Mazda 5 1.8 benz+lpg 2008r.

Postprzez Pele90 » 21 sty 2022, 18:55

Dzień dobry
Jestem szczęśliwym posiadaczem Madzi od około 5 lat i od samego początku jestem z niej mega zadowolony, aczkolwiek ostatnio pojawiają się dziwne problemy, które nie bardzo mogę zrozumieć a mechanicy doradzają zasadę "jak się zepsuje całkowicie wtedy zrobimy". Nie bardzo jestem zwolennikiem tej praktyki dlatego postanowiłem tutaj opisać swoje problemy. Zaczęły się one pojawiać stopniowo od ok 2 lat a prezentują się następująco :

1. Silnik nie odpala od tzn "strzała" tylko czasami trzeba pokręcić dłużej, czasami krócej. Nieraz po odpaleniu obroty zaczynają spadać i dopiero po dodaniu gazu zaczynają się stabilizować.

2. Około 5 razy miałem dziwną sytuację odnośnie temperatury. W trakcie jazdy nagle z nawiewów zaczęło wiać mega zimne powietrze pomimo tego że temp ogrzewania ustawiona na maska, a wskaźnik temp. silnika był już na maksimum. Wtedy zatrzymuję się, wyłączam silnik, otwieram maskę i w pierwszej kolejności sprawdzam płyn chłodniczy. Jest on za każdym razem na odpowiednim poziomie, nie gotuje się, można bezpiecznie odkręcić korek. Po chwili wsiadam do auta odpalam na nowo i wszystko wraca do normy. Taka sytuacja miała miejsce ok 5 razy i zazwyczaj w zimie. Obroty wtedy nie szaleją, auto nie daje po sobie znać że coś jest nie tak poza tym zimnym powietrzem.

3. Olej – od ok roku zaczęły się problemy, gdyż zaczyna go po prostu za szybko ubywać. Bywał taki okres, że raz w miesiącu dolewałem litr, potem raz na 2 tyg, później raz na 3 miesiące i ostatnio problem sam się rozwiązał nic nie ubywało prawie przez pół roku i zaczęło się na nowo...

4. Obroty – kilka miesięcy temu pojawił się również problem z obrotami. Gdy odpalałem silnik, obroty po prostu falowały pomiędzy 500 – 1000. i nagle spadały praktycznie do 0 autem zatrzęsło i silnik się zatrzymywał. Jeżeli dodałem gazu, to obroty wskakiwały na prawidłowy poziom na "luzie", natomiast podczas jazdy np. gdy dojeżdżałem do skrzyżowania gdzie musiałem pojazd zatrzymać – podczas hamowania obroty spadały praktycznie do 500 a gdy już się zatrzymałem całkowicie to się regulowały na 1000. Zdarzało się też szarpnięcie auta podczas jazdy ale problem sam zniknął.

5. ABS – raz na jakiś czas głównie podczas skrętu w prawo słychać takie tarcie jakby abs się załączał, a gdy wyprostuje koła problem ustaje i już nic nie słychać. Nadmieniam, iż ostatnio miałem stłuczkę – ostre hamowanie lecz koła zblokowane i ABS nie zadziałał.

6. Drzwi przesuwne – W sytuacji gdy temperatura spada drastycznie poniżej 0 C. Pojawia się problem z otworzeniem przesuwnych drzwi ( tak jakby zamarzły na "amen" ), natomiast gdy już mi się uda je otworzyć, to pojawia się problem z ich zamknięciem. Mogę trzaskać, walić, strzelać nimi ale to nic nie daje bo chyba coś ich nie łapie. Dopiero gdy autko się porządnie ogrzeje w jakimś garażu czy gdziekolwiek to wtedy drzwi można swobodnie zamykać. Zdarzyło mi się nawet, że próbowałem je otworzyć ciągnąc za klamkę gdy przymarzły, i odpuszczałem gdy się nie otworzyły, a podczas dłuższej jazdy zamek nagle puszczał gdy się nagrzało auto i drzwi same się zaczęły odsuwać.

To w zasadzie wszystko co mnie najbardziej trapi.
Bardzo proszę o uważne przeczytanie tego postu oraz o poradę, może ktoś z użytkowników tego forum miał podobne przypadki ? może są one ze sobą w jakiś sposób połączone? może to uszczelka pod głowicą i problem by zniknął, może to uszczelniacze? Nie mam pojęcia, dlatego właśnie zwracam się do was o pomoc.

Mazda 5 1.8 benz + lpg 2008r. przebieg 196 tys. km

Pozdrawiam
Kuba :)
Początkujący
 
Od: 22 cze 2021, 06:39
Posty: 5
Auto: mazda 5 1.8 2008r.

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

Moderator

Moderatorzy 5 / Premacy