Oleje silnikowe

Jakiej marki olej lejecie do swoich mazd?

BP
23
1%
Castrol
460
22%
Elf
200
10%
Liqui Moly
41
2%
Lotos
125
6%
Midland
66
3%
Mobil
553
27%
Motul
71
3%
Orlen
21
1%
Shell
157
8%
Texaco
28
1%
Valvoline
131
6%
inne
175
9%
 
Liczba głosów : 2051

Postprzez rafusmaximus » 23 maja 2010, 23:16

1. a czy ktoś się czepia???
2. wszystko jest możliwe w tym temacie, trzeba tylko chcieć
3. kolego litości, nie porównuj Elfa do Dexelii (jakby tak było, to Mazda zalecałaby Elfa) – Elf to Elf, Total to Total, a Dexelia to Dexelia, szczególnie DPF... minimalizowanie znaczenia Dexelii, szczególnie na forum Mazdy jest delikatnie mówiąc nie na miejscu. Przykro mi, ale zgodzić się na to nie mogę – może Ty tak (w Twoim poście), ale nie ja i dlatego pozwolisz, że pozostanę przy swoich racjach.
Forumowicz
 
Od: 8 lis 2009, 09:19
Posty: 415 (0/1)

Postprzez DeadlY » 24 maja 2010, 08:06

Nie wiem czym się tak ekscytujesz... Jakie racje? Poszukaj informacji i zobaczysz, że niektóre oleje sprzedawane są pod różnymi markami na jednym rynku – ogólnie rzecz biorąc tyczy się to wszystkiego nie tylko oleju. Tu nie chodzi o racje tylko o fakty.
Pzdr.
WINNING BLUE MICA
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 8 kwi 2008, 11:35
Posty: 552
Skąd: 3miasto
Auto: Mazda 3 BK LF było....

Postprzez rafusmaximus » 25 maja 2010, 04:36

Do ekscytacji w rozmowie z Tobą i nie tylko mi daleko ;P Zdaje się, że rozmawialiśmy stricte o Dexelii, a nie o "innych" olejach, tudzież "tyczy się wszystkiego". Ja nie generalizuję... Po prostu, nie odpowiada mi to, że Dexelia wrzucona jest do "Inne" i tyle. Czy to jakiś grzech? I dobrze obydwaj wiemy, że łatwo to zmienić, ankietę :> a może już niedługo tak sie stanie? Kto wie... Btw – W zadziwiająco łatwy sposób, aczkolwiek mijający się z rzeczywistością, przychodzi Ci określanie czyichś słów pisanych: "czepiać się", "ekscytować"... Kolego, wyluzuj trochę :D O ekscytowaniu już napisałem, a co do "czepiania", to jeżeli wyrażenie opinii jest dla Ciebie "czepianiem się" to ja nie mam pytań – zresztą już wiele osób na to zwracało uwagę, na aktualizację co niektórych pozycji w ankiecie ;)

Ps. Odnośnie Dexelii (bo tylko o niej mówię) – czytałem i jakoś wyczytałem, m.in., że Elf DPF (którego większość z taką zawziętością porównuje do Dexelii, bo tańszy?) ma trzykrotnie więcej substancji szkodliwych dla filtra cząstek stałych niż Dexelia DPF, albo odwrotnie: Dexelia DPF ma trzykrotnie mniej substancji szkodliwych (...) niż Elf DPF, tak sobie zażyczyła Mazda dla Dexelii... zdaje się, że to fakt i mówi o różnicy podobno takich samych olejów, chyba, że się mylę, ale to myli się także Poradnik i MMC ;)
Forumowicz
 
Od: 8 lis 2009, 09:19
Posty: 415 (0/1)

Postprzez Krisek » 25 maja 2010, 18:03

DPF ... to nie zadna nowosc ..
I jest pelno olejow .. ktore spelniaja norme nisko popiolowa ...

Wiec napewno odpowiedni olej nie uszkodzi ... Filtra DPF .. ani nie skroci jego zywotnosci nie koniecznie to musi byc Dexelia ...

