Dotacje na fotowoltaikę

Nasze hobby i zainteresowania, sprawy niemotoryzacyjne.

Postprzez KrzyzakMitsu » 23 wrz 2019, 17:10

Ja byłem przeciwnikiem wyrzucania kasy w błoto (poczytajcie, co piszę w tym temacie), ale porozmawiałem z paroma osobami, które samemu to zrobiły – różnym kosztem. Część nawet kupiła używane panele i przerobiła stary UPS zamiast montażu falownika – by tylko sprawdzić działanie w praktyce. I faktem jest, że to działa.
Jeśli ktoś ma wolną kasę, to warto zainwestować. Mam jakieś stare, chińskie ozdoby ogrodowe – akumulatorek AA, przetwornica i małe źródło PV – to już z 10 lat działa a jest właściwie tandetą :)
Tak samo jest z PV – w sensie, że będzie działać latami. Zamówiłem teraz do domu instalację 4kW za 26k – wiem, dużo, ale na panele mam 25 gwarancji a na wszystko pozostałe 15.
Poza tym panele typu połówkowego (jak połowa zasłonięta to druga pracuje), całe czarne, polikrystaliczne. 315Wp, więc dość sporo jak na standardowy rozmiar.

Generalnie to nie trzeba zakładać, że będzie się prąd sprzedawać – bo przelicznik jest 0.8. Trzeba zakładać, że będzie się pokrywać własne zapotrzebowanie – bo wtedy przelicznik jest 1. Czyli dokładnie o tyle mniej się zapłacić. A że planuję wreszcie założyć porządną klimatyzację, to moje wydatki na prąd wzrosną – szczególnie latem. To pozwoli cieszyć się chłodem bez stresu, bo pokryje letnie zapotrzebowanie ze sporą górką.
Zimą to wiadomo, że nie ma co liczyć bo produkcja jest znikoma. Dlatego wtedy ew. można rozliczyć nadmiar z lata. Ale wątpię by pokryło to zapotrzebowanie przeciętnego domu na ogrzewanie.

Teraz o rozliczeniu. 5k z tego będzie zwrócone w ramach Czyste Powietrze. Kolejne prawie 4k to ulga termomodernizacyjna. Zostaje więc ok. 17k do amortyzacji. Liczę, że po 8 latach wyjdę na zero (zużywam energii za ok. 2k rocznie) – licząc rozsądnie opłaty administracyjne i inne stałe wydatki. To dosyć spora stopa zwrotu – na pewno wyższa niż obligacje czy najlepsze lokaty.
Forumowicz
 
Od: 1 paź 2018, 19:44
Posty: 456 (17/14)
Auto: Mazda 5, Galant E32 i EA5, Leon 5F

Postprzez Raptor77 » 23 wrz 2019, 18:54

5k dostaniesz z Mój Prąd
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 19 maja 2009, 19:05
Posty: 434 (8/13)
Skąd: Słomniki | Kraków
Auto: RX-8 USDM '04,
Fiat 500e '16,
Tesla 3H '23

Postprzez Robertx34 » 24 wrz 2019, 11:47

Nie wiem jak Wy to liczycie. Chyba że jesteście sprzedawcami paneli lub monterami i robicie krypto reklamę.
Jakby jak liczył najkrótszy czas zwrotu to 13- 15 lat, oczywiście przyjmujemy koszt za energię 2500 3000zł rocznie.
Przy 100% zaopatrzenia z paneli to 10 lat nie uwzględniając kosztów eksploatacji serwisu itp. (300 – 500 zł rocznie)
Kolega chce kupić piec CO elektryczny koszt w granicach 10 000 17 000 zł . koszt ogrzewania domu do 250 m2 to w granicach 150 – 250 zł to koszt CWU ciepłej wody ( przepraszam ale koszt ogrzewania to 350- 600zł ) miesięcznie. uzależnione od różnych aspektów.
Na szybko
– 200 koszt miesięczny energii – 2 400
– 450 koszt ogrzewania 1/2 roku -2700
– serwis itp 500 zł rok
razem rok 5 600zł po poprawkach oczywiście to wszystko średnie.
koszt zakupu paneli (4.5kW – 5,0 kW za mało do ogrzewania domu ) 2 5000/15lat 1 700rok
do zapotrzebowania energii bieżącej i ogrzewania domu wg. wyliczeń min 14kW
Dalej nie chce mi się liczyć.

