Sporadyczne buczenie z przedniego koła – niesprawny hamulec

Postprzez edx » 18 lip 2022, 22:39

Cześć wszystkim,

Kupiłem używaną Mazdę 3 1.6 około 2 miesiące temu. Auto sprawuje się bardzo dobrze, jednak zauważyłem, że sporadycznie po mocniejszym hamowaniu słychać bardzo głośne buczenie/metaliczne tarcie z okolic prawego przedniego koła. Mechanik sprawdził auto, przeczyścił tarcze i klocki i stwierdził że to kwestia wyjątkowo twardych klocków które poprzedni właściciel zamontował i mogą delikatnie się "zaciskać".

Niestety jednak efekt się z czasem nasilał aż do ostatniego wieczoru. Przymierzając się do parkowania tyłem, mocno zahamowałem, wrzuciłem wsteczny i zacząłem ruszać. Wspomniany dźwięk pojawił się i trwał praktycznie przez cały czas hamowania (wydaje się jakby podczas ruszania kierownicą, (ponownie prawy przód). Co najgorsze w pewnym momencie hamulec odmówił posłuszeństwa. Tak, auto kompletnie nie reagowało na wciskanie hamulca.

Niestety nie mogę tego problemu wywołać samemu, wydarza się to w kompletnie losowych momentach (jedynym wspólnym czynnikiem jest mocne zahamowanie) i dzisiaj pomimo usilnych prób cały dzień, nie udało się tego dźwięku/efektu wywołać. Mechanik twierdzi, że nic nie może zrobić jak nie uda się ustalić dokładnie warunków w jakich to występuje.

Proszę o pomoc czy ktoś się z takim problemem spotkał i wie może co to może być lub jak tą usterkę zreprodukować, dziękuje
Początkujący
 
Od: 18 lip 2022, 22:19
Posty: 1 (2/0)
Auto: Mazda 3 BL 1.6

Postprzez zadra » 18 lip 2022, 22:50

Kolego drogi..
Mechanika zmień, bo taki który twierdzi, że nie potrafi zregenerować zacisku, to słabym jest i zawodu się chyba w technikum weterynaryjnym uczył...
Żaden klocek, czy twardy, czy miękki "sam się"nie zaciska..
Nie sądzę, żeby z lewej strony były inne klocki, więc sam pomyśl..

Po prostu- auto na podnośnik albo ja cegły, zdjąć zacisk i wymienić tam gumki/tłoczek/osłony p.kurzowe.. sugeruję tak z prawej jak i z lewej strony, żeby za 2 miesiące nie powtarzać roboty.
Przed zimą warto tylne zaciski też przejrzeć, albo od razu 4-y robić..

Przy okazji wymień płyn hamulcowy, bo zawsze warto to zrobić a koszt niewielki .
Klucze w rękę i do roboty!!
Historie mojej młodości :
[url]https://www.mazdaspeed.pl/forum/viewtopic.php?f=102&t=151548[/url]

staraj się nie rozlewać zbyt dużo przelewając z pustego w próżne...
Forumowicz
 
Od: 27 cze 2007, 18:07
Posty: 3152 (35/85)
Skąd: z odmętów
Auto: HONDA civic VIII
1,8 Stoczterdzieścikuniów z maską gazową na pyskach ciągnących sedana :-P

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

Moderator

Moderatorzy 3 / 323