Czasami nie działa podświetlenie zegarów

Dział przeznaczony do rozwiązywania wszelkich problemów dotyczących wyposażenia i karoserii. Nie zawiera elementów przenoszenia napędu.

Postprzez dawid.9s » 25 lip 2016, 10:46

Jednym słowem wymiana też nie rozwiązuje problemu.
U mnie dziwna sytuacja, jeżdżę autem codziennie i cudownie wszystko wróciło do normy. Od tygodnia problemy z gasnacym podświetlaniem i brzeczkiem świateł oraz ikonka świateł nie wystąpiły.
Jak przez trzy lata nic sie nie dzialo z elektryka tak teraz straszy :D zupelnie jak w autach na F :D
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 15 wrz 2013, 16:23
Posty: 150
Skąd: Śląsk
Auto: Mazda 3 (BK) 2005
2.0 MZR Top Sport

Postprzez Kowalsky » 15 wrz 2016, 22:08

Mam podobny problem – żarówka w schowku sprawna a podswietlanie zegarów potrafi nie załapać bądź się rozlaczyć w czasue jazdy. Pomaga stukanie w rejonach skrzynki bezpiecznikow... Przyznam, ze jestem wściekły kiedy muszę to robić. W żadnym aucie jakie miałem to było nie do pomyślenia żeby walić Bóg wie po czym żeby podswietlalo zegary. Coś okropnego... Ciekawi mnie dlaczego podświetlenie łapie przy uderzeniu. To wygląda tak jeśli coś by nie łączyło. Ktoś się zmierzył z tym problemem ? Wymiana skrzynki to loteria bo skąd pewność, ze w ''nowej'' problem nie wystąpi? Może czyszczenie styków? Psikanie jakimś kontaktem? Czy muszę odłączyć akumulator jeśli chciałbym wymiotować tą skrzynkę ?
Początkujący
 
Od: 20 sie 2016, 21:07
Posty: 7
Auto: Mazda 3 BK

Postprzez fad » 26 wrz 2016, 11:41

Witam także zacząłem borykać się z nie palącymi zegarami. Już niestety mnie to bardzo denerwuje ponieważ dzień jest co raz krótszy a bez podświetlenia ciężko się jeździ za miastem...po rozebraniu skrzynki bezpieczników jestem praktycznie na 95% pewny że to wina z któregoś z dwóch przekaźników zaznaczonych na zdjęciu. Po leciutkim dotknięciu w owe przekaźniki oświetlenie zapala się. Niestety skrzynka jest tak skonstruowana że nie ma szans dostać się do miejsc wlutowania przekaźników. Kupno drugiej skrzynki to nie taka prosta sprawa, a po drugie to może być także to samo...nie wiadomo co tu robić z tym fantem, ciekawe co by na to ASO powiedziało...pewno zlewka bo stary model już dawno o nim zapomnieli he.
Obrazek
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 9 paź 2012, 22:18
Posty: 67 (2/0)
Skąd: Płock
Auto: MazdaBN 3 2018r 2.0 120KM MT HB

Postprzez yama » 2 paź 2016, 07:02

na początek przelutuj przekaźniki- jak się nie znasz lub nie masz czym daj elektronikowi dostanie się dostanie tylko nie kolbowa lutownica a lancą . Jak nie pomoże to trzeba nowy przekaźnik
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 21 mar 2007, 19:14
Posty: 570 (1/7)
Skąd: Rzeszow
Auto: mazda 3 1.6 BK/Eclipse 4g63(T awd)

Postprzez fad » 22 lis 2016, 13:47

No i stało się wymieniłem całą skrzynkę z bezpiecznikami i na razie odpukać (prawie miesiąc) nic się nie dzieje. Posiadałem skrzynkę z oznaczeniem BP4K 66730 C 26.06.03 wymieniłem na BM8V 63730 05.04.04 więc trochę nowszą o prawie rok, dziwi mnie tylko pierwsze oznaczenie "BM8V" tyle co się orientuje tak się oznaczało części w mazdzie 323.
Różnice w obwodach między moją a zakupioną skrzynką są następujące: w nowo zakupionej brak obwodu bezpiecznika nr F57 (7,5A) jest to obwód od alarmu (nie miałem żadnego alarmu wyjącego), druga różnica to w mojej skrzynce nie było obwodów nr F77 (30A) i F78 (30A) (brak ich fizycznie do włożenia bezpieczników) w nowej skrzynce były owe bezpieczniki ale ich nie włożyłem, są one opisane jako Ster. elek. szyb prawa i lewa strona. Dziwne to ponieważ mam sterowanie 4 szyb i wszystkie działają prawidłowo. Za szyby elek. odpowiada obwód nr F55 i F56 więc nie wiem dlaczego jest to zdublowane. Jedyna rzecz jaka jest nowa to zapalnie świateł mijania w stylu skandynawskim, po przekręceniu kluczyka na zapłon, (przełącznik świateł w pozycji OFF) światła mijania się zapalają. Wtedy nie podświetlają się zegary, po przekręceniu przełącznika na światła mijania podświetlają się zegary. Nie wiem dlaczego wcześniej tej funkcji nie miałem a teraz jest, tyle co czytałem to odpowiada za to dodatkowy moduł montowany oddzielnie nie w skrzynce bezpiecznikowej.