ale dysuacja sie znienia gdy dostajemy dotację 80% .
Forumowicz
 
Od: 20 paź 2017, 23:06
Posty: 57 (2/4)
Auto: Cx7 2.3 Turbo 2008r

Postprzez KrzyzakMitsu » 25 wrz 2019, 20:31

Robertx34 napisał(a):kosztów eksploatacji serwisu itp. (300 – 500 zł rocznie)
mógłbyś coś więcej napisać? – wg mnie to jest bezobsługowe, ja nie planuję żadnych przeglądów czy serwisu
ew. może dołożę 3 panele bo na tyle ma zapasu mój falownik (ok. 1kW)
no chyba, że o czymś nie wiem...
mogę tylko dodać, że na mojej ulicy jest 5 domów z czego 3 już mają PV
niezależnie od tego ile będzie zwrotu rocznie to jest to coś co będzie działać latami, nie przewiduję awarii w tej materii
Forumowicz
 
Od: 1 paź 2018, 19:44
Posty: 456 (17/14)
Auto: Mazda 5, Galant E32 i EA5, Leon 5F

Postprzez zadra » 25 wrz 2019, 22:06

nie przewiduję awarii w tej materii

Mitsu, przeczytaj warunki gwarancji Twojego układu
Myślę,że znajdziesz odpowiedni paragraf który mówi o utrzymaniu gwarancji pod warunkiem systematycznego serwisu przez "specjalistę".
No chyba,że nie masz wymogu serwisowania (myslę,że faktycznie niewiele można tu "przeserwisować), to wówczas może masz szansę na ew. serwis gwarancyjny w przypadku gdy padnie Ci np przetwornica napięcia.
Historie mojej młodości :
[url]https://www.mazdaspeed.pl/forum/viewtopic.php?f=102&t=151548[/url]

staraj się nie rozlewać zbyt dużo przelewając z pustego w próżne...
Forumowicz
 
Od: 27 cze 2007, 18:07
Posty: 3148 (34/85)
Skąd: z odmętów
Auto: HONDA civic VIII
1,8 Stoczterdzieścikuniów z maską gazową na pyskach ciągnących sedana :-P

Postprzez Robertx34 » 26 wrz 2019, 08:11

KrzyzakMitsu napisał(a):niezależnie od tego ile będzie zwrotu rocznie to jest to coś co będzie działać latami, nie przewiduję awarii w tej materii

To dlaczego niemcy demontuję 8 -12 letnie instalacje.
Forumowicz
 
Od: 20 paź 2017, 23:06
Posty: 57 (2/4)
Auto: Cx7 2.3 Turbo 2008r

Postprzez zadra » 26 wrz 2019, 15:01

Może mają jakieś super dotacje na nowe, które będą jeszcze lepiej pracowały niż te w technologii sprzed dekady.
Ich stać na taką zabawę, bo przy dotacji rzędu 80% to i ja zainteresowałbym się instalacją pro eko..
Historie mojej młodości :
[url]https://www.mazdaspeed.pl/forum/viewtopic.php?f=102&t=151548[/url]

staraj się nie rozlewać zbyt dużo przelewając z pustego w próżne...
Forumowicz
 
Od: 27 cze 2007, 18:07
Posty: 3148 (34/85)
Skąd: z odmętów
Auto: HONDA civic VIII
1,8 Stoczterdzieścikuniów z maską gazową na pyskach ciągnących sedana :-P

Postprzez KrzyzakMitsu » 26 wrz 2019, 17:54

Robertx34 napisał(a):To dlaczego niemcy demontuję 8 -12 letnie instalacje.

A tu myślę, że mogę łatwo odpowiedzieć – widziałem te panele z Niemiec, bo jest tego pełno na Allegro itp. – on mają np. po 80-100Wp z panela a teraz jest min. 3x więcej.
Dotacje też pewnie mają na to wpływ – że można z pieniędzy podatników zmodernizować instalację.
Ale nie znam szczegółów, może ktoś znający tamten rynek się wypowie.
Forumowicz
 
Od: 1 paź 2018, 19:44
Posty: 456 (17/14)
Auto: Mazda 5, Galant E32 i EA5, Leon 5F

