kierowcę czy włączone jest oświetlenie zewnętrzne, a czy są to konkretnie same światła pozycyjne czy również mijania można zaobserwować patrząc na drogę a jeśli nie jest wystarczająco ciemno, wystarczy rzut oka na pokrętło i sprawdzenie w jakiej jest pozycji (zwłaszcza, że nawet nie patrząc wiemy, że całkowite przekręcenie oznacza włączone światła mijania). Temat jest też zupełnie bez zasadny w przypadku automatycznych świateł mijania, które były montowane w wiekszości 3 na polskim rynku.
A tak już całkiem abstrachując to nich Kolega powie, w jakich to autach i markach są zastosowane osobne kontrolki przy zegarach dla świateł pozycyjnych i mijania ? Długie zawsze mają swoją ale miajnia ?
Ja jakoś sobie tego nie przypominam a jeździłem wieloma samochodami.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 27 cze 2011, 13:59
Posty: 200 (1/3)
Skąd: Bielsko-Biała
Auto: Mazda 3 BL HB 1,6 MZ-CD Sand Speed

Postprzez El Duende » 21 paź 2015, 11:56

.
Ostatnio edytowano 29 paź 2017, 16:45 przez El Duende, łącznie edytowano 2 razy
Forumowicz
 
Od: 3 paź 2013, 11:26
Posty: 130 (7/5)

Postprzez Tytan » 21 paź 2015, 12:50

Strasznie to zagmatwane co kolega napisał i nie wiem o co dokładnie Ci chodzi. Myli mi się już czy mówimy o automacie włączającym światła mijania (stosowanym na naszym rynku bo i tak trzeba jeździć cały rok na światłach) czy automacie zmierzchowym z opcją na pokrętle bo to dwa różne rozwiązania do czego innego służące.
Mi w każdym razie niczego w BL nie brakuje. Do sterowania światłami nie potrzebuje kluczyka w stacyjce Bez niego mogę testować każde ze świateł, a oprócz tego nawet jak chcę np. opuścić sobie szybę czy złożyć lusterka i muszę przekręcić na chwilę kluczyk w stacyjce do drugiej pozycji to nic mi się nie zapala. Ponadto mam zamontowane LEDy do jazdy dziennej zapalające się wraz z odpaleniem silnika, a nie po przekręceniu kluczyka w stacyjce a dodatkowo czujnik zmierzchowy, który sam decyduje kiedy przelączyć z LEDów do jazdy dziennej na światła mijania. Rezultat jest taki, że można okrągły rok jeżdzić na światłach ustawionych w pozycję AUTO :) nieprzejmować się niczym i oszczędzać żarówki, akumulator i paliwo.
Zdaje sobie sprawę, że wiekszość nie ma takich możliwości i stąd mogę zrozumieć jakiś niedosyt ale myślę, że nie powinien on dotyczyć akurat kontrolek koło zegarów bo to najmniejszy problem i standard w dzisiejszych czasach.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 27 cze 2011, 13:59
Posty: 200 (1/3)
Skąd: Bielsko-Biała
Auto: Mazda 3 BL HB 1,6 MZ-CD Sand Speed

Postprzez e-tomek » 21 paź 2015, 20:09

Tytan – cieszymy się Twoim szczęściem <jupi>

P.S. Od tego jest forum, że można sobie popisać o wszystkim, nawet o pierdołkach, które nie mają większego wpływu na nasze życie.
Forumowicz
 
Od: 8 gru 2012, 17:03
Posty: 1213 (2/27)
Auto: Mazda 6 2018

Postprzez KMBak » 21 paź 2015, 20:52

Oj nie tak zupełnie. To dział techniczny. Ale ten wątek spełnia jego wymogi. <czytaj>
>> Facebook: Konrad >> Forum: Moja obecna Mazda 6 >> Forum: Moja była Mazda 3 Obrazek
Blue inside & red outside!
Avatar użytkownika
Klubowicz
 
Od: 12 lis 2011, 14:36
Posty: 3819 (129/80)
Skąd: Wrocław
Auto: Jest: Mazda 6 2.5 Sky-G SkyPassion 2016
Była: Mazda 3 1.6 MZR Kirei 2011

Postprzez e-tomek » 16 gru 2015, 18:03

Tytan napisał(a):Nie wiem z czego Kolega robi taki problem
Kontrolka na desce oznacza włączone światła zewnętrzne Zapala się po włączeniu świateł pozycyjnych a jak słusznie zauważył Konrad światła pozycyjne są zapalone również podczas włączonych świateł mijania, a nawet drogowych. Kontrolka ma informować kierowcę czy włączone jest oświetlenie zewnętrzne


Niestety teoria nietrafiona, bo w przypadku dźwigienki na Off ... świecą się :D (wiem, wiem, zaraz będzie teoria, że Off to po wyłączeniu ;) ... a gdyby tak ktoś chciał uciekać przed policją, mieć samochód włączony, a wyłączyć światła – Off ... to co ma zrobić? ;)) światła mijania, jak i pozycyjne (nie wiem, czy to "wersja skandynawska", gdzie nie trzeba włączać świateł, bo są automatyczne ... też tak macie?) a kontrolki żadnej nie ma.

