Problemy z czujnikami ABSu

Skrzynia biegów, sprzęgło, osie, zawieszenie, koła, układ kierowniczy i hamulcowy.

Postprzez ellee » 3 kwi 2009, 14:53

Witam.

Gdzie dokładnie w BJ-ce jest to gniazdo diagnostyczne. Byłabym wdzięczna, za podpowiedź, a najlepiej foto z zaznaczonym czerwonym kółkiem ;) gniazdem. Również mam problem z ABS-em (2 razy mi się paliła kontrolka i nie działał) i chciałam sobie wymrugać co to za problem.

Mam nadzieje, że nie jest to zbyt skomplikowane i sobie poradzę. W razie problemów będę pisała :)

Acha... takie pytanie – czy to sprawdzanie kodów ma sens w sytuacji, kiedy kontrolka nie świeci się stale, tylko od czasu do czasu się zapala podczas jazdy. Po czym przez dłuższy czas jest wszystko ok? 2 razy mi się paliła i nie było ABS – ale teraz wszystko jest ok.

EDIT: już znalazłam tą tajemniczą skrzyneczkę, jak będę miała trochę czasu wieczorem, to sprawdzę co mi się tam ciekawego "wymruga" :D Rozumiem , że można to sprawdzić za pomocą kontrolki, albo zwykłej diody led?
Avatar użytkownika
Początkujący
 
Od: 21 mar 2009, 20:58
Posty: 13
Skąd: Bochnia
Auto: 323F; 1,5 16V; 99 r BJ

Postprzez topik » 5 kwi 2009, 13:55

ellee napisał(a):Rozumiem , że można to sprawdzić za pomocą kontrolki, albo zwykłej diody led?


Witam! Tak. Instrukcja jest w dziale Warsztat. Pozdrawiam
Diagnostyka komputerowa vcds: audi, vw, skoda, seat. Kołobrzeg i okolice, Świdwin i okolice.
RF2A
Kiedyś będzie M 3 może M 6
Jak raz kupisz Mazdę to już nigdy nie zamienisz jej na inną markę
Mogę polecić dobrego mechanika z Redła (okolice Świdwina i Połczyna Zdroju) oraz z Piły
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 24 paź 2006, 15:41
Posty: 774 (0/3)
Skąd: Redło
Auto: Mazda 323F 2.0 TD (BJ) 1999r.

Postprzez Jakim » 27 kwi 2009, 13:14

Witam.
Jakies 2 tyg. temu zakopilem Mazde 323f Ba 1.5 z 98 roku.
Jestem na etapie doprowadzania auta do stanu używalności i oczywiście napotkałem pare problemów. Mianowicie :

Powiedzmy po 2-3 godz stania, czyli wsumie na zimnym silniku po uruchomieniu autka zapala sie kontrolka od ABS i nie gasnie.

Wystarczy, ze zgasze silnik i po raz drugi uruchomie – kontrolka normalnie zapala sie na chwile i gasnie tak jak to powinno sie odbywac. Podczas jazdy czujnik sie nie zapala tylko na zimnym silniku i niegasnie.

Czy ktos moglby mi pomoc, lub podpowiedziec na co zwrucic uwagę ??

Z góry dziekuje
Początkujący
 
Od: 27 kwi 2009, 12:49
Posty: 4
Skąd: Opole
Auto: 323f 1.5 DOHC '98

Postprzez marcin255 » 27 kwi 2009, 14:22

sprawdź kody błędów -ja miałem to samo i rozebrałem boczek kanapy dogiołem wtyki i nie świeci już
Ceed GT 1.6T 225KM
Obrazek
T-Roc 2.0 TSI 4motion 190KM
Obrazek
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 28 gru 2008, 23:14
Posty: 5324 (26/45)
Skąd: Wrocław
Auto: Była 323F BA
87 KM -122 Nm
Mazda 3-2.0 LF
166 KM -209
KIA CEE’D GT
204 KM -265 Nm up
225 KM -330 Nm
T-Roc 2.0TSI 4motion 190KM 320Nm up.....?

