Montaż zestawu głośników odseparowanych i wygłuszenie drzwi

Dział przeznaczony do rozwiązywania wszelkich problemów dotyczących wyposażenia i karoserii. Nie zawiera elementów przenoszenia napędu.

Postprzez Harukaze » 7 sie 2016, 23:18

Witam wszystkich na forum.


Wątek ten postanowiłem założyć, gdyż nie znalazłem wcześniej żadnego poradnika dotyczącego wymiany głośników w Premacy. Jakość dźwięku w Premacy nie jest może zła, ale ja zawsze byłem samochodowym melomanem. Premacy posiada doskonałe warunki w drzwiach by zamontować porządne głośniki odseparowane z 165mm wooferem (na dystansie-redukcji z 5x7")
Na wstępie zaznaczam, że moja Mazda nie posiadała fabrycznie okablowania w podszybiu do podłączenia tweeterów.

Spis treści:

1. Lista niezbędnych materiałów
2. Montaż – Krok po kroku
3. Efekty


1. Aby zacząć modyfikację i rozbudowę nagłośnienia należy zaopatrzyć się w następujące materiały i narzędzia:

Materiały:
– maty twarde bitumiczne rozmiar 50x25cm 4szt.
– maty butylowe lub pianka akustyczna 200x100cm (ilość potrzebna na zewnętrzną i wewnętrzną blachę)
– opcjonalnie* filc samoprzylepny do wygłuszenia boczków 100x50cm wystarczy
– płyn do naczyń bądź inny środek do umycia drzwi przed odtłuszczeniem
– 1 litr benzyny ekstrakcyjnej do odtłuszczenia drzwi
Elektryka:
– kabel głośnikowy dwużyłowy min. 1m
– złącza głośnikowe męskie i żeńskie (zależne od ilości połączeń kabli)
– Głośniki odseparowane 165mm plus dystanse z redukcją 5x7" na 165mm
– koszulka termokurczliwa o śr. dopasowanej do kabla głośnikowego (ok 1m)
Narzędzia:
– śrubokręt krzyżakowy
– mały śrubokręt płaski
– plastikowy skrobak lub stara karta płatnicza etc.
– duża ilość ręczników papierowych lub pap. toaletowego
– ściereczka lub gąbka
– wiadro z wodą
– lekko elastyczny drut, zagięty na końcu
– mocna mała latarka
– nożyczki lub nóż do tapet

2. Pracę zaczynamy od zdjęcia boczków drzwiowych. Prawe i lewe posiadają te same punkty mocowania, różnią się tylko kostkami elektrycznymi.
Śruby umiejscowione są z lewej strony pod lusterkiem, koło klamki pod zaślepką oraz pod maskownicą uchwytu. Żeby się dostać do dwóch śrub w rączce należy małym śrubokrętem delikatnie podważyć karbowany element.
WP_20160807_17_02_42_Rich 1 (1).jpg

Gdy śruby będą odkręcone, należy wypiąć klamkę z cięgna – ułatwi to zdjęcie boczka. Następnie należy energicznie wyszarpnąć plastik z klipsów – powinny wyjść bez problemu.
Gdy wszystkie zostaną wypięte, należy boczek wyjąć ruchem do góry, aby zdjąć z bolca ryglującego drzwi. Na koniec zostaje wypięcie kostki elektrycznej – najlepiej obrócić boczek o 90 stopni (z wyczuciem by nie uszkodzić wiązek). Przydaje się do tego mały śrubokręt płaski, gdyż niektóre kostki mogą być lekko zastałe w gniazdkach.
WP_20160729_17_04_05_Pro.jpg

Teraz czeka nas usunięcie starej folii i kleju bitumicznego który ją trzymał.
Ta czynność jest brudna i pracochłonna gdyż stary kit trzyma się mocno drzwi i jest bardzo plastyczny. Do tej czynności polecam plastikową szpachlę i dużo benzyny ekstrakcyjnej.
Jest bardzo ważne by usunąć kit dokładnie – jego resztki mogą osłabić klej w matach.
Po oczyszczeniu drzwi powinny wyglądać mniej więcej jak na poniższym zdjęciu.
WP_20160730_11_03_52_Pro.jpg

Następnie należy przy pomocy wody z detergentem umyć dokładnie wnętrze drzwi.
WP_20160730_11_03_55_Pro.jpg

Dzięki temu zużyjemy dużo mniej benzyny do odtłuszczenia.

Gdy drzwi będą już odtłuszczone możemy przystąpić do wygłuszenia wewnętrznej połaci blachy. Ja użyłem pianki akustycznej nie chłonącej wody – chodziło mi przede wszystkim by nie obciążać zawiasów drzwi. Maty butylowe będą jednak dużo skuteczniejsze.
Metodę wyklejenia zostawiam już Wam, gdyż sam robiłem to dość przypadkowo.
Im mniej gołej blachy zostanie tym efekt będzie lepszy.
WP_20160730_11_21_35_Pro.jpg

Największą uwagę trzeba poświęcić miejscu za głośnikiem, by wytłumić wszelkie rezonanse – dodatkowo podkleiłem kawałek sztywnej maty bitumicznej.
WP_20160730_12_47_27_Pro.jpg

Pianką dodatkowo okleiłem cięgna klamki i zamka by nie rezonowały.


