Różnice pomiędzy mazdą 626 europejską i 626 Cronos

Dział przeznaczony do rozwiązywania wszelkich problemów dotyczących wyposażenia i karoserii. Nie zawiera elementów przenoszenia napędu.

Postprzez Hazu » 17 sty 2009, 00:08

Sprawdź PW (prywatana wiadomość) tam znajdzisz to czego szukasz
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 17 paź 2005, 21:11
Posty: 3779 (0/6)
Skąd: Lublin
Auto: Były: CA/KF, CA/KL, BA/BP, BA/KF
Jest:
MPV ll FS 2000r.
RX8 2004r.

Postprzez qbass » 17 sty 2009, 10:57

A temat leci do kosza. Na forum nie prosimy, ani nie udzielamy odpowiedzi z manualami, instrukcjami, schematami itp.
Na resztę pytań, odpowiedzi znajdziesz na forum, natomiast co do części napisz do klubowego kolegi: biuro@carspeed.pl
Sprzedam sporo części do MX-6/626 GE KL :)
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 27 kwi 2007, 10:39
Posty: 1021 (0/2)
Skąd: Sokołów Podlaski
Auto: MX-6 GE KL

Postprzez accer » 17 sty 2009, 12:24

qbass kupiłem używane auto bez manuala, jeżeli komuś od Cronosa został manual chętnie go kupię to powinno rozwiązać kwestię praw autorskich, jestem posiadaczem legalnego auta i odkupię manual od legalnego posiadacza auta.

Forum czytam już masę czasu i nie na wszystkie pytania znalazłem odpowiedź stąd mój post. W poście tym jest kilka innych pytań nie związanych z samym manualem, jednak z informacjami w nim zawartymi. Ja nie mam jak tego sprawdzić. Nie znam dokładnie różnic pomiędzy Cronosem a Mazdą w wersji EU.

Nie jestem w stanie poświęcić na lekturę forum więcej czasu, zwłaszcza że szukaj daje masę wyników i pobieżne nawet przejrzenie wszystkiego aby się dokopać do ważnych informacji zajmuje masę czasu – którego już nie mam.

Uznajmy więc że nie proszę o manual – poza tym, że wyrażam chęć jego legalnego nabycia.

Jednak odpowiedź odnośnie poniższych rzeczy mogła by mi się przydać – może być w formie linków do tematów stron zewnętrznych.

– Żarówki w Cronosie – jakie? wiem tylko że HB4 – ale czy na pewno ?
– mam amerykańskie reflektory – czy da się je jakoś przerobić – czy zostaje jedynie wymiana – podobają mi się jednoszybowe – te co mam, chciałbym w miarę możliwości je zostawić.
– światła z tyłu – mam czerwono białe – kierunki świecą na czerwono – czy to jest problem. Dodam że auto w kraju jest od 2001 roku – mam papiery potwierdzające przegląd zerowy oraz w dowodzie wszystkie przeglądy coroczne.
– Czy układ wydechowy jest znacząco inny niż Mazdach EU czy to jest to samo
– jakie w Cronosach fabrycznie instalowano amorki – olej czy gaz?
– jakie w Cronosach są parametry felg – piasta, rozstaw śrub jakie optymalnie dobrać ET co by koło nie wystawałoza obrys samochodu.

Zrozum Qbass moje wątpliwości, mam pierwszą w życiu Mazdę, w dodatku w wersji usa (a tych jest znacznie mniej nawet na tym forum), jest to mój pierwszy amerykaniec w dodatku nie mam manuala.
Nie jestem motoryzacyjnym Guru nie na wszystko wpadnę, znajdę sam, dlatego proszę o pomoc.

Dobrą stroną tego może być to, że w tym miejscu mógłby powstać zbiór informacji dot właśnie Cronosów.
Takiego zbioru informacji nie ma na tym forum, przynajmniej nie udało mi się trafić, jedyne co mogę to wyławiać strzępki wiedzy przeznaczonej dla mnie z tysięcy postów a to czasochłonne jest niestety.

