Nawigacja TomTom Mazda NB1. Czy warto?

Dział przeznaczony do rozwiązywania wszelkich problemów dotyczących wyposażenia i karoserii. Nie zawiera elementów przenoszenia napędu.

Postprzez uxo » 15 lut 2013, 17:53

Witam
Składam w przyszłym tygodniu zamówienie na nową M6 SKYPASSION. Dealer proponuje dodatkowo (2000) nawigację TOM TOM. Czy ktoś ma może jakieś uwagi, opinie itp. dotyczące tej nawigacji. Jak się spisuje, jakie ma polkrycie w Polsce i Europie Zach.? Czy urządzenie się zawiesza lub przesadnie długo wylicza trasę? Czy warto doplacać do tego gadżetu? Proszę o opinie, sugestie itp.
UXO
Avatar użytkownika
Początkujący
 
Od: 18 sty 2013, 16:04
Posty: 10
Auto: Zamówiona NOWA MAZDA 6 2.0G (165 KM) SKYPASSION METEOR GREY

Postprzez Marianek » 15 lut 2013, 18:47

Jest to ta sama nawigacja co w CX-5, poczytaj opinie użytkowników z CX-a
viewtopic.php?f=358&t=146066
"Życie jest jak badziewie na kole – raz na górze, a raz na dole."
Sprzedam, Ford Fokus tytanium 2013, PB.klik w link
Zoom -Zoom from Belgium
Avatar użytkownika
Przedstawiciel Beneluxu i Niemiec
 
Od: 26 mar 2010, 14:31
Posty: 6993 (208/245)
Skąd: Benelux/Szczecin
Auto: Było CP,
Była M6 GH
Jest MX-5NBfl
Jest M3 BM Sport 2.2 Diesel Sedan.

Postprzez Szarik » 18 lut 2013, 20:04

Marianek napisał(a):viewtopic.php?f=358&t=146066


Taki szczegół, że wątek zawiera opis wyłącznie jednej usługi.

Mam ten sam system nawigacji w CX-5 i jestem zadowolony. Jeśli chodzi o same mapy i zasady działania nawigacji, to są one +/– takie same jak w każdym urządzeniu TomTom przyklejanym do szyby.

Moje spostrzeżenia dotyczące działania samego urządzenia nawigacji NB1 – wbudowanej w CX-5 i nowej 6:

– bardzo szybko* się ładuje,
– bardzo szybko* znajduje satelity,
– bardzo szybko* ustala trasę,
– zawieszanie się nie jest problemem (na 2 tyś km zawiesiła się raz – zachowywała się, jakbym stał w miejscu, kazałem przeliczyć trasę i ruszyła)
– doskonale integruje się z pozostałymi urządzeniami pokładowymi (audio, telefon),
– łatwe aktualizacje (karta SD – wyciągasz z auta i aktualizujesz w laptopie).

Jeśli korzystasz z nawigacji samochodowej a nie masz jakiś uprzedzeń do systemu TomTom, który jest moim zdaniem dość przejrzysty i intuicyjny, to nie żałuj tych 2 tyś.

*– pisząc "bardzo szybko" mam na myśli – nieporównywalnie szybciej doznanych mi urządzeń "doczepianych" TomTom. NB1 wytycza trasy w kilkanaście sekund – człowiek nie zdąży się zniecierpliwić.
Początkujący
 
Od: 24 gru 2012, 11:41
Posty: 15
Auto: Mazda CX-5 2.0 AT

Postprzez Leszkowy » 20 lut 2013, 13:27

Czy nawigacja NB1 przewiduje wgranie opcjonalnych usług (w domyśle oczywiście płyatnych) ?
Na stronie TomToma znalazłem w dziale "Inne Usługi" np. "Fotoradary". O co chodzi ?? Przecież w program są już wbudowane punkty POI w tym fotoradary wiec ... <co?>
A możę ta usługi nie są przewidziane do tego urządzenia.
Ktoś coś wie ??
Forumowicz
 
Od: 28 gru 2012, 12:32
Posty: 90 (0/2)
Skąd: Warszawa
Auto: Mazda 6 GJ 2.0 Skyactiv-G 165KM i-ELOOP MT SkyPASSION. Soul Red.
Sedan.