A czy Dexelia jest czy nie jest jak Elf to tego nikt niewie .. tylko gdybac mozna ...
Forumowicz
 
Od: 20 sty 2008, 07:24
Posty: 1353 (0/2)
Skąd: Canada

Postprzez DeadlY » 25 maja 2010, 18:41

Może powiem tak. Nie robiłem żadnych badań, ani nic z tych rzeczy, ale panowie to, że jedna rzecz jest sprzedawana z różnymi etykietami to nic nowego. Takie mamy czasy. To tyczy się każdego produktu. Jeśli się poczyta troszkę (nie koniecznie polsko języcznej lektury) można odryć jakie firmy sprzedają pod różnymi markami. Ot i cała tajemnica.
Dexelia to bardzo dobry olej, ale to żadna rewelacja. Każdy olej, który spełnia wymagania producenta samochodu, świetnie się sprawdzi.
WINNING BLUE MICA
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 8 kwi 2008, 11:35
Posty: 552
Skąd: 3miasto
Auto: Mazda 3 BK LF było....

Postprzez Krisek » 25 maja 2010, 19:01

DeadlY napisał(a):Może powiem tak. Nie robiłem żadnych badań, ani nic z tych rzeczy, ale panowie to, że jedna rzecz jest sprzedawana z różnymi etykietami to nic nowego. Takie mamy czasy. To tyczy się każdego produktu. Jeśli się poczyta troszkę (nie koniecznie polsko języcznej lektury) można odryć jakie firmy sprzedają pod różnymi markami. Ot i cała tajemnica.
Dexelia to bardzo dobry olej, ale to żadna rewelacja. Każdy olej, który spełnia wymagania producenta samochodu, świetnie się sprawdzi.



To zadna tajemnica ...
I Sie zgadzam z tym ze sa lepsze I gorsze oleje ... :)
Forumowicz
 
Od: 20 sty 2008, 07:24
Posty: 1353 (0/2)
Skąd: Canada

Postprzez maciek_j » 26 maja 2010, 11:49

Co sadzicie o olejach przekładniowych Shell i ktory by dokladnie pasowal do 626 gd 2.0 16v
kupie części do gd, najchętniej karoserii(białe)
Avatar użytkownika
Początkujący
 
Od: 22 wrz 2009, 20:40
Posty: 21
Skąd: Kraków
Auto: 626 gd 2.0i 16v lpg hb

Postprzez riko12 » 27 maja 2010, 22:14

Jużbtrzecią wymianę jadę na olej Millers Oils XF Longlife C1 5w30 – specjalny model do Mazdy z filtrem DPF i jest super- żadnych problemów z filtrem , braniem oleju itd. Jeździ na tym oleju ktoś oprócz mnie? Wydaje mi się że to ciekawa alternatywa dla Dexelii a 190zł za 5l to nie aż tak drogo...
Początkujący
 
Od: 23 paź 2008, 13:50
Posty: 5
Auto: mazda 6

Postprzez Croom » 8 cze 2010, 10:15

Shella 75W-90 zalali ostatnio siosrze do Swifta i jest o wiele gorzej niz było na fabrycznym, lewarek chodzi bardzo ciezko.

Ciekawe dlaczego tyle osób uczepiło sie Dexelli, jest tyle o wiele lepszych olejów.
Pytanie jest tylko takie czy Dexelia ma jakies specjalne modyfikatory tarcia ktore sa zalecane do nowych silnikow mazdy.
Forumowicz
 
Od: 18 wrz 2007, 15:32
Posty: 155 (0/4)
Auto: NIssan

Postprzez maciek_j » 8 cze 2010, 17:13

Juz zalalem Shella także zobaczymy jak na nim auto chodzi, narazie trudno cos powiedziec
kupie części do gd, najchętniej karoserii(białe)
Avatar użytkownika
Początkujący
 
Od: 22 wrz 2009, 20:40
Posty: 21
Skąd: Kraków
Auto: 626 gd 2.0i 16v lpg hb

Postprzez Pankuba » 9 cze 2010, 00:13

Croom napisał(a):Ciekawe dlaczego tyle osób uczepiło sie Dexelli, jest tyle o wiele lepszych olejów.
Pytanie jest tylko takie czy Dexelia ma jakies specjalne modyfikatory tarcia ktore sa zalecane do nowych silnikow mazdy.

