Brak wysokich tonów w Mazda 2 DE

Wszystko o modyfikacjach i budowie nagłośnień naszych aut.

Postprzez wiktor1253 » 27 paź 2020, 23:08

Zakupiłem zaślepki lusterek z głośnikami wysokotonowymi ponieważ model który posiadam nie miał fabrycznie głośników w zaślepkach. Z racji wyprowadzonych już na gotowo przewodów montaż przebiegł bez problemu. Po włączeniu radia i ustawieniu wysokich tonów na maksa nie było praktycznie żadnej różnicy, musiałem aż przyłożyć ucho do głośnika aby sprawdzić czy w ogóle działa. Okazuje się, że działa ale praktycznie go nie słychać. Co może być tego powodem, czy fabryczne głośniki od Mazdy 2 są aż tak kiepskiej jakości?
Forumowicz
 
Od: 10 lis 2014, 19:05
Posty: 55 (1/0)
Auto: Mazda 3 BL 1.6 Diesel 109KM 2010r.
Mazda 2 DE 1.3 75KM 2007r.

Postprzez infernus » 5 lis 2020, 11:55

Fabryczny sprzęt audio w Mazdzie 2 DE to totalna bieda! I nie piszę tu o samych głośnikach.
Niestety nie przypomnę sobie jak były podłączane soprany w mojej Mazdzie ale, spróbuj zamienić bieguny w głośniczku. Nie nie pamiętam czy po drodze na kablu "+" nie był zainstalowany kondensator (raczej nie był, ale tak jak piszę nie pamiętam).
Jeśli przy głośnikach szerokopasmowych (tych w drzwiach), przewody do sopranów są podpięte prawidłowo to nie ma siły... głośnik musi grać.
Forumowicz
 
Od: 31 paź 2018, 13:46
Posty: 144 (2/11)
Auto: Mazda 2 DE
1349 cc
86KM
2009

Postprzez wiktor1253 » 5 lis 2020, 12:13

Przy samych głośnikach wysokotonowych jest już zainstalowany kondensator.
Forumowicz
 
Od: 10 lis 2014, 19:05
Posty: 55 (1/0)
Auto: Mazda 3 BL 1.6 Diesel 109KM 2010r.
Mazda 2 DE 1.3 75KM 2007r.

Postprzez infernus » 5 lis 2020, 12:28

Jeśli masz możliwość to podepnij rzeczowe głośniczki do innego źródła dźwięku. Wtedy sprawdzisz i upewnisz się, że są one w 100% sprawne.
Te głośniki nie są oddzielnie sterowane przez jednostkę centralną zatem tam bym się nie doszukiwał problemu. Skoro jest kondensator to cały dół pasma jest odcięty i przy prawidłowym podłączeniu głośnik musi działać.
Niestety aby zobaczyć czy kable są podpięte to trzeba zdemontować boczek... :( a to jest nie fajne :(
Forumowicz
 
Od: 31 paź 2018, 13:46
Posty: 144 (2/11)
Auto: Mazda 2 DE
1349 cc
86KM
2009

Postprzez wiktor1253 » 5 lis 2020, 12:54

Mam pewność, że głośniczki grają jednak dźwięk z nich jest ledwo słyszalny. Mam również drugi komplet głośniczków z Mazdy 3 i dźwięk jest taki sam, ledwo słyszalny. Zastanawiam się tylko co do tego kondensatora zamontowanego przy głośniczkach. A może kondensator jest już na kablu biegnącym z głośnika zamontowanego w drzwiach. Sam chyba boczków w drzwiach nie dam rady rozebrać żeby to sprawdzić :)
Forumowicz
 
Od: 10 lis 2014, 19:05
Posty: 55 (1/0)
Auto: Mazda 3 BL 1.6 Diesel 109KM 2010r.
Mazda 2 DE 1.3 75KM 2007r.

Postprzez infernus » 5 lis 2020, 13:18

Jak podepniesz kabel bezpośrednio do głośniczka to pominiesz kondensator :) Jeśli Kondensator jest podpięty do głośniczka to na pewno go nie ma w drzwiach w takim razie :)
Nie bardzo mi się chce wierzyć, że oba kondensatory będą uszkodzone tak samo.

