Mazda 3 BK sedan – przejście z halogenów na ksenon

Dział przeznaczony do rozwiązywania wszelkich problemów dotyczących wyposażenia i karoserii. Nie zawiera elementów przenoszenia napędu.

Postprzez majkel79 » 3 lut 2020, 09:51

Chcę wymienić lampy przednie w swojej Mazdzie bo po latach są już nieźle zmęczone i zmatowiałe. Jak wiemy, plus jest taki, że lampy są identyczne dla instalacji na standardową żarówkę halogenową jak i dla instalacji ksenonowej – posiadają soczewkę.

halogen.gif
discharge.gif


Zastanawiałem się nad przejściem na ksenon i mam pytanie z jak daleko idącą modyfikacją się to wiąże?
Wiem, że do zmiany będzie oczywiście żarówka – z H7 na D2S (zapewne razem z kostką), pokrywa żarówki i silniczki samopoziomujące. Spryskiwacze reflektorów mam więc to chociaż odpada.
Coś jeszcze? Jakaś istotna zmiana w samej instalacji elektrycznej?
Pytam póki co czysto hipotetycznie, żeby zorientować się z czym taka wymiana się wiąże. A rozważam, bo jak wszyscy wiemy ksenon dużo lepiej świeci i daje więcej światła niż klasyczna żarówka, a to z kolei przekłada się na bezpieczeństwo. A jeśli się zdecyduję to chciałbym, żeby to było zrobione zgodnie ze sztuką a nie jakaś prowizoryczna rzeźba, która będzie oślepiać innych kierowców.
Będę wdzięczny osobom siedzącym w elektryce o zabranie głosu.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 7 lis 2016, 12:52
Posty: 104 (3/2)
Skąd: Warszawa
Auto: BK Z6 '07 Sedan

Postprzez xRafalx » 3 lut 2020, 10:14

Niestety nie jest to takie proste jak myślisz, musisz wymienić całą lampę, ponieważ ma ona inną soczewkę (gniazdo na trzonek D2S) oraz silniczek. On sam także nie będzie współpracował z obecną instalacją, także pozostaje dołożenie kilku kabli do wiązki oraz czujników poziomowania na wahacze kół. Bez schematów nie podchodź. Prawdopodobnie oprze się to także o wymianę modułu BCM, lub jego programowanie który zarządza poziomowaniem.
& Marta
Avatar użytkownika
Przedstawiciel Małopolski
 
Od: 25 kwi 2014, 10:37
Posty: 3598 (51/68)
Skąd: Niepołomice
Auto: Mazda6 GH '08
MazdaSpeed 3 BK '08

Postprzez majkel79 » 4 lut 2020, 09:08

xRafalx napisał(a):Niestety nie jest to takie proste jak myślisz, musisz wymienić całą lampę, ponieważ ma ona inną soczewkę (gniazdo na trzonek D2S) oraz silniczek. On sam także nie będzie współpracował z obecną instalacją, także pozostaje dołożenie kilku kabli do wiązki oraz czujników poziomowania na wahacze kół. Bez schematów nie podchodź. Prawdopodobnie oprze się to także o wymianę modułu BCM, lub jego programowanie który zarządza poziomowaniem.


Dzięki za odpowiedź. Wiem, już zgłębiłem temat – żarniki, czujniki, sterownik, przetwornice z zapłonnikami... i magik elektryk/elektronik który to wszystko ogarnie.
Zdecydowanie gra nie warta świeczki.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 7 lis 2016, 12:52
Posty: 104 (3/2)
Skąd: Warszawa
Auto: BK Z6 '07 Sedan

Postprzez xRafalx » 4 lut 2020, 09:42

Jeśli masz duży budżet to warta. Halogen w porównaniu z ksenonem nie świeci...
& Marta
Avatar użytkownika
Przedstawiciel Małopolski
 
Od: 25 kwi 2014, 10:37
Posty: 3598 (51/68)
Skąd: Niepołomice
Auto: Mazda6 GH '08
MazdaSpeed 3 BK '08

Postprzez majkel79 » 5 lut 2020, 18:50

xRafalx napisał(a):Jeśli masz duży budżet to warta. Halogen w porównaniu z ksenonem nie świeci...


Pod tym względem oczywiście że warto. Ale temat zamknie się pewnie co najmniej w okolicy 2-2,5 kafla, a to już jednak spory wydatek. Póki co tylko lampy zostaną zmienione. Jak mnie znów najdzie w przyszłości na ksenony to już będzie 5 stów taniej ;)
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 7 lis 2016, 12:52
Posty: 104 (3/2)
Skąd: Warszawa
Auto: BK Z6 '07 Sedan

Postprzez expell » 6 lut 2020, 07:46

Lampy oddaj do regeneracji, wypolerują ci klosze, naniosą nową powłokę na odbłyśniki jeśli będzie taka potrzeba, do tego załóż dobre żarówki typu Osram Nightbreaker Laser i uwierz mi, zauważysz mega różnicę za niewielkie pieniądze :)
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 11 sie 2015, 15:38
Posty: 329 (7/4)
Skąd: Katowice
Auto: Mazda 3 2.0 BK 2005

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

Moderator

Moderatorzy 3 / 323