Mazda 3 /Adayo/bose

Wszystko o modyfikacjach i budowie nagłośnień naszych aut.

Postprzez Gibson339 » 9 maja 2015, 20:04

Mazda 3 2012 – radio Adayo z wyjściami na zewnętrzny wzmacniacz.
Chcę podłączyc Bose i nie wiem czy się za to brac, czy to bę dzie działac?
Jeszcze jedno czy głośniki Bose są inne niż fabryczne od zwykłego radia.
Proszę o jakąś poradę,
Początkujący
 
Od: 26 kwi 2015, 12:23
Posty: 5
Auto: Mazda 3 II HB 2.0 automat benzyna 150KM rok 20121

Postprzez airbob » 12 maja 2015, 23:59

Kiepsko to widzę wzmacniacz bose ma wejście sygnałowe symetryczne a takiego wyjścia nie posiadają nawet markowe radia, trzeba by szukać jakiegoś konwertera. Takie gotowe konwertery na pewno są w bogatszych zestawach interfejsów do sterowania z kierownicy, ale czy osobno można je kupić to rzeba poszukać.
Głośniki bose mają impedancję 2 ohm a "cywilne" mają 4 ohm
Naprawa WZMACNIACZY BOSE, Wyświetlaczy m6, Toyota Avensis
Naprawa ZMIENIAREK (także wysyłkowo) m3,m6,rx8,cx7,cx9 i inne
Wyjścia RCA do zewnętrznego wzmacniacza. Płyta startowa do nawigacji GH
kontakt 503304123
http://www.mazdaspeed.pl/forum/search.php?st=0&sk=t&sd=d&sr=posts&keywords=podz*+airbob*
Sprzedam oryginalny moduł zmieniarki na 6CD do mazdy 3 i 6, montaż
Żarówki podświetlenia klimatronika
kontakt 503304123
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 18 gru 2007, 10:55
Posty: 1545 (0/34)
Skąd: Wrocław gg8161056 tel.503304123

Postprzez Gibson339 » 18 maja 2015, 17:49

Bardzo dziękuję za poradę. Rozumiem, że wejście symetryczne polega na tym, że każdy kanał ma dwa
kable "+" i " –" , a masa jest oddzielnie. Ze schematu radia Adayo wynika, że wyjścia na wzm. są takie.
Czyżbym miał szczęście i dało sie to zrobić /?
W załączniku przesyłam schemat. Gdyby Pan znalazł czas i mi doradził, będę zobowiązany.

Zbyszek
Początkujący
 
Od: 26 kwi 2015, 12:23
Posty: 5
Auto: Mazda 3 II HB 2.0 automat benzyna 150KM rok 20121

Postprzez airbob » 18 maja 2015, 19:56

Nie znam tego radia, załącznik wyślij na airbob@interia.pl

Dopisano 19 maja 2015 10:20:

Jak dla mnie to jest zwykły układ wyjść. Nie ma tutaj nic opisanego o wyjściach RCA w związku z tym można przyjąć że nie mam w nich nic nadzwyczajnego i że są standardowe a co za tym idzie nie napędzą wzmacniacza bose.

Gibson339 napisał(a):Rozumiem, że wejście symetryczne polega na tym, że każdy kanał ma dwa
kable "+" i " –" , a masa jest oddzielnie.


Nie do końca, sygnał symetryczny polega na tym że są dwa przewody i oboma idzie sygnał tylko jest on odwrócony w fazie. W przypadku wyjść RCA sygnał idzie tylko jedną linią a druga to masa.
Poniekąd na dzień dzisiejszy większość wyjść z końcówki mocy na głośniki, jest takim wyjściem symetrycznym. Niestety dostępny tam poziom sygnału jest ok 1,5krotnie za duży w porównaniu z sygnałem bose. Można by go było wykorzystać, ale od połowy skali głośności wystąpią przesterowania wejścia wzmacniacza nie wspominając o tym że sam sygnał z końcówki mocy już jest obarczony zniekształceniami.