My tu gaworzymy o sprawach technicznych i podpinaniu, przestawianiu itd... a to może być też kwestia odczuć co to jest cicho lub głośno grający sopran.
Mając jeszcze te fabryczne głośniczki podpięte (o ich jakości się nie wypowiem) to faktycznie, one głośno nie grały – bo nie mogą zagłuszać niskich tonów. Jak zatykałem je dłonią to dużej różnicy nie było... czasem myślałem, że jak je odepnę to nic nie stracę :D (tak mi się moja pamięć odświeża :D)
Te głośniczki g..no dają a kupę kasy w salonie trzeba było zapłacić za ich montaż :/
Forumowicz
 
Od: 31 paź 2018, 13:46
Posty: 144 (2/11)
Auto: Mazda 2 DE
1349 cc
86KM
2009

Postprzez wiktor1253 » 6 lis 2020, 02:45

Właśnie nie wiem jak wykonane są fabryczne połączenia. Moje auto fabrycznie wyposażone było jedynie w głośniki zamontowane w drzwiach (wynika z tego, że współosiowe). Jednak ciekawość nie pozwoliła mi nie zajrzeć pod zaślepkę lusterka, po jej zdjęciu okazało się że jest tam wyprowadzony przewód razem z wtyczką. Z uwagi na to, że jestem również w posiadaniu Mazdy 3 w której wymieniłem głośniki już dawno temu a stare leżały w garażu postanowiłem sprawdzić czy głośniki wysokotonowe będą pasowały do drugiej Mazdy. Okazało się, że pasują ale grają bardzo cicho, były prawie niesłyszalne. Postanowiłem więc kupić oryginalne głośniki od Mazdy 2 i efekt jest ten sam. Więc uszkodzenie głośników mogę wykluczyć. A mam dokładnie takie samo wrażenie jak Ty, z głośnikami wysokotonowymi czy bez dźwięk jest prawie bez zmian. Z wysokotonowymi może czuć jedynie większą przestrzeń w dźwięku. Zastanawiam się czy te fabryczne głośniczki są tak marnej jakości czy problem tkwi w instalacji.
Mógłbym kupić jakieś firmowe głośniki wysokotonowe ale obawiam się, że to mogą być pieniądze wyrzucone w błoto. Nie mam pewności czy zagrają głośniej.
Forumowicz
 
Od: 10 lis 2014, 19:05
Posty: 55 (1/0)
Auto: Mazda 3 BL 1.6 Diesel 109KM 2010r.
Mazda 2 DE 1.3 75KM 2007r.

Postprzez infernus » 6 lis 2020, 07:31

One są nędznej jakości, tak samo jak fabryczny wzmacniacz. Ja w trakcie przeróbek swojego audio, zacząłem od jednostki centralnej. Po zmianie była masakryczna różnica! A po tym jak jeszcze wymieniłem wszystkie głośniki to efekt jest nie do opisania w stosunku do fabrycznego sprzętu. Opel i VW daje o niebo lepsze sprzęty fabryczne niż mazda. Nawet Mazda 3 (2017) i jej audio to jakaś porażka. Może mam za bardzo wygórowane wymagania ale słuchając w niej muzyki uszy mi zwiędły :D

Wracając do tematu, fabrycznymi sopranami efektu w tym samochodzie nie zbudujesz, szkoda Twojego czasu i pieniędzy. Boczka nie ściągaj aby tylko zobaczyć kable, bo skoro grają to są podpięte. Boczek trzyma się na dużej ilości takich białych spinek, które lubią pękać. Dokupione zamienniki nie są tak dobrze spasowane jak oryginały. Boczek ściągnij dopiero wtedy jak musisz... przy pracach naprawczych podnoszenia szyb, czy zmianie audio, wygłuszeniu i wyciszeniu drzwi.
Forumowicz
 
Od: 31 paź 2018, 13:46
Posty: 144 (2/11)
Auto: Mazda 2 DE
1349 cc
86KM
2009

Postprzez wiktor1253 » 6 lis 2020, 09:10

Możesz powiedzieć ile Cię kosztowała wymiana sprzętu i na co wymieniłeś? Czyli mówisz, że nie warto kupować samych tweeterów bo efekt nadal będzie mizerny?
Forumowicz
 
Od: 10 lis 2014, 19:05
Posty: 55 (1/0)
Auto: Mazda 3 BL 1.6 Diesel 109KM 2010r.
Mazda 2 DE 1.3 75KM 2007r.

