Elektryczne szyby – Problemy

Dział przeznaczony do rozwiązywania wszelkich problemów dotyczących wyposażenia i karoserii. Nie zawiera elementów przenoszenia napędu.

Postprzez m@riusz39 » 14 kwi 2018, 19:51

Oczywiście pogoda w sobotę była jak była, skończyło się w górach :D
Więc paskuda musi poczekać na następną sobotę jak się zajmę jej usterką, i dam znać jak mi poszło.

Dopisano 15 kwi 2018, 12:24:

Nie wytrzymałem i dzisiaj to jeszcze raz rozkręciłem.
po odkręceniu silnik spróbowałem na "sucho" i chodził, złożyłem i działa.
Nie mam pojęcia co było przyczyną, chyba że samo rozpięcie i spięcie wtyczek pomogło.
Jeszcze raz dzięki za pomoc.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 3 lip 2012, 20:29
Posty: 207 (0/6)
Skąd: Czechowice-Dziedzice
Auto: M6 2,0l CiTD, 2006
Sport Exclusive GY
121KM
Strato Blue Mica

Postprzez yosquad » 27 maja 2018, 11:45

Witam
W mojej Mazdzie 6 2003 HB wersji TS co za tym idzie jest angielską wersją po przekłądce-nie działa otwieranie tylnej szyby od strony pasażera. Szyby nie można otworzyć ani z przełącznika który jest umiejscowiony na panelu kierowcy, ani tym który znajduję się na drzwiach pasażera. Wymieniałem siłownik na sprawy też nic to nie dało – z racji tego, że jest to angol po przeszczepie to może być coś z instalacją tylko teraz pytanie od znawców tematu – od czego zaczyna się sterowanie szybami od jakiegoś modułu albo gdzie jest jakaś główna kostka ? Może ktoś wie gdzie szukać problemu ? Z góry dziękuję za pomoc .

Edit
Pomierzyłem napięcie na kostkach i brakuje mi napięcia na kostce, w której wpina się przełącznik w drzwiach gdzie nie działa szyba to znaczy działa tylko opuszczania a podnoszenie już nie. Mam tylko napięcie na kablach kolorze- gruby zielony z czerwonym paskiem i gruby czerwony z białym paskiem i tam ma napięcie 12v a w pozostałych drzwiach występuje jeszcze na przewodach cienki niebieski i zielony. Pytanie, gdzie idą wszystkie te przewody, abym mógł sprawdzić ich stan od samego początku ? Jest jakiś sterownik do tych szyb poza oczywiście panelem kierowcy ?
Obrazek
Początkujący
 
Od: 14 maja 2012, 14:34
Posty: 20 (0/1)
Auto: Była Mazda 323f BA 1.5 16V 95r Jest Mazda 6 HB 2.0 D 03r

Postprzez chit13 » 28 paź 2018, 10:26

Witam.
Miałem szaloną płytkę i podmieniłem od anglika. Teraz szyby działają odwrotnie tzn zamiast lewych prawe. Jak to rozwiązać?
Początkujący
 
Od: 25 kwi 2017, 17:07
Posty: 2
Skąd: Radomsko
Auto: Mazda 6 kombi FL RF-7J 143 KM 2005

Postprzez Macgyver174 » 19 gru 2018, 21:07

Witam
Mam nastepujacy problem w mojej mazdzie 6 gy z 2007 a mianowicie raz mi dzialaja normalnie wszystkie szyby a raz nie tzn nie otwieraja sie ani zamykaja nawet guziki sie nie podswietlaja jakby napiecia noe bylo... A po chwili znowu wszystko dziala niema na to reguly... Np podczas jazdy do sklepu polowe drogi potrafia nie dzialac i nagle potrafia sie same "naprawic" no a za chwile znowu potrafia przestac dzialac... Mial moze juz ktos taka sytuacje??
Początkujący
 
Od: 29 paź 2018, 16:38
Posty: 8
Auto: Mazda 6 2.0 147km benzyna, 2007r

Postprzez sloniupl » 20 gru 2018, 14:45

Sprawdź przełącznik na drzwiach kierowcy (przekreślona szyba na guziku). Po jego załączeniu wyłączają się pozostałe 3 szyby poza kierowcy oraz podświetlanie na przyciskach. :)

Może przypadkiem wciskasz łokciem/ręką lub jest wyrobiony i złącza się sam :D
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 12 lis 2016, 22:19
Posty: 244 (11/3)
Skąd: Warszawa
Auto: Mazda 6 GG 2.0 PB 2007

Postprzez Macgyver174 » 21 gru 2018, 06:34

Dzieki za podpowiedz sprawdzalem i to niestety nie to pozatym nie swieca mi wszystkie szyby lacznie z kierowca :(
Początkujący
 