Postprzez Jakim » 29 kwi 2009, 19:25

Witam i wszystko jasne nieobeszlo sie bez wymiany lewego tylnego czujnika abs ... narazie wszystko dziala
Początkujący
 
Od: 27 kwi 2009, 12:49
Posty: 4
Skąd: Opole
Auto: 323f 1.5 DOHC '98

Postprzez Fenio » 18 maja 2009, 19:14

Witam serdecznie wszsytkich uzytkowników forum oraz fanow MAZD (:

Chciałbym wam przedstawić mój problem, a mianowicie kiedy przekręcam kluczyk w stacyjce na pozycje zapłonu, wówczas zaplają mi się kontrolki i po chwili gasną, wiem to jest nomrlane jednak kontrolka ABSu pozostaje cały czas zapalona co powoduje że ABS mi nie działa. Jendak nie jest tak zawsze, ponieważ problem głownie polega na tym że kontrolka raz się pali raz nie, raz odpalam auto i jest wszsytko ok jednak za kolejnym razem kontrolka już się świeci i sygnalizuje brak pracy ABSu. Np po awaryjnym hamowaniu kontrolka także mi się zapali i powoduje to wyłączenie ABSu jednak nie jest też tak za każdym razem, to jest jakby loteria. Czy powodem moga byc błędy w komputerze pokładowym? Czy może coś mi się zawinęło w sensor ABSu bądź jakąś czujke?
Byłbym wdzięczny za opinie i jakies rady.
Pozdrawiam ~Fenio (:
Ostatnio edytowano 18 maja 2009, 23:04 przez Fenio, łącznie edytowano 2 razy
U can hit me, U can't stop me!
Początkujący
 
Od: 18 maja 2009, 19:04
Posty: 17
Skąd: Bolesławiec
Auto: mazda 323f BA 1.5 Z5

Postprzez gregorius 323 F » 18 maja 2009, 20:54

Oj kolego to chyba do kosza poleci bo temat o stylizacji na gt już jest na forum.
Wszystko da się zrobić tylko trza dobrze poszukać
Pierwsze Z5 Turbo na forum.Maniak Mazda from Hiroshima
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 14 lis 2008, 13:03
Posty: 282
Skąd: Giżycko/Olsztyn
Auto: 323 f ba 1996r 1.5 Z5

Postprzez mazji 27 » 20 maja 2009, 17:02

cześć mam ten sam problem od miesiąca ...też muszę się za to zabrać .
mazji 27
 

Postprzez Fenio » 20 maja 2009, 19:55

Byłem na diagnostyce komputerowej w serwisie i wykazało ze mam do wymiany przedni i tylny (oba po lewej stronie) czujnik ABSu, jednak znajomy doradził mi aby zrestartowac komputer pokładowy bo czasem moze sie zwiesic i pokazuje takie błędy, zresetoałem go i jak narazie kontrolka sie nie świeci po uruchomieniu silnika.
Zobaczymy na jak długo xD!
Jeżeli macie jakies pomysły to był bym wdzięczny za opinie rady itp (:
Pozdrawiam ~Fenio (:
U can hit me, U can't stop me!
Początkujący
 
Od: 18 maja 2009, 19:04
Posty: 17
Skąd: Bolesławiec
Auto: mazda 323f BA 1.5 Z5

Postprzez Fenio » 20 maja 2009, 19:56

Byłem na diagnostyce komputerowej w serwisie i wykazało ze mam do wymiany przedni i tylny (oba po lewej stronie) czujnik ABSu, jednak znajomy doradził mi aby zrestartowac komputer pokładowy bo czasem moze sie zwiesic i pokazuje takie błędy, zresetoałem go i jak narazie kontrolka sie nie świeci po uruchomieniu silnika.
Zobaczymy na jak długo xD!
Jeżeli macie jakies pomysły to był bym wdzięczny za opinie rady itp (:
Pozdrawiam ~Fenio (:
U can hit me, U can't stop me!
Początkujący
 
