Mazda CX9, 2009r, wersja EU. Hak holowniczy.

Mazda CX-9 TB (2007– 2016) Mazda CX-9 TC 2016 –

Postprzez Mikjola » 24 cze 2020, 13:53

Witam serdecznie. Chciałabym w mojej Maździe zamontować jak holowniczy. Jest to europejska wersja auta. Czy jest tutaj ktoś, kto ma taki hak i mógłby podesłać konkretny model oraz spodów jego zamontowania? Gdzie nie zadzwonię, tam słyszę, że nie da rady, a w serwisie Mazdy wołają 4.000,–.
Początkujący
 
Od: 24 cze 2020, 13:41
Posty: 1

Postprzez matylda » 24 cze 2020, 19:15

Ja zakupiłem, bodajże 1,5 roku temu. Na olx wpisz sobie "hak holowniczy CX-9".
Zapłaciłem około 500zł.
Montaz jest banalny, jest teraz ciepło, musisz mieć przede wszystkim kocyk. Kładziesz go pod pupę auta, wsuwasz się i działasz. Nic nie podcinasz, nic nie wycinasz. Zwróć uwagę na śruby i gwinty, aby nie zniszczyć gwintów (wąski gwint/normalny). Część śrub jest z wąskim, część z normalnym.
Ja montowałem to na mrozie, więc doceń przychylność pogody. ;–)

Dokręcaj kluczem dynamometrycznym, tak, aby Ci przyczepa nie została na drodze. :D Siły dokręcania masz podane w instrukcji.

Kabelki przepuszczasz do bagażnika.
Na tym forum znajdziesz informację, iż producent przewidział Twoją potrzebę i zostawił kostkę z kabelkami, zebranymi do kupy, gdzies pod plastikiem w bagażniku. Musisz rozebrać te plastki – łatwizna, ale trochę czasu Ci zajmie. Musisz mieć miernik prądu lub żarówkę i 2 kabelki.
Instrukcja jest prosta, czytelna. Odpowiednie kabelki łączysz ze sobą. Tyle.

Koszt: hak, taśma izolacyjna, cyna do lutowania.

Dasz sobie radę.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 17 gru 2015, 23:06
Posty: 160 (0/1)
Auto: CX-9 sport 2015 salon PL
Honda civic Type-R 2017 360KM

Postprzez no_name01 » 2 cze 2022, 08:59

Witam.
Zamontowałem hak w cx9 USA 19 rok i w instalacji został mi jeden przewód, który muszę podłączyć do modułu czujników parkowania. Czy wiecie, gdzie ten moduł się znajduje i jak wygląda? Będę wdzięczny za foto.
Pozdrawiam
Początkujący
 
Od: 4 gru 2016, 11:00
Posty: 16 (1/0)
Auto: CX 9
2019, USA, 2,5 GT AWD

Postprzez matylda » 2 cze 2022, 20:25

Nie wiem gdzie jest ten moduł, ale po lewej stronie masz pstryczek elektryczek do wyłączania czujników parkowania, więc pstrykasz i sie wyłączają, po temacie.

Jeśli jest pstryczek, to kable od niego idą do modułu, po kablach dojdziesz do modułu. A może wystarczy podczepić się pod te kable, ale musisz sprawdzić, czy na tym przewodzie od modułu haka jest napięcie wychodzące, czy jest to wejście.

Ja bym zostawił to w spokoju. Masz wyłącznik czujników.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 17 gru 2015, 23:06
Posty: 160 (0/1)
Auto: CX-9 sport 2015 salon PL
Honda civic Type-R 2017 360KM

Postprzez no_name01 » 8 cze 2022, 07:44

Ok. Jednak skoro moduł haka ma opcję wyłączania czujników w momencie podpięcia przyczepy, to chcę go podłączyć w odpowiednie miejsce. Interesuje mnie tylko gdzie jest moduł a z resztą sobie poradzę.
Początkujący
 
Od: 4 gru 2016, 11:00
Posty: 16 (1/0)
Auto: CX 9
2019, USA, 2,5 GT AWD

Postprzez majonez1970 » 8 cze 2022, 12:25

U mnie jest w bagażniku po prawej stronie jak zdejmę zaślepkę do świateł. Ale ja mam CX-7. Być może w 9 jest podobnie.
Forumowicz
 
Od: 25 cze 2019, 07:00
Posty: 121 (0/1)
Skąd: podlaskie, Białystok
Auto: Mazda CX-7 2,3 244KM ER 2007

Postprzez no_name01 » 9 cze 2022, 12:49

Próbowałem wczoraj zdjąć w bagażniku kratki, które są w boczkach. jeszcze chwila i bym połamał. Ktoś to ściągał już może?

sprawdziłem. Zaślepki są nie do zdjęcia, ponieważ są sklejone na gorąco z "boczkiem". Rozebrałem, aż do drzwi tylnych lewą i prawą stronę i żaden ze znalezionych modułów nie odpowiadał (wg mnie) za czujniki cofania. Z lewej strony pasa tylnego pod plastikiem znajdują się 3 kostki połączeniowe i jedna z nich (na dole – przyczepiona do kolejnej) jest powiązana z czujnikami martwego pola i parkowania. W każdym razie póki co nie szukam dalej, bo szkoda czasu.
Początkujący
 
Od: 4 gru 2016, 11:00
Posty: 16 (1/0)
Auto: CX 9
2019, USA, 2,5 GT AWD

Postprzez kastaf » 24 maja 2023, 21:35

Hej,

Widzę że już kilka osób działało z podłączeniem okablowania haka pod CX9.
1. Czy udało się Wam kupić adapter do wtyczki 7 lub 13 pin ze złączkami Mazdy ? Czy może gołe kable?
2. Gdzie jest złączka do światła cofania i przeciwmgielnego w bagażniku ?
3. Co z +12V? Podłączenie pod zapalniczkę czy bezpośrednio z akumulatora?
4. Czy znacie może numery złączek poszczególnych lamp ?

Ad 1 Mazda CX9 np za lampami ma b. krótkie kable kolo złączki i nie chciałbym psuć. Lepiej zastosować złączkę żeńska i męska by nie niszczyć okablowania. Tyko przydałby mi sie numer złaczki. Ktos na forum ma dostęp do takiego info ?

Ad 2 Nie znalazłem, w bagażniku i podobnie nie znalazłem od czujnika parkowania.

Ad3. Jeśli po aku to gdzie i jak ?

BTW, na ofertach haków często piszą, że hak pasuje do aut w wersji USA. Potwierdzam, pasuje do wersji EU i na upartego można montować bez zaciągania zderzaka, tak myślę po założeniu bez zderzaka. Ja mam taki egzemplarz z EU, jeden z tych 400szt co dojechały w 2015r. do polskiego salonu. A hak zamontowałem z firmy Steinhof typ M-055, czyli wpinany.

Pozdrawiam.
Początkujący
 
Od: 24 maja 2023, 21:11
Posty: 1

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

Moderator

Moderatorzy CX-3 / CX-30 / CX-5 / CX-7 / CX-9