Gniazdo zapalniczki w bagażniku – DIY

Dział przeznaczony do rozwiązywania wszelkich problemów dotyczących wyposażenia i karoserii. Nie zawiera elementów przenoszenia napędu.

Postprzez Petero » 26 kwi 2013, 09:54

Witam!
W mojej Madzi chcę założyć dodatkowe gniazdo zapalniczki w bagażniku do zasilania lodówki turystycznej. Zastanawiam się albo nad pociągnięciem zasilania z akumulatora, albo zastosowania zwykłego przedłużacza z zapalniczki przedniej.
Dla wybadania tematu popatrzyłem co znajduje się w przestrzeni za boczkami bagażnika i po prawej stronie nie znalazłem żadnych luźnych przewodów, a po lewej stronie znalazłem dwie niepodpięte wtyczki:
1/ czarna owalna z trzema przewodami – zielony, czarny i niebiesko-czerwony
2/ biała prostokątna z pięcioma przewodami – czarny, szaro-czerwony, niebiesko-czerwony, pomarańczowy i brązowy.

Pytanie: co standardowo podpina się do tych wtyczek i czy można je jakoś wykorzystać do zrobienia gniazda zapalniczki w bagażniku?

Pozdrawiam
Petero
Załączniki
IMAG0447.jpg
IMAG0450.jpg
IMAG0452.jpg
Avatar użytkownika
Początkujący
 
Od: 7 cze 2011, 09:01
Posty: 17
Skąd: mazowieckie
Auto: Mazda 6 GY diesel 136 KM

Postprzez Goodspit » 26 kwi 2013, 10:23

Ja w swojej robiłem gniazdo właśnie do podłączenia lodówki. Też wstępnie rozważałem podciągnięcie od gniazda zapalniczki, ale doszedłem do wniosku, że chciałbym mieć na tym gnieździe zasilanie cały czas, także po wyłączeniu zapłonu lodówka mogła dalej pracować. Minęło już trochę czasu od kiedy to robiłem a i auta już nie mam aby móc to sprawdzić, więc dokładnie Ci nie powiem, ale w tej wiązce znajduje się przewód który jest zasilany cały czas i właśnie nie wiem czy nie przypadkiem właśnie w tej wtyczce – najlepiej weź próbnik i sprawdź.
Goodspit
 

Postprzez Petero » 26 kwi 2013, 11:08

Dzięki Googspit za odpowiedź.
Czy dobrze rozumiem – wystarczy znaleźć w tych wtyczkach ten przewód, który jest zasilany cały czas i połączyć z "+" dodatkowego gnizada zapalniczki, a "–" gniazda z najbliższą masą i już?

A co z bezpiecznikiem? Który wtedy zastępczo będzie "odpowiedzialny" za zabezpieczenie lodówki?
Avatar użytkownika
Początkujący
 
Od: 7 cze 2011, 09:01
Posty: 17
Skąd: mazowieckie
Auto: Mazda 6 GY diesel 136 KM

Postprzez Goodspit » 26 kwi 2013, 11:14

Dokładnie tak jak piszesz – wpiąłem się w + z przewodu i masę dałem do blachy tuż obok. Nie pamiętam który to już bezpiecznik był związany z tym zasilaniem ale wiem że najpierw sprawdzałem niesprawnym próbnikiem i ten bezpiecznik wywaliłem.
Goodspit
 

Postprzez Petero » 26 kwi 2013, 11:44

Tak, czytałem o tym próbniku :)
Dlatego chciałbym się dowiedzieć jakim bezpiecznikiem kończą się te wtyczki i co oryginalnie jest tam przewidziane do wpięcia – może to podłączenie do haka albo anteny od fabrycznej nawigacji???
Avatar użytkownika
Początkujący
 