Od: 29 paź 2018, 16:38
Posty: 8
Auto: Mazda 6 2.0 147km benzyna, 2007r

Postprzez sloniupl » 24 gru 2018, 09:28

To może sprawdź bezpiecznik (cz łączy dobrze), wyjmij go i włóż jeszcze raz.
Jeśli nie to chyba elektryk do odwiedzenia będzie :)
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 12 lis 2016, 22:19
Posty: 244 (11/3)
Skąd: Warszawa
Auto: Mazda 6 GG 2.0 PB 2007

Postprzez długi 77 » 24 gru 2018, 14:19

Ja mam podobnie,jednak kiedy z miesiąc temu odpiąłem aku na jakieś 15 minut bo coś robiłem,po podłączeniu i zakodowaniu szyb problem puki co zniknął.Może Tobie też pomoże.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 19 kwi 2018, 06:42
Posty: 30 (1/0)
Skąd: Lubin ZdolnyŚląsk
Auto: Mazda6 1.8LPG 2005 lift

Postprzez Macgyver174 » 27 gru 2018, 17:23

dzieki za podpowiedzi sprawdze jeszcze opcje z bezpiecznikiem i akumulatorem jak koledzy radzili a mam pytanko był by w stanie ktos powiedzieć który to bezpiecznik z tych szyb?? on sie znajduja w tej skrzynce pod maska obok akumulatora?? czy gdzieś w kabinie?? Pozdrawiam
Początkujący
 
Od: 29 paź 2018, 16:38
Posty: 8
Auto: Mazda 6 2.0 147km benzyna, 2007r

Postprzez długi 77 » 27 gru 2018, 20:56

Wychodzi na to,że bezpiecznik od szyb elektrycznych jest pod maską i w skrzynce w kabinie.
http://www.dklasapl.com/mazda_6-2866/op ... -3308.html
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 19 kwi 2018, 06:42
Posty: 30 (1/0)
Skąd: Lubin ZdolnyŚląsk
Auto: Mazda6 1.8LPG 2005 lift

Postprzez tomurbanowicz » 3 wrz 2019, 11:52

Od jakiegoś czasu zaczęła wariować jedna szyba (od strony kierowcy) – gdy ją podnoszę automatycznie, dobija do końca po czym wraca tak do 3/4.
Programowałem ją i to programowanie działa na jakiś czas, po czym dzieje się to samo.
Co to może być?
Rozkręciłem drzwi, żeby zobaczyć czy poprzedni właściciel czasem nie zamontował jakiegoś modułu domykania okien, ale nic takiego nie znalazłem. Raz na jakiś czas zamknie się dobrze, ale w większości przypadków niestety nie – tak jakby coś ją rozprogramowywało.

Robiłem kalibrację wiele razy – nie pomaga.

Wygląda to tak jak na filmiku który nagrałem:
https://www.youtube.com/watch?v=qYM8rfodCFc

Przyznam, że coraz bardziej mnie to irytuje. Czy jest może możliwość jakoś wyłączenia tego automatu, chodzi mi, żeby zamykała się ona tak jak pozostałe okna – przez przytrzymywanie włącznika do czasu zamknięcia się szyby?
Początkujący
 
Od: 3 wrz 2019, 11:43
Posty: 1
Auto: Mazda 6 GG 2004

Postprzez sloniupl » 28 paź 2019, 16:23

Przełączniki do szyb mają "dwie" pozycje, delikatnie pociągnięte lub wciśnięte dają efekt powolnego zamykania/otwierania a dopiero jak pociągniesz/naciśniesz odrobinę mocniej (drugie pyknięcie) to załącza się całkowite otwarcie / zamknięcie. Przynajmniej u mnie w GG z 2007 jest tak :)
Może masz jakiś dziwny problem z przełącznikiem ale fakt że wraca zawsze do tej samej pozycji sugeruje bardziej elektronikę.
Spróbuj może odpiąć akumulator na 20 min tak jak proponowali wcześniej, może jakieś stany logiczne się ogarną w sterowniku :)
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 12 lis 2016, 22:19
Posty: 244 (11/3)
Skąd: Warszawa
Auto: Mazda 6 GG 2.0 PB 2007

Postprzez mudol » 27 cze 2021, 19:51

Ok, (niestety) czas na mnie i na moje nierówne walki z szybami.W środę w u nas w Poznaniu była ulewa, rano zostawiłem lekko uchylone okno od kierowcy aby upał nie nagrzał środka, ale podczas ulewy zapomniałem o tej szybie, jak ustało oczom ukazał się cały mokry fotel, szyby działały, otworzyłem aby lekki przewiew był, na drugi dzień rano już działała tylko od kierowcy, było słychać klikanie, szyba działała, reszta przycisków "nie klikała" ani z tego panelu ani z przycisków w pozostałych drzwiach.
Działało za to otwieranie wszystkich szyb z pilota oraz domykanie.
Dziś chciałem zobaczyć czy to tylko bezpiecznik czy panel ujarany. I teraz najciekawsze, są w sieci dwa rodzaj schematów od bezpieczników,
ten:
Obrazek
którego u mnie nie ma
oraz ten z góry:
https://bezpieczniki.net/mazda-6-2005-b ... i-schemat/
który jest w komorze silnika, tego dolnego właśnie nie mam