yama napisał(a):na początek przelutuj przekaźniki- jak się nie znasz lub nie masz czym daj elektronikowi dostanie się dostanie tylko nie kolbowa lutownica a lancą . Jak nie pomoże to trzeba nowy przekaźnik

kolego nie ma szans dostać się tam w żaden sposób bez odlutowywania płytek od siebie. Są to dwie płytki (druk dwustronny) zlutowane ze sobą, między płytkami włożona jakaś płyta z tworzywa do odizolowania. Aby się dostać do ścieżek owych przekaźników należy odlutować wraz z odsysaniem cyny 93 połączenia (bolczyki widoczne na filmiku) które raz są lutowane od góry a raz od wewnętrznej strony płytek. Można iść treochę na "łatwiznę" i nie ruszać jednego boku i lekko odgiąć owe "bolczyki" wtedy będzie do odlutowania 76 połączeń. Są to zarazem łączenia elektryczne pomiędzy płytkami. No i nie ma pewności na 100% że to są te przekaźniki które mówiłem.
Link do filmiku: https://youtu.be/zHwjnlfl9TE
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 9 paź 2012, 22:18
Posty: 67 (2/0)
Skąd: Płock
Auto: MazdaBN 3 2018r 2.0 120KM MT HB

Postprzez jakub_wr » 15 sty 2017, 14:09

Witajcie, ja również miałem problem z gasnącym podświetleniem deski rozdzielczej , wymieniłem cały moduł komfortu na inny z nowszego auta o 2 lata.
U mnie są bezpieczniki F50 i F51 , W "nowym" module ich nie ma i nie ma w ogóle obwodu.
F50 – CPU PWR – Sterownik CPU
F51 – HAZARD – światła kierunkowskazów, światła awaryjne

Po przełożeniu modułów wszystko działa, deska podświetla się, światła awaryjne działają kierunkowskazy również. Czy brak takich bezpieczników może spowodować w przyszłości jakieś usterki?
Od czego jest bezpiecznik F50 ?

Jedyny mankament jaki zauważyłem to brak migania świateł awaryjnych przy zamykaniu pilotem.

Czy Waszym zdaniem mozna bezpiecznie jeździć z podmienionym modułem bez tych dwóch obwodów?
Początkujący
 
Od: 22 gru 2015, 15:04
Posty: 4
Auto: MAZDA 3 BK 2005 1,6 Diesel

Postprzez jakub_wr » 18 sty 2017, 08:20

Halo jest tu jeszcze ktoś na forum? :)
Początkujący
 
Od: 22 gru 2015, 15:04
Posty: 4
Auto: MAZDA 3 BK 2005 1,6 Diesel

Postprzez vonom » 17 lut 2017, 23:38

Niestety w Mazdzie mojej żony również ten problem występuje.
Nie wiem czy to ważne ale auto ma Xenony, halogeny i wycieraczki z czujnikiem deszczu.

Parę dni po zakupie (kupione w marcu 2015) zorientowałem się że nie działa czujnik deszczu. Raz za czas coś mu odbije i wycieraczki się włączają i tyle z usterek.

Jakiś czas później zauważyłem jak żona odjeżdżała z pod domu że nie działa prawe tylne światło. Okazało się że niekiedy rano nie świeci a później magicznie się naprawia.

Znowu trochę czasu minęło, jedziemy wieczorem i nagle zegary się rozjaśniają (były przyciemnione lewym guziczkiem nad zegarami) i w tym samym momencie gaśnie część podświetlenia na środkowej konsoli. Zorientowaliśmy się że w tym samym momencie nie działają tylne światła (stopy i kierunki działają normalnie).

