Uszkodzona mata/czujnik obecności pasażera – SRS kod 48

Dział przeznaczony do rozwiązywania wszelkich problemów dotyczących wyposażenia i karoserii. Nie zawiera elementów przenoszenia napędu.

Postprzez PP89 » 1 gru 2006, 13:15

Witam. Mam taki problem:
Kontrolka poduszek powietrznych w moim samochodzie czasami się miga, czasami zaświeca się na stałe, a czasami w ogóle się nie zaświeca. Byłem w serwisie i po wejściu na komputer powiedzieli mi, że mam uszkodzony czujnik obecności pasażera, więc poduszczka po jego stronie nie działa. Po przeczytaniu paru postów tutaj na forum sprawdziłem system kodów jaki kontrolka nadaje i wyszły mi: 4 mignięcia – przerwa – 8 mignięć – a potem kontrolka zaświeciła się na stałe. W serwisie powiedzieli, że trzeba wymienić całą matę w siedzeniu, co kosztuje około 4000zł. Zapomniałem dodać, że na to siedzenie dziecko mi kiedyś wylało sporą ilość soku, co może jest tego przyczyną.
Czy miał ktoś już taki problem? Może ktoś wie, czy można to naprawić w jakiś inny, tańszy sposób? A może problem tkwi w kabelkach(mogą być zaśniedziałe)? Bardzo proszę o porady.

Pozdrawiam.
Ostatnio edytowano 3 gru 2006, 16:27 przez PP89, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 1 gru 2006, 12:45
Posty: 211 (0/4)
Skąd: Wrocław
Auto: BK LF '04 lpg

Postprzez magicadm » 1 gru 2006, 13:23

Może ktoś wie, czy można to naprawić w jakiś inny, tańszy sposób?

Podejrzewam, że można zaemulować jej pracę – było troszkę o tym na forum dla 323 i 626
Lepiej 5 minut później niż 50 lat za wcześnie...
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 31 gru 2004, 02:28
Posty: 3117 (0/1)
Skąd: Warszawa
Auto: M6 L8 zbyt słabe by się zepsuć

Postprzez Grzyby » 1 gru 2006, 13:37

magicadm napisał(a):było troszkę o tym na forum dla 323 i 626

pytanie zasadnicze – czy w 6 jest takie samo rozwiązanie?
Obrazek
d.pa
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 3 paź 2004, 23:09
Posty: 17082 (109/177)
Skąd: KIELCE
Auto: Suzuki Aerio 2.3l LPG '06
Renault Trafic 1.6 TT '16
Fiat Doblo 1.6 16V '01
Dacia DV 1.6 LPG '14
Fiat Panda VAN 1,1 LPG '05
Fiat Ducato Pilote First 62A, 2.5TDI, '98
Burstner Amara 535TK

Postprzez Schlosser » 1 gru 2006, 18:00

Abecedeusz napisał(a):powiedzieli mi, że mam uszkodzony czujnik obecności pasażera, więc poduszczka po jego stronie nie działa


? czujnik obecności pasażera? wydaje mi sie ze Cię wkrecają. Pierwsze słysze o takim czujniku, ma on jakiś part number?

Abecedeusz napisał(a):W serwisie powiedzieli, że trzeba wymienić całą matę w siedzeniu,

??? jedyna mata jaka tam jest to mata grzewcza (opcjonalnie). sadzą kit jak nic.

Wg mnie masz uszkodzoną poduszkę pasażera lub jest problem o okablowaniem przez ktore podłaczone są poduszki. Moze poduszka jest wyłączona ze względu na fotelik dziecięcy na przednim siedzeniu?
2003 Lapis Blue 6i ATX, 18" felgi RX-8, DZDesign lusterka, DZDesign progi, przeciwmgielne, PIAA Xtreme White, NRG hood dampers
Moja Mazda
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 4 maja 2005, 22:56
Posty: 136 (0/1)
Skąd: Warszawa
Auto: 2003 Lapis Blue 6i ATX