Teraz wyjścia są dwa – albo Wasza Premacy ma już kable do tweeterów, albo, jak w moim przypadku – nie.

*UWAGA- wydaje mi się, że to fabryczne radio dzieli sygnał na tweetery i midbassy.
Jeżeli macie radio niefabryczne tak jak ja – potrzebne będą zwrotnice*


W mojej premacy nie było okablowania do głośników wysokotonowych, więc przedstawię jak przeciągnąć okablowanie do zwrotnicy w nowym zestawie głośnikowym.

Najpierw podważamy małym płaskim śrubokrętem klapki maskujące w podszybiu.
WP_20160730_12_47_43_Pro.jpg

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że przeciągniecie kabla będzie bardzo trudne, ale nie jest to taka straszna sprawa.
Od strony kierowcy należy wziąć kabel głośnikowy i wsuwać go w kierunku lusterka bocznego, wpychając go jak najgłębiej palcami, w pewnym momencie powinno być go widać po wczołganiu się w okolice pedałów (najlepiej robić to w dobrym oświetleniu, wtedy będzie dużo lepiej widać skąd kabel będzie wypychany)

Od strony pasażera sprawę utrudnia system nawiewu, ale procedura jest identyczna.

Przeciągnięcie kabla do drzwi jest najtrudniejszym etapem.
Miejsca jest mało ale jest to wykonalne bez ich zdejmowania.
Pod gumową osłoną w słupku jest wielopinowa wtyczka. Miejsca na przeciągnięcie kabla praktycznie nie ma, jednak po jej wypchnięciu na zewnątrz (niestety akurat nie zrobiłem zdjęcia) zostaje lekka przerwa przez którą można przepchnąć kabel w koszulce. Koszulka termo zabezpieczy przed przetarciem kabla. Ja sztukowałem kabel i przeciągnąłem go od zewnątrz w kierunku pedałów i tam połączyłem z kablem od tweetera.
WP_20160729_17_04_38_Pro.jpg
WP_20160729_17_04_18_Pro.jpg

Kiedy kabel będzie przeciągnięty do wnętrza, jego drugi koniec możemy przeciągnąć drutem przez gumowy peszel.
Po przeciągnięciu:
WP_20160729_17_52_24_Pro.jpg


Gdy wnętrze drzwi będzie skończone i kabel będzie przeciągnięty można przystąpić do wytłumienia blachy bezpośrednio stykającej się z boczkiem plastikowym.

Cięgno klamki zabezpieczyłem pianką. Podłożyłem ją również pod kable i rygiel zamka.
WP_20160730_11_49_04_Pro.jpg

Otwory technologiczne zakleiłem sztywnymi matami bitumicznymi.
WP_20160730_11_38_07_Pro.jpg

Dzięki temu utworzyła się zamknięta komora dla głośnika basowego.
Należy je ponacinać by przeciągnąć wszystkie kable i cięgno klamki.
WP_20160730_14_05_04_Pro.jpg

Upewnijcie się tylko czy nic nie zakłóca otwierania drzwi (po zmontowaniu wszystkiego fakt problemów z otwarciem centralnego zamka byłby bardzo upierdliwy)
WP_20160729_20_03_19_Pro.jpg

Następnie wszystko okleiłem pianką akustyczną.
WP_20160730_14_55_47_Pro.jpg


Pod dystans podkleiłem paski z pianki aby uszczelnić połączenie i zapobiec rezonansom.
Śruby mocujące stary głośnik lekko wystawały co spowodowałoby powstanie szpar – przykleiłem paski bitumu – zwulkanizowały się od wibracji i uszczelniły połączenie głośnik-dystans.
WP_20160730_14_18_02_Pro.jpg

3. Efekty
Dzwięk przede wszystkim stał się czystszy i mocniejszy, ma mnóstwo fajnego, zwartego basu.
Drzwi przy zamykaniu nabrały sznytu niczym z limuzyny ;)
WP_20160730_13_51_59_Pro.jpg


Efekt brzmieniowy:
Załączniki
WP_20160730_14_05_56_Pro.jpg
Fabryczny głośnik, wysokich tonów ze świecą szukać :(
Początkujący
 
Od: 5 maja 2016, 21:03
Posty: 5 (0/2)
Auto: Mazda Premacy CP Sportive 2.0 16v 2001r
LPG Stag 4+ QBox

Postprzez Yard » 8 sie 2016, 21:49

<spoko> Dziękujemy.
Moderator
 
Od: 13 mar 2004, 22:32
Posty: 3015 (61/37)