Od: 18 maja 2009, 19:04
Posty: 17
Skąd: Bolesławiec
Auto: mazda 323f BA 1.5 Z5

Postprzez tomek533 » 21 maja 2009, 12:03

Witam Wszystkich :) ja mam dokładnie taki sam problem tylko ze w mx-3 .Zresetowanie komputera polega na tym ze sie odkreca klemu z aku i wciska pedał hamulca na ok poł minuty?
Forumowicz
 
Od: 27 mar 2009, 19:29
Posty: 32
Skąd: Włocławek
Auto: MX-3 1,6 16v 1993r

Postprzez Fenio » 21 maja 2009, 12:59

Tak, dokładnie tyle że z tym wciskaniem pedału hamulca to jest tak, że trzeba wcisnąć go 10 razy w odstępach mniejszych niż jedna sekunda, zasymulować na sucho przy włączonym silniku awaryjne hamowanie bez absu cos takiego. Puki co u mnie jak narazie działa i lampka sie już nie świeci, ale nie jestem pewny czy problem został rozwiązany, może faktycznie trzeba wymienic te sensory ABSu. Jednak puki co wszsytko działa bez zarzutów więc zobaczymy co czas pokaże, jak się znowu pojawi kontrolka to decyduje sie na wymiane (:
U can hit me, U can't stop me!
Początkujący
 
Od: 18 maja 2009, 19:04
Posty: 17
Skąd: Bolesławiec
Auto: mazda 323f BA 1.5 Z5

Postprzez tomek533 » 21 maja 2009, 13:13

wiesz co fenio bo ja mialem tak ze jak zakupiłem swoja mazde to non toper sie swieciło pozniej zrobilem reset kompa odlaczajac klemy i wcisnalem hamulec tak na okolo minute i po jakims czasie sam zaczał dzialac ale wlasnie raz dziala raz nie , sprobuje jeszcze raz odlaczyc i sprawdzic :)
Forumowicz
 
Od: 27 mar 2009, 19:29
Posty: 32
Skąd: Włocławek
Auto: MX-3 1,6 16v 1993r

Postprzez Fenio » 21 maja 2009, 14:36

No ja właśnie tak zrobiłem i narazie działa ;p Ale jeżeli się znowu zacznie świecenie kontrolki to przeczyszcze sensor absu a jak to nie pomoże to juz sie to wszsytko powymienia, ale najpierw wole wyeliminowac inne mozliwe powody aby w błoto kasy nie wyrzucac;p Bo na jednej stacji diagnostycznej mówia tak a na innej inaczej, i weź tu teraz naprawiaj auto (:
U can hit me, U can't stop me!
Początkujący
 
Od: 18 maja 2009, 19:04
Posty: 17
Skąd: Bolesławiec
Auto: mazda 323f BA 1.5 Z5

Postprzez tomek533 » 21 maja 2009, 14:58

no wlasnie, a u mnie to jak nie ma absu to jeszcze ciezej pedał chodzi i piszcza mi hamulce a jak jest ABS to tylko czasami pisknie, w ogole od czego moga piszczec ??aha jeszcze mam tak ze bardzo strasznie mi sie grzeje przednie lewe koło mimo tego ze na postoju jak krece kołem to kreci sie w miare luzno ? orientujecie sie co to moze byc?
Forumowicz
 
Od: 27 mar 2009, 19:29
Posty: 32
Skąd: Włocławek
Auto: MX-3 1,6 16v 1993r

Postprzez Fenio » 21 maja 2009, 17:13

Do tego nagrzewania się koła to nie mam pojęcia co to może być, a co do piszczenia w hamulcach to tez mi się zdarza co jakiś czas że piszczą ale działają bez zarzutów więc myśle że to może być od pyłków albo dlatego że są suche i jeszzce się nie rozgrzały, to są tylko moje takie przypuszczenia. Jakbym odczół iż pracuja one nie tak jak powinny to bym się zaczął tym niepokoić. Chociaż ostatnio rozebrałem przednie klocki i szczęki i wszsytko było jak być powinno, troche przetarłem klocki i tarcze, i było ok ale po pewnym czasie zdarzyło się raz na jakiś czas piśnie.
U can hit me, U can't stop me!
Początkujący
 