Postprzez lukanowak » 26 wrz 2019, 21:22

Odnośnie opłacalności inwestycji. Wykładam 33000 zł. 5000 zł dostaję dotacji z programu mój prąd. Pozostaje 28000 zł. W ramach ulgi termomodernizacyjnej odliczam od dochodu w pit za 2019 rok czyli 5040 zł. Po zwrcie pit zostaje 23000 zł. Roczne zużycie prądu, to w moim przypadku (zużycie normalne + ogrzewanie pompa ciepła to 6500 zł. W przyszłym roku po podwyżkach około 8000 zł (podwyżka około 25%. Gdyby podwyżki nie było to zwrot inwestycji mam po około 4 latach, po podwyżce po 3 latach. Chyba nie są to szalone zwroty z inwestycji?
Forumowicz
 
Od: 26 mar 2017, 23:12
Posty: 68 (0/5)
Auto: Mazda 6 2017 2,5 kombi

Postprzez zadra » 26 wrz 2019, 21:55

25 tys za pompę ciepła + 33tys za pv to razem 58 000 zł
Pompa swoje prądu zeżre i serwisu też wymaga.
Zwrot inwestycji na pewno dalej, niż po 4-ech latach.
Historie mojej młodości :
[url]https://www.mazdaspeed.pl/forum/viewtopic.php?f=102&t=151548[/url]

staraj się nie rozlewać zbyt dużo przelewając z pustego w próżne...
Forumowicz
 
Od: 27 cze 2007, 18:07
Posty: 3148 (34/85)
Skąd: z odmętów
Auto: HONDA civic VIII
1,8 Stoczterdzieścikuniów z maską gazową na pyskach ciągnących sedana :-P

Postprzez lukanowak » 26 wrz 2019, 22:15

I tak muszę jakiś piec kupić, więc pompy nie wliczam. Tak mam opłatę roczną na pompę ciepła serwis 300 zł, ale za to mam gwarancję 8 lat. Panele nie mają przeglądów. Pewnie że pompa prądu zeżre. Dlatego kupiłem panele 9,2 kw, a nie 3,5 kw. W zamian mam darmowe ogrzewanie domu. Poproszę o twoje wyliczenia dlaczego znacznie dłużej niż 4 lata?
Forumowicz
 
Od: 26 mar 2017, 23:12
Posty: 68 (0/5)
Auto: Mazda 6 2017 2,5 kombi

Postprzez Kubus88 » 27 wrz 2019, 07:05

Lukanowak, ale piec kupisz znacznie taniej niż pompę...

Pozatym czy w swoich obliczeniach uwzgledniłeś jakikolwiek rachunek za prąd czy według twoich obliczeń jest to 0 zł?
Forumowicz
 
Od: 30 lip 2019, 20:21
Posty: 132 (4/2)
Skąd: okolice Radomia
Auto: XEDOS9'99

Postprzez zadra » 27 wrz 2019, 08:12

Nie obliczę Ci tego.
Ja tylko starym się oszacować te koszty.
Obliczyć można dopiero gdy zna się dokładnie zapotrzebowanie, aktualne zużycie oraz koszty i zużycie w określonym czasie po uruchomieniu danych instalacji biorąc pod uwagę pierwotny stan przed zmianami oraz uwzględniając czynniki zewnętrzne.
Bo np koszty eksploatacji znacznie będą różniły się gdy zimą zacznie się wcześniej, albo temperatura będzie "inna" niż w latach ubiegłych; inne czynniki to np ilość użytkowników i sposób użytkowania, które również mają duży wpływ na późniejsze koszty.
Tak naprawdę to każdy dla własnej wiedzy i czasem satysfakcji powinien dobrze skalkulować sobie odpowiednie koszty zużycia energii na długo przed zainstalowaniem nowych rozwiązań.
Nie muszę chyba wspminać, że nie chodzi tu stricte o wartość rachunku ale np o ilość zużytej energii, bo u mnie np. pomio iż zużywam b.mało prądu, to rachunek z energetyki tego nie uwzględnia. Koszty zużytej energii standardowo to ok 35zł za 2 miesiące, natomiast po uwzględnieniu dodatków, czyli przesyłu, składników zmiennych, stałych i innych opłat licznikowych sumaryczny Koszt na rachunku to między 80 a 90 zł.
To przykład mieszkania które nie jest użytkowwne na codzień, staram się je sprzedać i już tam nie mieszkam głównym urządzeniem na stałe włączonym pod sieć jest lodówka.
Historie mojej młodości :
[url]https://www.mazdaspeed.pl/forum/viewtopic.php?f=102&t=151548[/url]

staraj się nie rozlewać zbyt dużo przelewając z pustego w próżne...
Forumowicz
 
Od: 27 cze 2007, 18:07
Posty: 3148 (34/85)
Skąd: z odmętów
Auto: HONDA civic VIII
1,8 Stoczterdzieścikuniów z maską gazową na pyskach ciągnących sedana :-P