Postprzez PP89 » 1 gru 2006, 19:53

Nie ma takiego czujnika??!!
To w 2 serwisach Mazdy robią mnie w balona, i w postach też piszą bzdury??!!
Nie jestem specem ale może wypadałoby się doinformować....
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 1 gru 2006, 12:45
Posty: 211 (0/4)
Skąd: Wrocław
Auto: BK LF '04 lpg

Postprzez Piotrek » 1 gru 2006, 20:07

Schlosser napisał(a):jedyna mata jaka tam jest to mata grzewcza (opcjonalnie). sadzą kit jak nic


nie jestem pewien czy w 6 jest to tak samo rozwiazane jak np w 626 GF, ale w GFce jest taka wlasnie mata, ktora bardzo latwo uszkodzic. Moze tego dokonac np. dziecko, ktore sie bawi w aucie i mocniej skoczy na siedzenie. Rozlanie sporej ilosci soku moze tez uszkodzilo mate?? Zaznaczam, ze wiem o tym od swojego majstra...
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 12 maja 2004, 21:00
Posty: 959
Skąd: Poznań
Auto: 626 GE / 626 GF / PF 125p '75

Postprzez PP89 » 1 gru 2006, 20:21

Dzięki Piotrek, ale sama wiadomość, że taka mata jest mi nic nie daje. Byłbym wdzięczny za każdy post z pomysłem jak to naprawić, żeby nie wymieniać na nowe.


magicadm napisał(a):Podejrzewam, że można zaemulować jej pracę – było troszkę o tym na forum dla 323 i 626


poczytałem, ale nic konkretnego nie znalazłem....

Podrawiam.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 1 gru 2006, 12:45
Posty: 211 (0/4)
Skąd: Wrocław
Auto: BK LF '04 lpg

Postprzez kowalesik » 1 gru 2006, 20:36

Abecadeusz, Schlosser
W moim aucie czujnik obeznosci pasazera w siedzeniu jest – wspomina o tym instrukcja i na panelu centralnym jest kontrolka wlaczonej/wylaczonej poduszki. Poduszka sie wylacza sama przy odpowiedniej wadze pasazera – chodzi zapewne o bezpieczenstwo dzieci. O tym, ze jest czujnik przekonuje rowniez kontrolka nie zapietych pasow bezpieczenstwa – jesli ktos siedzi na miejscu pasazera, pas nie jest zapiety a auto jest w ruchu – kontrolka sie zapala. Mysle wiec, ze serwis moze miec racje.
Kowalesik
MazdaSpeed 6 GT 2.3 Turbo AWD
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 10 lip 2006, 23:08
Posty: 159 (0/1)
Skąd: Warszawa
Auto: MazdaSpeed 6 GT

Postprzez xANDy » 1 gru 2006, 21:12

Nie mamy się co kłócić. Fakty są takie, że "coś-niecoś" wiemy na temat systemu poduszki pasażera w przypadku modli 626 (GF) i 323 (BJ), ale nie dotykaliśmy jeszcze na forum takiego problemu w "szóstce". Stąd nie mamy jak się odnieść w sposób pewny do starszych postów.
Jeśli padła mata (zakładając, że jest podobna do GF/BJ) to ta cena jest rzeczywista ale zapewne da się to obejść jakoś.
Abecedeusz – skąd jesteś, bo trudno wysłać Cię do "znajomych" jeśli nie wiadomo jaki rejon kraju wchodzi w rachubę.
Jeśli masz pytanie o cokolwiek to najpierw poszukaj TUTAJ (PORADNIK) – pewnie ktoś już zadał to pytanie i odpowiedzi są już gotowe.
z przyczyn niezależnych bardzo ograniczony w dostępie – :(
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 27 lis 2004, 21:42
Posty: 3112 (0/23)
Skąd: Gołanice k/Leszna
Auto: Mazda 6, MZR-CD, 136KM

Postprzez PP89 » 2 gru 2006, 11:38

Po pierwsze:
Ludzie, czy nie umiecie czytać (dotyczy szczególnie kowalesika)!! Ja nie pytam czy taka mata tam jest, albo czy mnie serwis nabiera!! Ja tylko pytam jak to można inaczej, nie wymieniając, naprawić.


xANDy napisał(a):Abecedeusz – skąd jesteś, bo trudno wysłać Cię do "znajomych" jeśli nie wiadomo jaki rejon kraju wchodzi w rachubę.