Hazu – dzięki wielkie za pomoc, nie rozwiało to wielu moich wątpliwości jednak wiem znacznie więcej niż przed lekturą.


Dodatkowo nasunął mi się następny problem. Oglądam różne katalogi części różnych firm np IC, bosal i tak dalej i mam problem z identyfikacją auta z list modeli w katalogach. np
Bosal – select body (dostępne opcje) Hatchback | Saloon | Coupé | Estate
a ja mam sedana – który to będzie? – estate ?
Często znajduję rozróżnienia w obrębie modelu 626 IV
GE HATCHBACK
GE
Ja wiem ze mój cronos to GE FS 2.0i 16V i tak dalej ale czy nie natnę się kupując coś on-line, część przyjedzie a tu zonk bo to do wersji EU się okaże.

Być może mój błąd tkwi w nastawieniu, poprzednio do almery kupowałem w jednym sklepie online, miałem manual , wiedziałem co gdzie i jak, swoją drogą przez 80kkm (190kkm ogólnego przebiegu auta) zmieniałem tylko tarcze, klocki, filtry płyny i świece itp – do dzwona jeźdźił na ori zawieszeniu, rozrządzie itp.
Może muszę się przestawić na to że w przypadku amerykańca przy każdym zakupie muszę zadzwonić, pogadać upewnić się itp. Jak to jest z tymi amerykańskimi madziami i kupowaniem do nich części?
Początkujący
 
Od: 16 sty 2009, 19:30
Posty: 7
Skąd: Warszawa - Wołomin
Auto: Mazda 626 Cronos LX'97 2.0i

Postprzez oblivion » 17 sty 2009, 14:11

qbass napisał(a): Na forum nie prosimy, ani nie udzielamy odpowiedzi z manualami, instrukcjami, schematami itp.


qbass sorry, ale w takim razie co? kawę pijemy? ;)
Forum właśnie jest od pytań, odpowiedzi, schematów, wrażeń, remontów, przeróbek itp

accer daj mail to Ci wyślę parę rzeczy i wklej swojego cronosa w dziale Nasze Mazdy bo jestem ciekaw, strasznie mi się młodsze roczniki od mojego podobają :]
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 26 gru 2006, 20:47
Posty: 3269 (1/0)
Skąd: Sanok
Auto: Subaru XV Crosstrek 2.0 benz 2015

Postprzez qbass » 17 sty 2009, 15:02

W porządku, po przemyśleniu, temat zostaje, ale łączę go z podobnym.
accer napisał(a): mam amerykańskie reflektory – czy da się je jakoś przerobić – czy zostaje jedynie wymiana – podobają mi się jednoszybowe – te co mam, chciałbym w miarę możliwości je zostawić.

http://forum.mazdaspeed.pl/viewtopic.php?t=269


accer napisał(a): światła z tyłu – mam czerwono białe – kierunki świecą na czerwono – czy to jest problem. Dodam że auto w kraju jest od 2001 roku – mam papiery potwierdzające przegląd zerowy oraz w dowodzie wszystkie przeglądy coroczne.

http://forum.mazdaspeed.pl/viewtopic.php?t=41167

accer napisał(a):Czy układ wydechowy jest znacząco inny niż Mazdach EU czy to jest to samo

Jest taki sam.

accer napisał(a): jakie w Cronosach fabrycznie instalowano amorki – olej czy gaz?

http://forum.mazdaspeed.pl/viewtopic.php?t=14009

accer napisał(a): jakie w Cronosach są parametry felg – piasta, rozstaw śrub jakie optymalnie dobrać ET co by koło nie wystawałoza obrys samochodu.

Najlepiej zapytać w tym temacie :)
http://forum.mazdaspeed.pl/viewtopic.php?t=33217


accer napisał(a):– co do chłodnicy się leje? dolewać jakichś specyfików do chłodnic alu?

Petrygo, Prestone. Dodawać niczego nie trzeba.
accer napisał(a):– jak często (co ile kkm) w Cronosach zmieniać olej – według manuala (nie mam manuala)

Co 10 tys. Silnik masz taki jak każdy inny, więc informacji na forum jest mnóstwo.

accer napisał(a): jaki płyn hamulcowy używać ?