Postprzez Wojtek » 20 lut 2013, 14:38

a nie chodzi tu o subskrypcje?
updaty co 7 dni...

Tapatalk2
Skoda Rapid Obrazek , Mii FR-line 1.0 Obrazek
byly: Mazda 323 BG, Tribute, M6 GG, M5 CR i M2 DE, SEAT Mii SE 1.0, Seat Toledo NH S 1.2
Avatar użytkownika
Zarząd – Członek Zarządu
 
Od: 21 gru 2013, 13:44
Posty: 17490 (110/470)
Skąd: UK
Auto: Rapid 1.2 SE-L 110KM
Mii FR-line 1.0 75KM

Postprzez Szarik » 20 lut 2013, 15:02

Na stronie TomTom została zmieniona specyfikacja urządzenia NB1:
https://www.tomtom.com/pl_pl/products/car-navigation/built-in/mazda-navigation-system-nb1/index.jsp#tab:specifications

"Połączenia Połączone usługi LIVE Nie"


Decyzją Mazdy/TomTom zostaliśmy zakwalifikowani do grona gorszych konsumentów, którym nie wolno korzystać (odpłatnie!) z takiego samego wachlarza usług, jak kolegom z "lepszych" krajów.

P.S. Nie zmienia to nic w moich spostrzeżeniach dotyczących sprawności działania systemu opisanych w poprzednim poście. 95% użytkowników pewnie nie zechce w ogóle aktywować opcji LIVE i opisane restrykcje ich nie obejdą.
Początkujący
 
Od: 24 gru 2012, 11:41
Posty: 15
Auto: Mazda CX-5 2.0 AT

Postprzez Wojtek » 20 lut 2013, 16:00

Wojtek napisał(a):a nie chodzi tu o subskrypcje?
updaty co 7 dni...

sa... subskrypcje sa "kupowane" podczas "sesji" polaczeniowej z serwerem TomTom'a

cyt.

"Oprogramowanie komputerowe TomTom HOME
Wszystko czego potrzebujesz, aby Twoje urządzenie było zawsze aktualne – możesz pobierać nowe oprogramowanie, nowe mapy, mieć dostęp do treści społeczności TomTom i subskrybować usługi."


Prosze nie mylic tego z uslugami TomTom Live, ktore to wymagaja polaczenia urzadzenia z serwerem TomTom'a podczas podrozy...
Subskrypcje TomTom'a to miedzy innymi:
– 4 updaty map w roku
– fotoradary...
Skoda Rapid Obrazek , Mii FR-line 1.0 Obrazek
byly: Mazda 323 BG, Tribute, M6 GG, M5 CR i M2 DE, SEAT Mii SE 1.0, Seat Toledo NH S 1.2
Avatar użytkownika
Zarząd – Członek Zarządu
 
Od: 21 gru 2013, 13:44
Posty: 17490 (110/470)
Skąd: UK
Auto: Rapid 1.2 SE-L 110KM
Mii FR-line 1.0 75KM

Postprzez MMM » 19 kwi 2013, 19:11

Proszę o pomoc bo jestem zielony z nawigacji. Chciałem zaktualizować mapę, bo mam możliwość bezpłatnej aktualizacji w ciągu 60 dni od pierwszego uruchomienia. Zarejestrowałem się na stronie TomTom, wgrałem TomTom Home, włożyłem kartę, pojawiły się różne aktualizacje MapShare itp., jakieś radary, aktualizacja urządzenia (?) – wszystko wgrałem i niby OK. Dołożyłem nowe głosy – działa.
Ale potem patrzę w menu głównym TomTomHome jest okno "kup mapy" i tak mogę kupić mapę aktualną Europy ze zniżką i wersja tej mapy to 905.4786
Moja wersja mapy to 875.3844 już niby po aktualizacji – więc jest inna.
1) W takim razie nie wiem, czy zaktualizowałem rzeczywiście mapę?
2) Czy może w tym oknie kup mapy można kupić zupełnie nową wersję, a moja jest starsza, ale z aktualizacją?
3) Czy może trzeba dodać do koszyka, a potem jakoś (jak?) system rozpozna, że mogę mieć darmową aktualizację?
4) Czy może darmowa aktualizacja to pic i zaktualizować można tylko jakieś pierdółki?

