Telewizory LCD / Plazma

Nasze hobby i zainteresowania, sprawy niemotoryzacyjne.

Postprzez mazdziak » 6 lut 2008, 15:46

Razem z rodzinka chcemy kupic lcd przedzial cenowy to jakieś 3-4k. Chcialbym zeby mialo dobre kolory, kontrast no i zeby pochodzilo kilka lat:) jakie najlepiej kupic? aha przekatna ekranu nie mniejsza niz 30"
Początkujący
 
Od: 20 cze 2007, 18:33
Posty: 13

Postprzez Sokool » 6 lut 2008, 15:53

Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 28 sie 2004, 17:10
Posty: 2737 (1/10)
Skąd: Tychy
Auto: na gaz

Postprzez mazdziak » 6 lut 2008, 16:49

no spoko tylko ze nie chce mi sie specjalnie zapisywac na forum hd cos tam zeby zapytac tylko o to jakie lcd sa dobre.Bo zakładam że niektorzy z was chyba też mają lcd w domu nie?
Początkujący
 
Od: 20 cze 2007, 18:33
Posty: 13

Postprzez Grzyby » 6 lut 2008, 17:08

mazdziak napisał(a):zakładam że niektorzy z was chyba też mają lcd w domu nie?

jak mają to raczej jedno i ciężko im powiedzieć jakie będzie lepsze :P

Przecież to logiczne żeby w takim temacie zajrzeć na forum które się tym zajmuje.
Obrazek
d.pa
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 3 paź 2004, 22:09
Posty: 17082 (109/177)
Skąd: KIELCE
Auto: Suzuki Aerio 2.3l LPG '06
Renault Trafic 1.6 TT '16
Fiat Doblo 1.6 16V '01
Dacia DV 1.6 LPG '14
Fiat Panda VAN 1,1 LPG '05
Fiat Ducato Pilote First 62A, 2.5TDI, '98
Burstner Amara 535TK

Postprzez MARRUD » 6 lut 2008, 18:03

"mazdziak" Informacji na sieci jest bardzo dużo i tak naprawdę nikt Ci na Twoje pytanie nie odpowie :) . Zanim podjąłem decyzję odpowiedziałem sobie na pytania:
– jaka wielkość – przedział +-5 cali
– do czego będzie mi służył (TV, DVD, zdjęcia, gry itp.)
– gdzie będzie stał
Następnie:
– wybrałem kilka modeli
– przetrzepałem fora na temat opinii o tych modelach
– kilkunastokrotnie odwiedzałem różne sklepy i porównywałem obrazy na tych modelach
Dodatkowo mój brat kupił jakiegoś samsunga, którego mogłem sobie pooglądać przez kilka dni. Ostatecznie moje decyzja padła na 42 cale plazmy panasonica i jestem baaaardzo zadowolony :D . Obraz w lcd samsunga wygląda bardzo miernie w porównaniu do plazmy, a opinie o lcd samsunga są bardzo pochlebne.
Generalnie zasada jest taka, że będziesz miał tyle opinii ile jest modeli
Sprzedam różne części do mx-6
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 23 sie 2005, 07:49
Posty: 301
Skąd: Warszawa
Auto: Q50 3,0 TT, było 3 BL 2,3 MPS, mx6,626, 6 GH 2,5

Postprzez Sokool » 6 lut 2008, 18:13

No pod względem jakości obrazu plazmy są lepsze od lcd.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 28 sie 2004, 17:10
Posty: 2737 (1/10)
Skąd: Tychy
Auto: na gaz

Postprzez GofNet » 6 lut 2008, 19:46

     Może i coś bym napisał, ale nie mam pojęcia, o czym... <jelen> Chodzi Ci o TV czy o monitor?

     Jeśli o monitor, to szukaj na matrycach S-PVA a omijaj z daleka TN. Dobrą firmą jest Samsung, LG, najlepsze są ze znaczkiem Eizo...

     Jeśli o TV, to patrz na HD. Ready są tańsze, Full droższe (lepsze). Plazmy są OK, ale drogie (przynajmniej były)... Dodatkowo plazmy najlepiej oglądać z większej odległości.

     Panasonic, to dobra i już dość tania firma. Wystarczy cofnąć się o 10 lat wstecz i przypomnieć sobie, że Sony i Panasonc, to były dwie najbardziej prestiżowe firmy RTV. Wiele innowacji wprowadził właśnie Panasonic. Pod uwagę brałbym Panasonic, Sony, Hitachi, Samsung, LG.