DOT-3 (zalecany) lub 4.
accer napisał(a):– ciśnienie w oponach tak jak na głównej podane 2.2 przód 1.8 tył ?

Tak.

To tak na szybko, bo nie mam czasu. ;)
oblivion napisał(a):qbass sorry, ale w takim razie co? kawę pijemy?
Forum właśnie jest od pytań, odpowiedzi, schematów, wrażeń, remontów, przeróbek itp

Regulamin napisał(a):kategorycznie zabrania się poruszania tematów związanych z powielaniem danych objętych prawami autorskimi. Wszelkie dywagacje dotyczące kopiowania płyt CD, instrukcji obsługi itp

Kolega chce kupić, więc od tego jest dz. Kupię, ale lepszym wyjściem byłoby skorzystanie z podpisu użytkownika GofNet.
Sprzedam sporo części do MX-6/626 GE KL :)
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 27 kwi 2007, 10:39
Posty: 1021 (0/2)
Skąd: Sokołów Podlaski
Auto: MX-6 GE KL

Postprzez accer » 17 sty 2009, 15:10

Dzięki serdeczne, z podpisu skorzystałem. Jeszcze nie przez wszystko przebrnąłem.
Ale komplet informacji do bycia świadomym użytkownikiem mazdy już mam.
Teraz muszę się douczyć odnośnie świadomego bycia użytkownikiem amerykańskiej mazdy :)
Początkujący
 
Od: 16 sty 2009, 19:30
Posty: 7
Skąd: Warszawa - Wołomin
Auto: Mazda 626 Cronos LX'97 2.0i

Postprzez Globy » 18 sty 2009, 15:58

Witaj – gratuluję zakupu <usmiech>

accer napisał(a):Jakie żarówki w jakich światłach w Cronosach występują, światła mam raczej hamerykańskie bo świecą na pomarańczowo na zewnętrznych krańcach reflektorów (da się zrobić z tym coś czy tylko wymiana reflektorów)

Na "prawym" przeglądzie takie podświetlenie kierunków muszą być odłączone. Same reflektory są symetryczne – niedozwolone w Europie – i można je przerobić przez wycięcie środka i wstawienie małych świateł typu H4. W Polsce jednak wiele osób jeździ bez przeróbek ;) Żarówki ori w Cronosach HB4.

Obrazek

accer napisał(a):– jakie tarcze (wymiary) są zamontowane z przodu (wersja bez ABSu)
– analogicznie jakie wymiary klocków się tam znajdują
– z tyłu mam bębny – czy szczęki mają jakieś konkretne oznaczenia lub charakterystyczne wymiary? w temacie bębnów w ogóle zielony jestem, w poprzednim małym wściekłym miałem tarcze? Dobre są bębny? Warto się zastanowić nad zmianą na tarczowe?

Wymiarów tarcz i klocków nie pamiętam (w wersji 2.5 średnica przednich to 260 mm). W razie wymiany zainwestuj w produkty firm Ferodo, TRW Lukas lub ATE (komplet na przód poniżej 400 zł). Skuteczność bębnów w samochodach o standardowych osiągach nie różni się od hamulców tarczowych, a są znacznie mniej "obsługochłonne" ;)

accer napisał(a):– Czy da się przełożyć lusterka (elektryczne) ze zwykłej mazdy 626 (składane) do Cronosa (mogą być dodatkowo podgrzewane)?
Właśnie, jak sprawdzić czy są podgrzewane – powinny się grzać cały czas, czy powinien być do tego włącznik jakiś na konsoli ?