Czy ktoś może mi wyjaśnić o co chodzi, czy coś robię nie tak?
Forumowicz
 
Od: 5 sie 2005, 08:21
Posty: 61
Skąd: Piła
Auto: M6 SkyEnergy 2,0 AT kombi

Postprzez Marcinii » 20 kwi 2013, 08:39

A aktualizowałeś zgodnie z instrukcją?
Na samej górze w aplikacji jest menu i z tego menu wybierało się opcje do aktualizacji.
Forumowicz
 
Od: 17 lut 2013, 07:24
Posty: 196 (0/1)
Auto: Mazda 6, 2.0 165KM, 2013

Postprzez MMM » 20 kwi 2013, 12:37

Po włożeniu karty program automatycznie wskazał co jest do zaktualizowania i to wszystko co było zaktualizowałem. Ale z uwagi na wersję mapy, którą mam, a która jest podana przy mapie do kupienia nie wiem, czy mapa jest rzeczywiście aktualna.
Może to tak jest, że mam zaktualizowaną wersję mojej mapy (na karcie jest to "Europe 2012") wersja 875.3844 pojemność 3085 MB a do kupienia jest "Europa" wersja 905.4786 pojemność 3014 MB.
Więc może są dwie niezależne wersje mapy.
Jest także do kupienia roczna subskrypcja usługi aktualizacji map +6 m-ce dodatek i zniżka 10% ponieważ posiadam już ostatnią wersję tej mapy. Czyli co to oznacza – że mam już aktualną wersję, ale jak chcę mieć możliwość aktualizacji na kolejne 18 m-cy to musze zapłacić podaną kwotę?
Forumowicz
 
Od: 5 sie 2005, 08:21
Posty: 61
Skąd: Piła
Auto: M6 SkyEnergy 2,0 AT kombi

Postprzez Wojtek » 20 kwi 2013, 12:50

MMM napisał(a):Może to tak jest, że mam zaktualizowaną wersję mojej mapy (na karcie jest to "Europe 2012") wersja 875.3844 pojemność 3085 MB a do kupienia jest "Europa" wersja 905.4786 pojemność 3014 MB.
Więc może są dwie niezależne wersje mapy.


Wedlug mnie jestes jakies 6 edycji map do tylu...
Po zakupie mapy, a dokladniej auta powinienes miec na starcie nowe mapy... do tego powinno sluzyc menu u gory strony... tzw. Gwarancja najnowszej mapy... ale to wiaze sie z jakimis kodami, ktore powinny byc w dokumentach.... auta ;)
Auto na gwarancji... dlatego najlepiej jedz do dealera z tym problemem.... niech sie martwia...

tapatalk 2
Skoda Rapid Obrazek , Mii FR-line 1.0 Obrazek
byly: Mazda 323 BG, Tribute, M6 GG, M5 CR i M2 DE, SEAT Mii SE 1.0, Seat Toledo NH S 1.2
Avatar użytkownika
Zarząd – Członek Zarządu
 
Od: 21 gru 2013, 13:44
Posty: 17490 (110/470)
Skąd: UK
Auto: Rapid 1.2 SE-L 110KM
Mii FR-line 1.0 75KM

Postprzez Marcinii » 20 kwi 2013, 12:55

Ja na swojej karcie mam wersję 905.4786
Tak jak kolega wspominał skorzystałęm z opcji Gwarancja najnowszej mapy z górnego menu.
Trzeba czytać instrukcję :)
Forumowicz
 
Od: 17 lut 2013, 07:24
Posty: 196 (0/1)
Auto: Mazda 6, 2.0 165KM, 2013

Postprzez MMM » 20 kwi 2013, 15:14

Jasne, że trzeba czytać instrukcję i wiele innych potrzebnych rzeczy też trzeba robić...

Mówicie o górnym menu TomTom Home? Gwarancja najnowszych map. Owszem wchodzę i mam komunikat, że minęło już 90 dni od pierwszego użycia urządzenia i usługa nie jest już dostępna ... itp. ble ble.