Jestem z małopolski, jakieś 45km na południe od Krakowa.
W macie jest pewnie jakieś zwarcie, bo wspomniałem, że sie sok na siedzenie wylał i nowa kosztuje około 4000zł --> to wiem na pewno, tylko, sami rozumiecie, pytam, bo po co wydawać tyle kasy jak mozna to ewentualnie inaczej naprawić.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 1 gru 2006, 12:45
Posty: 211 (0/4)
Skąd: Wrocław
Auto: BK LF '04 lpg

Postprzez xANDy » 2 gru 2006, 11:50

Abecedeusz napisał(a):Ludzie, czy nie umiecie czytać (dotyczy szczególnie kowalesika) Ja nie pytam czy taka mata tam jest, albo czy mnie serwis nabiera!! Ja tylko pytam jak to można inaczej, nie wymieniając, naprawić

Nie oburzaj się tak! Problem, który poruszasz nie jest prosty! Cały system poduszek i czujników jest zbudowany tak, ażeby maksymalnie ograniczyć możliwość ingerencji w niego. Z definicji producent stara się, żeby jego rozwiązanie było "niepodrabialne" – wynika to z jednej strony z zapewnienia bezpieczeństwa a z drugiej – z konkretnych standardów, które muszą zapewnić i praw patentowych itp. Wyłączenie poduszki czy podmienienie elementów jest oficjalnie niemożliwe. Mało kto "bawi się" w testowanie innych opcji, bo kto chce "bawić się" w szafowanie cudzym życiem? Dlatego ten problem nie jest "łatwo-rozwiązywalny" i nie możemy Ci podać "z rękawa" prostego przepisu.
Weź sobie prostą sytuację – ja podam Ci metodę na tzw. ogłupienie czujnika – a w wypadku zginie Twoje dziecko lub żona. Kogo będziesz obwiniał? bo ja siebie będę...
Nie wiem kto zna się dobrze na tych systemach w mazdzie 6. Ale jeśli podałeś rejon kraju to możliwe, że uda nam się znaleźć miejsce, gdzie można Ciebie podesłać do osoby, która "wie co robi" w takich kwestiach i zrobi to w sposób bezpieczny.
Jeśli odległości nie mają wielkiego znaczenia – umów się z kolegą newbie z ASO Lublin – on na pewno jakoś Ci pomoże. (namiary i adres, tel. znajdziesz na forum i w jego podpisie).
Jeśli masz pytanie o cokolwiek to najpierw poszukaj TUTAJ (PORADNIK) – pewnie ktoś już zadał to pytanie i odpowiedzi są już gotowe.
z przyczyn niezależnych bardzo ograniczony w dostępie – :(
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 27 lis 2004, 21:42
Posty: 3112 (0/23)
Skąd: Gołanice k/Leszna
Auto: Mazda 6, MZR-CD, 136KM

Postprzez PP89 » 2 gru 2006, 11:53

xANDy napisał(a):Nie oburzaj się tak!


Ok, ok, ale przeczytaj sobie poprzednie posty, to sam mnie zrozumiesz....
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 1 gru 2006, 12:45
Posty: 211 (0/4)
Skąd: Wrocław
Auto: BK LF '04 lpg

Postprzez PP89 » 2 gru 2006, 12:00

Dzięki za odpowiedz xANDy
Rozumiem, że problem nie jest prosty. System SRS to "byle kabelki".
Ja pytam o możliwe, inne, dobre załatwienie tej sprawy, a jeżeli to może mieć jakieś duże konsekwencje później, to wole kupić oryginał i mieć pewność, czym jeżdże.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 1 gru 2006, 12:45
Posty: 211 (0/4)
Skąd: Wrocław
Auto: BK LF '04 lpg

Postprzez magicadm » 2 gru 2006, 12:41

Abecedeusz napisał(a):a jeżeli to może mieć jakieś duże konsekwencje później, to wole kupić oryginał i mieć pewność, czym jeżdże.