Tego się pewnie nie dowiesz szperając w necie. Mazda raczej nie strzeliłaby tego typu gafy, więc Dexelia te modyfikatory ma lub na dniach będzie je miała ;)

Ale tak bardziej do rzeczy: Masz może jakiś link do stosownego dokumentu? Ciekaw jestem, jak takie zalecenie jest sformułowane. Co to znaczy "nowych silników"? Tych montowanych w ostatnich generacjach M6 i M3?
Obrazek
Forumowicz
 
Od: 20 sty 2008, 16:44
Posty: 550 (0/1)
Skąd: Łódź
Auto: M6 GG '05 141 KM

Postprzez Robakk » 9 cze 2010, 13:58

Witam:)
Mam takie pytanko, dolałem olej ale niestety trochę przesadziłem:( Oleju teraz mam aż do miejsca gdzie płaska część bagnetu przechodzi w okrągłą. Czyli na pewno ponad kreskę F ale jeszcze się mieści w rejonie pomiarowym;) Czy muszę odlać olej czy w sumie może tak być?;)
Początkujący
 
Od: 2 lut 2009, 16:03
Posty: 13
Skąd: Zabrze
Auto: 323F BA 1.5 98r.

Postprzez Krisek » 9 cze 2010, 22:54

Odlej ... koniecznie troszke za duzo jest ok ... bo miska plaska po calosci sie rozejdzie ale u ciebie wyglada ze masz duzo za duzo .. niewiem jakie masz auto bagnet ale jak przechodzi za full to nie jest ok ...
Forumowicz
 
Od: 20 sty 2008, 07:24
Posty: 1353 (0/2)
Skąd: Canada

Postprzez Smialy » 10 cze 2010, 09:08

Witam wszystkich.
Przymierzam się powolutku do kolejnej wymiany oleju w mojej Madzi :)
Ostatnia wymiana odbyła się w ASO Impex w Lublinie, w październiku zeszłego roku.
Topik jest o olejach, wiec dodał coś od siebie.
Został mi zalany Castrol Magnetic Pro 5w30 (tak jest przynajmniej napisane na fakturze jak i przywieszka też Castrola), choć na sporządzonej ofercie przez p. Grzegorza napisana jest Dexelia – o którą prosiłem (i stosownie do tego też zapłaciłem:)). Jak jest faktycznie to mechanik wie :).
Po kilku godzinach spędzonych podczas czytania postów w sprawie olejów, na pewno teraz postaram się przypilnować by była to zalecana Dexelia lub "zamiennik" – i tu się chwilkę zatrzymam.

Otóż kolega "zdzich44" w wątku: viewtopic.php?f=97&t=11168&start=1100
wstawił porównanie olei Dexelia i Elf – bez DPF.
zdzich44 proszę Cie napisz skąd zaczerpnąłeś te parametry?
Ponieważ ja w moich poszukiwania trafiłem na ulotki/folder olejów
MAZDA Dexelia ULTRA 5W-30:
http://www.robidalis.lt/documents/MAZDA ... 0ULTRA.pdf
http://www.autotrade.lt/lt/uploads/file ... ra5W30.pdf
ELF EVOLUTION SXR 5W30:
http://www.lubadmin.com/upload/produit/ ... _1/486.pdf
http://www.autotrade.lt/lt/uploads/file ... XR5W30.pdf
i wynikają z nich inne dane, które podałeś i przemawiają za tym iż Elf jest bardzo podobny do Dexelia czy nawet lepszy (o ile dobrze rozumuję parametry).

Na podstawie powyższego, przy wymianie oleju najprawdopodobniej wybór padnie na ELF EVOLUTION SXR 5W30 – zwłaszcza że przy silniku wisi stara przywieszka z Elfa.:)

zdzich44, co powiesz o mojej decyzji, a Ty xANDy, Grzyby?