Tak, można, aczkolwiek lusterka wersji US-spec są znacznie ładniejsze. Podgrzewanie możesz założyć sam (koszt maty, instrukcja jest na forum autorstwa Użytkownika marek), fabrycznie było tylko w wersjach europejskich uruchamiane razem z podgrzewaniem tylnej szyby.

accer napisał(a):– brakuje mi nieco elektrycznej regulacji świateł, reflektory są w sumie do tego przystosowane raczej (kólka zębate na zewnątrz więc można silniczek dołożyć)
co będzie do tego potrzebne oprócz silniczków? Czy jest już fabryczna instalacja do tego (kable, kostki)? W kabinie podpiął bym to pod regulacje poziomu świecenia deski, to mi niepotrzebne jest gdyż wsadzę tarcze od momana.

Tylko wersje europejskie, w desce jest miejsce na oddzielne pokrętło. Wydech nie różni się od standardowej 626 GE FS w sedanie (Saloon, oznaczenie Twojego modelu i silnika).

accer napisał(a):– jak często (co ile kkm) w Cronosach zmieniać olej – według manuala (nie mam manuala)
– jak często zmieniać płyn chłodniczy
– jakie amortyzatory fabrycznie były zainstalowane – według manuala ( mechanik orzekł że moje auto było podnoszone i nie ma fabrycznych amortyzatorów.
– jaki jest rozstaw śrub i rozmiar piasty w Cronosie 97?

– 10000 km, olej syntetyczny lub pół-,
– olejowe, po lifcie w 1995 roku gazowe – możesz stosować wedle uznania, polecam zamienniki KYB lub Tokico (koszt pary ok. 250 zł),
– płyn należy zmieniać co 2 lata lub 50000 km, prawidłowo układ chłodzenia powinien osiągać sprawność (90 st.) po kilku kilometrach, a auto nie powinno dymić na niebiesko (może pocić się "spod dekla zaworów"),
– rozstaw śrub 5x114,3 mm, średnica otworu centrującego chyba 67,1 mm.
Klubowicz
 
Od: 24 paź 2003, 22:02
Posty: 9888 (0/3)
Skąd: Warszawa
Auto: C140 M120

Postprzez accer » 19 sty 2009, 00:25

Dzięki Globy, szczególnie za fotę przerobionych reflektorów.
Doszedłem do wniosku że jak mają tak wyglądać to chyba lepszy będzie przeszczep z madzi w wersji eu.

Męczy mnie tylko sprawa tylnego światła przeciwmgielnego, ponoć według przepisów powinno być takie światło, z osobnym włącznikiem w kabinie i z pomarańczową kontrolką.

Dziś jechałem za Hondą Civic w sedanie – nie znam się na hondach więc nie wiem dokładnie jaka to była – miała w zderzaku światło przeciwmgielne, dość ładnie to wyglądało, pewnie fabryczne.
Mi się jednak wydaje że fajniej by wyglądało jak by zamontować w Cronosie dwa takie światła (od takiej hondy na przykład) – żeby zachować jakąś symetrię, gdyż moim zdaniem asymetrycznie zamontowane jedno światło zepsuło by cały urok pupci mojej madzi :) I teraz pytanie – czy są jakieś przepisy regulujące :
– ilość (o ile się nie mylę w lexusach są 2 przeciwmgielne z tyłu)
– miejsce montażu (odległość od ziemi itp)
– inne parametry
dotyczące montażu tylnego światła/świateł przeciwmgielnych?

Wrzucajcie w miarę możliwości tu info i pomysły jak się ogarnę z czasem i autem to posklejam to w jakieś FAQ do Cronosów, podeślę do moderatora i może da się to podkleić, bo z tego co widzę amerykańców w tym Cronosów coraz więcej na naszych ulicach.

Zastanawia mnie też jeszcze sprawa tylnych osłon przeciwbłotnych, w moim aucie tego nie ma a w niektórych wersjach Special na EU można takowe znaleźć.
Czy ktoś przerabiał już ten temat i wie czy one pasują, czy raczej będzie tak jak z halogenami z przodu, że do Cronosa tylko od Cronosa da się zamontować.
Początkujący
 
Od: 16 sty 2009, 19:30
Posty: 7
Skąd: Warszawa - Wołomin
Auto: Mazda 626 Cronos LX'97 2.0i