     Jak sięgam pamięcią, Panasonic robi plazmy i jakoś nie słyszałem narzekania. Samsung jednak rozwija się najbardziej dynamicznie...

Pozdrawiam
..::GofNet::..
http://download.mx3.info/mazdaspeed.exe
                           (v4.10)
_______________
q-n.pl
q-v.pl
u-q.pl
oc.gd
zb.gd
zo.gd
zu.gd
agd.gd
fiat.cc
0sy.pl
vmix.pl
2sze.pl
feryt.pl
redface.pl
newjeans.pl
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 17 lis 2004, 17:33
Posty: 1952 (0/2)
Skąd: Piotrków Trybunalski
Auto: Mazda 323 BG B6E 1,6i 8v 4/OHC

Postprzez Waluś » 6 lut 2008, 20:51

ja dzisiaj sprawiłem sobie Philipsa. 42 cale, zabuliłem 3777 ale dostałem mocowanie do ściany gratis i N-tv. Kupiłem co prawda do knajpy, ale chyba ze 3 miesiące sia zastanawiałem. Począwszy od Dawo, samsungów, przez jakieś chińskie coś co nawet nie pamiętam jak sie nazywa, ale za kasę 3500 można mieć chińszczyznę (firma amerykańska) z full HD, zajeb...ym kontrastem gwarancją na 3 lata dor too dor i kupa innych bajerów, tylko ta marka mnie przerażała <lol> o
ostatecznie padło na Philipsa – dobra cena, niezły kontrast i ten akurat stał wśród innych (sony, deawo, samsung i LG) i ten filipek był o niebo lepszy od tamtych (kolorki, ostrość obrazu, kąt oglądania (w knajpie istotne)) i jeszcze dostałem do niego gratis mocowanko – oczywiście musiałem sie targować <lol> i była też ta enka, w sumie nie chciałem, ale mam na stanie już wszystkie dekodery naszych telewizji, więc dobry pomysł, bo nic mnie nie ominie <lol>

Kupuj nie w media czy innych wielkich sieciach, tylko w mniejszych, ale tez sieciowych sklepach – zawsze wybór i można troszkę z ceny zbić, lub wydusić jakis gratis :) Do media zawsze chodze tylko oglądać bo tak jest dużo w jednym miejscu, ale ceny dla idiotów hahaha
Fotorelacje z napraw 626 GD
Gdzie zaczyna się pasja, tam kończy się ekonomia...
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 21 lis 2003, 19:48
Posty: 5112 (0/4)
Skąd: Włodawa
Auto: GJ SH01, a rekreacyjnie niebieskie 1300 ccm na dwóch kołach

Postprzez zombi82 » 7 lut 2008, 12:56

MARRUD napisał(a):bardzo miernie w porównaniu do plazmy, a opinie o lcd samsunga są bardzo pochlebne.

maja pochlebne zdanie od tych co nie bardzo wiedza o co biega samsung to firma w miare dobra ale stosuje bardzo dobre chwyty marketingowe takie jak np bardzo wysoki kontrast ale tylko DYNAMICZNY a STATYCZNY juz jest mizerny czas reakcji matrycy tez nie robi szalu w tych czasach bo to tylko 8ms, to bylo cos dwa lata temu, teraz jest juz 4ms
co do plazm panasonica ja osobiscie bym nie kupil tego sprzetu a dlateo ze matryce pochodzi od firmy daewoo
co do porownania co jest lepsze, plazma czy lcd, tego nie da sie tak prosto zrobic bo sredniej klasy plazme 42"mozna kupic juz za 3-4 tys a za lcd w tej samej klasie 42" trzeba zaplacic ok 6tys i wtedy lcd ma o niebo lepszy obraz ale jezeli rozmawiamy o kwocie 3-4 tys to niestety lcd nie bedzie robic rewelacj, moze kiedys bedziemy miec wiecej kanalow nadawanych w HD w tedy lcd nawet gorszej jakosci beda robic furore
ok rozpisalem sie troche a co do marek jakie bym polecal to LCD: SHARP,Hitachi,Toshiba a PLAZY:najlepsze PIONEERA (MASAKRA SPRZET)
A jeszcze jedna strawa czesto ludzie kupuja TV np. 42" bo to super i sasiad bedzie zazdroscill a fotel od TV ma w odleglosci 2-3metrow wtedy zeby nie wiem ile wydal na ten sprzet zawsze bedzie niezadowaolony przy takim TV min odleglosc to 4-5m
TRANSPORT SAMOCHODÓW OSOBOWYCH ORAZ BUSOW (KRAJ I SWIAT) 504-958-952
Avatar użytkownika
Początkujący
 
