Czujniki ciśnienia w oponie TPMS – czy pasują tylko dedykowane do Mazdy?!

Postprzez don2x44 » 2 kwi 2019, 22:50

WSTĘP
Chciałbym poruszyć temat czujników TPMS – po naszemu, czujnik ciśnienia w oponie. Temat myślę w odpowiednim sezonie zmiany kól. Nie znalazlem na forum wspólnego wątku, temat czujników jest rozsypany po wątkach od konkretnych modeli. Myślę że warto go "wspólnie" poruszyć, bo tutaj raczej jakiejś wielkiej filozofi/osobności ich działania nie ma – no może poza ostatnimi modelami 3/6.

Brak czujników w kołach, bądz awaria dokucza migajacym trójkątem koloru żoltego po odpaleniu auta przez jakąś minute, a potem w trakcie jazdy świeci non stop. Niektórzy jakoś przebolewają tą kontrolkę innych pali po oczach – np. mnie. Zakup ori czujników t0 jakieś 1000pln, zamienników 600, a używek z dedykowanym numerem brak albo po 100zł za sztukę. Wielu się zastanawia czy sens kupować... dla nie palenia się kontrolki.
PO WSTĘPIE.

KONKRETY:
Z racji że jestem skąpy... i lubię coś pokombinować. Zaczałem się zastanawaić czy czujniki(konkretnie występujace w Mazda6 GH) tego samego producenta(Siemens/VDO), pracujace w tym samym zakresie(433MHZ)będą pasować. Dowiedziałem się z forum(rożnych) że "napewno nie". Myślę sobie "napewno to nie sprawdził, tylko wyczytał w instrukcji że tylko oryginalne i najlepiej wymieniać w ASO". Wykorzystałem swoje znajomości u kolegi, co pracuję przy recyklingu aluminium i ten załatwił mi ze zniszczonych felg owe czujniki – podałem mu producenta i zakres. Dorwał dla mnie 4 sztuki. 1 sztuka ori Mazdy(konkretnie do mojego modelu, uszkodzona antenka), 2 sztuka od Forda S-MAX i ostatnie dwa Land Rover Discover 4. Wizualnie wszystkie takie same, wg numerów katalogowych producenta czujników napisane była dedykacja do konkretnych modeli oraz dopuszczalna predkosc maksymalna(dla ciekawoski Ford 270, LR 290 i Mazda 250). Z zaczepniętej wiedzy – nie powinny dzialać. Podjechałem autem do wulkanizatora który dysponował komputerem/czytnikiem do czujników, wprowadził wyszukiwanie/algorytm Mazdy i zaczał wyszukiwać kolejną czujników.... wszystkie pasowały wg. komputera – nawet ten z uszkodzoną antenką, tego czujnika wróce jeszcze. Zakladmy czujniki na koła i wszczytkie zostały pięknie wczytane przez auto. Czyli jednak nie muszą być dedykowane używki:)

Wracająć do wspomnianego czujnika z uszkodzona antenką, niestety po 500km antenka się ułamała do końca i wystąpiła wredna zólta kontrolka. Komputer od czujników go wykrywał, nie wykazywał błedu, natomiast auto go nie mogło "złapać". Kolejna wizyta u kumpla złomiarza... ryje po felgach. Znalzł czujnik od PSA Peugeot/Citroen (obudowa ta sama, tutaj jedynie mały napis VDO i 433mhz i reszta oznaczeń PSA). Ryzyk fizyk.... zamontowany i dziala:)

Wieć bez obaw można zakladać czujniki od innych aut. Wszystko dziala!

Dla przypomnienia, czujniki monowane do mojej M6 GH, pochodziły od Forda, Landrovera oraz Peugeota. Tylko uwaga! PSA stosuje dwie częstoliwosci dla tych samych obudową czujników: 433 i 434MHZ. Nie mam pojęcia czy 434 będzie działać. Niby to 1mhz.... jakas tolerancja w zakresie fal też może jest. Nie wiem. Sprwadzalem tym magicznym komputerem czujniki od BMW 433MHZ i KIA 433. Komputer je wczytywal algorytmem mazdy:) Wiec powinny działać.
Avatar użytkownika
Klubowicz
 
