Docieranie silnika

Postprzez bartosz51 » 2 kwi 2010, 17:33

Witajcie,
oczekuję na odbiór samochodu. Z uwagi na to, że salon w moim rodzinnym mieście nie miał satysfakcjonującej mnie wersji, będę miał po odbiorze do przejechania ok 200 km. I zastanawiam się nad tą pierwszą jazdą bo pewnie niekoniecznie po odbiorze przystanę, żeby przeczytać instrukcję, tylko raczej rozemocjonowany ruszę w drogę. Ponieważ nigdy wcześniej nie miałem nowego samochodu, problem dotyczy sposobu jazdy taką "świerzyną".
Nie idąc na łatwiznę poczytałem trochę tutaj, na forum i streszczając, to z tym docieraniem jest podobno tak, że zdaniem jednych pojęcie to już nie występuje. Inni mówią, że występuje i nie należy auta początkowo przeciążać. Jeszcze inni uznając, że docieranie istnieje mówią, żeby dawać ostro w palnik od samego początku. Zgodnie wypowiadają się w zasadzie co do tego, żeby auta nie trzymać zbyt długo na jednej prędkości obrotowej.
Czy ktoś spośród zadowolonych użytkowników, kto ma temat przećwiczony z satysfakcjonującym efektem, mógłby się wypowiedzieć? A jak np. będę miał przed sobą pustą drogę (przyjmijmy tę ryzykowną hipotezę), to co? Nie mogę jej sobie spokojnie na szóstym biegu przejechać? Ja akurat będę jechał samochodem z silnikiem benzynowym, ale może nabywcy diesla też się skuszą na wypowiedź i poczytanie.
Może temat jest wtórny, ale instrukcja instrukcją, rady sprzedawcy radami, a wrażenia użytkownika, który eksperymentował na "żywym" organizmie – bezcenne. Dlatego proszę o podzielenie się nimi.
Pozdrawiam
Bartek
Forumowicz
 
Od: 28 wrz 2007, 18:05
Posty: 276 (0/1)

Postprzez Tomek6 » 2 kwi 2010, 18:05

Zacytuję instrukcję ;)

"Nie jest wymagane szczególne docieranie, ale stosowanie kilku wskazówek podczas pierwszego 1.000km, może poprawić osiągi, oszczędność i trwałość Twojej Mazdy.
-Nie jedź ze zbyt wysoką prędkością.
-Nie utrzymuj jednej stałej prędkości, wysokiej lub niskiej, przez dłuższy czas.
-Nie używaj przez dłuższy czas pełnego otwarcia przepustnicy lub wysokich obrotów silnika.
-Unikaj niepotrzebnego nagłego hamowania.
-Unikaj ruszania z wciśniętym do końca pedałem przyśpieszenia.
-Nie ciągnij przyczepy."

Ja jakoś szczególnie nie wziąłem sobie do serca docierania (sama instrukcja nie mówi o nim jako takim ważnym), aczkolwiek, jeżdżę głównie sam, bez przyczepy i bagażów także moja Mazda nie jest niczym obciążona. Nie forsowałem jej również szczególnie stałymi wysokimi obrotami czy dłuższym pełnym gazem także w sumie wychodzi na to co zostało napisane w instrukcji, traktowałem ten okres jako poznanie auta, przyśpieszałem, zwalniałem, redukowałem etc. Myślę, że jak będziesz poruszał się z głową na karku, unikał stromych podjazdów na niskich obrotach co ogólnie jest niezdrowe i obr. pod czerwone pole na pierwszy ogień to będzie dobrze. Te 200km to bym się właśnie pobawił, poznał auto, trochę szybciej, trochę wolniej, powachlował biegami ;) U mnie tak to właśnie wyglądało, Mazda ma się dobrze, wczoraj mykała na A4 przeganiając różne auta i trąbiąc na tiry zawalające lewy pas ;)
Życzę wielu chwil radości związanych z nowym wozem :) Sądzę, że będziesz zadowolony ;)
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 5 lip 2009, 23:42
Posty: 1297