Od: 8 paź 2006, 13:29
Posty: 14

Postprzez GofNet » 7 lut 2008, 13:45

zombi82 napisał(a):co do plazm panasonica ja osobiscie bym nie kupil tego sprzetu
     A więc tak! Kiedyś była dobra, a teraz jest tania... A wystarczyło wyskoczyć z rynku na kilka latek...
zombi82 napisał(a):samsung to firma w miare dobra ale stosuje bardzo dobre chwyty
     Mnie najbardziej nie podoba się loteria matryc w monitorach LCD. Niestety Samsung nie jedyny sprzedaje więcej monitorów LCD, niż produkuję matryc...
http://download.mx3.info/mazdaspeed.exe
                           (v4.10)
_______________
q-n.pl
q-v.pl
u-q.pl
oc.gd
zb.gd
zo.gd
zu.gd
agd.gd
fiat.cc
0sy.pl
vmix.pl
2sze.pl
feryt.pl
redface.pl
newjeans.pl
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 17 lis 2004, 17:33
Posty: 1952 (0/2)
Skąd: Piotrków Trybunalski
Auto: Mazda 323 BG B6E 1,6i 8v 4/OHC

Postprzez zombi82 » 7 lut 2008, 15:11

to ile sie sprzedaje nie zawsze sie przenosi na jakosc sprzetu,a wiesz dlaczego sie sprzedaja dlatego ze wiekszosc firm jak MM SATURN itp maja dobre uklady z samsungiem i prezesi MM itp ustalaja ze na pierwszym iejscu polecamy klienta samsunga potam np. sony czy jakis inny sprzet a dobry sprzedawca zaufaj mi potrafi wcisnac Ci nawet najgorsze badziewi (oczywiscie jak kupujacy sie na tym nie zna ) a takich jest najwiecej :D
TRANSPORT SAMOCHODÓW OSOBOWYCH ORAZ BUSOW (KRAJ I SWIAT) 504-958-952
Avatar użytkownika
Początkujący
 
Od: 8 paź 2006, 13:29
Posty: 14

Postprzez GofNet » 7 lut 2008, 17:20

     Wiem, wiem... Zasada jest prosta. Sprzedaje się to:
1. na czym da się zarobić
2. z czego ma się profity dodatkowe (programy partnerskie, układy, itd.)
3. z czym nie ma problemów lub jest akceptowalnie mało.

     Czysta autopsja... Obecnie Samsung się znacznie poprawił. Gdybyśmy mieli rozmawiać 10 lat temu o tej marce, to nie wiem, czy nie stałaby razem z Goldstarem na jednym poziomie. Teraz jednak to LG/Philips ma zaszczyt konkurować z Samsungiem.

     Teraz większość elementów składowych tych wszystkich nowoczesnych urządzeń jest taka sama. Różnią się najczęściej miejscem poskładania tego wszystkiego w całość oraz design'em. Nie zmienia to faktu, że nadal na rynku są zarówno lepsze pozycje, jak i te gorsze.

     Coś się kilka lat temu niedobrego działo z tymi firmami. Panasonic przez chwilę niemal zniknął z Polski. To samo z Sharp'em, Hitachi, a w Toshibie chyba Samsung maczał swój odwłok. To też nie wszystko. Przecież w ubiegłym roku doszło do fuzji Hitachi Displays, Canona i Matsushita (Panasonic). W zeszłym roku również Pioneer z Sharp'em wszedł w związak małżeński, oddając się w prawie 15%.