W słupku od kierowcy jest ten schemat:
https://bezpieczniki.net/mazda-6-2006-2 ... i-schemat/

Mam mazdę z 2005 roku GY station wagon po lifcie z Danii, nie wiem czy to ma jakieś znaczenie.

Ok do rzeczy, przed rozkręceniem panelu otworzyłem sobie okna z pilota aby nie grzać się na słońcu, bezpiecznik 30A ten z komory silnika (pozycja 20 P.WIND) sprawdzony, działa, był też zamieniony z pozycji 29 (od wiatraka silnika), potem odkręciłem panel szyb, otworzyłem był lekki osad jakby od soli więc wyczyściłem benzyną ekstrakcyjną delikatnie, złożone, niestety efekt żaden, więc myślę – ok to kupię panel i zamienię, w tym czasie złożyłem wszystko, próbuję domknąć wszystkie szyby z pilota i... dupa, nie działa, prawdopodobnie skasowało się programowanie szyb(?) Pytanie czy trzeba programować szyby (klikaniem) aby działało domykanie szyb z pilota? Ktoś sprawdzał?

Ok szyby trzeba jakoś podnieść, próbowałem dorobić przewód aby z lewego gniazda lewym klawiszem zamknąć z prawej strony okno, ale mimo tego samego układu przewodów, szyba nie drgnęła, więc próbowałem jakoś ręcznie spróbować podnieść zdejmując silnik i kręcąc tym samym białym plastikowym kołowrotkiem co jest w podnośniku szyby (https://youtu.be/XOao8xVhv24?t=1356) ale pech czy "niedzielna praca nie popłaca" te białe kółko wyleciało z czarnej obudowy i się "odwiązały" te dwie druciane linki, czy ktoś wie jak dokładnie powinny być te linki zamocowane? Niby jedna odwinięta, druga nawinięta jeśli szyba jest na dole/górze. ale nie idzie tak nałożyć bo jeśli jedną dociągnę do końca, to druga dosłownie jest za krótka o jakiś 1cm aby naciągnąć i zahaczyć na tym białym kołowrotku. Pytanie czy muszę teraz kupić nowy mechanizm,

Kolejna sprawa z tym panelem szyb, mój to dokładnie taki:
Obrazek
środek jest taki:
Obrazek

Na allegro są np takie:
https://allegro.pl/oferta/panel-sterowa ... 0750097138 ale wygląda, że ma osobno panel do szyb i osobno panel do lusterek a u mnie jest to jeden cały moduł coś jak tutaj:
https://allegro.pl/oferta/przelacznik-s ... 0705208154 dokładnie GP9A

Pytanie czy te tańsze mogą być czy konkretnie musi być ten gp9a?

tutaj jeszcze jest z jakąś dziwną dodatkową wiązką przewodów:
https://allegro.pl/oferta/mazda-6-gg-gy ... 0517864886
Do czego te dodatkowe przewody do beżowego gniazda są?
Kolejna sprawa, wszędzie piszecie o przycisku AUTO, u mnie tego nie ma, są same 3 wypustki, które świeciły na czerwono, czy to też jakaś różnica?

Ogólnie burdel zrobił mi się i próbuję to jakoś ogarnąć w miarę szybko i sensownie:/


e: wygląda jakby te GP9A oraz GJ6A to rodzaje Mazd,

e2: dokładnie mam ten:
https://allegro.pl/oferta/mazda-6-gg-05 ... 0848340505
Ktoś wie czym się różnią od GJ6A i czy pasują te z dwoma osobnymi modułami?

e3: ok kupiłem ten gp9a, dziś pojadę sprawdzić czy to tylko to, zostaje jeszcze sprawa podnośnika, u mnie są z tym białym plastikiem na dole do przesuwania szyby, są też dostępne z czarnym plastikiem, czy one się od siebie różnią?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 12 lut 2015, 20:54
Posty: 149 (1/3)
Skąd: Poznań
Auto: mazda 6 2.0 pb 2005 lift 147km lpg