Postprzez bartosz51 » 2 kwi 2010, 19:16

Dzięki bardzo za miłe życzenia i Twoje refleksje.
Pozdrowienia
Forumowicz
 
Od: 28 wrz 2007, 18:05
Posty: 276 (0/1)

Postprzez Enduro » 10 kwi 2010, 16:31

wg. mnie nalezy przez pierwsze 15tys km motorek podocierac
i w tym zakresie nalezy jak najczesciej zmieniac gwaltownie obroty,
aby silnik nie pracowal na zbyt niskich, zbyt wysokich obrotach
i do tego zbyt jednostajnie...
wiel roznych zmian, i nie ma tu znaczenia czy to OTTO, diesel czy 2-takt!
pod warunkiem, że ma optymalna temperature...
pozdr.
E.
oferuje silnik i części do Mazdy 6 + MPV CiTD Diesel z gwarancją sprawności, nie tylko tą obligatoryjną tzw. rozruchową
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 6 sie 2008, 22:37
Posty: 4881 (1/19)
Skąd: Niemcy / okazjonalnie Poznań
Auto: M6 GL´18, + modyfikowane Prosie 996,Triumph-Speedmaster custom czarna, głośna, dwukołowa, angielska hulajnoga

Postprzez misiektoja » 24 kwi 2011, 23:24

Tomek6 napisał(a):Zacytuję instrukcję ;)

"Nie jest wymagane szczególne docieranie, ale stosowanie kilku wskazówek podczas pierwszego 1.000km, może poprawić osiągi, oszczędność i trwałość Twojej Mazdy.
-Nie jedź ze zbyt wysoką prędkością.
-Nie utrzymuj jednej stałej prędkości, wysokiej lub niskiej, przez dłuższy czas.
-Nie używaj przez dłuższy czas pełnego otwarcia przepustnicy lub wysokich obrotów silnika.
-Unikaj niepotrzebnego nagłego hamowania.
-Unikaj ruszania z wciśniętym do końca pedałem przyśpieszenia.
-Nie ciągnij przyczepy."

Panowie, dzisiaj stuknelo mi 1000km :) Czy to oznacza, ze moge juz palowac autko ? Przez ten pierwszy tysiac staralem sie jezdzic dynamicznie, ale bez zarzynania, zgodnie ze wskazowkami z instrukcji. No moze kilka razy zlamalem te zasady (ze swiatel ze 3 razy wystartowalem na maksa oraz na autostradzie dosc dynamicznie jechalem). Pytanie jednak czy teraz moge juz z czystym sumieniem wyciskac soki z autka ? :) Autko az prosi sie o mocniejsze potraktowanie ...
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 13 kwi 2011, 02:06
Posty: 132 (0/1)
Skąd: Warszawa
Auto: Infiniti Q50S 3.5L V6 364KM Hybrid AWD

Postprzez Tomek6 » 24 kwi 2011, 23:48

Śmiało poganiaj auto :) One to lubią :D

Osobiście polecam tylko szybszą pierwszą zmianę oleju ;)
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 5 lip 2009, 23:42
Posty: 1297

Postprzez misiektoja » 25 kwi 2011, 00:13

Tomek6 napisał(a):Śmiało poganiaj auto :) One to lubią :D

Osobiście polecam tylko szybszą pierwszą zmianę oleju ;)

No taki mam zamiar, chyba ze ktos przedstawi jakies rozsadne argumenty i mnie odwiedzie od tego :) Olej juz po 1000 ? Czy poczekac jeszcze troche ?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 13 kwi 2011, 02:06
Posty: 132 (0/1)
Skąd: Warszawa
Auto: Infiniti Q50S 3.5L V6 364KM Hybrid AWD

Postprzez Tomek6 » 25 kwi 2011, 00:30

misiektoja napisał(a):
Tomek6 napisał(a):Śmiało poganiaj auto :) One to lubią :D

Osobiście polecam tylko szybszą pierwszą zmianę oleju ;)

No taki mam zamiar, chyba ze ktos przedstawi jakies rozsadne argumenty i mnie odwiedzie od tego :) Olej juz po 1000 ? Czy poczekac jeszcze troche ?