     Teraz każdy z każdym kręci i na dobrą sprawę do końca nie wiadomo, co jest czyje.
http://download.mx3.info/mazdaspeed.exe
                           (v4.10)
_______________
q-n.pl
q-v.pl
u-q.pl
oc.gd
zb.gd
zo.gd
zu.gd
agd.gd
fiat.cc
0sy.pl
vmix.pl
2sze.pl
feryt.pl
redface.pl
newjeans.pl
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 17 lis 2004, 17:33
Posty: 1952 (0/2)
Skąd: Piotrków Trybunalski
Auto: Mazda 323 BG B6E 1,6i 8v 4/OHC

Postprzez mazdziak » 7 lut 2008, 20:09

czyli z tego co piszecie w takim top of the top jest Samsung, LG Piooner,Panasonic. Biorać pod uwagę że na lcdka moge przeznaczyć maks 4000zl i chciałbym około 30 cali to której z tych firm najlepiej wybrać tv?
Początkujący
 
Od: 20 cze 2007, 18:33
Posty: 13

Postprzez GofNet » 7 lut 2008, 22:11

     Pracowałem wiele lat w "komputerach" i tym się trochę jeszcze interesuję. Nie mam jednak zbyt dużego doświadczenia w RTV. Mogę się jedynie opierać o analogie między odpowiednikami w obu światach.

     Wielokrotnie widziałem w realu pracujące TV LCD różnych firm na sygnale HD. Panasonic, LG, Philips, Samsung i inne już wynalazki. Gdybym miał wybierać z wiedzą obecną, to szukałbym w modelach Samsung'a FullHD. Fakt faktem, że nie widziałem w "pracy" Pioneer'a.

     Nie wiem, czy już starczy Ci 4kzł na FullHD, ale pod koniec ubiegłego roku trzeba było mieć ~5kzł. Teraz może trochę ceny spadły.

     Gdybym wybierał TV, to najpierw warunki, a więc FullHD, przekątna, odczucia wizualne (tego żadne cyferki nie zastąpią) a później dopiero wybór marki. Popatrz też na dostępne gniazda – nigdy ich mało ;).

     A i jeszcze jedno. Zanim kupisz, posłuchaj TV na wyłączonym dźwięku <jelen> – niektóre miewają tendencje do piszczenia (zasilacze, albo ciort wie, co jeszcze).

Pozdrawiam
..::GofNet::..
http://download.mx3.info/mazdaspeed.exe
                           (v4.10)
_______________
q-n.pl
q-v.pl
u-q.pl
oc.gd
zb.gd
zo.gd
zu.gd
agd.gd
fiat.cc
0sy.pl
vmix.pl
2sze.pl
feryt.pl
redface.pl
newjeans.pl
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 17 lis 2004, 17:33
Posty: 1952 (0/2)
Skąd: Piotrków Trybunalski
Auto: Mazda 323 BG B6E 1,6i 8v 4/OHC

Postprzez MARRUD » 7 lut 2008, 22:52

zombi82 napisał(a):co do plazm panasonica ja osobiscie bym nie kupil tego sprzetu a dlateo ze matryce
pochodzi od firmy daewoo


oj chyba nie do końca jest to prawda, ale sprzeczał się nie będę, bo bardzo się w tym temacie nie zagłębiałem

zombi82 napisał(a): fotel od TV ma w odleglosci 2-3metrow wtedy zeby nie wiem ile wydal na ten sprzet zawsze bedzie niezadowaolony przy takim TV min odleglosc to 4-5m


tu już się stanowczo nie zgodzę u mnie TV stoi jakieś 2-3 metry od kanapy i jest super, problem pojawia się dopiero przy oglądaniu z około 1,5-1 metra, ale oglądanie ekranu 42 " z odległości 1 metra to trochę nie właściwe jest :)
Sprzedam różne części do mx-6
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 23 sie 2005, 07:49
Posty: 301
Skąd: Warszawa
Auto: Q50 3,0 TT, było 3 BL 2,3 MPS, mx6,626, 6 GH 2,5

Postprzez Sokool » 7 lut 2008, 23:46

GofNet napisał(a):Nie wiem, czy już starczy Ci 4kzł na FullHD, ale pod koniec ubiegłego roku trzeba było mieć ~5kzł.