Pozdrawiam Panowie.
Początkujący
 
Od: 4 lip 2009, 20:27
Posty: 9
Skąd: Nowa Sarzyna/Rzeszów
Auto: M6 GY; 2.0 CiTD, 121KM; X.2002

Postprzez marchello » 11 cze 2010, 22:40

Ja jeździłem z przelanym olejem o ok 2mm i nic się nie stało, po około 3000 doszło do kreski F i jest ok.
Forumowicz
 
Od: 16 kwi 2009, 10:50
Posty: 137
Skąd: Rzeszów
Auto: 323F 1.6L 16V 94r. BG

Postprzez flywin » 12 cze 2010, 21:52

niby co ma się stać jak będzie nadmiar to auto sobie upije i będzie na Full
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 7 cze 2009, 20:50
Posty: 1087 (0/2)
Skąd: Lublin
Auto: 323F 1.5 Z5 BA 98r
Mazda 6 GH 2.5l Sport 2008.

Postprzez Krisek » 14 cze 2010, 18:02

Jak jest za duzo oleju moze powstac pijana ... wiec co za tym idzie powietrze w oleju .. a pozniej juz wiadomo zmniejszone cisnienie oleju .. brak odpowiedniej lubrikacji ..

Nie mowiac ze mozna uszkodzic uszczelki

wiec nie jest to za zdrowe dla silnika ....ale to taka moja skromna opinia ...
Forumowicz
 
Od: 20 sty 2008, 07:24
Posty: 1353 (0/2)
Skąd: Canada

Postprzez rafusmaximus » 15 cze 2010, 04:22

flywin napisał(a):niby co ma się stać jak będzie nadmiar to auto sobie upije i będzie na Full


jak się ma taki motor, a nie inny to i pije... potem jedziemy za takim, a tu siwo-niebieski dym z wydechu i zapach spalonego oleju ;P Od razu wiadomo, że to zaorana benzynka hahaha

Bez obrazy kolego, ale u mnie i to klekot nie pije, co po części mnie delikatnie zdziwiło, bo przy wymianie dokupiłem sobie 1 l Dexelii tak na wszelki wypadek (doświadczenia z poprzednich samochodów), ale teraz nawet mnie to cieszy ;) Odradzano mi, bo mówiono, że nie ma prawa wciągnąć (przy takim stanie motorka)... i mieli rację. Nie wiem jak tam u Ciebie, ale jak masz takie złote myśli, to domyślam się, że średnio na jeża...
Forumowicz
 
Od: 8 lis 2009, 09:19
Posty: 415 (0/1)

Postprzez marchello » 15 cze 2010, 08:55

wydaje sie mi ze konstruktorzy oznaczając te poziomy przewidzieli takie historie i zarówno kreska min jak i max jest dobrana z zapasem bezpieczeństwa.także przelanie(czy ubytek poniżej MIN) o mm czy 2 nie oznacza od razu zniszczenia silnika jeżeli oczywiście jeździ sie normalnie a nie wyczynowo. Natomiast jeżeli ktoś startuje w jakichś sportach motorowych, albo jeździ do odcięcia zapłonu to powinien jak najbardziej przestrzegać zaleceń producenta.
Forumowicz
 
Od: 16 kwi 2009, 10:50
Posty: 137
Skąd: Rzeszów
Auto: 323F 1.6L 16V 94r. BG

Postprzez arturin » 18 cze 2010, 22:17

witam .A ja mam pytanie ,muszę dolać olej do mazdy 6 ,BENZYNA,1.8.Obecny przebieg to 72 tys.Jako że auto kupiłem zimą ,a zapomniałem zapytać poprzedniego własciciela .W książce serwisowej znalazłem tylko 5W30.Ale teraz pytanie czy syntetyk,pół,czy jakiś mineralny.???????Dzięki
Początkujący
 
Od: 9 sty 2010, 20:57
Posty: 7
Skąd: daleka północ

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 26 gości

Moderator

Moderatorzy Opinie i Poradniki