Mazda RX-7 FB 12A 1985r. – Paweł Gołembiewski

FE / FD / FC / FB / SA

Postprzez Paweł-Gołembiewski » 9 lut 2018, 22:13

U mnie historia z RXami jest dosyć zakręcona. W zeszłym roku przeglądałem sobie internet i przypadkowo trafiłem na to zdjęcie.

MAZDA RX7 SILNIK WANKLA SERWIS.jpg


A później na takie:

MAZDA RX7 FB ASO MAZDA.jpg.png


Coś mnie w nim tknęło, nie mogłem oderwać wzroku. Nie wiem czy na Ciebie działa równie magicznie. Przyjrzyj się uważnie, bez pośpiechu. Doceń detale. Zauważ tych pięć wyjątkowych rzeczy...

MAZDA RX7 FB ASO MAZDA.jpg.png


Ten kto projektował sylwetkę, był geniuszem. A do tego silnik Wankla :D
Z ciekawości zacząłem szukać w internecie. Znalazłem!

MAZDA RX7 BUSHFIND.png


Niesamowite, Mazda RX7 ze stodoły!
Zdjęcie zrobiliśmy na potrzeby sesji przed doprowadzeniem tej Mazdy RX7 do stanu idealnego. Byłoby wielkim grzechem żartować sobie, że ten egzemplarz jest ze stodoły lub był niezadbany. Bowiem to nie żaden inny samochód, a sama legendarna RX7 Pawła, prezesa klubu mazdaspeed :) Trudno o bardziej dbałego właściciela :) Wątek dotyczący jego zmagań liczy miliony stron ;) A jednak, Paweł sprzedał samochód sześć lat temu, kolekcjonerowi. Osobie, która wykazała się nie mniejszą dbałością o utrzymanie samochodu w bardzo dobrym stanie. Uff. Dzięki temu, że obaj się uzupełniali w swoich umiejętnościach, do kupienia był samochód w wyjątkowym stanie. Tak trafiła do mnie :) Przyznam, że po tych wszystkich zdjęciach z internetu, zadzwoniłem na numer podany w ogłoszeniu sprzedaży, by po prostu zobaczyć samochód w realu. To było odkrycie.
Pełna dokumentacja łącznie z badaniami technicznymi zza wody? Jest!
Brak wspomagania? Jest!
Szyby opuszczane na korbkę? Są!
Zapach benzyny i oleju? O tak!
Radio z analogowym equalizerem??? Wtf? :D Jest!
Ryczy jak szatan przy dodawaniu gazu? :D TAK! Pomniejsze samochody uciekały na boki w czasie jazdy testowej, kierowcy widocznie byli przerażeni, że coś ich może pożreć ;)
Wrażenia z jazdy nie z tej ziemi? Totalnie, nie da się porównać do wrażeń z żadnego auta produkowanego po 2000 roku. Kierowca przenosi się do innego świata...
Czy miałem wybór? Sami przyznacie, że nie miałem. Świat Wankli wciągnął mnie całego. Piękne uzupełnienie do prowadzonego dealerstwa, co dawno przestało być tylko pracą... Zobaczmy o czym mowa:

MAZDA RX7 FB 1985 WNĘTRZE.jpg


MAZDA RX7 FB SERWIS.jpg


Sprawdzone Używane, marka naszego działu samochodów używanych to oczywiście żart :) Samochodu nigdy nie myślę sprzedawać.

Aktualnie ma przebieg jak widać niżej. Zwróćcie uwagę na to jak są zaprojektowane wskaźniki. Geniusz...

