Mazda 323F [ZL] 1.5b – Podczas jazdy przestaje palić na dwa cylindry

Postprzez FakestLab » 10 mar 2020, 23:18

Witam,

Mam ze swoją Madzią taki problem:

– Silnik odpala normalnie, jednakże strasznie dymi po rozruchu z rury wydechowej
– Po przejechaniu jakiegoś dystansu auto przestaje palić na dwa cylindry, dość charakterystyczny dźwięk, Mazda zaczyna brzmieć jak traktor + moc spada o ok połowę, tak jakby wyrzucał się tryb awaryjny.
– Przed ruszeniem oczywiście auto pochodzi z 1-2 minuty na luzie zanim ruszę, żeby się płyny poruszały :D
– Po przejechaniu ok. 3-4 km auto wraca do normy i śmiga bez problemu.
– Zauważyłem że najczęściej wraca do normy gdy auto podskoczy na progu zwalniającym bądź wjadę w dziurę (Kochane Polskie drogi).
– Nie dzieje się to zawsze, lecz często (średnio 3 razy w tygodniu).
– Pierwszy raz się to stało po wymianie świec zapłonowych (raz, potem spokój na miesiąc)
– Miesiąc po wymianie świec został wymieniony olej, filtr oleju, filtr powietrza itp. <– raczej nie powiązane.
– Kilka razy udało mi się 'naprawić' ten problem prowizorycznie odłączając klemę i kasując błędy, jednakże dziś to nie podziałało.

Dzisiaj podłączyłem tester diodowy w złącze diagnostyczne, ale dioda mrygneła mi krótko tylko raz podczas załączania stacyjki (w innych tematach wyczytałem że oznajmia to brak błędów)
Badanie odbyło się po kasowaniu błędów, ale pomiędzy badaniem a kasowaniem pojawił się problem, więc powinno coś pokazać. Mimo to jeszcze to sobie sprawdzę przy następnej okazji.

Moje pytanie brzmi – Co to może być, od czego zacząć, gdzie szukać problemu?

Jeszcze nie byłem z tym u mechanika, liczę że bez niego się obędzie :D
Avatar użytkownika
Początkujący
 
Od: 26 lis 2018, 20:52
Posty: 3
Auto: Mazda 323F '99r [BJ] ZL

Postprzez sebek-71 » 11 mar 2020, 11:45

Sprawdź najpierw podstawowe rzeczy kable zapłonowe, cewki, układ paliwowy:pompe paliwa z filtrem(jest w zbiorniku paliwa), sam zbiornik czy jest czysty, wtryski, sonde lambde...przepływomierz....
Jak dymi Ci z rury? na czarno biało czy niebiesko?
Poza tym trochę tego było na forum....wystarczy poszukać :D no chociażby tu:
https://www.mazdaspeed.pl/forum/viewtop ... 4&t=180296
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 9 paź 2011, 17:04
Posty: 1113 (1/16)
Skąd: Jelenia Góra
Auto: był Xedos 6 2.0V6 140KM
323 BJ 1,5 sedan
jest Mazda 3 BK 1,6 MZR

Postprzez FakestLab » 14 mar 2020, 20:38

sebek-71 napisał(a):Sprawdź najpierw podstawowe rzeczy kable zapłonowe, cewki, układ paliwowy:pompe paliwa z filtrem(jest w zbiorniku paliwa), sam zbiornik czy jest czysty, wtryski, sonde lambde...przepływomierz....
Jak dymi Ci z rury? na czarno biało czy niebiesko?
Poza tym trochę tego było na forum....wystarczy poszukać :D no chociażby tu:
https://www.mazdaspeed.pl/forum/viewtop ... 4&t=180296


Ale chłop z tego tematu sobie nie poradził z tym i wymienił silnik, a tego chciałem uniknąć :D.
Z resztą w innych tematach zazwyczaj jakieś błędy się pojawiały, a u mnie nie :( stąd też nowy temat.

@Update

A więc chyba znalazłem problem.

W pierwszej kolejności wymieniłem przepływomierz (podobna rzecz działa mi się w mojej poprzedniej Maździe więc poszedłem za przeczuciem)

Niestety to nie było to.

Teraz wyczaiłem sobie, gdy auto znowu zaczęło mi świrować – Obstukałem sobie kluczem wszystkie elementy elektryczne czy wtyczki jakie znalazłem

Zacząłem od przepływomierza, potem przepustnica, następnie prawa cewka i na końcu lewa... BINGO!

Po 3-4 lżejszych stuknięciach w lewą cewkę dźwięk auta wrócił do normy i kontrolnie się kawałek nim przejechałem – Wszystko działa :D

Dla pewności odczekałem jeszcze do następnego razu jak Madzia zacznie świrować i tym razem wykonałem tylko jedno mocne puknięcie w lewą cewkę.

Teraz tylko wymienić tę cewkę na nową...
Avatar użytkownika
Początkujący
 
Od: 26 lis 2018, 20:52
Posty: 3
Auto: Mazda 323F '99r [BJ] ZL

Postprzez sebek-71 » 15 mar 2020, 12:51

No widzisz jakie proste.... :D Tylko nie kup najtańszego zamiennika bo długo nie pojeździsz....
Zadzwoń do Carspeedu to Ci Adrian dobrze doradzi jaką kupić ;)
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 9 paź 2011, 17:04
Posty: 1113 (1/16)
Skąd: Jelenia Góra
Auto: był Xedos 6 2.0V6 140KM
323 BJ 1,5 sedan
jest Mazda 3 BK 1,6 MZR

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

Moderator

Moderatorzy 3 / 323