Niby te nowe silniki są już zrobione tak dokładnie, że nie ma się co docierać, niby są już dotarte w fabryce, ale niby ;) Przejeździłbym jeszcze z tysiąc już trochę ostrzej, tak jak masz na to ochotę i wtedy pozbył się oleju z filtrem, który powinien zebrać ew. materiał z docierania. Potem tylko dopilnować, żeby w ASO lali Ci dobry olej – żadnych płynów z beczki, bo kto wie co oni tam mają i będzie dobrze :)
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 5 lip 2009, 23:42
Posty: 1297

Postprzez Enduro » 25 kwi 2011, 09:59

misiektoja napisał(a):
Tomek6 napisał(a): Olej juz po 1000 ? Czy poczekac jeszcze troche ?

lepiej wymień ,warto.
zawsze po okresie docierania pojawiją sie w misce nieczystości jak i te poprodukcyjne,krtóre warto usunąć.
jeśli chesz się naoczenie przekonać o ich obecności, to spuść olej przez gaze i sprawdź co tam wypfiltrujesz, choć niestety część brudów pozostaje na dnie miski...pozdr.E
oferuje silnik i części do Mazdy 6 + MPV CiTD Diesel z gwarancją sprawności, nie tylko tą obligatoryjną tzw. rozruchową
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 6 sie 2008, 22:37
Posty: 4881 (1/19)
Skąd: Niemcy / okazjonalnie Poznań
Auto: M6 GL´18, + modyfikowane Prosie 996,Triumph-Speedmaster custom czarna, głośna, dwukołowa, angielska hulajnoga

Postprzez polak900 » 25 kwi 2011, 12:03

mnie zalecali wymianę między 2000 a 3000 km i tak tez zrobiłem
według mnie lepiej wymienić
Obrazek
Forumowicz
 
Od: 18 lis 2010, 20:00
Posty: 911 (1/2)
Auto: M6 GH 2.0 MZR DISI Ex+
Subaru Legacy 2.0 D MY10

Postprzez Tomek6 » 25 kwi 2011, 12:36

polak900 napisał(a):mnie zalecali wymianę między 2000 a 3000 km i tak tez zrobiłem
według mnie lepiej wymienić


Tak jak mówię, polatać jeszcze na tym z tysiąc i dopilnować, żeby zalać dobry olej ;) Zwracam uwagę, że jest różnica w spalaniu benzyny między olejami 5w30. Dexelia Ultra 5w30 jest to całkiem rzadkie 5w30 i moja Mazda paliła na niej mniej niż na obecnie zalanym Mobilu 1 ESP Formula 5w30.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 5 lip 2009, 23:42
Posty: 1297

Postprzez bartosz51 » 25 kwi 2011, 14:03

W razie, gdybyś jednak nie miał po drodze do serwisu na tę wymianę oleju spieszę poinformować, że ja nie wymieniłem i jest wszystko OK. Faktem jest też, że mnie tego nikt nie zalecił.

A jeśli chodzi styl jazdy po pierwszym tysiącu, bywałem naprawdę okrutny. ;)

Pozdrowienia
Forumowicz
 
Od: 28 wrz 2007, 18:05
Posty: 276 (0/1)

Postprzez misiektoja » 25 kwi 2011, 23:21

bartosz51 napisał(a):W razie, gdybyś jednak nie miał po drodze do serwisu na tę wymianę oleju spieszę poinformować, że ja nie wymieniłem i jest wszystko OK. Faktem jest też, że mnie tego nikt nie zalecił.