WP_20170630_22_46_50_Pro (4).jpg


Mazda RX7 z 1985 roku z takim przebiegiem i całą historią to diament. Pod koniec poprzedniego roku wymarzyłem sobie kiedyś #garaż #marzeń. Nieważne kiedy, wiem, że będzie. Z takim podejściem bardzo dokładnie sprawdziłem tę Mazdę RX7 przed zakupem, zgodnie ze standardem jaki mamy w serwisie plus wiele moich udziwnień, jak to u pedantycznego człowieka i jak to przy starszym samochodzie. Dobrze, że sprzedający się nie zniechęcił ;)

Podsumowując Mazda RX7 pierwszej generacji, FB, produkowana w latach 1979-1985 jako rasowy sportowiec. Silnik Wankla, rozkład mas bliski 50/50, niski środek ciężkości, niski współczynnik oporu powietrza i może śmiało konkurować z 200-konnymi Porsche. Przez 10 lat z rzędu wygrywała wyścigi producentów IMSA/GTU, a to bardzo konkretny wynik. Na moim egzemplarzu pamiątką po tym jest oryginalna naklejka na szybie tylnej:

WP_20171102_11_33_46_Pro.jpg


Ten egzemplarz to bardzo ciekawa historia, pochodzi z USA, a został jako nowy samochód sprowadzony do UK przez pierwszego właściciela, reżysera. Wiele nie pojeździł, bo przez 20 lat zrobił niecałe 35 tys. mil. Sądząc po stanie samochodu w momencie zakupu przeze mnie, musiał być wcześniej ciągle garażowany. Nie wiem jakie są Wasze wnioski w porównaniu stanu samochodów garażowanych i tych parkowanych pod chmurką, sugeruję przyjrzyjcie się uważnie, bo to olbrzymia różnica w stanie zachowania. Do tego dwóch dbałych właścicieli w Polsce, z których każdy miał samochód przez pięć lat to dziś wielka radość dla mnie. Znaleźć taki drugi egzemplarz, z bordowym wnętrzem, dwoma siedzeniami, taką historią, to niemożliwe. Istnieje tylko jeden. Do tego cały garaż części zamiennych (sprzedam, zapraszam do kontaktu), których nie mam gdzie trzymać :)

Zobaczcie jaki skarb :) Obszerny katalog Haynesa. Setki dolarów w papierze, samochód rozebrany i złożony od A do Z.

MAZDA RX7 HAYNES KATALOG.jpg


Ok, kupiłem świetny egzemplarz. Co dalej? Oczywiście wiatr we włosach! Hell yeah!

2FD90803-9380-4472-A7B4-B7CE904828A1.jpg


MAZDA RX7 PIERWSZA GENERACJA FB.jpg


Co więcej? Po dokładnym sprawdzeniu samochodu powstała cała masa pomysłów, co mogę zrobić od siebie:
1. cały szereg eksploatacyjnych wymian, proforma,
2. trzeba koniecznie zrobić antykorozyjne zabezpieczenie podwozia,
3. mimo dbałości stan lakieru był daleko od tego, który bym oczekiwał od idealnego klasyka (przez doświadczenie zawodowe za wiele widzę;) )
4. trzeba skatalogować części dodatkowe,
5. mechanicznie do wymiany była tylko końcówka drążka, więc od razu taki zamówiłem,
6. powstała długa na prawie pięćdziesiąt pozycji lista różnych drobniejszych poprawek...

Każdy z poprzednich właścicieli dodawał coś od siebie, na miarę swoich czasowych i technicznych możliwości. Super, że prowadząc serwis Mazdy i dział detailingu Cavallo Nero mogłem wnieść coś od siebie. Prace z detailingiem chciałem zrobić później, ale Mazda Polska zaprosiła mnie do wystawienia samochodu na targach poznańskich, tuż obok Mazdy Cosmo (sic!). Trzeba było przyspieszyć plany. Wyobraźcie sobie, że na tym detailingu zeszło się 200 godzin profesjonalnej pracy, czyli efektywnej pracy doświadczonych detailerów, w tym moich. Zobaczcie jaki zaszczyt:

MAZDA COSMO MAZDA RX7.jpg


RX7 została też dosyć szybko zauważona w USA. Paweł, możesz być dumny :)

wp_ss_20170922_0003 (2).png


Ok, najlepsze foty zostawiłem na koniec. Tu jeszcze przed detailingiem. Zwróćcie uwagę jak odbija się światło na świeżym lakierze błotnika przedniego i jak się nie odbija na reszcie elementów (na pierwszym zdjęciu):