Postprzez nemi » 27 wrz 2019, 08:42

Mnie ciekawi jak wygląda praktyka, nie teoretyczne wyliczenia :). Co prawda dach mam tak ustawiony, że nie mogę mieć paneli, ale samo zagadnienie jest dość ciekawe. Ktoś ma na tyle długo, żeby mieć realny wynik?

Ja przy 4 osobowej rodzinie płacę 1650 zł za prąd + około 2.000 zł za CWU i CO przy użyciu prostego pieca gazowego od dewelopera... Ciekawe ile to jest w przeliczeniu w kWh – pewnie na rachunkach bym znalazł. No i teraz czytam takie zdanie:
lukanowak napisał(a): Dlatego kupiłem panele 9,2 kw, a nie 3,5 kw. W zamian mam darmowe ogrzewanie domu. Poproszę o twoje wyliczenia dlaczego znacznie dłużej niż 4 lata?

Ile realnie te panele wyprodukują kWh energii w ciągu roku? 9,2 kW oznacza, że przy 100% nasłonecznieniu i idealnych warunkach w ciągu godziny wyprodukują 9,2 kWh energii, tak? Wg. google średnia cena w ub. roku 1 kWh to 0,55 gr. Czyli w ciągu tej idealnej godziny produkują energii za 5,06 zł przy zużyciu własnym lub 4,05 przy oddawaniu energii? Dobrze to rozumiem?
Forumowicz
 
Od: 21 sie 2004, 14:20
Posty: 7474 (100/270)

Postprzez Robertx34 » 27 wrz 2019, 09:21

lukanowak napisał(a):Pewnie że pompa prądu zeżre. Dlatego kupiłem panele 9,2 kw, a nie 3,5 kw. W zamian mam darmowe ogrzewanie domu. Poproszę o twoje wyliczenia dlaczego znacznie dłużej niż 4 lata?

Powodzenia 9,2kW do ogrzewania domu :) jeszcze raz powodzenia. Chyba nie wiesz ocznym mówisz.
Podejdź od pierwszego lepszego sklepu i zapytaj o piec elektryczny do CO i podaj powierzchnię domu. Wyliczą ci szybciutko.
Ogrzewanie domu +CWU dom 190m2 pompą ciepła tylko pompą koszt roczny to średnio 3200 rocznie tylko ogrzewanie nic więcej. średnia temp. w domu 21C
Pozostały koszt energii w domu to śtednio 2500. wszystko w domu na prąd.
Razem średnio 5700zł /12mie. 470zł/mie. przyjmijmy 80% daje nam PV koszt mies. 97zł.
Aby poktyć zapotrzebowanie energetyczne domu potrzeba PV w granicy 14kW koszt 40 000 – 48 000zł
średnia 45 000zł/10lat= 4500zł /12mieś= 375 mieś + 97zł = 472 zł
Forumowicz
 
Od: 20 paź 2017, 23:06
Posty: 57 (2/4)
Auto: Cx7 2.3 Turbo 2008r

Postprzez Raptor77 » 27 wrz 2019, 10:53

Nemi dostałem wyliczenia że instalacja 9.8kWp w moim układzie powinna oddać do sieci 8800kWh (teoretycznie)
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 19 maja 2009, 19:05
Posty: 434 (8/13)
Skąd: Słomniki | Kraków
Auto: RX-8 USDM '04,
Fiat 500e '16,
Tesla 3H '23

Postprzez lukanowak » 27 wrz 2019, 15:59

I tak
Pompa ciepła, to nie piec elektryczny. W mojej pompie ciepła z 1kw otrzymuje się od1 kw do 5,2 kw ciepła. Mój kolega ma dom podobnej wielkości i ogrzewa pompą ciepła. Koszt ogrzewania rok 3200 zł z CWU. Ja założyłem 4000 zł za rok. Instalacja o pojemności 9,2 kw, powinna przeciętnie wytworzyć 9200 kwh prądu. Ta ilość powinna spokojnie wystarczyć na ogrzanie i użytkowanie domu. Czy wydanie 3200 zł rocznie na ogrzewanie domu to dużo? To raptem około 3 ton ekogroszku lepszej jakości. Jak przy płatności 5700 zł rocznie, wykalkulowałeś 14000 kwh zapotrzebowania na prąd. zresztą, czcze to dywagacje. W trakcie sezonu będę relacjonował koszty. Obecnie są to groszowe koszty i wynoszą około 1,5-2 zł dziennie na ogrzanie.
Forumowicz
 