Postprzez Harukaze » 8 sie 2016, 23:56

Mam nadzieję że komuś się przyda :)
W razie pytań chętnie pomogę
Początkujący
 
Od: 5 maja 2016, 21:03
Posty: 5 (0/2)
Auto: Mazda Premacy CP Sportive 2.0 16v 2001r
LPG Stag 4+ QBox

Postprzez Domelek » 14 sie 2016, 21:15

Piknie ja skorzystam i w końcu zrobię klamkę tył bo nie otwiera od środka hyhyh. A same tweetery i praca balansem dały tyle że mi wystarczyło ich dodanie. Ale i tak pikna robota kolego <serduszka>
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 28 sty 2014, 20:48
Posty: 326 (0/4)
Skąd: Szczecin
Auto: 2002 Premacy 1.8 ma 101 koniów na benzynę, ubrana w Lodowcowy Błękit vel"Mrufka"

Postprzez zabas85 » 18 lis 2016, 13:30

A jesli mam fabryczne radio to gdzie wpiać tweetery ?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 13 cze 2015, 19:31
Posty: 153 (2/3)
Skąd: Brzeszcze
Auto: Mazda Premacy CP 2.0 FS 2001

Postprzez Yard » 19 lis 2016, 16:15

Sprawdziłeś czy są kostki pod zaślepkami w desce.

Dopisano 19 listopada 2016, o 16:17:

viewtopic.php?f=397&t=79665&hilit=gwizdki
Moderator
 
Od: 13 mar 2004, 22:32
Posty: 3015 (61/37)

Postprzez zabas85 » 24 lis 2016, 21:32

sprawdziłem :) nie mam

Dopisano 24 lis 2016, 21:50:

zabas85 napisał(a):sprawdziłem :) nie mam


chodziło mi tylko o to czy jak mam odseparowany zestaw Hertza to czy poprzez zwrotnice gwizdki z tego zestawu podpiac pod piny 1,2,3,4 w kostce radia ?
i czy wtedy głosniki w drzwiach również przez zwrotnice podpiac do oryginalnej instalacji w drzewiach czy w drzwiach te 2 drożne podpiac z pominięciem zwrotnic do instalacji ? :)
Ostatnio edytowano 24 lis 2016, 21:37 przez Yard, łącznie edytowano 1 raz
Powód: zbędne cytowanie
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 13 cze 2015, 19:31
Posty: 153 (2/3)
Skąd: Brzeszcze
Auto: Mazda Premacy CP 2.0 FS 2001

Postprzez Domelek » 25 lis 2016, 20:26

Ja mam tweety hertza na kondensatorach to podpiąłem pod piny frontów po prostu ( zmiesciły się zacisnięte końcówki bez problemu) i lata jak do tej pory hyhyhy. Każda strona z zestawu (tweet i midwoof ) pod jedną zwrotnice i stąd do radia a tylne drzwi osobno lecą i powinno być ok ale zerknij na dział caraudio tam sporo było info jak robiłem sam <czarodziej>
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 28 sty 2014, 20:48
Posty: 326 (0/4)
Skąd: Szczecin
Auto: 2002 Premacy 1.8 ma 101 koniów na benzynę, ubrana w Lodowcowy Błękit vel"Mrufka"

Postprzez ice6666 » 4 wrz 2017, 19:54

Witam.
Wiem, że odkopuję kotleta i to starego....
Niestety na internecie za bardzo informacji nie mogę znaleźć, a w swojej Premacy również zamierzam wymienić oryginalne audio – full komplet z poprzedniego auta.
Pierwsza kwestia – dystans z 5x7 na 165mm – jaka jest odległość otworów montażowych w oryginalnych głośnikach (przód)? W sklepach internetowych teoretycznie jest wpisana Mazda Premacy – a po zapytaniu czy na 110% pasuje – w odpowiedzi uzyskuję info iż muszę zmierzyć rozstaw, podesłać im, a oni sprawdzą... A pogoda niestety nie rozpieszcza i nie mam możliwości aby zdjąć boczek i samemu zmierzyć.
Z tego co się orientuję to standardowy rozstaw otworów dla głośników 5x7 to 109x126mm.
Druga kwestia – tweetery. Posiadam tweetery od GMS – "podstawka" (czy jak to się zwie), niestety jest za szeroka, ma aż 50mm (a sam głośnik wpada do środka), w gotowym otworze nie chcę "dziury" powiększać, chcę ingerować jak najmniej destrukcyjnie – tak więc sam tweeter zostanie przyklejony taśmą dwustronną (bardzo mocna, a jednocześnie po odklejeniu nie zostawia śladów ani nic się nie lepi). Czy na desce rozdzielczej jest gdzieś miejsce aby przeciągnąć kabel bez robienia dziur?

Pozdrawiam
ice6666
 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

Moderator

Moderatorzy 5 / Premacy