Oleje zalecane przez Mazdę
Dexelia Ultra 5W-30 odpowiada specyfikacji ACEA A5/B5
Dexelia DPF 5W-30 odpowiada specyfikacji ACEA C1
Są to jednak trochę inne oleje i może dla większej jasności przytoczę tu parę konkretnych informacji :
Połączone klasy jakościowe dla lekkich silnikówNowością wprowadzona przez Stowarzyszenie Europejskich samochodów jest także połączenie sekwencji jakościowej. Dotychczasowa klasa A (silniki benzynowe) i B (silniki Diesla) zostaje zastąpiona sekwencją A/B.
Aktualnie oleje są opisywane za pomocą czterech kombinacji: A1/B1, A3/B3, A3/B4 i A5/B5. Zauważmy, iż teraz nie mamy już klasy A2/B2 a A4 jest zarezerwowana dla silników benzynowych z bezpośrednim wtrysku benzyny (DI- z obiegiem Otto).
A1/B1 – oleje lekkobieżne (energooszczędne) zalecane do użycia w samochodach osobowych i dostawczych zasilanych jednostką benzynową, jak również Diesla. Charakteryzuje je niskie tarcie wewnętrzne, niska lepkość i wysoka odporność na ścinanie HTHS 2,6-3,5 [mPa s]. Zastosowanie tych olejów musi być zgodne z "Instrukcja obsługi samochodu" co do klasy i lepkości stosowanego środka smarnego.
A3/B3 – stabilny eksploatacyjnie i wysokiej jakości olej zalecany od użycia w silnikach benzynowych o wysokich osiągach, jak również w wysilonych vanach z jednostką Diesla, z wydłużonym okresem pomiędzy wymianami. Klasa lepkości SAE 0W-X, 5W-X, 10W-40, 15W-40, 15W-50 czy 20W-50 powinna być określona przez producenta silnika; HTHS 3,5 [mPa s].
A3/B4 – stabilny eksploatacyjnie i wysokiej jakości olej przeznaczony do użycia w silnikach benzynowych o wysokich osiągach, jak również w motorach Diesla z bezpośrednim wtryskiem paliwa typu DI, TDI lub common rail, gdzie wymagana jest lepkość na ścinanie HTHS 3,5 [mPa s]. Mogą być stosowane w motorach Diesla wymagających klasy B3.
A5/B5 – stabilny eksploatacyjnie i wysokiej jakości olej o niskiej lepkości i tarciu wewnętrznym, zalecany do użycia w wysoko obciążonych silnikach benzynowych i wysilonych vanach z jednostką Diesla wymagających wydłużonych okresów pomiędzy wymianami. Jest to olej energooszczędny o klasie lepkości SAE 0W-20, 0W-30 i 5W-30, jak również niskiej lepkości na ścinanie HTHS 2,9-3,5 [mPa s]; stąd może być nieodpowiedni dla niektórych silników.
Uwaga: obowiązkowo należy dokonać konsultacji z autoryzowanym serwisem danej marki.
Do silników Diesla, z układami oczyszczania spalin, jak i benzynowych z katalizatorami,
powstała nowa (nieistniejąca dotąd) kategoria ACEA C1-04/C2-04/C3-04 (kompatybilne z katalizatorami oleje do silników benzynowych ZI z obiegiem Otto oraz Diesla, zalecane do samochodów dostawczych i osobowych). Czytając nowe oznakowania warto pamiętać, że "C" oznacza kategorię, "1" klasę oleju, a "04" rok wydania.
C1-04 – trwały i wysokiej jakości olej (zwykle) w klasie ACEA A5/B5 przeznaczony do użycia jako najbardziej odpowiedni do silników Diesla z PDF i TWC, w samochodach o wysokich osiągach, jak również wysilonych vanach z motorami wysokoprężnymi i benzynowymi wymagającymi środka smarowego z unikalnymi dodatkami zmniejszającymi tarcie, o niskiej lepkości i "low SAPS".
Wymagana lepkość na ścinanie HTHS (High Temperature High Shear-rate viscosity) 2,9 [mPa s], zawartość siarki mniejsza niż 0,2%. Oleje te wydłużają żywotność filtrów cząstek stałych oraz katalizatorów trójfunkcyjnych, wpływają na oszczędność paliwa.
C2-04 – trwały i wysokiej jakości olej (najczęściej) w klasie ACEA A5/B5, stabilny eksploatacyjnie. Najbardziej odpowiedni do silników Diesla z PDF i TWC, w samochodach o wysokich osiągach. Zalecany również do wysilonych vanów i aut osobowych, z motorami wysokoprężnymi i benzynowymi wymagającymi niskotarciowych środków smarowych o niskiej lepkości, o średniej zawartości siarki (poniżej 0,3%) i fosforu typu "mid SAPS", gdzie HTHS 2,9 [mPa s].
Jego głównym zadanie jest przedłużenie działania filtrów PDF i katalizatorów TWC przy zapewnieniu niskiego zużycia paliwa.
C3-04 – trwały i wysokiej jakości olej, najbardziej odpowiedni do silników Diesla z filtrami PDF i katalizatorami TWC, w samochodach o wysokich osiągach, jak również w wysilonych vanach i samochodach osobowych napędzanych motorem wysokoprężnym z wtryskiem bezpośrednim, jak również jednostką benzynową najnowszej generacji (VW FSI/TFSI, Toyota D4, PSA HPI, Ford DiSI, Renault ide czy Mitsubishi GDI).
Przedłuża żywotność filtrów PDF i katalizatorów TWC. Charakteryzuje się HTHS 3,5 [mPa s], zawartość siarki mniejsza niż 0,3%, średnia zawartość siarki i fosforu tj. "mid SAPS" (Sulphated Ash, Phosphorus, Sulphur). Oleje te wykonane są w technologii "low-ash-technology" i spełniają wymagania opisane w najnowszej specyfikacji Daimler Chrysler 229.31 (np. Aral Tronic 229.31 SAE 5W-30 czy Fuchs Titan GT1 SAE 5W-30 zinc free).
Tak więc jak widać, różnice są dość spore, a skoro mazda poleca stosowanie konkretnych specyfikacji do swoich samochodów, warto chyba trzymać się tych konkretnych zaleceń, a nie opierać się na opinii znajomych, fachowców warsztatowych czy sprzedawców. Po co cudować

!
Tak więc do diesla ACEA C1, poza Dexelią można śmiało kupić np. na "ale drogo":
Motul 8100 eco+clean C1 5W30
Millers Oils XF Longlife C1 5w30
Liqui MolyTop Tec 4500 5W30
Midland Axentum 5W-30
Do benzyny ACEA A5/B5, poza Dexelią, można stosować np.:
ELF EVOLUTION SXR 5W30
TOTAL QUARTZ INEO ECS 5W30
CASTROL MAGNATEC A1 5W30
OLEJ MOBIL 1 5W30 ESP –

?? w innej specyfikacji ale podobno spełnia wymogi A5/B5
itd