MAZDA RX7 PAWEŁ GOŁEMBIEWSKI SERWIS MAZDA.jpg


RX7III.jpg


Za dobre zdjęcia dziękuję Kamilowi Pawlakowi, Arkadiuszowi Dalakowi, Michałowi Bazała, Grzegorzowi Wielickiemu. Te słabsze są moje :)

20121530_477622895950486_5041163945756269778_o.jpg


Bym zapomniał :) Silnik w tym egzemplarzu to oczywiście silnik Wankla, oznaczony symbolem 12A. Co ciekawe w RX7 występowały także wersje z turbo (w samej końcówce produkcji) oraz wersje z automatyczną skrzynią biegów. W końcu produkcji także z silnikiem 13B. Silniki Wankla wkręciły mnie na tyle, że rozpisałem się trochę o historii Wankla, co możecie poczytać tutaj: https://www.mazda.warszawa.pl/mazda-rx-8-i-silnik-wankla/. Potem zauważyłem, że na facebooku brakuje grup zrzeszających posiadaczy starszych Mazd z Wanklem, więc założyłem Mazda Rotary Classic Club Polska.

Chwilę później magazyn ClassicAuto zaprosił mnie do stworzenia z nimi Pucharu Mazda Rotary Club Polska, więc w 2018 startujemy z pierwszymi w historii Polski regularnymi wyścigami samochodów z Wanklem :) Ktokolwiek posiada RXy, serdecznie zapraszam :) W tym roku będzie się naprawdę wiele działo.

PUCHAR MAZDA ROTARY CLUB POLSKA.jpg


Tyle opisu na ten moment. Piszcie koniecznie Wasze wrażenia :) Piszcie też czy chcecie kompletną relację z detailingu, stan przed/po, dokumentację wszystkich prac itd. Jest grubo ponad 1000 zdjęć, nie mówiąc o opisie, który zajmie pewnie cały dzień...
Na co dzień znajdziesz mnie w serwisie Mazdy:
>> Zapraszam serdecznie :) <<
Avatar użytkownika
Firma
 
Od: 7 lut 2018, 14:02
Posty: 128 (31/9)
Skąd: Białystok
Auto: Mazda RX7 FB, RX7 FC, RX8, CX5

Postprzez t0ma5h » 12 lut 2018, 13:09

Powiem tylko tyle: WOW! I chcę więcej!
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 4 lis 2013, 19:11
Posty: 98 (16/4)
Skąd: Poznań
Auto: Nissan 370Z
Mazda3 BK SP23 Zoom-Zoom sedan | 2.3 166KM | 2005r | ASB |

Postprzez Bo_Lo » 12 lut 2018, 13:40

Petarda <serduszka> acalem na żywo w Poznaniu,auto robi ogromne wrażenie.Gratuluje i zazdroszczę.
Boźe,daj mi cierpliwość,bo jak mi dasz siłę,to ich wszystkich rpzp...le
Godzilla is coming...
Avatar użytkownika
Klubowicz
 
Od: 5 lis 2007, 18:59
Posty: 4378 (423/201)
Skąd: Poznań
Auto: bylo:
BF,BG,BJ,subaru impreza
jest:
Mazda Premacy 03'FP,323f BA BP :D

Postprzez Damian68 » 12 lut 2018, 13:42

Widziałem ją na targach <spoko> <spoko> <spoko> Postaram się wrzucić filmik <ok>
MAZDA SIĘ NIE PSUJE TO LUDZIE PSUJĄ MAZDY
Obrazek
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 23 lis 2014, 15:26
Posty: 1440 (6/36)
Skąd: Poznań
Auto: Mazda 3 2,0 LF 2004 Sedan
Ford CMax 2014 2,0 Diesel 163 KM
była
Mazda 323FBJ 1,6 16V2002
Mazda 5 2,0 Diesel Sport 2006
był
Opel Astra 1.8 16V

Postprzez Szyna » 12 lut 2018, 22:58

Pierwsze zdjęcia, mówię jakieś takie znajome, opis też pasuje no i potem w opisie znalazłem że to nasza "stara" klubowa perełka :D Jednak imię Paweł przyciąga takie rodzynki :P Fajnie będzie ją znowu kiedyś gdzieś zobaczyć :)
To, co łatwe, nie prowadzi do niczego.
GD – Generacja Doskonała
Avatar użytkownika
Moderator
 
