Opony zimowe

Postprzez jaro93 » 4 wrz 2019, 19:27

rozejrzyj się za Nokian WR D4 – stosunej ceny do jakości świetny
Forumowicz

Od: 24 wrz 2018, 14:42
Auto: Mazda 3 BN SkyEnergy 2.0 120KM 2018

Postprzez zadra » 10 wrz 2019, 23:17

rozglądam się i wziąłem pod uwagę nokiany, jednak mają "WR D4" różne indeksy i w związku z tym różne ceny.
Różnica na oponie jest w granicach 50zł
Czy różnica w "ekonomii użytkowania" jest znacząco większa przy oponach z indeksem C w stosunku do B?
Czy w kwestii hamowania jest również spora różnica?

kiedyś kupowało się opony w zasadzie takie jakie były dostępne; aktualnie wybór jest tak duży, ze nie wiadomo co kupić, bo nawet dla mnie gdy zawęziłem wyszukiwanie do 5/6-u producentów porównanie kilkudziesięciu opon z różnymi indeksami sprawia pewien problem a widzę,że nie zawsze lepszy indeks idzie w parze z wyższą ceną, tzn.. można kupić drożej oponę z gorszymi indeksami niż inną po indeksach lepszą.

przy nokianach różnica w cenie zakupu kompletu to jakieś 40% . Zastanawiam się,czy naprawdę warto dopłacić dużo więcej, żeby w indeksach podskoczyć o jeden szczebelek wyżej. Czy ta różnica w jakości będzie wyraźnie odczuwalna w czasie użytkowania.

Gdyby olać indeksy, to wybór byłby dużo łatwiejszy. Wystarczy zaufanie do marki lub dobre doświadczenia wcześniejsze i po kłopocie..
staraj się nie rozlewać zbyt dużo przelewając z pustego w próżne...
Forumowicz

Od: 27 cze 2007, 17:07
Auto: HONDA civic VIII
1,8 na etylinie
Stoczterdzieścikuniów ciągnących sedana :-P

Postprzez Beny » 11 wrz 2019, 05:28

Mialem w xedosie przez kilka sezonów 15" fuldy,kilka razy w górach bylem i zero problemów.Jak sprzedawałem mazde mialy juz chyba 7lat wysoki bieznik i mysle ze nowy właściciel jeszcze na nich pojezdzi.
Do m6 kupilem Dębice,zbiera calkiem dobre opinie, na naszym i sasiednim forum czesto sie przewija no i wyrwalem roczne 18" za 800zl
Po zimie napisze wrazenia.
Nokiana wr nie mialem,ale mazde kupiłem na nokian hakkapellita na tylnej osi i trzymaly na zakrętach jak wściekłe,bokiem nie udalo mi sie poleciec :D
Obrazek
Przemek...
Klubowicz

Od: 8 wrz 2006, 15:22
Auto: Mazda 6gh 2.5pb
Mazda Xedos 9 2.5V6 KL
Mazda 323f 2.0 V6 GT

Postprzez zadra » wczoraj, 23:38

Dobra, zawęziłem poszukiwania do nokianów wrd4

Do wyrwania za 215zł w moim rozmiarze z indeksami C(ekonomiczność) oraz B(ham. na mokrym).
Oczywiście są również za 280zł z indeksami B(ekonom) oraz B(hamowanie)-różnica dla całego kompletu to jak łatwo można przeliczyć ok 260zł...

Przyjrzałem się bliżej tym indeksom. Zakładając czysto teoretycznie, że wszystkie opony wszystkich producentów przechodzą takie same badania a na wyniki badań nie ma wpływu żaden korupcyjny wybryk żadnego producenta, to oszczędności na paliwie między klasami indeksowanymi między C i B mieszczą się w wartościach ok 0,14l /100km (dla auta spalającego ok 6,6 l Pb/100km – wg norm przyjętych dla obliczeń), Czyli opona w indeksie C wpływa na wyższe zużycie paliwa o 0,14l wzgl opony z indeks B.
W związku z tym, jeśli mamy 4-y opony, to tym samym:
0,14 x 4szt = 0,56 l

liczymy kasę..
Pb za 5 zł/ lpg za 2zł.
na 100km oszczędzamy 2,80zł (Pb) lub 1,12zł (lpg) i odpowiednio aby wyrównać koszt zakupu droższego o 260zł zestawu opon muszę przejechać 9285,8km (Pb)lub 23 214,3km (lpg)

Szacując,że moje roczne przebiegi wynoszą ok 25 000km a na zimowych jeżdżę od listopada do kwietnia, to w roku przeliczeniowym przejadę na zimowych 12 500km, co znaczyłoby,że koszt zakupu droższych opon (z lepszym indeksem) zwróci mi się po jednym sezonie jazdy na Pb lub po dwóch sezonach jazdy na lpg.

Tak.... To wszystko teoretyczne przeliczenia i matematyczne czary..
Czy ktoś jest mi w stanie potwierdzić, że te czary mają rację bytu? Że są rzeczywiste?
Przecież na spalanie ma wpływ tak dużo zmiennych,że w praktyce być może nie będziemy w stanie odczuć dobroczynności lepszego indeksu; Jeśli nie, no to po co ta cała teoria, obliczanie, sumowanie i dzielenie a na dodatek świadomość,że kupiło się droższe opony i prócz egoistycznego uczucia,że jestem lepszy,mądrzejszy i bardziej ekologiczny od innych pozostaje w głębi pytanie,czy te tańsze nie byłyby hmmm.. lepszym wyborem..
Bo jest jakaś taka bariera, przed zakupem do tysiąca zł względem zakupu powyżej tysiąca podobna, jak ta zasada, która każe ludziom kupować tańsze paliwo na stacji, która obniży koszt litra o 1..2 grosze

Czy w ogóle dobrze ja to wszystko policzyłem?
staraj się nie rozlewać zbyt dużo przelewając z pustego w próżne...
Forumowicz

Od: 27 cze 2007, 17:07
Auto: HONDA civic VIII
1,8 na etylinie
Stoczterdzieścikuniów ciągnących sedana :-P