Postprzez mudol » 28 cze 2021, 20:49

Ok, nowy post aby uporządkować sytuację. Dziś kupiłem ten nowy panel szyb GP9A, który jest odpowiedni do Mazda 6 I po lifcie GY, panel okazał się dobry, wszystkie diody czerwone się podświetliły.
Sprawdziłem też lewy tylny podnośnik, na szczęście linka była cała, mechanizm działał, po prostu... odkręciła się śrubka mocująca szybę do podnośnika + zabrudzona szyba przestała się ruszać, nawet po wyjęciu podnośnika, od brudu cały czas trzymała się podniesiona;) Więc oczyszczenie uszczelek poskutkowało naprawą lewego tylnego okna.
Miałem kupić już podnośnik prawy przedni ale jakoś tak z radości, że powoli wszystko zaczyna działać posiedziałem z tatą i udało się wspólnie nałożyć linki z powrotem na ten biały kołowrotek + na szynę podnośnika – po testowym złożeniu podnośnik zaczął pracować, szybkie programowanie tej szyby zadziałało prawidłową pracą panelu szyb u kierowcy.
Gdy już wszystko prawie gotowe sprawdziłem działanie domykania i otwierania szyb z pilota i... tutaj była niespodzianka, okazało się, że jednej tylnej szyby nie miałem zaprogramowanej i przez to nie działało domykanie/otwieranie z pilota, tak więc zanim wymienicie pół auta sprawdźcie czy macie wszystkie szyby zaprogramowane.

Tak więc wszystko znów śmiga, jutro zostało tylko skręcenie tapicerek i można śmigać dalej. Aha jedna ciekawa uwaga, w momencie jak nie były wszystkie podnośniki podpięte do kostek to po odpaleniu pojawił się CHECK ENGINE a kod błędu to był chyba u201 czy jakoś tak – brak komunikacji z modułem ABS. Podobna sytuacja występuje np w Punto gdzie jak nie ma wsadzonej żarówki postojowej to się zapala też check engine ;)

Noe robiłem fotorelacji, ale ZAWSZE najlepiej podejrzeć choćby tutaj:
https://www.youtube.com/watch?v=KOj8wocWvNk
Gdzie w prosty sposób jest wszystko pokazane.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 12 lut 2015, 20:54
Posty: 149 (1/3)
Skąd: Poznań
Auto: mazda 6 2.0 pb 2005 lift 147km lpg

Postprzez sloniupl » 29 cze 2021, 23:57

Super dzięki za informacje, na pewno się przyda to z checkiem :)
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 12 lis 2016, 22:19
Posty: 244 (11/3)
Skąd: Warszawa
Auto: Mazda 6 GG 2.0 PB 2007

Postprzez Pablo_90 » 9 wrz 2021, 14:30

Witam.
U mnie problem pojawił się z szybą przednią od pasażera. Działa tylko na przyciskach z danych drzwi, nie działa z panelu kierowcy. Programowanie tej szyby nie działa, nawet nie ma charakterystycznego "cyknięcia" jakie występuje przy innych szybach. Podświetlenie przycisku na panelu działa.
Wcześniej kilkakrotnie tylko ta szyba traciła pamięć, ale pomagało ponowne zaprogramowanie jej.
Inne szyby pracują bez zarzutu.
Podejrzewam że bez rozebrania panelu kierowcy się nie obędzie.
Może ktoś już miał podobny problem?
Początkujący
 
Od: 10 sie 2016, 20:01
Posty: 6
Skąd: Śląskie
Auto: Mazda 6
2.0 PB
2007

Postprzez giberes » 8 maja 2022, 20:31

mjchas napisał(a):Witam
Podpinam się do tematu.
Mam mianowicie taki problem że 3 szyby działają z konsoli od kierowcy i indwywidualnie a jedna z tyłu od pasażera nie działa ani z konsoli ani od siebie z guzika.
Zauważyłem też że nie ma takiego charakterystycznego kliknięcia, wiecie jak szyba jest zamknięta a ty naciśniesz przez pomyłkę guzik do góry .
rano działała a teraz nie dział co jest grane
Pomożecie

Podobny problem pojawił się i u mnie, ale dotyczy tylnej szyby za kierowcą. Wszystko było ok, ale ostatnio stwierdziłem, że nie działa. Również nie słychać cykania przekaźnika(?). W pozostały drzwiach słychać. Gdzie szukać problemu: przekaźnik, przerwany kabelek?

Ha, udało się rozwiązać "problem". Teraz wiem, że był śmieszny, więc dobrze, iż nie zacząłem rozbierać samochodu. Mianowicie, u mnie szyba się przykleiła do ramki. Po mocniejszym ręcznym szarpaniu udało się odkleić. Pomógł jak zwykle Pan Wiesław z ul. Małopolskiej.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 29 paź 2008, 00:13
Posty: 44
Skąd: Białystok
Auto: Mazda 6 1.8 liftback 2007r.

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości

Moderator

Moderatorzy 6 / 626 / MX-6 / Xedos 6