Od: 15 mar 2009, 21:06
Posty: 457 (0/5)
Skąd: Mosina/Poznań
Auto: Mazda6 GH 5D 2,5 Sport '09
VW Up! 5D 1.0 MoveUp! '13

Postprzez McMan » 3 kwi 2019, 13:35

Świetnie, że udało Ci się to sprawdzić – przydatna wiedza <spoko>
Właśnie rozglądam się za jakąś ciekawą felgą do 3 i kombinacje z czujnikami mnie mocno zniechęcają..

pozdrawiam
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 19 wrz 2008, 10:34
Posty: 314 (1/2)
Skąd: Wrocław
Auto: Mazda 3 BL
Nissan..

Postprzez jaro93 » 4 kwi 2019, 08:19

McMan napisał(a):Świetnie, że udało Ci się to sprawdzić – przydatna wiedza <spoko>
Właśnie rozglądam się za jakąś ciekawą felgą do 3 i kombinacje z czujnikami mnie mocno zniechęcają..

pozdrawiam

Mazda 3 nie posiada czujników w feldze, pomiary opiera o czujnik ABS......
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 24 wrz 2018, 14:42
Posty: 124 (1/12)
Skąd: Wodzisław Śląski
Auto: Mazda 3 BN SkyEnergy 2.0 182KM 231NM DISITune 2018r

Postprzez don2x44 » 4 kwi 2019, 09:53

BL i BK mają czujniki przy zaworze. dopiero od BM/BN mamy liczone z czujnika ABSu.
Avatar użytkownika
Klubowicz
 
Od: 15 mar 2009, 21:06
Posty: 457 (0/5)
Skąd: Mosina/Poznań
Auto: Mazda6 GH 5D 2,5 Sport '09
VW Up! 5D 1.0 MoveUp! '13

Postprzez PrzemoKu » 14 kwi 2019, 21:48

Witam! Szanowni forumowicze chciałbym się dowiedzieć czym różnią się między sobą czujniki cisnienia opon Continentala o oznaczeniach S180052018H a S180052018F ? Zarówno jeden jak i drugi działa na częstotliwości 433MHz. Czy te literki H i F oznaczają może indeks prędkości jak w oponach? Pytam ponieważ chce kupić do letnich kół komplet czujników i znalazłem ciekawą ofertę z czujnikami o oznaczeniu S180052018H, jednak w kołach zimowych mam czujniki o numerze S180052018F i nie jestem pewny czy te z H na końcu będą działać mi w aucie. Auto to Mazda 3 BL z 2009r. Dziękuję serdecznie za pomocne odpowiedzi ;)
PrzemoKu
Początkujący

Od:12 kwi 2019, 10:19
Posty:1
Auto:Mazda 3 BL 2009r 1,6 MZR
Początkujący
 
Od: 12 kwi 2019, 10:19
Posty: 2
Auto: Mazda 3 BL 2009r 1,6 MZR

Postprzez don2x44 » 14 kwi 2019, 23:50

Ryzyk fizyk. Na moje oko jeżeli sprawne będą pasowac.
Avatar użytkownika
Klubowicz
 
Od: 15 mar 2009, 21:06
Posty: 457 (0/5)
Skąd: Mosina/Poznań
Auto: Mazda6 GH 5D 2,5 Sport '09
VW Up! 5D 1.0 MoveUp! '13

Postprzez Śmigło75 » 4 kwi 2020, 08:49

Podpinam się do tematu i mam pytanie do mądrzejszych i bardziej wnikliwych...wlasnie zmieniłem felgi i opony do mojej Madzi CX9 2015...niestety jak mi w ASO krzyknęli 900 PLN Za kpl czujników to niemal usiadłem z wrażenia....ma ktoś jakiś pomysł, który na bank będzie działał? Mam na myśli dostęp (lub wiedza o takim dostępie) do czujników czy to oryginalnych w "lepszych" cenach bądź zamienników...jeden pies ważne aby działało. Z góry dzięki za wszelkie merytoryczne odpowiedzi.
Pzdr
Początkujący
 
Od: 14 kwi 2019, 21:37
Posty: 10
Auto: Mazda CX9 3.7 prod 2015

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości

Moderator

Moderatorzy Opinie i Poradniki