Od: 26 mar 2017, 23:12
Posty: 68 (0/5)
Auto: Mazda 6 2017 2,5 kombi

Postprzez zadra » 27 wrz 2019, 18:28

Powodzenia 9,2kW do ogrzewania domu

Tu muszę poprzeć lukanowaka.

To nie jest proste przeliczenie tzn nie "jeden do jeden".

Pompa cieplna zamienia energię elektryczną w energię cieplną. Jej głównymi elementami pobierającymi prąd prócz elektroniki to "agregat" (jak w lodówce) oraz wentylator na wymienniku powietrze/woda lub innym (w zależności od rodzaju pompy ciepła).
Jej wydajność cieplna jest podana na tabliczce znamionowej, ale należy pamiętać, że wartość podana jest w określonych warunkach pracy, które można określić jako "idealne".
Tak więc, taka pompa podczas pracy weźmie może 1,5...2,5kW (ten parametr również podany jest na tabliczce znamionowej). Pompa ciepła nie pracuje cały czas a załącza się cyklicznie, ponadto pracuje z różną wydajnością.

To tak dla prawdy..

Nadal nie jestem jednak przekonany,że przy dzisiejszych cenach instalacji, są one w dość krótkim czasie się zamortyzować a później przynosić wymierne oszczędności.
Chciałbym tu również od siebie dopowiedzieć, że w polskich warunkach niesłychanie rzadko udaje się uzyskać 1000W/m2(parametr podawany b.często przy kolektorach solarnych oraz do obliczeń które już od początku wykonywane są przy złych założeniach), a standardową wartością jest 75% tej wielkości; wątpię więc,czy przy PV możemy brać pod uwagę ich maksymalne uzyski.
Dużo zależy od zmiennych warunków atmosferycznych a dodatkowo słońce nad horyzontem przebywa różną ilość godzin w zależności od danego miesiąca (inaczej w marcu a inaczej np w lipcu).

Dlatego przy obliczeniach zrobiłbym inaczej.
Jeśli zapotrzebowanie wyliczyliśmy na 9,5kW, to ja liczyłbym to następująco:

1. w związku z szacowaną mniejszą wydajnością podniósłbym zapotrzebowanie o 30% (zakładając,że średni "odzysk" promieni ze słońca będzie o tyle niższy).
Potrzebujemy teraz panele o mocy 12,4kW.

2. wysyłamy to do sieci z której otrzymujemy zwrotnie70% (instalacja o mocy powyżej 10kW) w darmowej energii z tego co sami własnym kosztem wyprodukowaliśmy, czyli aby wyjść na przysłowiowe "zero" musimy kolejny raz powiększyć wielkość paneli o dodatkowe 30%
Otrzymujemy wartość 16kW...

Jeśli 9kW kosztuje 33 000zł, to szacuję,że 16kW to nie mniej niż 55 000zł.
Moim zdaniem taki dobór wielkości dopiero daje nam możliwość ucieczki od kosztów nakładanych przez energetykę.
Nie wzięliśmy pod uwagę kosztów licznikowych. Przecież dostawca energii jakieś koszty miesięczne nam i tak dolicza. Ja nie wiem jakie, może koledzy którzy mają instalacje uchylą rąbka tajemnicy.. Ile wynoszą opłaty związane z dopuszczeniem przez "energetykę" do użytku naszej instalacji oraz jakie koszty miesięczne naliczane są nam przez "energetykę" podczas użytkowania naszej instalacji.

Dla mnie te 9kW panele nie domykają zapotrzebowania rocznego, a to znaczy że zwrot instalacji znacznie oddala się w czasie.