Od: 18 maja 2009, 19:04
Posty: 17
Skąd: Bolesławiec
Auto: mazda 323f BA 1.5 Z5

Postprzez Artur S » 23 maja 2009, 22:36

Witam! Mam ten sam problem. Od jakiegoś czasu świeci się mi kontrolka ABS. Na początku raz się świeciła a raz nie. Od jakiegoś czasu świeci cały czas. Po podłączeniu do kompa w ASO okazało się, że to tylny lewy czujnik. Zalecono mi kupno nowego, bo podobno one najczęściej się psują. Zamówiłem sobie nowy w serwisie i jadąc dzisiaj po odbiór raptem przestała przestała się na chwilę świecić. Parę razy odpalałem silnik i czasem się włączała, a czasem nie. I tak ją wymienię, ale nie wiem od czego zależy to, że czasem się włącza a czasem nie? Nie sądzę, żeby był gdzieś kabel przerwany ale jest to możliwe. Za tydzień jestem umówiony na wymianę więc dam znać, co było.
Początkujący
 
Od: 23 maja 2009, 20:58
Posty: 15 (5/0)
Skąd: Warszawa
Auto: 323f BJ 02 r. 1.6 16V

Postprzez abdul » 23 maja 2009, 23:12

może sami zróbcie sobie test na komputerze i zobaczycie co ejst grane a jest to bardzo proste

odpowiedz macie tutaj

http://www.mazdaspeed.pl/web/warsztat/w ... .php?c=obd

tu jest dokładnie opisane co i jak
www.BBTel.pl
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 13 wrz 2006, 22:36
Posty: 738 (1/7)
Skąd: konigshutte
Auto: było Mazda 323f V6 GT KF
Jest Niemieckie COOO 2.5TDI V6 AKN

Postprzez Fenio » 24 maja 2009, 12:12

Moim zdaniem takie niejednostajne świecenie tej kontrolki tzn. raz świeci a raz nie zależy od tego jak się przewodu ułożą, bo czujniki są poprowadzone do kół a wiadomo że podczas jazdy zawieszenie pracuje a co za tym idzie nadwozie wykonuje ruchy ( na boki i góra/dół ) ale to tylko moje takie zdanie.
Mam pytanie do Ciebie Artur S, ile zapłaciłeś za sensor absu? Bo ja musze wymienic tez tylny lewy czujnik ale także i lewy przedni (:
Pozdrawiam i z góry dzięki.
Aha, dzięki Ci Abdul za link, napewno się przyda (:
Pozdrawiam
U can hit me, U can't stop me!
Początkujący
 
Od: 18 maja 2009, 19:04
Posty: 17
Skąd: Bolesławiec
Auto: mazda 323f BA 1.5 Z5

Postprzez abdul » 24 maja 2009, 12:28

Fenio napisał(a):Mam pytanie do Ciebie Artur S, ile zapłaciłeś za sensor absu? Bo ja musze wymienic tez tylny lewy czujnik ale także i lewy przedni (:




Jak ja pytałem w ASO to uwaga koszt około 500 pln nowy i orginał oczywiście nie wiem czy są zamienniki

więc zostaje używka ale też trzeba uważać i przemierzyć przy kupnie , generalnie czujnik absu to cewka a to że ci się włącza i wyłącza może właśnie wskazywać na uszkodzony drucik w cewce i zależy jak styka tak ci działa albo nie .

Ewentualnie sprawdzenie czujnika polega na odkręceniu boczku tylniego fotela i tam idą kable od absu wypinasz wtyczke bierzesz miernik i powinien wskazywać bodajrze 1.5 – 1.8 kohma o ile się nie myle a jak się myle poprawcie mnie . Mój niestety zdechł na amen stała sie przerwa na cewce i do wymiany ,komp pokazuje to samo uszkodzony czujnik abesu i tyle .
www.BBTel.pl
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 13 wrz 2006, 22:36
Posty: 738 (1/7)
Skąd: konigshutte
Auto: było Mazda 323f V6 GT KF
Jest Niemieckie COOO 2.5TDI V6 AKN

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

Moderator

Moderatorzy 3 / 323