Każde dłubanie w poduszkach to poważna zabawa.
Twoje dziecko może wylać sok i na tą nową matę.

Z ASO rozmawiaj tylko o odłączeniu maty – wtedy będziesz miał stale uzbrojone poduszki. 4 tys zł za taki detal to przegięcia. No i są jeszcze używki – zapomniałeś???
Ciekawe jak będą reagować kontrolki nie zapiętych pasów.
Lepiej 5 minut później niż 50 lat za wcześnie...
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 31 gru 2004, 02:28
Posty: 3117 (0/1)
Skąd: Warszawa
Auto: M6 L8 zbyt słabe by się zepsuć

Postprzez PP89 » 2 gru 2006, 15:25

Czujnik niezapiętych pasów mam tylko przy kierowcy.

magicadm napisał(a):Z ASO rozmawiaj tylko o odłączeniu maty – wtedy będziesz miał stale uzbrojone poduszki


Czyli w razie wypadku poduszki (mam na myśli tą w desce, kurtyne i w oparciu koło słupka) zadziałają poprawnie, dobrze rozumiem?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 1 gru 2006, 12:45
Posty: 211 (0/4)
Skąd: Wrocław
Auto: BK LF '04 lpg

Postprzez magicadm » 2 gru 2006, 18:09

Czyli w razie wypadku poduszki (mam na myśli tą w desce, kurtyne i w oparciu koło słupka) zadziałają poprawnie, dobrze rozumiem?

Tak powinni zrobić
Lepiej 5 minut później niż 50 lat za wcześnie...
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 31 gru 2004, 02:28
Posty: 3117 (0/1)
Skąd: Warszawa
Auto: M6 L8 zbyt słabe by się zepsuć

Postprzez deivim » 5 gru 2006, 21:22

Pomocy!!! Mam ten sam problem tyle że w 626 2.0 TDI z 98r.Czy już doszliście do tego co można z tym zrobić??? Mieszkam 50 km od Gdańska
deivim
 

Postprzez xANDy » 5 gru 2006, 22:42

PS. co rozumiesz pod określeniem "ten sam"?
Jeśli masz pytanie o cokolwiek to najpierw poszukaj TUTAJ (PORADNIK) – pewnie ktoś już zadał to pytanie i odpowiedzi są już gotowe.
z przyczyn niezależnych bardzo ograniczony w dostępie – :(
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 27 lis 2004, 21:42
Posty: 3112 (0/23)
Skąd: Gołanice k/Leszna
Auto: Mazda 6, MZR-CD, 136KM

Postprzez Wojo » 5 gru 2006, 22:50

Dość ciekawa sprawa wydaje mi sie kurde że mam dośc wypasiona 6 ale żadna mata mi nie swieci, nie powiadamia, nie informuje i nie mam nic takiego, autko dopomina sie o zapieciu pasów ale gdy rusze i ich nie zapne ale nie widzi czy ja siedze czy tez obok moja zona, to naprawde ciekawe, kurde nawet nie wiedzialem za mazdziora ma takowe rozwiazanie, ale coz czlowiek sie uczy cale zycie.
Wielka miłośc, wielkie marzenie i piękna sama w sobie – Mazda 6.
Forumowicz
 
Od: 24 lis 2006, 18:45
Posty: 72 (0/2)
Auto: Mazda 6, 2.0CDTi 121KM 2003r

Postprzez PP89 » 5 gru 2006, 22:53

To jesteś bogatszy o to doświadczenie ;)
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 1 gru 2006, 12:45
Posty: 211 (0/4)
Skąd: Wrocław
Auto: BK LF '04 lpg

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 18 gości

Moderator

Moderatorzy 6 / 626 / MX-6 / Xedos 6