Od: 7 cze 2011, 09:01
Posty: 17
Skąd: mazowieckie
Auto: Mazda 6 GY diesel 136 KM

Postprzez Goodspit » 26 kwi 2013, 12:00

Nie pamiętam w tej chwili jaki to był bezpiecznik i ponieważ, jak pisałem wcześniej nie mam już tego auta, to nie jestem w stanie Ci tego teraz sprawdzić. Już kupa czasu minęła jak to robiłem ale wiem że sprawdzałem do czego to zasilanie tam było przewidziane, ale w pamięci czarna dziura i Ci nie powiem ...
Goodspit
 

Postprzez Petero » 26 kwi 2013, 12:04

OK, dzięki.
Może ktoś na forum będzie dysponował taką wiedzą i zechce się podzielić
Avatar użytkownika
Początkujący
 
Od: 7 cze 2011, 09:01
Posty: 17
Skąd: mazowieckie
Auto: Mazda 6 GY diesel 136 KM

Postprzez wujek116 » 26 kwi 2013, 20:19

wtyczki które masz na zdjęciach są od oryginalnego subwoofera który montuje się w kole dojazdowym . też montowałem dodatkowe gniazdo do lodówki i dałem sobie spokój z tymi wtyczkami . pociągnołem nowy kabelek od akumulatora aby w gnieździe było cały czas zasilanie , zapomniałem o lodówce i przez noc rozładowała mi aku więc potem podpiąłem ten kabel pod przewody zapalniczki z przodu dając dodatkowy bezpiecznik na nowym kablu . kable puściłem po stronie kierowcy przy progu pod plastikami przy głównej wiązce kabli . a wtyczki ukryłem w mniejszym schowku po lewej stronie w bagażniku przykręciłem je śrubkami do boczku . Wszystko lata jak ta lala . :D
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 11 wrz 2011, 16:38
Posty: 353 (5/7)
Skąd: Nederlande
Auto: MAZDA 6 2.0 Diesel oryg.136km 2004r KOMBI

Postprzez Petero » 28 kwi 2013, 20:51

Dzieki wujek116 za odpowiedź dotyczącą tajemniczych wtyczek.

Co do lodówki, to też się zastanawiałem, czy podpięcie jej bezpośrednio pod akumulator (z bezpiecznikiem oczywiście :D ) nie będzie skutkowało któregoś pięknego ranka brakiem prądu.
Chyba skłaniam się do przeciągnięcia kabli do bagażnika z przedniej zapalniczki. Navi i lodówka powinny chyba chodzić jednocześnie na tym jednym gnieździe.
Pzdr
P.
Avatar użytkownika
Początkujący
 
Od: 7 cze 2011, 09:01
Posty: 17
Skąd: mazowieckie
Auto: Mazda 6 GY diesel 136 KM

Postprzez marex » 29 kwi 2013, 21:48

Jak już chcesz przeciągać kabelki to pójdź trochę dalej i pociągnij od akumulatora ale po +ACC przewody do zapalniczki nie są aż takie grube.
Sam teraz zakładałem hak z gniazdem 13 pin i tam wymagany jest "stały +" i "+ po stacyjce" i zamierzam kabelki przeciągnąć z komory silnika do bagażnika i wykorzystać dodatkowo je na gniazdo zapalniczki w bagażniku na ewentualną lodówkę lub(i) na przetwornicę 12/220V
I tak wiązkę najlepiej puścić lewymi progami wiec jak już robić to konkretnie a nie prowizorkę.
Po swojemu odkrywam to co już odkryte.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 23 lip 2011, 18:49
Posty: 421 (1/0)
Skąd: Białystok
Auto: M6 GY1 '06 MZR-CD 2.0 105KW

Postprzez konrad1235 » 21 maja 2013, 18:54

Panowie , chciałem wrócić do tematu bo nie został wyjaśniony do końca. Też muszę podłączyć lodówkę bo wybieram się na półwysep apeniński i jakieś trunki trzeba przez te 11h trasy chłodzić. Nie zależy mi na stałej fazie , może być napięcie dopiero po stacyjce ( przecież i tak będę jechać ) byle by można gdzieś w tylnej części auta podpiąć gniazdo zapalniczki i żeby instalacja wytrzymała natężenie prądu. Dajcie jakieś propozycje.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 1 mar 2011, 17:51
Posty: 120
Skąd: Niepołomice
Auto: Mazda CX-5 2.0 SKY-G 160 KM AWD MT SkyPASSION 2015r.