Czym jest pierwsze uruchomienie urządzenia? Dealer przy mnie otwierał kartę i wkładał do czytnika w samochodzie, to po pierwsze. Dziś mija od tego czasu jakieś 50 dni. Po drugie mam na aktualizację 60 dni (a nie 90) co jest napisane w instrukcji, (którą czytałem). Wiem, że może z techniką jestem na bakier, nie noszę w kieszeni młotka ani lutownicy i nie mam konta na facebooku, ale czegoś nie rozumiem (może dlatego).
Forumowicz
 
Od: 5 sie 2005, 08:21
Posty: 61
Skąd: Piła
Auto: M6 SkyEnergy 2,0 AT kombi

Postprzez Wojtek » 20 kwi 2013, 15:36

Wojtek napisał(a):Auto na gwarancji... dlatego najlepiej jedz do dealera z tym problemem.... niech sie martwia...

wracaj do nich jak napisalem...
i niech to zalatwia poki jest gwarancja...
Skoda Rapid Obrazek , Mii FR-line 1.0 Obrazek
byly: Mazda 323 BG, Tribute, M6 GG, M5 CR i M2 DE, SEAT Mii SE 1.0, Seat Toledo NH S 1.2
Avatar użytkownika
Zarząd – Członek Zarządu
 
Od: 21 gru 2013, 13:44
Posty: 17490 (110/470)
Skąd: UK
Auto: Rapid 1.2 SE-L 110KM
Mii FR-line 1.0 75KM

Postprzez OLP » 22 kwi 2013, 21:02

Nie wiem czy będzie to ten sam przypadek ale z tego co wyczytałem na forum jest to nagminne bo TomTom z góry traktuje jako podejrzane wbudowane w samochód .
W związku z czym w przypadku problemuw z uaktualnieniem mapy z poziomu tom tom trzeba pisać do:
tomtom_polish-intra@mailuk.custhelp.com i wykonać to co poniżej :

Szanowny Panie,

serdecznie witamy w Centrum Obsługi Klienta TomTom.

Nawiązując do otrzymanej wiadomości w celu udostępnienia najnowszej mapy zwracam się z uprzejmą prośba o przesłanie, w pliku tekstowym, informacji o systemie (programie TomTom Home).

W celu skopiowania niezbędnych informacji należy kierować się zamieszczonymi poniżej krokami:

Proszę uruchomić aplikację TomTomHOME, wejść w lewym górnym rogu w zakładkę POMOC –> INFORMACJE O SYSTEMIE –> KOPIUJ DO SCHOWKA,
następnie wkleić tekst do dokumentu tekstowego (przy użyciu kombinacji klawiszy CTRL+V) i przesłać wspomniany dokument.

Proszę pamiętać, aby podczas zapisywania pliku urządzenie było podłączone.

W celu przesłania odpowiedzi na niniejszy e-mail proszę wykonać następujące czynności.
Proszę zalogować się na swoim koncie poprzez stronę internetową (www.tomtom.com), można tego dokonać poprzez kliknięcie opcji My TomTom, następnie proszę kliknąć Obsługa, Moje pytaniei dalej tytuł pytania.
Aby dołączyć załącznik należy kliknąć opcję Przeglądaj i odnajdując dokument zapisany na komputerze, kliknąć opcję Dodaj załącznik.

Z poważaniem,
Centrum Obsługi Klienta TomTom
Obrazek
Forumowicz
 
Od: 11 mar 2013, 19:02
Posty: 63
Auto: Mazda 6 GJ SkyPassion 2,0 '12 kombi

Postprzez MMM » 23 kwi 2013, 07:33

Miałem to samo. Wczoraj zadzwoniłem na infolinię TomToma, zarejestrowali moje zapytanie, kazali mi zrobić to co powyżej, po paru godzinach dostałem informację, że rozpatrzyli mój przypadek pozytywnie, tzn mogłem darmowo zaktualizować mapę i teraz wszystko gra :)
Forumowicz
 
Od: 5 sie 2005, 08:21
Posty: 61
Skąd: Piła
Auto: M6 SkyEnergy 2,0 AT kombi

Postprzez discus » 29 kwi 2013, 21:56

Pytanie – czy to prawda, iż podobno nową aktualizcję mapy (po pierwszej darmowej) można przeprowadzić za cenę rabatową tylko w ciągu pierwszych trzech miesięcy ??
Forumowicz
 
