Okres eksploatacji oleju %

Postprzez Przemek84 » 4 lip 2023, 08:28

W menu auta przy danych dotyczących przeglądów napotkałem się na "Okres eksploatacji oleju %" który obecnie wynosi 70%. Ostatni przegląd miałem w kwietniu -7000 km temu.
Wiecie może przy ilu % powinno wymienić się olej ?.
Pytam jedynie o wartość %, nie o interwały.
Przed przeglądem nie widziałem takiej pozycji w menu, więc to chyba jakaś nowość jest.
Początkujący
 
Od: 4 lip 2023, 07:52
Posty: 2 (0/1)
Auto: Mazda 6 2020 2,5

Postprzez daroMW » 3 sie 2023, 06:43

Witaj Przemek 84,
tym wskazaniem się zbytnio nie przejmuj. W każdej chwili możesz zmienić, że pokaże Tobie 100 %, wystarczy zresetować wymianę w ustawieniach. To wskazanie jedynie informuje (orientacyjnie) jaki jest stan oleju (tak mi się wydaje). Jeździłem z różną charakterystyką pracy silnika i nie zauważyłem by miało to wpływ na ocenę % stanu oleju. Wymieniaj olej w rozsądnych interwałach ( ja robię rocznie przebieg ok. 20 tys. a olej wymieniam co ok. 10 tys.). Jeśli miałbym wskazanie na 20% eksploatacji oleju to bym myślał o wymianie. Kontroluj stan oleju po 7 tys. (ja też tak robię) częściej i obserwuj. Masz obawy, że przepracowany to wymieniaj. Używam po gwarancji różnych marek z reguły Fuchs 0w20/5w30.
Więcej na ekspresowych (duże prędkości) 5w30, "po emerycku" 0w20.
Ważne też byś na lato miał raczej świeży olej w silniku. Ekspertem nie jestem, ale trochę km już przejechałem.
Pozdrawiam papa
Forumowicz
 
Od: 12 wrz 2018, 20:29
Posty: 35 (2/1)
Skąd: Sławno
Auto: CX-5 v.2017(KF)/FWD/2.0/MT/SkyEnergy/2018

Postprzez zadra » 3 sie 2023, 10:20

daroMW napisał(a):Więcej na ekspresowych (duże prędkości) 5w30, "po emerycku" 0w20

Troszkę się przypieprzę do tego wpisu.. :)
Czy wymieniając olej planujesz, że będziesz jeździł po emerycku i lejesz wówczas 0w20?
albo gdy nalejesz podczas wymiany 5w30 to wybierasz tylko ekspresowki i jeździsz "na ostro"?

Ja nie planuję sobie jakim stylem jazdy ani jakim typem drogi będę jechał jutro, za tydzień czy pół roku..
leję zawsze ten sam olej i albo jadę na nim spokojnie, albo gazuje pod czerwone – bez różnicy.
olej musi zawsze dać radę, dlatego wybieram taki aby silnik był bezpieczny w czasie użytkowania.
Ostatnio edytowano 15 wrz 2023, 10:25 przez zadra, łącznie edytowano 1 raz
Historie mojej młodości :
[url]https://www.mazdaspeed.pl/forum/viewtopic.php?f=102&t=151548[/url]

staraj się nie rozlewać zbyt dużo przelewając z pustego w próżne...
Forumowicz
 
Od: 27 cze 2007, 18:07
Posty: 3152 (35/85)
Skąd: z odmętów
Auto: HONDA civic VIII
1,8 Stoczterdzieścikuniów z maską gazową na pyskach ciągnących sedana :-P

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości

Moderator

Moderatorzy 6 / 626 / MX-6 / Xedos 6