Ciągle świecą światła mijania.

Dział przeznaczony do rozwiązywania wszelkich problemów dotyczących wyposażenia i karoserii. Nie zawiera elementów przenoszenia napędu.

Postprzez lester » 21 cze 2010, 14:18

Witam użytkowników forum Mazdy :–)
Jestem nowy na forum i nowym użytkownikiem Mazdy 5 (kupiłem 4 dni temu w salonie – ostatni egzemplarz w benzynie w polsce) :–)

Ale do rzeczy:
W salonie powiedzieli mi, że z uwagi na przepisy panujące w polsce, światła mijania świecą się ciągle... No OK, powiedziałem, ale teraz zaczyna mnie to już frustrować. Pokrętło mam ustawione na OFF, wkładam kluczyć, przekręcam i światła się zapalają (xenon) po czym przekręcam na postojowe (kropeczka) xenony gasną i gdy ustawię na ON ponownie zapalają się... Nie wiem czy to dobre rozwiązanie ale na pewno lampy przy takim zapalaniu i gaszeniu dostają w łeb i xenony szybko padną. Inna sprawa w ziemie gdy chcę zapalić silnik aby rozgrzać auto to również zapalą się światła (mogę ewentualnie zapalić postojowe, wtedy xenony gasną) , lecz i tak powstaje proces mrugnięcia (zapalenia i zgaszenia xenonów). Mam auto 4 dni i już jestem sfrustrowany...
Koledzy pomóżcie, wiem że jest obowiązek jeżdżenia na światłach, ale do diabła po jakiego grzyba mi zapalone xenony w garażu gdy chcę jedynie odpalić silnik...
Czy ma ktoś na to jakiś sposób : może wyjąć jakiś bezpiecznik ? , uciąć kabelek ?, lub cokolwiek innego co by pozwalałoby mi odpalić silnik bez zapalania świateł... !?! ....

Z góry dziękuję za dobre rady...
Lester
Początkujący
 
Od: 21 cze 2010, 14:08
Posty: 10
Auto: M5 2.0, MZR Sport 2010'

Postprzez MichałK. » 21 cze 2010, 14:25

Jest to kwestia wmontowanego przekaźnika. Odpalasz auto i swiatła świecą się zawsze. Mysle, ze przekaźnik można wymontować i wrócić do trybu "normalnego". Kwestia gustu i przyzwyczajenia. Jesli odpalasz auto tylko w garażu to poprostu przed uruchomieniem przekręć przełacznik świateł na postojowe i ksenony sie nie włączą. Ot, cała filozofia.
Michał
Forumowicz
 
Od: 14 sie 2009, 12:16
Posty: 56
Skąd: Podpoznański WieśMc
Auto: No more Mazda's !!!!

Postprzez lester » 21 cze 2010, 15:53

Tak, oczywiście można przed uruchomieniem każdorazowo przełączać na kropkę (postojowe), ale o tym trzeba pamiętać... a poza tym po co mi postojowe gdy będę chciał w zimie rozgrzać silnik... Dopiero gdy mam zamiar wyjechać to zapalam światła, tak miałem we wszystkich autach i było git, a tu wymyślili sobie innowacje która utrudnia życie, ale cóż, jeśli nic nie zdziałam to będę musiał wbić sobie w głowę że przed uruchomieniem silnika trzeba włączyć postojowe... Na marginesie mówiąc przypomina mi się dyskusja z przed kilku lat Microsoftu i zasadność ich działania... aby wyłączyć komputer trzeba nacisnąć start... <rotfl>

A wracając do tematu MichałK powiedz mi czy wiesz gdzie jest ów przekaźnik ?
Początkujący
 
Od: 21 cze 2010, 14:08
Posty: 10
Auto: M5 2.0, MZR Sport 2010'

Postprzez MichałK. » 21 cze 2010, 17:58

Podejrzewam, ze w komorze silnika tam gdzie sa bezpieczniki. Ale to tylko podejrzenie, pewnosci nie mam.
Michał
Forumowicz
 
Od: 14 sie 2009, 12:16
Posty: 56
Skąd: Podpoznański WieśMc
Auto: No more Mazda's !!!!

Postprzez M5 » 21 cze 2010, 23:31

Niestety nie ma lekko...ten sposób działania świateł zaprogramowany jest przez producenta w Body Control Module.By z niego zrezygnować...trzeba by poprosić w dobrym ASO o ingerencje w oprogramowanie.
Mazda5 posiada cyfrowa magistrale CAN. Wszystkie takie sprawy załatwia się programowo komunikując się z właściwym sterownikiem za pomocą komputera.

Pozdrawiam
M5
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 9 paź 2008, 21:09
Posty: 296 (2/1)
Auto: Mazda 5 MZR-CD 2.0 110KM

Postprzez Duku666 » 22 cze 2010, 14:32

Takie rozwiązanie ze światłami mam w dwóch innych samochodach (Mercedes, Citroen) i zawsze wydawało mi się to wygodne – nie muszę pamiętać o zapalaniu/gaszeniu świateł – wogóle nie ruszam przełącznika.
W dodatku w obu tych samochodach można łatwo w ustawieniach komputera pokładowego wybrać, czy światła mijania mają się włączać zawsze czy nie. Czy w mazdzie tez tak nie jest?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 12 mar 2010, 20:05
Posty: 38
Skąd: Warszawa
Auto: mazda 5, 2.3L

Postprzez lester » 23 cze 2010, 13:32

Duku666 napisał(a):Takie rozwiązanie ze światłami mam w dwóch innych samochodach (Mercedes, Citroen) i zawsze wydawało mi się to wygodne
Owszem jest to wygodne lecz do czasu gdy trzeba zapalić auto w dużym mrozie (tej zimy było u nas do -20c) , więc w momencie gdy rozrusznik ledwo kręci, zapalone światła mijania (xenony) dodatkowo obciążają i tak już słaby akumulator... więc noże jest to dobre, ale nie zawsze. W Mazdzie nie znalazłem żadnej informacji w komputerze o światłach, a jedynie opcje spalania, kilometrówki i inne nieprzydatne informacje... opcji świateł nie ma.
Początkujący
 
Od: 21 cze 2010, 14:08
Posty: 10
Auto: M5 2.0, MZR Sport 2010'

Postprzez M5 » 26 cze 2010, 14:57

W minusowych temperaturach kilkusekundowe chwilowe włączenie się świateł przed rozruchem silnika wspomaga pracę akumulatora. Dobry akumulator nie boi się -20. W momencie włączenia rozrusznika ksenony same przygasają z uwagi na pracę rozrusznika. Po uruchomieniu silnika ksenony znów startują. Fakt jest taki, że takie mruganie ksenonami nie poprawia ich żywotności...a producenta żarówek to nie boli...

Pozdrawiam
M5
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 9 paź 2008, 21:09
Posty: 296 (2/1)
Auto: Mazda 5 MZR-CD 2.0 110KM

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

Moderator

Moderatorzy 5 / Premacy