Od: 20 lut 2008, 20:59
Posty: 3346 (88/158)
Skąd: Krotoszyn
Auto: Mazda 626 GD 2.0i 90 km '92r + LPG

Postprzez zemoj » 21 lut 2018, 15:19

Świetnie, że po kilku latach przerwy to auto wróciło na forum <serduszka>
W lepsze ręce chyba trafić nie mogła.
z kropką nad z
Klubowicz
 
Od: 4 sty 2010, 21:12
Posty: 3195 (146/240)
Skąd: Bydgoszcz
Auto: Jest: MX-5 NC 2.5 + M5 CR

Było: MX-3 B6-D, 626 GF FS, 6 GY L3, Lancer CX_3A, 323F BA Z5, Maxima A32 VQ30, Logo, Ave T22 2.0

Postprzez Biniu » 21 lut 2018, 20:45

zemoj napisał(a):Świetnie, że po kilku latach przerwy to auto wróciło na forum <serduszka>
W lepsze ręce chyba trafić nie mogła.


Ja wiem? Paweł ja zapieści ;)







i dobrze
Obrazek
Im trudniej, tym lepiej
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 19 cze 2015, 06:10
Posty: 1053 (35/34)
Skąd: Grupa Łódzka
Auto: Mazda 6 GY LFVE '06
Mazda 323 BG B6 '92

Postprzez sylwia323F » 28 lut 2018, 10:58

Już gdzieś widziałam ten samochód :P Cudowny klasyk niech cieszy oko właściciela :D
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 6 cze 2010, 17:20
Posty: 799 (52/35)
Skąd: Kobyłka, Marki k/Warszawy
Auto: jest: Mazda 3 BM 2014r.,
Opel Speedster Piwa,
było: Mazda 323 F 1,3 1999r.,
Citroen C2 1,6l VTS 2006r. Piwa:–)

Postprzez qczarq » 2 mar 2018, 19:22

Te zegary i fotele. Klimat 1000%.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 5 lut 2018, 10:11
Posty: 57 (0/4)
Skąd: Poznań
Auto: EVO X FE

Postprzez DanielQuattro » 6 mar 2018, 06:32

Dla mnie kocur straszny, jeszcze w bialym... wow...
Świetny klasyk, gratulacje


Gesendet von iPhone mit Tapatalk Pro
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 24 sie 2014, 22:10
Posty: 497 (15/1)
Skąd: Wiedeń
Auto: Obecnie:Mazda3 BK Z6 '07 Sport Galaxy Grey by Daniel
Poprzednio:
Mazda6 Sport GH L5 '08 Cristal White Pearl by Daniel

Postprzez nikolakis » 6 kwi 2018, 20:04

Super wątek, mam nadzieję, że będzie na TP mazdaspeed, żebym mógł ją zobaczyć na żywo.
Klubowicz
 
Od: 15 sty 2016, 23:20
Posty: 48 (2/1)
Auto: Mazda MX5 NCFL 2.0

Postprzez Janusz » 24 kwi 2018, 14:42

Super... moja pierwsza jazda rxem też była wersją SA.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 7 cze 2004, 07:33
Posty: 131
Skąd: Opole
Auto: RX-7 FC TII `91

Postprzez Paweł-Gołembiewski » 1 maja 2018, 23:46

nikolakis napisał(a):Super wątek, mam nadzieję, że będzie na TP mazdaspeed, żebym mógł ją zobaczyć na żywo.


Na TP byłem RX8 ;) Trochę było mi szkoda FB na tor :) Zapraszam na kawę jak tylko będziesz w okolicy w Warszawie, chętnie pokażę!

Janusz napisał(a):Super... moja pierwsza jazda rxem też była wersją SA.


Janusz i jak wrażenia? Opowiadaj koniecznie!

Nie znałem tego podziału SA/FB, więc się dzielę :) Banalnie w prosty sposób pokazany podział wg. roczników. Znalezione w sieci, na którymś filmie na yt, niestety nie pamiętam już gdzie...