Postprzez owczi89 » 10 paź 2009, 05:21

nadszedl czas wymiany tylko nie wiem czy klocki w cronosie to to samo co w przecietnej 626?
Forumowicz
 
Od: 17 lut 2009, 16:15
Posty: 36
Skąd: świdnik/kol.Lublina
Auto: 626 cronos 2.0L 95r

Postprzez pawelMX6 » 10 paź 2009, 10:05

owczi89, zapoznaj się z regulaminem pisania na forum –> Regulamin . Polecam tę lekturę, ponieważ z niej dowiesz się jak poprawnie nazywać tematy na forum oraz jak korzystać z wyszukiwarki. Dokleiłem Twoje zapytanie do już istniejącego tematu, do którego lektury serdecznie zapraszam.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 12 sie 2007, 22:10
Posty: 2050 (0/1)
Skąd: Gdynia

Postprzez owczi89 » 10 paź 2009, 18:02

a moze jakis link albo cos forum to nie brazylijski serial bez ktorego nie moge zyc pisze jak potrzebuje informacji
Forumowicz
 
Od: 17 lut 2009, 16:15
Posty: 36
Skąd: świdnik/kol.Lublina
Auto: 626 cronos 2.0L 95r

Postprzez dyszel » 10 paź 2009, 20:52

a forum to nie tylko baza informacji jak tego potrzebujesz :| Prędzej napisał byś na PW do któregoś z długoletnich użytkowników cronosa jak np. obliviona
Obrazek
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 4 cze 2008, 17:39
Posty: 1388 (0/1)
Skąd: Łańcut
Auto: była 626 GE FS Pb95 only
jest gowno wort MKIII napędzany bajurą
& 7KM made in PRL/japan power CB 450N

Postprzez Grzyby » 10 paź 2009, 22:55

Znam takiego co 7 lat jeździł Cronosem :)
mła :D
Klocki są takie same – mówimy oczywiście o przodzie.
Obrazek
d.pa
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 3 paź 2004, 23:09
Posty: 17082 (109/177)
Skąd: KIELCE
Auto: Suzuki Aerio 2.3l LPG '06
Renault Trafic 1.6 TT '16
Fiat Doblo 1.6 16V '01
Dacia DV 1.6 LPG '14
Fiat Panda VAN 1,1 LPG '05
Fiat Ducato Pilote First 62A, 2.5TDI, '98
Burstner Amara 535TK

Postprzez oblivion » 11 paź 2009, 08:53

Eeee tam, ja to śmigam krótko (3 lata) Mariusz mnie podwoił i jeszcze trochę ;) klocki sa takie same, a bezawaryjność jest zaletą, oczywiście trzeba trochę dbać.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 26 gru 2006, 20:47
Posty: 3269 (1/0)
Skąd: Sanok
Auto: Subaru XV Crosstrek 2.0 benz 2015

Postprzez matthewc » 9 lis 2009, 13:21

Ojciec miał 626 Cronos i było jeszcze kilka różnic. Np. inna stacyjka- od europejczyka nie dało się założyć oraz inny chip sterujący pracą silniczka wycieraczek (znajdujący się przy przełącznikach kierunkowskazów, wycieraczek itd.). Inaczej też wygląda regulacja wysokości kierownicy. No i wentylatory na chłodnicy- też inne. Miała też oryginalną drewnianą gałkę lewarka zmiany biegów. Było jeszcze klika różnic. To była wersja Kanadyjska z 93 roku. Piękne jak na ten rocznik auto, robiło znacznie lepsze wrażenie niż zwykłe 626 i było wygodniejsze, ale chyba mniej trwałe niż europejskie- mechanicznie, bo blacharka była lepiej zabezpieczona przed korozją.
Forumowicz
 
Od: 23 maja 2007, 16:52
Posty: 43
Auto: mazda 626 GE

Postprzez Grzyby » 9 lis 2009, 13:34

matthewc napisał(a):Miała też oryginalną drewnianą gałkę lewarka zmiany biegów

jesteś pewien? Sam miałem Cronosa w wersji kanadyjskiej z 93 roku i nic takiego nie było. Regulacja wysokości kierownicy była identyczna jak w europejczyku.
W katalogach Mazdy na rynek pólnocnoamerykański nie znalazłem nigdzie drewnianej gałki zmiany biegów.

