Brak świateł STOP – schemat / słabe punkty?

Dział przeznaczony do rozwiązywania wszelkich problemów dotyczących wyposażenia i karoserii. Nie zawiera elementów przenoszenia napędu.

Postprzez gebak » 27 sty 2021, 01:30

Dzień dobry,
zwracam się z uprzejmą prośbą o pomoc/ podpowiedź ponieważ mój znajomy boryka się z problemem niedziałających świateł STOP w swoim bolidzie ( tj. Mazda 6 2006 r. po FL, kombi).
Nie działają światła stop zarówno w nadwoziu jak i 3-cie światło w klapie.
Kolega wymienił wszystkie żarówki, a także czujnik przy pedale hamulca.
Jak się okazało nie potrzebnie.
Sprawdzone:
1) Bezpiecznik pod maską 20A – jest sprawny, jest na nim prąd. Klakson działa.
2) Czujnik (włącznik przy pedale hamulca) kolega wymienił (niepotrzebnie), przemierzyłem – włącznik cztero-pinowy zwiera i rozwiera – jest sprawny. Nawet próbowałem zewrzeć na krótko kable we wtyczce celem pominięcia czujnika – bez zmian = świateł STOP brak. Napięcie na wtyczce czujnika jest.
3) Żarówki (profilaktycznie i dla 100% pewności) nowe – nie dochodzi prąd do żarówek – STOPU (dwie żarówki dwuwłóknowe W21/5W – światła pozycyjne świecą normalnie).

W związku z powyższym zwracam się do Szanownych Kolegów o pomoc i poradę do w/w problemu/ usterki.
Czy dysponujecie schematem informującym o drodze okablowania do świateł stopu ?
Czy jest coś (np. moduł, przekaźnik, komputer) na drodze pomiędzy czujnikiem/włącznikiem świateł hamulca (tym przy pedale hamulca) a kloszami tylnymi ? Jeżeli nie rozumiem, że należy kopać i doszukiwać się przerwy w wiązce do lamp. Czy jest jakiś słaby/ newralgiczny punkt tej wiązki (rozumiem w klapie – łamiące się kable w przelotce, ale w nadwoziu...) ?
Czy trzecie światło stopu jest wspólnie spięte (zasilane) z tymi w nadwoziu ?

Z góry serdecznie dziękuję za wszelkie podpowiedzi i porady.
Początkujący
 
Od: 27 sty 2021, 00:28
Posty: 1
Auto: Mazda 6, 2006 r. (FL) Kombi

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

Moderator

Moderatorzy 6 / 626 / MX-6 / Xedos 6