MAZDA RX7 SA FB RÓŻNICE.png


Sporo się działo przez ostatni miesiąc, więc spieszę się podzielić :) A to dotarły katalogi i lektury :)

MAZDA RX7 KATALOGI SERWIS MAZDA.jpg


A to w poszukiwaniu starych Mazd trafiłem do mojego rodzinnego miasta, Białegostoku, gdzie znalazłem Mazdę 818 z silnikiem Wankla :) Po pełnej restauracji, wyceniona na 80 tys. zł.

Mazda 818 Białystok Polska.png


A to delikatnie powiększyła się kolekcja :)

MAZDA RX7 FB FD MODELE.jpg


Do naszego serwisu w Warszawie zawitało przepięknie utrzymane RX7 w najbogatszej wersji z bordowymi skórami, elektrycznie opuszczanymi szybami itp.itd. ;) Przebieg znikomy, 30 tysięcy mil. Wow. Robi wrażenie. Aktualnie w trakcie rekonstrukcji :)

Mazda RX7 FB 1985 Polska Warszawa ASO Mazda.jpg


Ostatni miesiąc był bardzo intensywny :) Wracając z Toru Poznań i zlotu Mazdaspeed, pojechaliśmy do Wrocławia, gdzie chciałem obejrzeć dwie przepiękne Mazdy RX7, jedna SA z 1979 roku, druga FB z 1985 roku :) Myślałem, czy by nie wziąć SA na tor (w pełni sprawna, z minimalnymi wadami do poprawienia, ze sportową kierownicą i gałką zmiany biegów z tamtych lat, ze spoilerem, z nadwoziem nadszarpniętym czasem). Decyzja zapadła we wtorek, we środę oba samochody trafiły do Warszawy:

Mazdy RX7 FB SA Serwis Mazda ASO Warszawa.jpg


Mazda RX-7 Serwis ASO Mazda Warszawa Gołembiewscy.jpg


Także na lawecie dotarły do nas we środę, trudno było mówić o skupieniu się na pracy tego dnia... We środę powstała długa lista rzeczy do zrobienia, wszak już w niedzielę miałem wystartować w Pucharze Mazda Rotary Club Polska Mazda Gołembiewscy na Torze Modlin. Czasu bardzo mało :) Ale pełny optymizmu i trochę z podniesionym pulsem rozmyślałem co i jak zorganizować :) Tego samego dnia, we środę odezwał się do mnie znajomy, który jak się okazało już organizował transport tych samochodów do siebie. Poprosił mnie o oddanie mu RXów. Po długich dyskusjach i wahaniu... zgodziłem się. Mi będzie trochę łatwiej znaleźć sobie RXa, a nie myślę zabierać marzeń. Niech się dzieje w Polsce :) W niedzielę nie wystartowałem ostatecznie. Trudno, niejeden wyjazd przed nami :)

Tymczasem, sukcesywnie realizowałem poszczególne pozycje z długiej listy rzeczy do zrobienia w białej FB :) Przy okazji długiej trasy ponad 600 kilometrów do pokonania, profilaktycznie użyłem preparatu STP do czyszczenia wtrysków.

MAZDA RX7 CZYSZCZENIE WTRYSKIWACZY WARSZAWA.jpg


Zmieniłem uszczelki drzwiowe na fabrycznie nowe. Towar praktycznie niedostępny, więc tym większa radość :)

MAZDA WARSZAWA USZCZELKI DO MAZDY RX7.jpg


MAZDA WARSZAWA RX7 USZCZELKI.jpg


Wymieniliśmy drążek kierowniczy (ostatni element zawieszenia, co do którego miałem uwagi), a przy okazji zrobiliśmy pomiar geometrii:

MAZDA RX7 WARSZAWA ASO MAZDA POMIAR GEOMETRII.jpg


Jak jeździ?