Nie wiem jak jest teraz ale jakiś czas temu modele full hd z małą przekątną (~30") nie miały najlepszych opinii. Zresztą na takim małym ekranie prawdopodobnie i tak nie zobaczysz różnicy ;)
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 28 sie 2004, 17:10
Posty: 2737 (1/10)
Skąd: Tychy
Auto: na gaz

Postprzez GofNet » 8 lut 2008, 02:34

     Tak prawdę mówiąc pisałem o 42", bo takim się przyglądałem. 32" stoją w innym miejscu (mniej elitarnym) i jakoś na nie nie zerkałem ;).
http://download.mx3.info/mazdaspeed.exe
                           (v4.10)
_______________
q-n.pl
q-v.pl
u-q.pl
oc.gd
zb.gd
zo.gd
zu.gd
agd.gd
fiat.cc
0sy.pl
vmix.pl
2sze.pl
feryt.pl
redface.pl
newjeans.pl
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 17 lis 2004, 17:33
Posty: 1952 (0/2)
Skąd: Piotrków Trybunalski
Auto: Mazda 323 BG B6E 1,6i 8v 4/OHC

Postprzez Xenocyd » 8 lut 2008, 09:03

FullHD w 32" jest trudno dostac i kosztuja dosyc sporo – malo ktory producent je robi, dlatego wiekszosc telewizorow lcd 32" to tylko HDReady. Mialem ten problem niedawno. Skonczylo sie tym, ze kupilem 32" z kineskopem – taki tez mialem wczesniej, zakupiony jak tylko pojawily sie takie na rynku.
Chodzilem, ogladalem i nie moglem podjac decyzji – mieszkam w mieszkaniu za malym na 42" i wiecej, wiec plazma odpadala :/ lcd 32" i 37" przy cenie 3-3,5k zl wypadaly dosyc blado w porownaniu z porzadnym kineskopem 100Hz. Fajne zabawki to bylo kolo 5 tysi :(
Poza tym pojawily sie watpliwosci, czy nie lepiej poczekac kilka lat – teraz nie bardzo mialbym gdzie wykorzystac FullHD – nie gram na konsoli, malo jest programow w takiej rozdzielczosci – wiec po co przeplacac??
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 13 maja 2007, 11:01
Posty: 2276 (102/157)
Skąd: czymiasto
Auto: Mietek

Postprzez zombi82 » 8 lut 2008, 09:45

MARRUD napisał(a):u mnie TV stoi jakieś 2-3 metry od kanapy

nie mowie ze nie moze stac ale o wiele lepiej oglada sie z np 4-5m i o wiele lepszy jest obraz przy tak duzym TV z malej odleglosci biegasz oczami po ekranie i nie mow ze nie :P znaczenie ma tez czy masz lcd czy plazme
TRANSPORT SAMOCHODÓW OSOBOWYCH ORAZ BUSOW (KRAJ I SWIAT) 504-958-952
Avatar użytkownika
Początkujący
 
Od: 8 paź 2006, 13:29
Posty: 14

Postprzez zombi82 » 8 lut 2008, 09:48

TROCHE TEGO SPORO ALE WARTOSCIOWO I NA TEMAT WARTO POCZYTAC (cytat z forum HD)

Plazma czy LCD, Plasma czy LCD, Plazma vs LCD, Plasma vs LCD.


Odwieczne pytanie zadawane przez początkujących poszukiwaczy płaskich telewizorów. Czym różnią się te technologie? Jaką technologię mam wybrać? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz właśnie tutaj.

Zaczynamy:



Jak robić zakupy, żeby nie oszaleć.






Od kiedy na rynku pojawiają się co rusz nowe technologie wyświetlania obrazu, a na półkach sklepowych pokazują się co chwila nowe marki i produkty, wybór najbardziej odpowiedniego dla nas telewizora staje się coraz trudniejszy. Plazma, LCD, tylna projekcja, rzutnik to tylko niektóre z występujących technologii, a ponieważ różne modele, nawet tego samego producenta, odstają od siebie parametrami należy dobrze się rozejrzeć zanim dokonamy zakupu. Oto kilka rzeczy na które warto zwrócić uwagę.

1. Nie kupujemy na gorąco! Pośpiech to w wielu przypadkach jeden z najgorszych doradców, także w naszym nie jest tym właściwym.

Decydując się na zakup telewizora pod wpływem impulsu jesteśmy skazani na opinię sprzedawcy. Generalnie mamy kilka typów sprzedawców. Wśród nich możemy rozróżnić tych co chcą zarobić jak najwięcej, tych co chcą zarobić sprzedając dużo i tych co się nie znają. Oczywiście można by wymienić więcej cech, ale w tym przypadku nie o to nam chodzi. Chodzi głównie o to, aby nie trafić do sklepu będąc napalonym na kupno TV. Dlaczego? Ponieważ w takich warunkach, nawet słaby sprzedawca potrafi sprzedać towar jaki chce i praktycznie za ile chce. Dlatego 2-3 dni na wybór dobrego sprzętu to z reguły za mało.

