Naprawa rolety bagażnika

Dział przeznaczony do rozwiązywania wszelkich problemów dotyczących wyposażenia i karoserii. Nie zawiera elementów przenoszenia napędu.

Postprzez Kryx » 18 sie 2015, 19:08

Witam serdecznie :)
mnie również "strzeliła" roletka i dziś się za to zabrałem. Rozwierciłem tulejkę, wyciągam i ku mojemu zdumieniu spadła tylko sprężynka. Poprawiłem tylko jej zagięcie i zamocowałem ponownie. Wszystko śmiga <jupi>
Początkujący
 
Od: 8 maja 2015, 22:51
Posty: 8
Skąd: EPA
Auto: była Honda Civic 6gen :)
JEST Mazdunia 6 2006r 2.0 147 kucy + LPG

Postprzez kulca » 7 wrz 2015, 00:04

I mnie spotkała ta usterka. Najpierw szukałem na allegro, tam są te tulejki metalowe. Już miałem kupić, ale mówię "zajrzę na forum".
Dzięki opisom 30 minut roboty i roleta zwija się jak nowa. Zastanawia mnie tylko po jakiego dali tą koszulkę na całą długość, skoro sprężyna jest do połowy? Ja za dużo ją wyjąłem, kłopot później z włożeniem :/
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 9 sty 2008, 00:38
Posty: 238 (3/1)
Skąd: Sosnowiec
Auto: Mazda 6 GY 2.0 RF-7J 143KM

Postprzez groszek_mg » 4 paź 2016, 12:32

Witam,

u mnie też roleta wydała dźwięk jakby coś pękło i przestała się zwijać.
Postąpiłem wg instrukcji zamieszczonej w tym temacie. Plastikowy sworzeń wyjąłem dwoma palcami wcześniej rozwiercając wgniotki wiertłem 3 mm. U mnie oryginalne mocowanie było spękane u "wejścia sprężyny. Miejsce starego (uszkodzonego) mocowania wypełniłem klejem dwuskładnikowym, aby wzmocnić całość. Sworzeń obróciłem o około 90 st, przyłożyłem zaczep sprężyny i oparłem o niego grot lutownicy. Około 380 st C zrobiło swoje i metal wtopił się równiutko w plastik praktycznie zakrywając zaczep. Delikatnie przeszlifowałem dremerem nierówności, wsunąłem nieco przekręcony (w stosunku do pierwotnej pozycji) sworzeń i wykorzystałem istniejące otwory do wkręcenia przyciętych małych wkrętów (jak już ktoś wcześniej zrobił) i zabezpieczyłem termokurczem. Z długością wkrętów eksperymentowałem tak aby pręt swobodnie się poruszał.

Roletka śmiga lepiej niż poprzednio.

Nawinąłem 10 razy, wg mnie w zupełności wystarczy.

Jeśli w przyszłości ponownie się rozpadnie wtedy kupie metalowy sworzeń/ tulejke na alledrogo, a nie robiąc teraz wgniotek nie będzie potrzeby rozwiertywać obecnej rzeźby ;)
Początkujący
 
Od: 13 sty 2016, 13:23
Posty: 6
Skąd: Ruda Śląska / Kraków
Auto: Mazda 6 GY 2.0 benzyna 147 KM LF-DE 2007r

Postprzez zas3k » 18 lis 2016, 12:40

na aledrogo są do kupienia koncówki wykonane z metalu jak by ktoś pootrzebował
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 9 lut 2013, 14:08
Posty: 56 (1/0)
Skąd: Lublin
Auto: M6 GY '06 FL Active 147KM 2.0 Pb

Postprzez Kamillo779 » 14 gru 2016, 20:30

W moim przypadku metalowy pręt w rolecie odczepił się od sprężyny, także nie miałem możliwości nakręcenia sprężyny :(
Po dokładnym przyjrzeniu się można zauważyć, że pręt na drugi końcu jest rozdwojony (przypomina widełki). Musiałem delikatnie go rozgiąć, za pomocą małego śrubokręta ,w brew pozorom jest to bardzo łatwe, pręt jest dość giętki. Następnie w rozgięte widełki włożyłem końcówkę sprężyny i kombinerkami zacisnąłem widełki. Ostatnią czynnością jest wsunięcie całości do rolety i nakręcenie sprężyny :)
Może komuś się przyda <oczko>
Kamillo779
 

Postprzez Konrad_SK » 28 sie 2018, 22:50

Parę dni temu strzeliła mi roleta (nie zwija, wisi luźno).
Jest mi ktoś w stanie pomóc za przysłowiową flaszkę, obawiam się że prędko się za to nie wezmę, a czytałem że wystarczy wymiana tulei.
Koszt używanej rolety jest lekką przesadą, więc wolałbym tą zregenerować.
Forumowicz
 
Od: 3 mar 2013, 01:33
Posty: 169
Skąd: Katowice
Auto: M6 GY 147KM

Postprzez Michazzz » 7 wrz 2018, 10:44

Tak, to sprawa z tulejką. Koszt tulejki aluminiowej na allegro ~14zł, do tego użyłem też kleju epoksydowego bo nie chciało mi się blaszka na tulei zagiąć. Operacja łatwa, częściami zrobisz to w 2h z odczekaniem na zaschnięcie kleju – tak jak w moim przypadku. Generalnie filozofii nie ma :) Jak coś to pytaj, jestem na świeżo po wymianie.
Forumowicz
 
Od: 17 paź 2017, 12:20
Posty: 74 (5/1)
Auto: Mazda 6, Diesel 1998 cm3, 121KM, 2004, GY

Postprzez jackpop » 18 wrz 2018, 16:26

Wymieniłem taką tulejkę ale omyłkowo popsułem tą analogiczną po drugiej stronie pręta.

Czy ktoś gdzieś widział gdzie taką moge kupić? Ja tylko widzę te od naciągu sprężyny... :(
Początkujący
 
Od: 26 paź 2017, 16:20
Posty: 9
Auto: Mazda 6 FL, 2007 kombi
2.0 147 KM

Postprzez matthies » 14 cze 2019, 21:37

też mi się roleta wysypała. Szukając tematu na forum, znalazłem że Blue Print dorabia tą część :) jest też manual ze zdjęciami
https://motofocus.pl/technika/9156/napr ... ka-mazda-6
Ja jednak pozostaje przy sposobie z 1 strony tematu.
Obrazek
Moderator GJ
Avatar użytkownika
Moderator
 
Od: 10 cze 2012, 18:04
Posty: 6358 (61/116)
Skąd: Toruń
Auto: M6 GY-L3 2,3l 122kW '04

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

Moderator

Moderatorzy 6 / 626 / MX-6 / Xedos 6