Gałka zmiany biegów – wytarta/wyrwana skóra – Naprawa

Dział przeznaczony do rozwiązywania wszelkich problemów dotyczących wyposażenia i karoserii. Nie zawiera elementów przenoszenia napędu.

Postprzez szczepulek » 28 lut 2016, 22:34

Witam, po zakupie M 3 postanowiłem się zająć denerwującą mnie gałką zmiany biegów. Osoba która użytkowała samochód przez 8 lat zamiast kupić zamiennik bądź dać do renowacji skórę postanowiła to co pozostało zerwać, więc miałem goły plastik. Na znanym portalu aukcyjnym taka gałka jak w Mazda 3 wygląda kosztuje 80-90 zł (!) :|

Jest i do kupienia kawałek skóry do samodzielnej naprawy.. przyjemność zakupu wynosi nie całe 30 zł, ale ta skóra nie podobała mi się ni trochę.

Myślę że każdy ma w domu matkę, żonę czy też siostrę.. a jak to kobiety lubują się w setkach torebek, kurtek.. i mają choć jedną z tych rzeczy której nie noszą nie używają.. a przynajmniej u mnie tak było, dostałem więc kurtkę z prawdziwej naturalnej skóry i wykroiłem z niej łatkę. Nie potrzebny jest jakiś specjalny szablon, ja po prostu przyłożyłem gałkę biegów i z marginesem 5mm obrysowałem na tyle skóry linię i wyciąłem.. potem postąpiłem jak w opisie znalezionym:

1) PO ZDJĘCIU GAŁKI Z DRĄŻKA PODWAŻAMY PŁASKIM WKRĘTAKIEM ROZPISKĘ BIEGÓW
ODKRĘCAMY ŚRUBKĘ, KTÓRA JEST POD NIĄ. GAŁKĘ ROZKŁADAMY NA DWIE CZĘŚCI
TAK ABY NIE POŁAMAĆ ZĄBKA NA JEJ DOLE

2) Z OBU CZĘŚCI ZDEJMUJEMY STARĄ SKÓRĘ. (WARTO PRZECZYŚCIĆ POZOSTAŁOŚCI PO KLEJU)

3) MIEJSCA ZAZNACZONE NA ZDJĘCIU CZERWONYMI KROPKAMI SMARUJEMY KLEJEM (butapren) I DOKŁADAMY DO NIEJ SKÓRKĘ. NAJLEPIEJ ZROBIĆ TO W DWÓCH ETAPACH. NAJPIERW JEDNĄ STRONĘ. JAK PRZESCHNIE NACIĄGAMY SKÓRKĘ I DOKLEJAMY DO RESZTY. NADMIAR SKÓRY ODCINAMY.

4) GÓRNĄ CZĘŚĆ SMARUJEMY CAŁĄ KLEJEM. RÓWNOMIERNIE PRZYKLEJAMY DO NIEJ SKÓRKĘ Z WIERZCHU, A JAK PRZESCHNIE TO OD DOŁU .NADMIAR SKÓRY ODCINAMY

5) ŁĄCZYMY ZE SOBĄ DWA FRAGMENTY GAŁKI. W SKÓRCE WYCINAMY KÓŁKO. PRZYKRĘCAMY ŚRUBKĘ I DOKLEJAMY ROZPISKĘ.
kleimy tylko butaprenem – nie wolno używać kropelki itp.


Ja użyłem jakiś klej do łączenia skóry z różnymi materiałami..szybko schnący.

koszt naprawy wyniósł mnie około 3 zł – zakup kleju.. który już z pół roku nie otwarty czekał na użycie u jakimś godnym majsterkowaniu heh <spoko>

całość zajęła mi około 25 min. Polecam zabawę z regeneracją tego elementu, praca przyjemna, prosta, i dająca wiele radości z efektu końcowego. <jupi>

Dopisano 28 lut 2016, 22:54:

Na jednym z blogów o skórach naturalnych znalazłem taki oto wpis
Ostatni mnie zdziwiło pytanie dotyczące klejenia. Zostałem zapytany o to czym kleić skórę i czy kropelka się nadaję. Albo jest problem z tym, że ktoś kupuje klej do skór, a ów butapren, klej szewski czy cokolwiek innego nie chce trzymać klejonych rzeczy. Więc tutaj krok po kroku instrukcja :).

Poniższy opis będzie dotyczył klejów typu butapren. Czyli klejów do skóry, używanych na zimno (są też mocniejsze kleje na ciepło, wymagają wtedy podgrzania przed sklejeniem).
1. Powierzchnie należy przygotować do klejenia. Obie powierzchnie powinny też być chłonne. Oznacza to, że należy je odtłuścić przy pomocy denaturatu, acetonu czy jakiegoś innego rozpuszczalnika (nie należy używać terpentyny), następnie powierzchnie przetrzeć grubym (na przykład 40 lub 80) papierem ściernym. Jeśli zależy nam na bardzo mocnym klejeniu ponacinaj nożem miejsce klejenia.
2. Posmaruj OBIE powierzchnie CIENKĄ warstwą kleju. Słowa obie i cienka są dosyć ważne :).
3. CZEKAJ aż obie WYSCHNĄ. Słowa kluczowe znowu wyróżnione! Co znaczy wyschną? To znaczy, że jak dotkniesz ich palcem to nie powinny chcieć się do owego kleić.
4. Kiedy wyschną masz jakąś godzinę na sklejenie. Później klej może nie chcieć chwycić.
– ważną zasadą tutaj jest to, że nie jest ważny czas ścisku lecz siła ścisku. Jeżeli więc złączysz obie powierzchnie i ściśniesz prasą na 5 sekund, to twoje klejenie będzie bardzo wytrzymałe. Jeśli obie powierzchnie przyciśniesz książką na godzinę to siła ścisku będzie dużo niższa!


Mam nadzieję, że to wyjaśnia mniej więcej jak należy kleić skórę przy pomocy butaprenu. Niby coś normalnego i jest to często napisane na opakowaniu ale mało kto to czyta :).

Jeśli chodzi o klejenie kropelką to owszem. Nadaję się. Ale tylko jeśli kleimy sztywne połączenia. Na przykład przyklejamy skórę do kawałka plastiku


No więc nie ma przeciwskazań używania kleju typu super glue.
Załączniki
1456689171472_1.jpg
skóra naturalna gałki zmiany biegów – regeneracja
1456689219809_1.jpg
1456689274585_1.jpg
1456689293340_1.jpg
1456689300443_1.jpg
Początkujący
 
Od: 13 lis 2015, 19:54
Posty: 17 (2/0)
Skąd: śląskie , BB
Auto: Mazda 3 BK 1.6 Pb '08

Postprzez 10maly » 17 cze 2019, 20:43

Dzięki za temat, właśnie zreanimowałem gałkę :D wyszło całkiem nieźle, praktycznie tak jak na Twoich fotkach, zobaczymy tylko jak długo wytrzyma. Dzięki jeszcze raz! Pzdr <jupi>
Avatar użytkownika
Początkujący
 
Od: 13 lis 2012, 02:24
Posty: 7
Skąd: Sabnie
Auto: 323, Sedan, 1,5 16v, Benzyna+LPG, '97.
3 BK, Sedan, 1.6 16v, Benzyna+LPG, '09.

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości

Moderator

Moderatorzy 3 / 323