2. Określenie budżetu – Ten punkt pojawi się 2 razy. Podany jako pierwszy potrafi w bardzo szybko skrócić drogę przez kolejne punkty i zawęzić grono produktów. Jeżeli budżet nie jest jednym z priorytetów przechodzimy do następnego punktu.





3. Określamy swoje preferencje – Tutaj kolejność określania się może być różna, ważne aby mniej więcej (im więcej tym lepiej) określić:

a) Jakim sygnałem dysponuję i jaką ten sygnał ma jakość. np.

– kablówka
– platformy cyfrowe
– DVD/Divix
– HDTV

Ponieważ w większości przypadków trudno samemu określić jakość sygnału w swoim domu nie mając porównania, dobrze jest znać nazwy sieci kablowych, modele odtwarzaczy czy tunerów satelitarnych. Dzięki temu lokalny handlowiec powinien mniej więcej wiedzieć jaka jest jakość oferowanego sygnału.

b) Jakimi złączami dysponuję np.

– antena
– EURO
– Component
– DVD
– HDMI
– DVI

Dobry sprzedawca wiedząc jakimi złączami dysponuje klient oraz jaki ma sprzęt powinien zasugerować najlepsze połączenia np. Powinien Pan podłączyć DVD po Componencie a nie po Compozycie, uzyska Pan w ten sposób dużo lepszą jakość.



Nie wiesz jakich złącz używasz? Sprawdź TUTAJ.

c) Odległość od ekranu / wielkość ekranu

Zacznijmy od końca. w skrajnych przypadkach może dojść do sytuacji w których:
– w przypadku zbyt słabego sygnału na dużej przekątnej będzie obraz słabej jakości
– w przypadku dobrego sygnału na małej przekątnej nie dostrzeżemy szczegółów, między słabym a dobrym sygnałem.

Dla każdego jest to inna wielkość, a dodatkowo różnie postrzegana jest jakość sygnałów. Istnieje kilka szkół dobierania wielkości obrazu do odległości. Ogólne wytyczne organizacji zajmujących się obrazem takich jak SPMTE czy THX, mówią o optymalnym kącie widzenia, dzięki temu łatwiej dobrać jest przekątną. Tutaj wacha się on od 26 do 36 stopni.







Oto moje typy:



26"-32" – 1,5 – 2m
32"-40" – 2 – 3m
40"-50" – 3 – 3,5m
50" < – 3,5 – ...

Ze wskazaniem na krótszą odległość/większy ekran. Nie zapominajmy o subiektywnych doznaniach jeżeli chcemy oglądać 50" z 2m to kupmy 50 cali, kierujemy się własnymi odczuciami a wypowiedzi innych traktujemy jako wskazówki.

W przypadku gdy nie wiemy dokładnie na jaką wielkość ekranu się zdecydować powinniśmy wiedzieć z jakiej odległości oglądamy telewizję. Pozwoli to dobrym sprzedawcom zaproponować odpowiednie dobranie wielkości, a także technologii.


d) Nasłonecznienie pomieszczenia / pora dnia, w której korzystamy z telewizora.

Wbrew pozorom jest to dość znaczący czynnik, który wpływa na komfort oglądania. Nie ma na rynku doskonałej technologii i dlatego taka nietypowa wskazówka powinna osobie polecającej produkt dać pewną informację. Przykładowo zakładamy, iż nasz salon jest bardzo nasłoneczniony i nie mamy zainstalowanych żaluzji, oraz wybieramy z pewnej puli produktów. Kolejność zaproponowanych technologii powinna być następująca:

1. LCD – najmniej odbija boczne światło
2. TV tylnoprojekcyjny – zachowuje się trochę lepiej od plazmy
3. Plazma – szyba powoduje dość znaczne odbicia światła bocznego
4. Rzutnik – nawet mała ilość światła skutecznie ogranicza jakość obrazu.





4. Weryfikacja budżetu – jeżeli na początku nie określiliśmy kwoty za jaką chcemy kupić telewizor, na tym etapie powinniśmy mieć zaproponowane modele i ceny. Te które nam nie pasują odrzucamy.

5. Cena/Sklep – Jak znamy już swój budżet to sprawdzamy dostępne opcje poprzez "wycieczki" do sklepów, informacje od sprzedawców, wyszukiwarki cenowe w internecie, gazety, fora itp.