A jeśli chodzi styl jazdy po pierwszym tysiącu, bywałem naprawdę okrutny. ;)

Pozdrowienia

Olej wymienie jak stukna mi 2 tysiace, a od jutra rowniez zaczynam byc okrutny dla swojej Madzi – nie bedzie zmiluj sie ... :)
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 13 kwi 2011, 02:06
Posty: 132 (0/1)
Skąd: Warszawa
Auto: Infiniti Q50S 3.5L V6 364KM Hybrid AWD

Postprzez Tomek6 » 26 kwi 2011, 00:05

misiektoja, masz czym jechać :) Mam nadzieję, że zagościsz u nas na dłużej i pochwalisz się kolegom autkiem ;)
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 5 lip 2009, 23:42
Posty: 1297

Postprzez kamil_franiu » 2 gru 2012, 22:39

Od września jestem szczęśliwym posiadaczem nowej M6 2.2 163 km
moją mazdą zrobiłem 4,600 kilometrów diler powiedział że pierwszy przegląd po 20 tyś mi osobiście wydaję się że to trochę za dużo i pierwszy przegląd ( wymiana oleju) po tak zwanym dotarciu powiedzmy jakieś 5tyś <co?>
Czy ktoś zrobił w ASO go szybciej czy normalnie po 20 tyś papa
6.1L./100 km
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 20 sty 2011, 12:01
Posty: 282 (14/9)
Skąd: OPOLSKIE powiat NAMYSŁÓW
Auto: obecnie mazda 3 Kanjo 2019 wcześniej mazda 6 2011

Postprzez Enduro » 2 gru 2012, 23:25

kamil_franiu napisał(a):Od września jestem szczęśliwym posiadaczem nowej M6 2.2 163 km
moją mazdą zrobiłem 4,600 kilometrów diler powiedział że pierwszy przegląd po 20 tyś mi osobiście wydaję się że to trochę za dużo i pierwszy przegląd ( wymiana oleju) po tak zwanym dotarciu powiedzmy jakieś 5tyś <co?>
Czy ktoś zrobił w ASO go szybciej czy normalnie po 20 tyś papa

lepiej przyspiesz ten pierwszy serwis do np. 10 000 km przebiegu.
E
oferuje silnik i części do Mazdy 6 + MPV CiTD Diesel z gwarancją sprawności, nie tylko tą obligatoryjną tzw. rozruchową
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 6 sie 2008, 22:37
Posty: 4881 (1/19)
Skąd: Niemcy / okazjonalnie Poznań
Auto: M6 GL´18, + modyfikowane Prosie 996,Triumph-Speedmaster custom czarna, głośna, dwukołowa, angielska hulajnoga

Postprzez kamil_franiu » 12 gru 2012, 20:47

Jednak się zdecydowałem i olej został wymieniony przebieg 5200 koszt w ASO 500 zł
6.1L./100 km
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 20 sty 2011, 12:01
Posty: 282 (14/9)
Skąd: OPOLSKIE powiat NAMYSŁÓW
Auto: obecnie mazda 3 Kanjo 2019 wcześniej mazda 6 2011

Postprzez Enduro » 12 gru 2012, 21:10

kamil_franiu napisał(a):Jednak się zdecydowałem i olej został wymieniony przebieg 5200 koszt w ASO 500 zł

i bardzo dobrze.
na pewno masz odczucie, ze teraz lepiej jezdzi na tym nowym oleju. ;)
tak trzymaj <spoko>
E
oferuje silnik i części do Mazdy 6 + MPV CiTD Diesel z gwarancją sprawności, nie tylko tą obligatoryjną tzw. rozruchową
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 6 sie 2008, 22:37
Posty: 4881 (1/19)
Skąd: Niemcy / okazjonalnie Poznań
Auto: M6 GL´18, + modyfikowane Prosie 996,Triumph-Speedmaster custom czarna, głośna, dwukołowa, angielska hulajnoga

Postprzez kamil_franiu » 17 gru 2012, 08:48

to fakt :)
6.1L./100 km
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 20 sty 2011, 12:01
Posty: 282 (14/9)
Skąd: OPOLSKIE powiat NAMYSŁÓW
Auto: obecnie mazda 3 Kanjo 2019 wcześniej mazda 6 2011

Postprzez lukasz2323 » 25 sty 2019, 13:02

Ważne jest docieranie silnika, bo później na dłużej nam starczy sprawny samochód. Jak od początku będziemy szaleć, to szybko może się popsuć coś. Tutaj trafnie o tym wszystkim piszą <ok>
Początkujący
 
Od: 25 sty 2019, 13:00
Posty: 1

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

Moderator

Moderatorzy 6 / 626 / MX-6 / Xedos 6