Grzechotanie na gorącym silniku

Postprzez kamazz » 28 lut 2019, 21:48

Witajcie,
Mam problem ze swoim autkiem (Premacy 2002, 1.8 benzyna) – coś grzechocze/bulgocze. Problem obserwuje już od dłuższego czasu i po kilku bezowocnych wizytach u mechanika postanowiłem zasięgnąć waszej wiedzy.
Oto co zaobserwowałem:
– dźwięk można porównać do grzechotania lub bulgotania, podobny do dźwięku diesla na za niskim biegu tylko bardziej metaliczny. Próbowałem nagrać film, żeby to przedstawić, ale telefon zbiera za dużo szumu.
– występuje rzadko podczas ruszania, zazwyczaj pomiędzy 2-4 biegiem
– występuje w środkowym zakresie wciśnięcia gazu, tj. przy spokojnym rozpędzaniu się i przy pedale w podłodze nic nie słychać. Zaczyna grzechotać przy normalnym, dynamicznym rozpędzaniu się oraz kiedy silnik jest bardziej obciążony (pod górkę).
– występuje wyłącznie po porządnym nagraniu się silnika, czyli nie po 3km tylko po 10 km trasy lub chwili w korku (w korku potęguje się).
– próbowałem jeździć na 98 przez ok 6 miesięcy, w miesiącach zimnych grzechotanie ustąpiło w 90%, w takich temperaturach jak obecnie występuje w 70%. Na 95 występuje zawsze.
– po wymiennie oleju jest cisza przez ok tydzień, podobnie było po wymianie świec

Pierwszy raz problem zauważyłem ok 2 lata temu latem i występował w niewielkim stopniu. Obecnie towarzyszy mi na co dzień :)
Co zrobiłem:
– wymieniony kompletny rozrząd w listopadzie 2017
– jesienią świece
– w tym tygodniu była regulacja luzów zaworowych i czyszczenie wtryskiwaczy (w ramach usuwania grzechotania)
– regularnie wymieniany olej

Poza tym z autem nic się nie dzieje, nie kopci, nie bierze oleju, spalanie w normie, moc również.
Mechanicy nie mają pojęcia co może być przyczyną, ale może ktoś miał podobne objawy lub może pomóc w rozwiązaniu zagadki.

EDIT 06.03.
Bezpośrednio po czyszczeniu wtryskiwaczy bez poprawy. Następnego dnia przejechałem kawałek autostradą (powyżej 120km/h) i od tamtej pory grzechotanie znacznie przycichło i występuje rzadziej (teraz jeżdżę na 95).
Jakie kolejne kroki można podjąć, żeby wyeliminować problem?
Czy może być to spalanie detonacyjne, lub źle ustawiony rozrząd?
Początkujący
 
Od: 28 lut 2019, 21:06
Posty: 1
Auto: Premacy 2002, 1.8b

Postprzez Robak AT » 25 cze 2019, 20:21

U mnie tak 'grzechotał' z powodu pękniętego przewodu powietrza. Nie wiem, jak dokładnie brzmi to Twoje grzechotanie, więc może przyczyna jest jakaś inna. Ale miałem bardzo podobne objawy, też się długo zastanawiałem, co to może być. Stary przewód wyglądał na cały, lecz dopiero po jego zdemontowaniu okazało się, że jest popękany na 'harmonijce'. Wymieniłem, koszt 45 zł, i temat zakończony.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 12 paź 2016, 18:35
Posty: 129 (8/4)
Skąd: ZKL
Auto: Premacy CP Active, 1.8 FP, tylko Pb,101KM, 2002Lift

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

Moderator

Moderatorzy 5 / Premacy