6. Określenie poziomu WAF (Wife Acceptance Factor). W niektórych przypadkach będzie to HAF czyli Huaband Acceptance Factor. Jeśli jesteś singlem nie uświadczysz tego


Pamiętajmy aby nie opierać się na jednym źródle wiedzy. Najważniejsze są nasze wymagania a nie trendy rynkowe.

Kiedy znamy nasze potrzeby i możliwości możemy zacząć wybierać.


UWAGA!

Na rynku nie ma idealnej technologii, wszystkie technologie mają swoje wady i zalety. Nie należy ograniczać się tylko do wyboru między plazmą a LCD, na rynku mamy jeszcze telewizory projekcyjne oraz projektory. Aby cieszyć się z wyboru należy samemu ocenić wagę poszczególnych plusów i minusów a następnie podjąć decyzję, który produkt wybrać.

Podczas wybierania telewizora nie zwracamy uwagi na dane katalogowe takie jak:
kontrast (telewizor o mniejszym papierowym kontraście(przeważnie dynamicznym) potrafi mieć lepszy kontrast rzeczywisty)
jasność (telewizor o mniejszej jasności na papierze w rzeczywistości potrafi świecić jaśniej)
ilość wyświetlanych kolorów (tak jak wyżej)
czas reakcji matrycy (jak wyżej)
kąt widzenia (99% telewizorów ma podawany kąt 178 stopni)
moc wbudowanych głośników
Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ nie ma norm, które określałyby jak mają być dokonywane pomiary tychże parametrów. Każda firma robi to po swojemu i w innych warunkach, tak aby wynik był jak najlepszy. Często nie ma to nic wspólnego z rzeczywistością.

Podsumowując: Telewizor np. o mniejszym kontraście na papierze potrafi zagrać lepiej od tego z większym kontrastem. To samo tyczy się każdej z wymienionych cech.


Zwracamy uwagę na:
dane katalogowe takie jak:
– rozdzielczość – powinniśmy wybierać w zależności od wielkości/odległości i jakości sygnału. Sygnał HDTV pozwala bliżej siedzieć nawet przy dużych ekranach. Ostatnia moda na telewizory FullHD czyli posiadające rozdzielczość 1920x1080 pixeli bardzo mocno zamieszała na rynku. Często ludzie, którym w rzeczywistości nie potrzebna jest taka rozdzielczość, dopłacają do telewizorów bo są przekonani, że muszą "to" mieć.




(Kliknij aby powiększyć)


Aby sprawdzić czy zobaczymy różnicę pomiędzy różnymi rozdzielczościami należy odnaleźć odpowiednie składowe na wykresie i odczytać je.


– ilość i rodzaj wejść/wyjść – należy sprawdzić czy damy radę podłączyć wszystkie urządzenia posiadane w domu.
Wszelkie walory które oceniamy sami poprzez sprawdzenie organoleptyczne, oraz bezpośrednie porównanie przy jednakowym podłączeniu telewizorów.
Pamiętajmy, że najsłabszym ogniwem naszego telewizora jest jakość dostarczonego sygnału, dlatego jeśli dany model dobrze radzi sobie ze słabym sygnałem, później może być tylko lepiej.


– czas reakcji matrycy – dotyczy tylko telewizorów LCD – oceniamy znajdując dynamiczny program najlepiej sportowy, następnie oceniamy czy poziom prezentowany przez dany odbiornik jest dla nas satysfakcjonujący. Należy zwracać uwagę na najszybciej przemieszczające się osoby, piłki etc. kontury nie powinny się rozmywać. Najnowsze telewizory oferują system 100Hz, który w znacznym dużym stopniu eliminuje problem smużenia.


– kontrast, jasność, kolor, ostrość – te parametry oceniamy razem jako wynik, czyli ogólną jakość obrazu. W zależności od preferencji użytkowników.


LCD: kolory i obraz zimne, mniej naturalne niż oferują inne technologie, tendencje do przesycania kolorów szczególnie widoczne w trybie dynamicznym, należy zwrócić uwagę na to, czy przejścia tonalne między kolorami są płynne. Podczas sprawdzania telewizorów należy sprawdzić czy poziom czerni zarówno w jasnym jak i zaciemnionym pomieszczeniu jest akceptowalny. Należy unikać porównywania obrazu z innymi technologiami przy świetle jarzeniowym/halogenowym. Obraz bardzo ostry, bardzo wyraźne, mocno rysowane krawędzie, w zależności od miejsca ustawienia w domu, należy sprawdzić czy satysfakcjonują nas tzw. kąty boczne (przypadłość większości LCD i telewizorów projekcyjnych, w miarę odchylania się od kąta prostego kolory na ekranie zaczynają tracić nasycenie).







