Licznik obrotów zatyka się i robi high score

Postprzez Krizz » 27 lut 2022, 23:24

Witam,

Mam następujący problem z licznikiem obrotów silnika: podczas silniejszego hamowania licznik utyka w miejscu zamiast opadać; gdy puszczę hamulec, "odtyka" się i odzwierciedla obroty prawidłowo. Przy delikatnym hamowaniu licznik opada jak należy – powyższe zachowania objawia się jedynie podczas silniejszego hamowania.
Co więcej, gdy gwałtowniejsze hamowanie trwa dłużej, a licznik zastyga na ustalonej pozycji, zamiast wrócić do niskich, prawdziwych obrotów po puszczeniu hamulca, "przeskakuje" na nowy poziom i mierzy obroty tak, jakby zero było przy 2k (czyli pokazuje obroty np. od faktycznych 1k do 2k w postaci od 3k do 4k). Co więcej, potrafi zrobić tak kilka razy, tzn przy kolejny gwałtownym hamowaniu "awansuje" na kolejny poziom, odzwierciedlając 0k przy mniej więcej 4k, i tak dalej, aż do przekroczenia zakresu licznika. Raczej niechlubny high score.
Nie ma to nic wspólnego z silnikiem – ASO tak stwierdziło i zaproponowało wymianę całego panelu z zegarami, ale ta przyjemność to ok. 1/6 wartości samochodu. Trochę za dużo jak na mój gust.

Nauczyłem się żyć z tą usterką hamując impulsowo, jednak jest to irytujące, bo nie zawsze tak się da. Mam automat, więc w sumie licznik obrotów nie jest dla mnie istotny, póki diagnostyka się nie przyczepi.

Nie dam rady sam tego naprawiać, więc moje pytanie brzmi, czy znacie jakiś serwis w dolnośląskim, który poradzi sobie z takim problemem?
Początkujący
 
Od: 27 lut 2022, 23:07
Posty: 1
Auto: Mazda 3 BL, seria II (2012), silnik benzyna 1.6 105 KM, automat.

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

Moderator

Moderatorzy 3 / 323