Odkrycie że walnięcie nad radiem naprawia sprawę. Ehh...
Swoją drogą lepiej walnąć pod schowkiem z lewej strony, nie trzeba tak mocno prać jak nad radiem ;)

Problem z gaśnięciem środkowej konsoli i tylnych świateł częściej pojawia się na wertepach.
Odkryłem tez że wyłączając i włączając światła można wywołać ten sam objaw. Naprawia nadal walnięcie nad radiem czy z lewej strony schowka.

Luty 2017
Auto zawożę do elektryka bo jest zima, spalił się lewy Xenon a ja nie mam ani czasu ani ochoty na zimnie z tym robić.

I teraz tak.
Przed wizytą u elektryka:
– na manetce od świateł mam tryb AUTO który gasi światła jak zgaszę samochód a włącza jak odpalam,
– nie działa czujnik deszczu. Choć nieraz mu odbija i włącza wycieraczki,
– nie działa podświetlenie lewego pokrętła na środkowej konsoli,
– nie działa oświetlenie w schowku
– występują te problemy z gaśnięciem konsoli środkowej i tylnych świateł,

Po pierwszej wizycie u elektryka:
– nie działa podświetlenie obu pokręteł na środkowej konsoli,
– nie działa podświetlenie guziczków poniżej pokręteł (klima, zamknięty obieg powietrza) – wydaje mi się że wcześniej to się świeciło, u was świeci?
– nadal nie działa oświetlenie w schowku – a prosiłem żeby zrobił
– wymienione żarniki Xenonów – jedyny sukces ;)
Jak idzie o gaśnięcie konsoli i tylnych świateł to diagnoza brzmi: do wymiany skrzynka o oznaczeniu BP 4k 66730 F znana modułem komfortu (choć mam wrażenie że powinna się nazywać moduł dyskomfortu i problemów).

Po drugiej wizycie u ekektryka z "nową" skrzynką o identycznych oznaczeniach:
– nadal nie działa poświetlenie obu pokręteł na środkowej konsoli,
– nadal nie działa poświetlenie guziczków poniżej tych pokręteł,
– nadal nie działa oświetlenie w schowku,
– przestał działać tryb AUTO na manetce od świateł, teraz tam nic nie ma, zupełnie jak na OFF,
– CUDA NIE WIDY, na manetce od wycieraczek jak dam na pozycje od czujnika deszczu mam czasówki jak w aucie bez czujnika deszczu o_O ,

Nie mam pojęcia czy ustąpił po wymianie tej skrzynki problem z gaśnięciem reszty oświetlenia środkowej konsoli i tylnych świateł bo odebrałem to auto od mechanika dzisiaj.
Rano zajmę się żarówką w schowku to przy okazji spróbuję wywołać problem.

Pytania na które szukam odpowiedzi:
– w jaki sposób odzyskać tryb AUTO na manetce od świateł,
– czy da się jakoś przestawić wycieraczki czasowe na czujnik deszczu?
– co zrobić aby odzyskać oświetlenie pokręteł na konsoli środkowej i guziczków poniżej,

I to by było na tyle, po za tym auto śmiga bez problemów od dnia zakupu.
Początkujący
 
Od: 17 lut 2017, 22:32
Posty: 5 (0/1)
Auto: Mazda 3
2.0 LF
2004

Postprzez uszol90 » 22 lut 2017, 07:31

Rozebrał bym skrzynkę bezpieczników i przelutował co się da, problem leży w zimnych lutach. Nie jestem pewny jak z otwieraniem tej skrzynki ale w innych samochodach da się więc myślę że i w mazdzie się da, a więc lutownica i do dzieła ;) ewentualnie oględziny przekaźników które zasilają niedziałające światła.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 15 paź 2012, 01:36
Posty: 403 (0/5)
Skąd: Podkarpacie/Sedziszów Młp.
Auto: Mazda3 Y6 06' TOP

Postprzez Eero » 23 lut 2017, 23:10

Tego typu usterki to przeważnie wina modułu komfortu (BCM) potocznie skrzynki bezpieczników :]
Moduł komfortu raczej nierozbieralny (jak było pisane wyżej – maszynowo zlutowane 2 płytki – połączanie to także łączniki ścieżek z obu płytek) naprawa jak dla mnie nieopłacalna.
Miałem ostatnio problem z czasowym działaniem wycieraczek.
Na pozycji INT chodził dwa razy a później zamierały w podszybiu.
Na innych pozycjach na stałe chodziły lub odrazy nie reagowały.
Po PEŁNEJ (silnik, wszystkie kable, przełącznik) diagnostyce z service manualem padło na wspomniany moduł (najpewniej zimny lut).
O tyle śmiesznie, że doraźnie działało puknięcie w skrzynkę nogą (wersja z pasażerem) lub szczotką do odśnieżania (samemu) :).
Z tego co się dowiedziałem wymiana zgodna z modelem auta bo mogą później niektóre elementy nie działać. Na forum znalazłem kiedyś link do strony gdzie można znaleźć dokładne kodowe oznaczenia owych skrzynek w zależności od wyposażenia, modelu i roku.
http://mazdaepc.com/parts/MAZDA%203/AEBA10/Y1/6702A/
dla MAZDY 3 BK1
serie BN8V, BN9A, BP4K, BP8F roczniki około 2003-2006
serie BS3E, BS4H, BS4J roczniki po 2006
Literka na końcu B, C, D, E, F, G, H oznaczenie wyposażenia

