Strona 1 z 1

CD-text

PostNapisane: 3 maja 2006, 19:06
przez Waluś
Kupiłem zmieniarkę i jast tam jakaś funkcja "CD text"
Co to takiego ?? wytłumaczyćdla lamera hehe
I przy okazji co to jest ten przetwornik 1 bitowy ??

PostNapisane: 3 maja 2006, 19:58
przez xeoo
Funkcja Cd-text to nic innego jak wyświetlanie tytułu i wykonawcy :) .A łopatologicznie: jeśli nagrasz płytke audio z empetrójek(sory za słowo :) ), które mają tagi ID, to bedą one wyświetlane na lcd w radiu. A o przetworniku 1 biowym to nic Ci nie powiem, poza tym, że w moim radiu też taki jest: )

PostNapisane: 3 maja 2006, 21:17
przez Waluś
dzięki

PostNapisane: 3 maja 2006, 22:37
przez brii
xeoo – nie ma tak hop-siup – trzeba włączyć w sofcie do nagrywanai opcję CD-TEXT i w odpowiednie pola podać text. Co do zmieniarki, to żebyś widział na wyświetlaczu radyja CD-TEXT to musisz mieć odpowiednio spięty razem sprzęt.

A jeśli chodzi o samą technologię działania to CD-TEXT wykorzystuje sub-kanały na dysku CD w sposób inny niż przewiduje standart i zapisuje w nich text. Tylko niektóre odtwarzacze potrafią odczytać CD-TEXT

PostNapisane: 3 maja 2006, 22:53
przez Boris86
Jak sobie życzysz Waluś :)

PostNapisane: 3 maja 2006, 22:58
przez xeoo
brii napisał(a):xeoo – nie ma tak hop-siup – trzeba włączyć w sofcie do nagrywanai opcję CD-TEXT i w odpowiednie pola podać text


No tak, zapomniałem o tym napisać, ale to już rutyna, więć chyba dlatego to pominąłem :]

PostNapisane: 3 maja 2006, 23:04
przez Waluś
a XR 7200 Potrafi ?? :)

PostNapisane: 3 maja 2006, 23:46
przez Paweł
Waluś napisał(a):I przy okazji co to jest ten przetwornik 1 bitowy

Jest to sposob generowania sygnalu cyfrowego na wejsciu konwertera D/A typu delta-sigma. Sygnal cyfrowy jest tutaj zapisem stanu 0 lub 1, zmiennym w czasie. Czestotliwosc probkowania takiego sygnalu ma bezposredni wplyw na jakosc dzwieku w takim ukladzie. Mowi sie o zapisie jednobitowym, poniewaz jednostka danych ma dlugosc jednego bitu, ktory zgodnie z systemem dwojkowym przyjmuje dwa stany – 0 i 1.

Trick polega na przeksztalceniu poziomu sygnalu analogowego na zmienny w czasie sygnal cyfrowy stanu 0 lub 1, ktorego gestosc odzwierciedla napiecie analogowe. Inaczej mowiac, duzo "jedynek" w 1-bitowym strumieniu cyfrowym odpowiada skrajnemu napieciu analogowemu, a duzo "zer" – przeciwnej wartosci przyjetego napiecia.

Zamiana takiego cyfrowego sygnalu na sygnal analogowy jest tania i prosta, jednak niezupelnie wolna od znieksztalcen.

Odbiegajac lekko od tematu, mozna powiedziec, ze podobny sposob jest wykorzystywany w tzw. wzmacniaczach cyfrowych, gdzie wzmacniany prad jest lub go nie ma (1 i 0), co bardzo szybko zmienia sie w czasie, a po "zlozeniu" daje sygnal analogowy...
W przypadku konwerterow D/A nie ma to znaczenia, ale we wzmacniaczach pracujacych w ten sposob nie wystepuja straty spoczynkowe, dzieki czemu maja ona bardzo duza wydajnosc i wielkie moce.

***

Innym rozwiazaniem sa przetworniki wielobitowe, gdzie dane cyfrowe o amplitudzie sygnalu analogowego sa zapisywane przy uzyciu wielu bitow. Zwykla plyta CD-Audio uzywa zapisu 16-bitowego, co oznacza, ze chwilowy stan amplitudy sygnalu analogowego jest opisany przez szesnascie 0 lub 1, co daje 65536 (2^16) mozliwosci stanu analogowego. Probkowanie (pobieranie kolejnych stanow) odbywa sie przy czestotliwosci 44.1 kHz, ktora dla ukladow 1-bitowych musi siegac kilku Mhz (w tym samym czasie, w ktorym uklad wielobitowy daje dokladna informacje o stanie amplitudy, uklad 1-bitowy musi przepchnac wiele pojedynczych 0 i 1, aby ze zblizona dokladnoscia opisac sytuacje).

Do zamiany sygnalu wielobitowego na analogowy potrzeba zestawu wielu rezystorow, ktore musza miec idealne parametry, aby utworzony sygnal nie byl znieksztalocony. Wbrew pozorom znacznie zwieksza to koszty produkcji takiego ukladu.

Dodatkowo stosuje sie kosztowne uklady (oplaty licencyjne), ktore wygladzaja wyjsciowy sygnal, zblizajac go do ksztaltu tego, co teoretycznie bylo w analogowym oryginale, a zostalo usuniete poprzez kwantyzacje wynikajaca z ograniczonej liczby "stanow" cyfrowych (np. od -32768 do +32768) i probek w czasie (np. 44100/sek).

PostNapisane: 4 maja 2006, 04:36
przez andrev001
tco_tm

Zaimponiłes mi i to [tiiit] stary ;)...

PostNapisane: 4 maja 2006, 18:15
przez marakus
Brawo tco_tm u mnie byłyby to dwa 90-cio minutowe wykłady na polibudzie. Krótko i na temat.

PostNapisane: 4 maja 2006, 19:19
przez Waluś
<wow> hehe <spoko>

PostNapisane: 4 maja 2006, 20:10
przez ravo
marakus napisał(a):Brawo tco_tm u mnie byłyby to dwa 90-cio minutowe wykłady na polibudzie. Krótko i na temat.

jaki kierunek heheh sorry za ot :P
a napisze co to cd text zeby nie bylo ot – to tekst pokazujacy na wyswietlaaczu tytul i wykonawce utworu :) oczywiscie musisz nagrac plyte z ta opcja

PostNapisane: 6 maja 2006, 09:22
przez marakus
ravo napisał(a):aki kierunek heheh sorry za to



Polibuda wrocławska ,elektronika i telekomunikacja, transmisja dźwięku. <nauka>

PostNapisane: 6 maja 2006, 10:30
przez ravo
marakus napisał(a):Polibuda wrocławska ,elektronika i telekomunikacja, transmisja dźwięku.

buhehe 3 osoby z forum z tego wydzialu :P i kierunku

Re: CD-text

PostNapisane: 4 cze 2012, 17:41
przez lofiks
hmm a u mnie na konsoli w mazdzie (kombi 2004 rok) na jednym z pokretełek jest TEXT ale jakbym nie kombinowal z nagraniem plyty- niestety text w trakcie odtwarzania cd na wyswietlaczu sie nie pojawia..jakos specjalnie się te opcje uaktywnia czy moze cos mam zepsute? bo szczerze mowiac sie nie znam ale jak na poretelku jest TEXT to zakladam ze radio w mojej madzi tytuly powinno odczytywac

PostNapisane: 5 cze 2012, 21:43
przez airbob
Nie jestem pewien ale to dotyczy funkcji RDS
Co do CD-Textu to niestety ale ten mechanizm CD go nie odczytuje.