Postprzez marex » 21 maja 2013, 20:44

kabelki ktore sa do przyczepki mialy przekroj 2,5mm
^2 w bagazniku nie ma takich przewodow do ktorych mozna byloby sie podpiac z lodowka bo najgrobsze przewody jakie sa w bagazniku to 0,5mm
Po swojemu odkrywam to co już odkryte.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 23 lip 2011, 18:49
Posty: 421 (1/0)
Skąd: Białystok
Auto: M6 GY1 '06 MZR-CD 2.0 105KW

Postprzez szymonpsp » 22 sie 2013, 15:19

Witam, wstawiam kilka fotek dla potomnych z małym objaśnieniem.
Ja w mojej Madzi nie mam Bosse, więc wykorzystałem wtyczkę co jest z lewej strony przeznaczona właśnie do Bosse. Jako minus wykorzystałem punkt masy znajdujący się nad tą wtyczką,a plus wykorzystałem przewód niebiesko-czerwony, jest on odpowiednio gruby no i jest przeciągnięty do przodu. Przy bezpiecznikach u nogi kierowcy odciąłem go i dolutowałem bezpiecznik 15A i złączyłem z przewodem czarno-czerwonym co jest plusem po stacyjce ( szczałka zielona)
Załączniki
3.jpg
2.jpg
1.jpg
Forumowicz
 
Od: 1 sty 2012, 21:00
Posty: 49 (0/2)
Skąd: Holandia
Auto: Mazda 6 GH, 2008 rok, 2.0, 147Km, benzyna, sedan, ciemno szary

Postprzez tok5 » 29 sie 2017, 21:16

Witam,

Chcę zamontować gniazdo zapalniczki w bagażniku. Od akumulatora zamierzam pociągnąć gruby przewód. Skąd wziąć prąd do sterowania przekaźnikiem by ten załączał gniazdo? Zależy mi na możliwie małej ingerencji w istniejącą elektrykę.
Forumowicz
 
Od: 5 lut 2011, 18:30
Posty: 138 (0/2)
Skąd: okolice Poznania
Auto: GL 2.0 2019 benzynka,
DJ 1.5 2019 benzynka

PostTen post został usunięty przez david821311 3 cze 2018, 13:09.

Postprzez david821311 » 3 cze 2018, 13:11

Czy w bagażniku znalazł ktoś stałe lub po załączeniu zapłonu zasilanie 12V (1A) ? Potrzebuję zasilić coś max 1A
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 30 maja 2018, 19:15
Posty: 97 (4/2)
Auto: Mazda 3 / 2.0 120KM 2015 6MT Meteor Grey

Postprzez damso » 13 mar 2019, 20:38

Cześć,

Mazda 6 GG 2005 2.0 Polift
W skrzynce bezpieczników mam miejsce na bezpiecznik 15A dla R.CIGAR. Gdzie szukać tego gniazda zapalniczki? W podłokietniku nie widziałem. W bagażniku też nie ale może jest gdzieś schowane?
Chciałbym dodatkowe zasilanie na osobnym obwodzie ale nie wiem jak przepuścić przewody od akumulatora do środka dlatego szukam innego rozwiązania.
Załączniki
1.JPG
Avatar użytkownika
Początkujący
 
Od: 5 lut 2013, 18:43
Posty: 11 (0/1)
Skąd: Wrocław
Auto: Mazda 3 BP ENSO 2019 | HB | MT | Skyactiv-X 2.0 180KM

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 17 gości

Moderator

Moderatorzy 6 / 626 / MX-6 / Xedos 6