Postprzez infernus » 6 lis 2020, 10:40

Tak, efekt będzie żaden albo wręcz sobie pogorszysz. Jeśli będziesz miał zbyt głośne soprany to zagłuszysz sobie niskie tony. Przede wszystkim wysokie tony są bardzo kierunkowe i umieszczone w drzwiach przy lusterkach soprany grają tan naprawdę dla siebie, a nie dla Ciebie bo są skierowane osiowo ku sobie :D Niskie tony nie są kierunkowe dlatego nie ma znaczenia w zasadzie w domu gdzie postawisz sobie subwoofer ;)

Przede wszystkim musisz sobie odpowiedzieć co chcesz osiągnąć i z góry założyć do jakiej granicy finansowej dążyć. Bo w car audio jak i w innych wielu dziedzinach granic nie ma :D

Dla mnie robiąc wszystko samemu było ważne aby sobie polepszyć audio i wyciszyć samochód. Bo nie oszukujmy się, Mazda 2 wyciszenia nie ma w ogóle. To auto jest tak głośne, że przy 120 km/h nie da się rozmawiać z pasażerem siedzącym obok. To pusta, metalowa puszka, które rezonuje jak cholera! A po jeździe autostradą po kilku godzinach trzeba później odchorować :D No cóż to jest auto miejskie...

Ale do rzeczy, ja uparłem się na radio 2 DIN (jest możliwość założenia dobrego 1DIN)
Jednostka centralna: Pionieer SPH-DA230DAB
Głośniki przód: Morel Maximus 602 165 mm (Wysokotonowe oddzielnie i umieszczone na desce rozdzielczej przy szybie czołowej i skierowane do słuchacza)
Głośniki tył: Morel Maximo 602, 165 mm COAX (dwudrożne, bo nie chciałem wiercić otworów na osobne głośniki wysokotonowe)
Kamera cofania: Pioneer ND-BC8 – jest super, polecam
Moduł do obsługi radia z kierownicy Mazda – Pioneer

No i niezliczona ilość maty butylowej, pianki i filcu :D
Drzwi przód: 4 arkusze Dynamat Xtreme, wyłożone tylko blachy, pod boczek jest filc 10mm. Powinienem na matę dać jeszcze piankę. Mogłem to zrobić ale mi kasy było już szkoda :D Drugi raz nie popełnił bym tego błędu :D
Drzwi tył: 4 arkusze Maty STP Gold 2,3mm, pod boczki filc 10mm
Przednie nadkola: około 3 mat STP Gold + pianka 10mm
Tylne nadkola od środka samochodu i wszystkie dostępne gołe blachy w tamtych rejonach: około 5-6 mat + pianka 10mm na same nadkola
Wyłożenie bagażnika i koła zapasowego: około 4 maty+pianka10mm+filc10mm i dopiero na to wyłożenie fabryczne bagażnika + guma (rynienka)
Pod siedzeniami z tyłu: wyłożyłem całe siedzisko do samej podłogi matą: około 4 szt. STP Gold+2x filc 10mm,
Podłoga samochodu cała w filcu 10mm
Tylna półka wyłożona filcem samoprzylepnym 6mm

Jak widzisz jest tego sporo, a kasę podliczysz sobie widząc aktualne ceny rynkowe bo ja robiłem to w tamtym roku.
Efekt? jest cicho, dużo ciszej, słychać muzykę przy 120km/h :D Wiem, że można jeszcze w wielu miejscach dać matę, podwójnie w drzwiach, na podłodze, dachu, tylnej klapie... ale trzeba mieć na uwadze, że to wszystko WAŻY!! Dużo waży... ja już teraz wożę masę jak by jednej lekkiej osoby więcej ;) a moja ma 86KM (Twoja widzę, że ma 75), też nie chciałem tak bardzo obciążać drzwi matami aby nie opadły w przyszłości bo to Mazda i ma cieniutkie blaszki :)
Efekt audio? Dla mnie rewelacyjny. Morelki grają na tyle fajnie i nisko, że nie potrzeba SUB'a. Ja jestem z całości bardzo zadowolony.