No dobra.. ja już chyba więcej nie powinienem pisać, bo od początku tego tematu kilkukrotnie wtrąciłem swoje wątpliwości i może już się przesyciliście moimi teoretyzezocjami..
Pozwolę sobie więc obserwować temat i zbytnio się już nie wcinać a jeśli za kilka miesięcy pojawią się jakieś wpisy z kosztami lub oszczędnościami (czego oczywiście wszystkim posiadaczom serdecznie życzę) to będziemy się cieszyli wspólnie i wyciągali dalej idące wnioski.
Historie mojej młodości :
[url]https://www.mazdaspeed.pl/forum/viewtopic.php?f=102&t=151548[/url]

staraj się nie rozlewać zbyt dużo przelewając z pustego w próżne...
Forumowicz
 
Od: 27 cze 2007, 18:07
Posty: 3148 (34/85)
Skąd: z odmętów
Auto: HONDA civic VIII
1,8 Stoczterdzieścikuniów z maską gazową na pyskach ciągnących sedana :-P

Postprzez lukanowak » 27 wrz 2019, 18:56

Fajnie że piszesz. Jest możliwość podyskutować. I tak, dla mnie pompa ciepła nie jest droższa od innych systemów. Gazu ziemnego nie mam, a ten z butli kosztuje podobnie (montaż instalacji), a nie mogę zmniejszyć kosztów ogrzewania, bo gaz kosztuje, a do pompy mogę kupić fotowoltaikę. O tym 1000 W z jednego 1kwh, to da się wyciągnąć. Mam w rodzinie dwie instalacje i osiągają ten wynik. A ja mam nowszej generacji panele. Nawet gdybym nie miał paneli, to za 3200-4000 zł ogrzewam dom, palcem nie ruszając. jak wspomniałem, będę informował o kosztach ogrzewania i wytworzonej energii. Jestem też świadom ze instalacja fotowoltaiczna zaczyna działać w okresie najmniej korzystnym. I dopiero pełen rok da obraz
Forumowicz
 
Od: 26 mar 2017, 23:12
Posty: 68 (0/5)
Auto: Mazda 6 2017 2,5 kombi

Postprzez KrzyzakMitsu » 27 wrz 2019, 19:10

lukanowak napisał(a):Gdyby podwyżki nie było to zwrot inwestycji mam po około 4 latach, po podwyżce po 3 latach.

ale tego raczej nie można liczyć w ten sposób że jedno dzielisz przez drugie; bo wcale nie jest powiedziane, że w całości pokryjesz swoje zapotrzebowanie z PV; dodatkowo dochodzą abonamenty i opłaty stałe, których nie unikniesz
znaczy może się zdarzyć, że przy dużej mocy to pokryjesz, może z nadwyżką, ale innego dnia (pochmurnego) będziesz czerpał z sieci; przy wyliczeniu standardowym (np. 4kWp) możesz wcale nadwyżki nie uzyskać
ja jestem ogromnie ostrożny w różnych nowinkach – pompy ciepła, kolektory słoneczne czy rekuperację jako nieopłacalne całkowicie odrzuciłem – tu dopiero okres zwrotu jest liczony w dziesiątkach lat (prosta kalkulacja – za sam gaz do C.W.U. i gotowania płacę ok. 20zł/m-c, cena kolektorów w czasach budowy domu ok. 20k za 3 sztuki – i wiadomo, w zimie nie działają, trzeba grzać wodę czymś innym, nie można sprzedać nadmiaru czyli akumulować w sieci – zwrot takiej inwestycji to prawie 100 lat wyjścia na zero a co dopiero mówić o zarabianiu... i nie licząc żadnych kosztów konserwacji)
przy PV jednak dość szybko się zdecydowałem – oglądałem wiele takich amatorskich instalacji, ktoś na wykopie pokazywał zrobioną z używanych kolektorów i UPSa do komputera
to poprostu działa i powinno bezobsługowo działać dziesiątki lat

Robertx34 napisał(a):Ogrzewanie domu +CWU dom 190m2 pompą ciepła tylko pompą koszt roczny to średnio 3200 rocznie
bardzo dużo – mam identyczną powierzchnię i ogrzewając gazem (kondensat vaillant) przy temp. w domu 22.5°C płacę ok. 3500zł – w tym jakieś 800zł to są abonamenty, z których posiadając gaz nie mogę zrezygnować (albo inaczej – rezygnując na lato potem znów płacę kilkaset pln opłaty przyłączeniowej)
Forumowicz
 
Od: 1 paź 2018, 19:44
Posty: 456 (17/14)
Auto: Mazda 5, Galant E32 i EA5, Leon 5F

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 24 gości

Moderator

Moderatorzy Hyde Park