Od: 11 mar 2013, 12:26
Posty: 95

Postprzez hugree » 1 maja 2013, 09:21

Podczas zakupu auta długo zastanawiałem się nad kupnem nawigacji. Mimo, że wybrałem droższą wersję to zrdowo-rozsądkowo nie mogłem sobie usprawiedliwić dodatkowego kosztu 2000zł. Mając na uwadze dalsze płatne aktualizacje i fakt, że posiadając jakikolwiek telefon z iOS lub Android mamy nawigacji do wyboru do koloru, to ostatecznie zrezygnowałem z tej opcji.
Początkujący
 
Od: 1 maja 2013, 09:15
Posty: 14
Auto: Mazda 6 2.5L

Postprzez pli » 1 maja 2013, 09:46

Nie wiem jak jest tu, ale mojej Toyocie Prius navi wbudowane jest tak ze 100 razy lepsze od dowolnego telefonu. Oczywiście nie jeśli chodzi o dokładność i aktualizację map, ale "łapanie fixa". Wbudowana nawigacja ma (powinna mieć) podłączenie do kół i na tej podstawie poprawnie liczy odległości i prędkość w tunelach, górach itp. Mi ajfon wielokrotnie gubił fix w najmniej właściwym momencie (rozjazdy, górskie dróżki, lasy itp.), a wbudowany nawet w podziemnym garażu pokazuje pozycję. Do tego NIGDY jeszcze nie czekałem aż GPS się znajdzie, on zawsze wie gdzie jest.
Obrazek
Początkujący
 
Od: 28 kwi 2013, 19:43
Posty: 10
Auto: Biała strzała: Mazda 6 2013 2.5 SKYACTIV-G 192KM 6AT i-ELOOP SkyPassion

Postprzez OLP » 1 maja 2013, 12:30

Muszę stwierdzić, że wbudowany Tom Tom to jedna wielka porażka.
Jako odniesienie mam Automape którą używam od 3 lat.
1) Mapy są bardzo nieaktualne – drogi oddane rok temu nie są zaznaczone na ostatniej dodanej aktualizacji.
2) Adresy (numery) praktycznie nie działają albo działają źle ( podaje numer który zostaje przyjęty a potem pokazuje mi drogę do początku ulicy.
3) Informacje o ograniczeniach niedokładne albo nawet wprowadzające w błąd (zwłaszcza prędkość w terenie zabudowanym – notorycznie pokazuje 60 km)
4) Teoretycznie moduł powinien posiadać kartę GSM ale mam wrażenie, że na Polskę go nie montują – w oknie statusu karty wszystko jest puste. Rozumiem, że Tom Tom na swojej stronie daje informacje ,że funkcję Live nie są obsługiwane w Polsce ale wyjeżdżając za granice może bym chciał z tego skorzystać. Czy jak za rok może dwa zacznabyć obsługiwane to będę musiał wymienić cały moduł czy też Mazda dołoży mi kartę za free? Ciekawe czy jest to celowe działanie Mazdy?
5) Zdążyło mi się ze nawi zawisła – nie potrafiła znaleźć pozycji. Jedyne co pomogło to zatrzymanie samochodu , wyłączenie wszystkiego i wyjecie karty. (samo wyłączenie wszystkiego nie dało rady)

Nie spodziewałem się po niej cudów ale nie sądziłem że się aż tak rozczaruje.
Generalnie zakupiłem ją z myślą ,że późniejsze jej zakupienie będzie dużo bardziej kłopotliwe a dzięki temu, że da się ją uaktualniać jak zwykłą nawigacje to następny upgrate zrobie dopiero za kilka lat np. wtedy kiedy funkcje Live będą w Polsce normalnie obsługiwane. Obawiam się jednak że jeżeli w polskich mazdach nie ma kart GSM i w związku z czym mogę nawet w przyszłości zapomnieć o funkcjach Live..
Teraz jedyną używaną przeze mnie funkcją jest odczyt prędkości z GPSa – przyzwyczaiłem się do wskazania cyfrowego z hondy . Jak jadę w dalsza trasę to zapinam swoją wysłużoną auto mape ...
Obrazek
Forumowicz
 
Od: 11 mar 2013, 19:02
Posty: 63
Auto: Mazda 6 GJ SkyPassion 2,0 '12 kombi

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

Moderator

Moderatorzy 6 / 626 / MX-6 / Xedos 6