Nietypowy mod lub usterka – otwieranie przednich drzwi pasażera

Dział przeznaczony do rozwiązywania wszelkich problemów dotyczących wyposażenia i karoserii. Nie zawiera elementów przenoszenia napędu.

Postprzez Thanatos » 26 lis 2019, 10:52

Witajcie!

Moja mazda 6 rocznik 2003 ma dziwną "funkcjonalność". Mianowicie przy zamkniętym samochodzie (nieważne, czy za pomocą pilota, czy też kluczyka), da się w niej otworzyć przednie drzwi pasażera. Nie mam na myśli sytuacji, że centralny zamek nie zamyka drzwi pasażera. Zamyka, a guzik blokady drzwi przesuwa się. Ponadto, po pierwszym pociągnięciu klamki od momentu zablokowania drzwi, dalej są one zablokowane ale już po drugim/trzecim pociągnięciu, centralny zamek odblokowuje się samoczynnie i można otworzyć drzwi pasażera, a także pozostałe drzwi oraz bagażnik.
Działa to wyłącznie w przypadku drzwi pasażera. Wszystkie inne działają normalnie.

Nie wiem, czy jest to mod któregoś z poprzednich właścicieli, ułatwiający otwarcie samochodu bez szukania pilota, czy też usterka.
Co o tym sądzicie?
Początkujący
 
Od: 26 lis 2019, 10:22
Posty: 3
Auto: Mazda 6 2003r., 2.0 diesel 136 KM

Postprzez Dziurga » 26 lis 2019, 19:38

Obstawiałbym uszkodzony sam zamek, miałem podobną sytuację z służbowej fabii ale tam jedne drzwi po prostu się nie zamykały z pilota ale już po kluczyku tak. Najlepiej dobierz się do zamka i sprawdź co się dzieje.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 4 mar 2015, 14:39
Posty: 317 (9/15)
Skąd: Kraków
Auto: Mazda 6 GJ
Mazda 6 GG

Postprzez Thanatos » 27 lis 2019, 08:53

Dzięki za odpowiedź. Myślę jednak, że zamek nie jest uszkodzony. Tak jak pisałem – drzwi pasażera, oraz pozostałe drzwi zamykają się zarówno z pilota, jak i z kluczyka i pozostają zamknięte do drugiego/trzeciego pociągnięcia za klamkę w drzwiach pasażera. Dopiero wtedy zamek centralny samoczynnie się odblokowuje otwierając wszystkie drzwi (bez użycia pilota lub kluczyka).
Wygląda mi to na jakąś przeróbkę. Myślisz, że wymiana centralki może przywrócić stan fabryczny, czy ewentualna modyfikacja została dokonana gdzie indziej?
Czy sama centralka ma możliwość zmiany ustawień – bez jej wymiany na inną?
Początkujący
 
Od: 26 lis 2019, 10:22
Posty: 3
Auto: Mazda 6 2003r., 2.0 diesel 136 KM

Postprzez TonSiL » 28 lis 2019, 16:51

Hej. Mowa oczywiście o klamce zewnętrznej :P Jeśli tak to NA PEWNO nie powinno tak być. I tak jak napisał kolega Dziurga trza się dobrać do zamka w drzwiach oraz rzucić okiem na cały mechanizm ryglowania w tych akurat drzwiach. Bez tego się raczej nie obejdzie ale niech się może jakiś elektryk wypowie :)
TonSiL
 

Postprzez Dziurga » 30 lis 2019, 14:34

Dziwna by to była modyfikacja :D wydaje mi się że nie ma możliwości aby w centralce zmienić zachowanie tylko jednych drzwi.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 4 mar 2015, 14:39
Posty: 317 (9/15)
Skąd: Kraków
Auto: Mazda 6 GJ
Mazda 6 GG

Postprzez Thanatos » 6 gru 2019, 08:51

Tak. Mowa oczywiście o klamce zewnętrznej. Wiem, że nie powinno tak być :–)
Czy sama klamka zewnętrzna "wysyła" informację do centralki, że została pociągnięta? Wtedy dałoby się "zaprogramować" taką modyfikację elektronicznie. Jeśli nie "wysyła", to problem rzeczywiście może być mechaniczny ale dalej pozostaje zagadką, czemu jednak da się zablokować te drzwi (wprawdzie tylko do drugiego/trzeciego pociągnięcia ale jednak). Przecież bez działającego zamka lub mechanizmu ryglowania, drzwi zawsze pozostawałyby otwarte, a tak nie jest.
Początkujący
 
Od: 26 lis 2019, 10:22
Posty: 3
Auto: Mazda 6 2003r., 2.0 diesel 136 KM

Postprzez TonSiL » 10 gru 2019, 09:45

Jeśli się nie mylę, choć, jak pisałem elektronikiem nie jestem, to raczej winny będzie zamek w tych akurat drzwiach. Nigdy tego jeszcze nie rozbierałem ale zapewne są tam jakieś mikro przełączniki, które odpowiadają za wysyłanie sygnałów do centralki. Woda w zamku też może robić robotę w postaci np; zwarcia. Może to być także usterka mechaniczna tj. kiedy ciągniesz za klamkę to centralka "widzi to" jako otwieranie z kluczyka. Takie moje chłopskie proste myślenie. Nie mniej jednak, póki nie rozbierzesz to się nie dowiesz.
TonSiL
 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

Moderator

Moderatorzy 6 / 626 / MX-6 / Xedos 6