Mazda RX7 jeździ wspaniale.jpg


Mijani po drodze kierowcy zawsze reagują pozytywnie :)

MAZDA RX7 RX8.jpg


Jest duma, jest też coraz krótsza lista rzeczy do zrobienia :) W tym roku plan obejmuje m.in. odświeżenie czarnych elementów nadwozia, różnych detali pod maską, poza tym jeżdżenie, jeżdżenie i jeżdżenie :D

31727733_2357962440884367_6715484879749906432_n.jpg


Na koniec creme de la creme :) Mazda trafiła razem ze mną do classicauto, miesięcznika poświęconemu starej motoryzacji. Zajęliśmy cztery strony, całkiem niemało.

Rotary Magic artykuł Mazda RX ClassicAuto Paweł Gołembiewski.png


Tak naprawdę to zajęliśmy tylko cztery strony, redaktor bardzo sprawnie skrócił wypowiedzi do ok. 20%. By zostawić ten urywek historii w pamięci, cały wywiad zamieszczam tutaj. Dobrej lektury :)

http://www.mazda.warszawa.pl/rotary-magic-fascynacja-silnikiem-wankla-i-mazdami-rx/
Na co dzień znajdziesz mnie w serwisie Mazdy:
>> Zapraszam serdecznie :) <<
Avatar użytkownika
Firma
 
Od: 7 lut 2018, 14:02
Posty: 128 (31/9)
Skąd: Białystok
Auto: Mazda RX7 FB, RX7 FC, RX8, CX5

Postprzez Paweł-Gołembiewski » 11 maja 2018, 16:15

To się doczekaliśmy :)

Na co dzień znajdziesz mnie w serwisie Mazdy:
>> Zapraszam serdecznie :) <<
Avatar użytkownika
Firma
 
Od: 7 lut 2018, 14:02
Posty: 128 (31/9)
Skąd: Białystok
Auto: Mazda RX7 FB, RX7 FC, RX8, CX5

Postprzez mike84 » 26 maja 2018, 16:10

Cudowna Mazda jak będe gościnnie w Warszawie chce ja zobaczyc na żywo !!!! :D
Forumowicz
 
Od: 18 kwi 2012, 19:14
Posty: 64
Skąd: Kutno, łódzkie
Auto: mazda 323 f bj 2.0 ditd, a od lutego Mazda 3 BK 2004 nordic green

Postprzez Paweł-Gołembiewski » 24 paź 2018, 21:08

Takie wrażenie, emocja:
To jest niesamowite wrażenie. Zostawiam FB w garażu, stoi miesiąc. Prawie o niej zapominam. Gdy sobie przypominam wydaje mi się taka wątła i słaba, łatwa do uszkodzenia mechanicznie. Taka, że warto obchodzić się bardzo ostrożnie.

Potem jest decyzja by ją trochę przewietrzyć i taka trasa 400-600 kilometrów. Przy okazji wiadomo, różne sprawy do załatwienia. Wstaję rano, koło czwartej. Z każdą minutą obcowania okazuje się, że FB jest zwarta, gotowa i prowadzi się bardzo pewnie. W pełni odzyskuję wiarę w jej siłę i moc. Do tego radość z jazdy jest przednia :)

MAZDA RX7 FB ASO MAZDA.jpg
Na co dzień znajdziesz mnie w serwisie Mazdy:
>> Zapraszam serdecznie :) <<
Avatar użytkownika
Firma
 
Od: 7 lut 2018, 14:02
Posty: 128 (31/9)
Skąd: Białystok
Auto: Mazda RX7 FB, RX7 FC, RX8, CX5

Postprzez Paweł-Gołembiewski » 25 cze 2019, 08:54

Małe odświeżenie – lista czynności do wykonania w tym sezonie jest gotowa, a mamy już koniec czerwca :) Trochę zajęło jej przygotowanie :) Będę informował po wykonaniu :)
Na co dzień znajdziesz mnie w serwisie Mazdy:
>> Zapraszam serdecznie :) <<
Avatar użytkownika
Firma
 
Od: 7 lut 2018, 14:02
Posty: 128 (31/9)
Skąd: Białystok
Auto: Mazda RX7 FB, RX7 FC, RX8, CX5

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

Moderator

Moderatorzy Nasze Mazdy