Co do wygody się zgadzam. W cronosach chyba inne było profilowanie siedzeń (na pewno na tylnej kanapie było wygodniej), poza tym amortyzatory miały inną charakterystykę.
Obrazek
d.pa
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 3 paź 2004, 23:09
Posty: 17082 (109/177)
Skąd: KIELCE
Auto: Suzuki Aerio 2.3l LPG '06
Renault Trafic 1.6 TT '16
Fiat Doblo 1.6 16V '01
Dacia DV 1.6 LPG '14
Fiat Panda VAN 1,1 LPG '05
Fiat Ducato Pilote First 62A, 2.5TDI, '98
Burstner Amara 535TK

Postprzez matthewc » 9 lis 2009, 13:41

bolec do regulacji wysokości kierownicy wystawał z boku kolumny kierownicy, a w europejkach jakie mieliśmy w rodzinie i jaki mam teraz, bolec do tej regulacji jest ładnie schowany pod kolumną. A końcówka drążka była z jasno brązowego drewna lakierowanego z zatopionym srebrnym znaczkiem mazdy na niebieskim tle, takim samym jak na oryginalnym kluczyku, który zresztą miał kwadratowy plastik a nie owalny tak jak europejki.
Forumowicz
 
Od: 23 maja 2007, 16:52
Posty: 43
Auto: mazda 626 GE

Postprzez Grzyby » 9 lis 2009, 13:46

Aaaaa, o samą "wajchę" Ci chodzi :) To zgoda, ale rozwiązanie mechaniczne było takie samo :)
Co do tego lewarka to jak pisałem wcześniej – w katalogach nic takiego nie spotkałem. W USA jest mnóstwo nieoryginalnych dodatków które wyglądają jak ori chociaż nimi nie są. Może to akurat tak było.
Obrazek
d.pa
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 3 paź 2004, 23:09
Posty: 17082 (109/177)
Skąd: KIELCE
Auto: Suzuki Aerio 2.3l LPG '06
Renault Trafic 1.6 TT '16
Fiat Doblo 1.6 16V '01
Dacia DV 1.6 LPG '14
Fiat Panda VAN 1,1 LPG '05
Fiat Ducato Pilote First 62A, 2.5TDI, '98
Burstner Amara 535TK

Postprzez piisigma » 8 gru 2009, 00:25

mam mazdę 626 GLE Specjal 2.0 16V dohc .... reg. el. fotel kier. , el. 4szyby, el. lusterka,podgrzewane lusterka i przednia szyba, abs, cen zamek, klima, tempomat, przeł do odświeżania powietrza, reg . kolumny kierownicy, 2x air bag, czerwone lampki w przednich drzwach, halogeny świecące na żółto, podświetlany otwór do kluczyka w drzwiach i przy stacyjce, podłokietnik, to chyba wszystko.
Początkujący
 
Od: 12 kwi 2008, 15:54
Posty: 14
Skąd: mława
Auto: mazda 626 2.0 16V GLE Specjal

Postprzez Grzyby » 8 gru 2009, 09:43

piisigma napisał(a):el. lusterka,podgrzewane lusterka i przednia szyba

błądzisz :)

piisigma napisał(a):halogeny świecące na żółto

masz żółte żarówki w nich :P
Obrazek
d.pa
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 3 paź 2004, 23:09
Posty: 17082 (109/177)
Skąd: KIELCE
Auto: Suzuki Aerio 2.3l LPG '06
Renault Trafic 1.6 TT '16
Fiat Doblo 1.6 16V '01
Dacia DV 1.6 LPG '14
Fiat Panda VAN 1,1 LPG '05
Fiat Ducato Pilote First 62A, 2.5TDI, '98
Burstner Amara 535TK

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

Moderator

Moderatorzy 6 / 626 / MX-6 / Xedos 6