Technologia LCD świetnie radzi sobie w jasnych pomieszczeniach, dzięki syntetycznej powłoce ekranu pochłania część światła bocznego. Przy zakupie sprawdzić, czy nasz egzemplarz nie posiada tzw. martwych pixeli (bad pixeli), punktów świecących stałym kolorem. Najlepszym sposobem na sprawdzenie jest wyświetlenie jednolitych plansz w kilku kolorach. Koniecznie sprawdzić na sygnale SD, ponieważ technologia ta jest bardzo wrażliwa na słabą jakość sygnału. Obecnie żywotność ekranu przerosła technologię CRT.

Plazma: Miękki obraz, o ciepłych, odcieniach kolorów, dużo bardziej zbliżonych do naturalnych. Poprawnie wyświetla kolory nie zależnie od kąta patrzenia. Gdy stoi obok LCD, przy sygnale z HD niektórym może wydawać się mniej ostry, jest to charakterystyka wyświetlania obrazu. Należy uważać na tryb dynamiczny, często stosowany przez producentów jako domyślny, ma tendencje do przesycania kolorów. Nie martwimy się smużeniem ponieważ na plazmach nie występuje. W starszych modelach należy zwrócić uwagę na to, czy przejścia tonalne między kolorami są płynne. Należy unikać porównywania obrazu z innymi technologiami przy świetle jarzeniowym/halogenowym. Mocno odbija światło boczne, dlatego przed zakupem należy zastanowić się czy będziemy dużo korzystać w dzień i sprawdzić czy nie będzie to uciążliwe. Spora tolerancja na słaby sygnał. W starszych modelach należy uważać aby nie wypalić znaków statycznych takich jak logo stacji, czyli nie oglądać jednego kanału przez 10 godzin dziennie bez zmiany formatu. Obecnie żywotność ekranu przerosła technologię CRT.


Alternatywą dla obu technologi są telewizory tylnoprojekcyjne i projektory. RPTV występują w dużych rozmiarach i mają świetny stosunek wielkości do ceny. W zależności od technologii w jakiej zostały zrobione, kolory jakie potrafi wyświetlić zaczynają się od chłodnych w modelach 3LCD do naturalnych w pozostałych. Przeważnie wymagają sporych pomieszczeń z uwagi na problemy z kątami bocznymi z bliskich odległości. Co pewien czas użytkownik zmuszony jest do wymiany lampy, będącej źródłem obrazu w tej technologii. Koszt w zależności od producenta i modelu może dojść do kilkuset złotych.

Projektory kina domowego wymagają sporej ściany, najlepiej ze specjalnym ekranem. Tak jak w RPTV co jakiś czas musimy zmieniać lampę. Mniej komfortowo można korzystać z telewizji. W 90% wymagają całkowitego zaciemnienia pomieszczenia. W większości są dość głośne. Budują niesamowity klimat podczas oglądania. Wielkości obrazu mogą znacznie przewyższyć inne technologie. Wyższe modele mają niesamowitą jakość obrazu połączoną z prawie idealną kolorystyką. Ciekawym rozwiązaniem może być połączenie małego telewizora LCD do oglądania wiadomości etc. z projektorem do lepszego oglądania, przeżywania filmów. Prawdziwe kino w domu.


Pamiętajmy, że bardzo dobrą metodą, jest wybór 3 max 4 modeli i porównać je ze sobą bezpośrednio. Dobrze jeśli dzieje się to u nas w domu ponieważ ten sam telewizor podłączony do tego samego operatora kablowego nawet w tej samej dzielnicy ale w innym bloku może zagrać zupełnie inaczej. Wybierajmy na spokojnie i cieszmy się naszymi telewizorami!
TRANSPORT SAMOCHODÓW OSOBOWYCH ORAZ BUSOW (KRAJ I SWIAT) 504-958-952
Avatar użytkownika
Początkujący
 
Od: 8 paź 2006, 13:29
Posty: 14

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

Moderator

Moderatorzy Hyde Park