Jeśli zdecydujesz się na robienie czegokolwiek zawsze masz wybór, bo sprzętu jak mrówków na rynku, mat tak samo. Jedynie musisz uważać na te wszystkie tanie maty, ponieważ są one w skrócie mówiąc cięższe od np STP nawet przy mniejszej grubości.

No .. to chyba tyle..
Ostatnio edytowano 6 lis 2020, 12:20 przez infernus, łącznie edytowano 1 raz
Forumowicz
 
Od: 31 paź 2018, 13:46
Posty: 144 (2/11)
Auto: Mazda 2 DE
1349 cc
86KM
2009

Postprzez wiktor1253 » 6 lis 2020, 11:08

Wielkie dzięki za wyczerpującą odpowiedź. Po tym co przeczytałem chyba odpuszczę sobie jakiekolwiek modyfikacje. Żadne półśrodki nie przyniosą tu efektu. Ty praktycznie wszystko zrobiłeś sam, ja bym nie dał rady. Jeśli bym chciał zrobić to wszystko w firmie zajmującej się takim montażem cena by pewnie przekroczyła wartość samochodu :)
Forumowicz
 
Od: 10 lis 2014, 19:05
Posty: 55 (1/0)
Auto: Mazda 3 BL 1.6 Diesel 109KM 2010r.
Mazda 2 DE 1.3 75KM 2007r.

Postprzez infernus » 6 lis 2020, 11:25

No nie było by tanio :)
Zmień radio i już będziesz bardziej zadowolony. Masz opcje taką, że jak nie chcesz wydawać na radio 2 DIN to możesz wsadzić 1DIN. Trzeba tylko dokupić ramkę odpowiednią. Były takie wersje Mazdy 2 totalne golasy, które miały właśnie taką ramkę, że wchodziło radio 1DIN, a poniżej był otwór na wnękę np na portfel. Ja taką ramkę kupiłem za 20 PLN :D Wykręciłem jedną poprzeczkę i wnękę z tej ramki i już miałem wersję na 2DIN :)
W innym samochodzie zamontowałem radio Pioneer MVH-S320BT bez CD tylko na USB za kilkaset PLN i fajnie ożywiło głośniki fabryczne w samochodzie.
Wzmacniacz w Mazie 2 DE jest ... żaden :D
Forumowicz
 
Od: 31 paź 2018, 13:46
Posty: 144 (2/11)
Auto: Mazda 2 DE
1349 cc
86KM
2009

Postprzez wiktor1253 » 6 lis 2020, 11:39

Szczerze mówiąc o wymianie radia nawet nie myślałem. Zawsze słyszałem, że większą różnicę odczuję przy wymianie głośników. Ale może to radio fabryczne jest faktycznie wyjątkowo nieudane.
Forumowicz
 
Od: 10 lis 2014, 19:05
Posty: 55 (1/0)
Auto: Mazda 3 BL 1.6 Diesel 109KM 2010r.
Mazda 2 DE 1.3 75KM 2007r.

Postprzez infernus » 6 lis 2020, 11:46

Owszem, jest nieudane. Ja po zmianie fabrycznego radia na Pioniera SPH-DA230DAB i jeszcze na fabrycznych głośnikach stwierdziłem, że czemu to wymieniłem tak późno :D
Forumowicz
 
Od: 31 paź 2018, 13:46
Posty: 144 (2/11)
Auto: Mazda 2 DE
1349 cc
86KM
2009

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

Moderator

Moderatorzy Tuning i modyfikacje