Jest też podobno możliwość instalacji od innego modelu i przeprogramowanie. równie dobrze pewnie by od FORDA mk2 pasował po przeprogramowaniu :)

Cena skrzynki BCM do Mazdy 3 BK1 waha się od 120 -200 przeważnie 150 + 20 przesyłka.

Do elektryków jak nie od Mazdy, radzę nie chodzić bo mało który się zna i większość wykłada się na słynnej żarówce ze schowka (która jak nie działa potrafi robić choinkę na desce rozdzielczej).

Przy braku wycieraczek awaryjnie polecam, wycieraczkę w płynie – działa bombowo – szczególnie w trasie.
Eero
 

Postprzez vonom » 25 lut 2017, 18:32

Dzięki za podpowiedzi.
Nie jest jakoś tragicznie, po prostu nie mam trybu AUTO na manetce od świateł i zamiast czujnika deszczu mam wycieraczki czasowe.
Nie świeci też żarówka w schowku i podświetlanie pokręteł od nawiewu i temperatury. Będę szukał manuali i dobierał się do tego jak się trochę ociepli.

Na teraz zmieniłem speca od elektryki na takiego który twierdzi że wie o co biega. Zobaczymy, na razie ma moją starą skrzynkę i kombinuje.

Eero mnie dziwi to że wymieniłem skrzynkę BP 4K 66730 F na BP 4K 66730 F (więc taką samą) a ewidentnie jest inaczej ustawiona. Tak że już mamy ciekawą informację dla innych że na wymianie skrzynki nawet na tak samo oznaczoną może się nie skończyć zabawa – no chyba że szczęśliwie trafią na skrzynkę która była w aucie z identycznym wyposażeniem.
Początkujący
 
Od: 17 lut 2017, 22:32
Posty: 5 (0/1)
Auto: Mazda 3
2.0 LF
2004

Postprzez uszol90 » 27 lut 2017, 16:42

Ostatnio zmieniałem konfigurację takiego sterownika w mondeo mk4 programem elm-config.
Może spróbujcie czy zagada z Magdą ? jest do wyboru ford focus – a to prawie to samo. Jak znajde czas to spróbuje u siebie.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 15 paź 2012, 01:36
Posty: 403 (0/5)
Skąd: Podkarpacie/Sedziszów Młp.
Auto: Mazda3 Y6 06' TOP

Postprzez dawid.9s » 28 mar 2017, 08:05

U mnie sytuacja jest o tyle dziwna ze, konsola raz sie podświetlała a raz nie, przyszla zima i przy niskiej temperaturze wszystko bylo ok cała zimę czyli całe podświetlenie świeciło jak należy. Teraz pierwsze ciepłe dni i znowu gaśnie podświetlenie konsoli...
Co i tym myślicie??
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 15 wrz 2013, 16:23
Posty: 150
Skąd: Śląsk
Auto: Mazda 3 (BK) 2005
2.0 MZR Top Sport

Postprzez vonom » 29 mar 2017, 10:56

Jak już ostatnio pisałem ja wymieniłem skrzynkę BP 4K 66730 F na BP 4K 66730 F (więc taką samą) a różniła się nastawami:
– brak świateł w trybie AUTO,
– zwykłe wycieraczki czasowe w miejsce czujnika deszczu,
– z czasem okazało się że dziwnie działało ogrzewanie kabiny, ostro dmuchał wiatrak ale zimnym powietrzem pomimo ustawienia na np 25 stopni. Przypuszczam że nowa skrzynka była z jakiegoś golasa bez klimatronika.

Tak więc wymiana skrzynki nawet na taką o identycznych numerach nie znaczy że będzie wszystko cacy.

Moja historia z tymi skrzynkami (i problemami) skończyła się tak że mój nowy elektryk przelutował EPROM (w którym zapisane są nastawy) ze starej uszkodzonej skrzynki do tej nowej kupionej na allegro.
Efekt taki że wszystko wróciło do normy.
Całość zabawy wyszła mnie 500 PLN (było by o 100 mniej gdyby nie o że pierwszy elektryk za wiele z elektroniką wspólnego nie ma).