Muszę sprawdzić jak się zachowa wzmacniacz bose jak się go napędzi standardowym wygnałem RCA, może da się to jakoś obejść.
Naprawa WZMACNIACZY BOSE, Wyświetlaczy m6, Toyota Avensis
Naprawa ZMIENIAREK (także wysyłkowo) m3,m6,rx8,cx7,cx9 i inne
Wyjścia RCA do zewnętrznego wzmacniacza. Płyta startowa do nawigacji GH
kontakt 503304123
http://www.mazdaspeed.pl/forum/search.php?st=0&sk=t&sd=d&sr=posts&keywords=podz*+airbob*
Sprzedam oryginalny moduł zmieniarki na 6CD do mazdy 3 i 6, montaż
Żarówki podświetlenia klimatronika
kontakt 503304123
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 18 gru 2007, 10:55
Posty: 1545 (0/34)
Skąd: Wrocław gg8161056 tel.503304123

Postprzez Gibson339 » 19 maja 2015, 14:09

Serdeczne dzięki
Początkujący
 
Od: 26 kwi 2015, 12:23
Posty: 5
Auto: Mazda 3 II HB 2.0 automat benzyna 150KM rok 20121

Postprzez airbob » 20 maja 2015, 23:59

A więc tak przetestowałem dwie opcje, obie jakoś działają ale każda jest obarczona niedoskonałością.

1. Podpięcie wejść wzmacniacza bose do wyjścia RCA zwykłego radia.
Dla każdego z kanałów postępujemy tak samo. Przewód idący do wzmacniacza oznaczony "–" należy odłączyć do zewnętrznego styku RCA, a "+" do wewnętrznego styku RCA. W ten sposób symetryczne wejście wzmacniacza bose zasilamy niesymetrycznie.
Wzmacniacz gra poprawnie aczkolwiek znacząco słychać utratę głośności w stosunku do pełnego systemu bose z symetrycznym sygnałem. Efektem tego jest to że trzeba głośniej dawać na radiu aby osiągnąć oczekiwaną moc. W przypadku radiów o niskim poziomie wyjściowym na RCA może się okazać że nie osiągniemy maksymalnej mocy mimo odkręcenia regulacji w radiu na full.
Przy wyborze tej opcji należy wykonać nowe okablowanie pomiędzy radiem a wzmacniaczem z wykorzystaniem przewodów ekranowanych. Oryginalnie idą tam zwykłe skręcone przewody co w przypadku sygnału symetrycznego było wystarczające, niestety w przypadku zwykłego sygnału RCA muszą być już ekranowane.

2. Podpięcie wejść wzmacniacza bose do końcówki mocy w zwykłym radiu.
Tutaj teoretyczne mamy całkiem fajną sytuację ze względu że większość współczesnych radiów wyjście na głośniki ma w układzie mostkowym a co za tym idzie dostępny sygnał jest sygnałem symetrycznym.
Łączymy + wyjścia głośnikowego z + wejścia wzmacniacza, analogicznie z –.
Niestety sygnał z końcówki ma zbyt dużą amplitudę co objawia się tym że już przy niedużym odkręceniu głośności w radiu, całość gra dość głośno. Łatwo osiągnąć granice możliwości systemu będąc w połowie skali regulacji głośności, później już tylko charczenie w głośnikach i przesterowanie wzmacniacza. Dodatkowo ja słyszę zniekształcenia jakie są nieodzownym ubocznym skutkiem pobrania sygnału z wyjść głośnikowych. Sygnał z RCA jest "czystszy".

Zbierając to do kupy, ja bym spróbował pierwszą opcję. W większości przypadków nie słuchamy sprzętu na 2/3 i więcej jego możliwości, więc utrata mocy w codziennym użytkowaniu nie musi być problemem z którym się nie można pogodzić.
Jeśli jednak byłby to problem wtedy zastosowałbym konwerter Hi-Lo z regulowanym wyjściem. Pobrał sygnał z głośników a następnie podłączył się jak w pierwszym przypadku tylko odpowiednio wyregulował tłumienie w tym adapterze na niskim poziomie.
Naprawa WZMACNIACZY BOSE, Wyświetlaczy m6, Toyota Avensis
Naprawa ZMIENIAREK (także wysyłkowo) m3,m6,rx8,cx7,cx9 i inne
Wyjścia RCA do zewnętrznego wzmacniacza. Płyta startowa do nawigacji GH
kontakt 503304123
http://www.mazdaspeed.pl/forum/search.php?st=0&sk=t&sd=d&sr=posts&keywords=podz*+airbob*
Sprzedam oryginalny moduł zmieniarki na 6CD do mazdy 3 i 6, montaż
Żarówki podświetlenia klimatronika
kontakt 503304123
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 18 gru 2007, 10:55
Posty: 1545 (0/34)
Skąd: Wrocław gg8161056 tel.503304123

Postprzez Gibson339 » 26 maja 2015, 16:02

Serdeczne dzieki za fachową poradę.
Pozdrawiam
Początkujący
 
Od: 26 kwi 2015, 12:23
Posty: 5
Auto: Mazda 3 II HB 2.0 automat benzyna 150KM rok 20121

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

Moderator

Moderatorzy Tuning i modyfikacje