Także ... nie ma co podciągać teorii na siłę, pod niedociągnięcia, bo bałagan – jak widać w temacie – z kontrolkami i światłami istnieje.

P.S. Tak, monitor na środku biurka ustawiam z miarą :D ;)
Forumowicz
 
Od: 8 gru 2012, 17:03
Posty: 1213 (2/27)
Auto: Mazda 6 2018

Postprzez KMBak » 16 gru 2015, 18:52

Off i włączone światła to wymóg naszego regionu.
>> Facebook: Konrad >> Forum: Moja obecna Mazda 6 >> Forum: Moja była Mazda 3 Obrazek
Blue inside & red outside!
Avatar użytkownika
Klubowicz
 
Od: 12 lis 2011, 14:36
Posty: 3819 (129/80)
Skąd: Wrocław
Auto: Jest: Mazda 6 2.5 Sky-G SkyPassion 2016
Była: Mazda 3 1.6 MZR Kirei 2011

Postprzez e-tomek » 16 gru 2015, 20:04

KMBak napisał(a):Off i włączone światła to wymóg naszego regionu.

Na to akurat nie narzekam ;) Miałem to już w Nissanie Sunny z 1994 r. (wersja skandynawska – auto światła, podgrzewane fotele, wycieraczki na reflektorach).
No, ale mogli to nazwać, zgodnie z logiką, "Auto off/on", albo samo "Auto" ;) My młodzi, szybko łapiemy, a niech jakiś dziadek sobie jedzie, rzuci okiem na dźwigienkę i zawału dostanie – jak zobaczy Off – że "jedzie bez świateł", i co wtedy? ;)
Forumowicz
 
Od: 8 gru 2012, 17:03
Posty: 1213 (2/27)
Auto: Mazda 6 2018

Postprzez Norreca » 17 gru 2015, 00:35

KMBak napisał(a):M3 nie ma kontrolki świateł mijania – i tu masz miejsce do narzekania. To po pierwsze.

Po drugie, pozycyjne świecą się również wtedy gdy masz włączone światła mijaniazatem ich kontrolka jest uzasadniona.

Ponadto kontrolka świateł pozycyjnych jest opisana w instrukcji jako oświetlenie zewnętrzne. Więc w zasadzie wszystko jest ok.


e-tomek napisał(a):Mnie osobiście jakoś brak tej kontrolki nie przeszkadza, tylko chciałem zrozumieć logikę twórcy, ale nie potrafię.


Logika w tym przypadku jest banalnie prosta.
Samochód jest produkowany na Europę, w tym regionie jest obowiązek świateł w większości krajów.
światła mijania są podstawowe i obowiązkowe + pozycyjne świecą się razem z mijania wiec jest to zawsze ze sobą połączone.
Auto nie jest wyposażone w dniowe DRL więc znowu nie ma potrzeby rozdzielania.
Wszystko jest logiczne.
Obrazek
Klubowicz
 
Od: 10 sty 2013, 13:17
Posty: 1915 (84/101)
Skąd: Wiesbaden / Bydgoszcz
Auto: Była:
Mazda 3 BK Y6 ‘07 1.6
Mazda 3 BL R2 '10 2.2
Mazda MX-5 NC '08 2.0
Jest:
MPS BL3 '13 2.3

Postprzez e-tomek » 17 gru 2015, 07:34

Nie obraź się, ale w Twojej logice mało co jest logiczne, po prostu naciągasz fakty, tym bardziej, że piszesz:
"Samochód jest produkowany na Europę, w tym regionie jest obowiązek świateł w większości krajów. "
= większość, to nie wszystkie, przez co Twoja teoria już pada.
Zresztą ta logiczność dotyczy w tym temacie czegoś innego, aniżeli Ty wyjaśniasz.
Forumowicz
 
Od: 8 gru 2012, 17:03
Posty: 1213 (2/27)
Auto: Mazda 6 2018

Postprzez KMBak » 17 gru 2015, 09:08

Tu też was obserwuję nerwusy.

Wszystko zostało powiedziane i nie ma co ciągnąć wątku dalej w tym tonie. Jest jak jest. Jeden woli kiełbasę a inny cebulę. Ja lubię oba razem na patelni. <lol>
>> Facebook: Konrad >> Forum: Moja obecna Mazda 6 >> Forum: Moja była Mazda 3 Obrazek
Blue inside & red outside!
Avatar użytkownika
Klubowicz
 
Od: 12 lis 2011, 14:36
Posty: 3819 (129/80)
Skąd: Wrocław
Auto: Jest: Mazda 6 2.5 Sky-G SkyPassion 2016
Była: Mazda 3 1.6 MZR Kirei 2011

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

Moderator

Moderatorzy 3 / 323