Ciekawostka.
Jak przed cała zabawą zadzwoniłem do ASO i przedstawiłem sprawę to zaproszono mnie na diagnostykę. Minimum 2 godziny – 440 PLN a później się zobaczy.

dawid.9s u mnie objawy nasilały się w deszczowe dni a w słoneczne prawie nie występowały. Sprawdź czy Ci gasną tylne światła w momencie gdy gaśnie Ci środkowa konsola i czy walnięcie w plastiki od strony nóg pasażera naprawia problem. Jak tak to masz to samo.
Początkujący
 
Od: 17 lut 2017, 22:32
Posty: 5 (0/1)
Auto: Mazda 3
2.0 LF
2004

Postprzez uszol90 » 29 mar 2017, 16:09

Może chce mi ktoś przesłać starą skrzynkę? Mógłbym zbadać sprawę czy się uda ją reanimować...
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 15 paź 2012, 01:36
Posty: 403 (0/5)
Skąd: Podkarpacie/Sedziszów Młp.
Auto: Mazda3 Y6 06' TOP

Postprzez dawid.9s » 29 mar 2017, 22:09

Właśnie ze u mnie jedyny obaw pojawia sie w obwodzie oświetlenia konsoli środkowej.
Czyli sygnał świateł, niebieskie podświetlenie zegarów i podświetlenie konsoli i schowka.
Światła tylne działaj cały czas. Mam wersje top sport na ledach zi tył.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 15 wrz 2013, 16:23
Posty: 150
Skąd: Śląsk
Auto: Mazda 3 (BK) 2005
2.0 MZR Top Sport

Postprzez vonom » 29 mar 2017, 22:14

No Mazda mojej żony to też Top Sport na ledach z tyłu. Może u ciebie akurat tylnych świateł nie dotyczy.
Ja u siebie awarie byłem w stanie wywołać bawiąc się manetką od świateł. Wyłączałem i włączałem tak aby się xenony zapaliły i tak z dwa, trzy razy i konsola środkowa nie świeciła.
Naprawiało się to zawsze tak samo, walnięciem nad radiem albo z boku koło nóg pasażera.

uszol90 jak odzyskam starą skrzynkę (bo sobie elektryk z domu do warsztatu tylko EPROM przywiózł) to mogę Ci wysłać.
Początkujący
 
Od: 17 lut 2017, 22:32
Posty: 5 (0/1)
Auto: Mazda 3
2.0 LF
2004

Postprzez uszol90 » 29 mar 2017, 22:41

Ok, to byłbym zainteresowany rozpoznaniem tematu gdybym miał na czym (moja póki co działa <cisza> odpukać...) Oczywiście jeśli ją uruchomię to Ci odeśle :–)
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 15 paź 2012, 01:36
Posty: 403 (0/5)
Skąd: Podkarpacie/Sedziszów Młp.
Auto: Mazda3 Y6 06' TOP

Postprzez Muody » 24 cze 2017, 13:33

Witam, otóż mam podobny problem. Gaśnie podświetlenie deski nie działa w tym czasie pikanie otwartych drzwi itp, jednak u mnie światła zewnętrzne działają normalnie. Gaśnie także żarówka w schowku. Dzisiaj rozebrałem schowek i zauważyłem, że wystarczy DELIKATNIE puknąć w skrzynkę i wszystko wraca do normy (przynajmniej na chwile) żeby wywołać tę awarję wystarczy ze kilka razy wlacze i wylacze swiatla, stukniecie w skrzynke momentalnie je naprawia. Moze wystarczy jakos przeczyscic te skrzynke? Z tym ze nie mam zielonego pojecia jak takie rzeczy sie robi :(
Nagrałem filmik na ktorym widac sile "uderzenia"
Być może wymiana wszystkich bezpieczników by coś dała? I jeszcze jedno.. bezpiecznik nr 70 w moim aucie ma 10a a wg instrukcji powinien miec 15. Wymienic go?
https://youtu.be/Uv6E0IDUufE
Początkujący
 
Od: 28 kwi 2017, 19:59
Posty: 13 (0/1)
Auto: Mazda 3
2.0 LF 150 km
Rok produkcji 2003

Postprzez Ojciec_dyrektor » 9 lip 2017, 08:18

Po wymianie jednego z przekaźników, podświetlenie deski i światła działają jak trzeba.
Ojciec_dyrektor
 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

Moderator

Moderatorzy 3 / 323