Mazda 6 GG 2002 urwana świeca zapłonowa

Postprzez acinek16 » 30 lis 2019, 14:29

Cześć,
Ostatni przydarzyła mi się mega niespodziewana sytuacja. Jechałem sobie dosyć szybko, gdy nagle samochód zaczął "szarpać", stracił moc i pojawił się metaliczny dźwięk. Pierwsza myśl że świeca przestała działać i silnik pracuje na 3 "garach". Jechałem akurat zaraz obok mechanika, więc od razu skręciłem do niego. Okazało się że winna faktycznie świeca, ale stała się rzecz straszna, ponieważ podczas jazdy odpadły od niej dwie elektrody! Stąd ten metaliczny dźwięk.
Mechanik starał się wyciągnąć to co pozostało z tych elektrod, ale w sumie nic nie udało się znaleźć. Ja też grzebałem chwytakiem magnesowym przez otwór na świecę, ale również nie wyciągnąłem ani okruszka.
Po wymianie wszystkich świec, silnik pracuje równo, nie czuć ubytku mocy (chociaż przejechałem tylko 1 km z warsztatu do domu). Od czasu do czasu tylko pojawia się cichy metaliczny dzwięk.
Mazdka jest już stara, ale bez korozji i w ogólnym dobrym stanie. Chciałem pojeździć nią jeszcze z 2-3 lata. Ale podejrzewam że remont silnika się nie opłaca, bo przewyższyć może wartość samochodu.
Teraz pytanie do Was. Czy skoro silnik chodzi całkiem przyzwoicie, to jeździlibyście nią tak jakby się nie stało, czy po prostu sprzedać jako uszkodzoną. Co może się stać podczas jazdy? Jest szansa ze silnik zatrzyma mi się na autostradzie i będzie kaplica?
Dodam jeszcze ze to silnik 1.8, 120KM, benzynka.
Załączniki
78275923_768341033591751_6007217005675937792_n.jpg
Początkujący
 
Od: 30 lis 2019, 14:09
Posty: 1

Postprzez zadra » 1 gru 2019, 01:17

Kamera inspekcyjna włożona przez otwór od świecy pozwoliłaby stwierdzić,czy cylinder i tłok zostały uszkodzone, może udałoby się spojrzeć nawet na zawory ale to już gimnastyka..
Zorientuj się skąd ten "metaliczny dźwięk".
Historie mojej młodości :
[url]https://www.mazdaspeed.pl/forum/viewtopic.php?f=102&t=151548[/url]

staraj się nie rozlewać zbyt dużo przelewając z pustego w próżne...
Forumowicz
 
Od: 27 cze 2007, 18:07
Posty: 3144 (34/85)
Skąd: z odmętów
Auto: HONDA civic VIII
1,8 Stoczterdzieścikuniów z maską gazową na pyskach ciągnących sedana :-P

Postprzez ProboszczV6 » 7 gru 2019, 13:02

Cylinder może jakimś cudem przetrwał, ale tłok i głowica na pewno mają ślady uderzeń. Jak zadra pisze, kamera inspekcyjna i szukać. Może z czasem wyleci przez wydech ale może narobić więcej szkód.
Don't hate me, i'm just an alien....
Szyderca i wywrotowiec :]
In rock we trust
Forumowicz
 
Od: 20 paź 2011, 22:06
Posty: 1338 (0/19)
Skąd: Łękawica/Żywiec/Bielsko
Auto: Mazda Xedos 9 KJ-ZEM brilliant black
Ford Probe GT ( 2.5 V6 KL )

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

Moderator

Moderatorzy 6 / 626 / MX-6 / Xedos 6