Budowa domu / instalacje domowe-wentylacja mechaniczna / rekuperacja.

Nasze hobby i zainteresowania, sprawy niemotoryzacyjne.

Postprzez Tubi » 8 gru 2016, 11:43

Ja w zeszłym roku jak przeliczałem to mi się to kompletnie nie opłacało, za to przy pomocy starego okna czarnej farby i kilku metrów rury miedzianej zrobiłem sobie podgrzewacz wody w basenie. Pospawałem stelaż i pompka basenowa wymienia ciągle wodę. za materiały wyszło chyba coś koło 150zł.
Co się stanie, gdy jadąc z prędkością światła, włączysz przednie reflektory?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 20 lip 2009, 11:54
Posty: 1468 (10/16)
Skąd: Subkowy
Auto: Był:
Mazda Xedos 6 CA 2.0 MT 1992
Mazda Xedos 6 CA 2.0 MT 1994
Mazda Xedos 9 TA 2.5 AT 2000
Mazda 6 GY 2.3 MT 2005 fl
Jest:
Mazda 6 GJ SE 2.0 MT 2012

Postprzez Myjk » 8 gru 2016, 11:56

brii napisał(a):Mam wątpliwość czy rekuperator nie zasysa mi odrobiny lewego powietrza z zewnątrz do kanałów powrotnych (jeden z nich jest puszczony zaślepionym kominem). Na tą chwilę przy temperaturze zewnętrznej -2C i temperaturze wewnętrznej 22-23C nadmuchiwane powietrze ma ~16C – nie powinno być nieco więcej? Teoretyczna sprawność rekuperatora to 87%, mi wychodzi 78% – taka odchyłka to norma?

Sprawność 87% to przy -2@22-23 sC czy przy -20@22-23 sC? Jak dla mnie to drugie, stąd "odchyłka".

loockas napisał(a):Ktoś zagłębiał temat fotowoltaiki? Zaczynam śledzić rynek i ciekawe rozwiązanie zrobiło Ubiquiti, chodzi o linię produktów SunMAX. W znanych mi zestawach największą bolączką był drogi inwerter który w razie awarii powoduje, że cała inwestycja nie ma sensu ekonomicznego. Ubnt podeszło do tematu inaczej i zrobili mikroinwertery (250W), po sztuce na każdy panel. Całość jest też zrobiona bardzo user friendly, cenowo też całkiem nieźle – ok 8kzł brutto za 1kW, ~14kzł za 2kW. Od zielonych można wyrwać bez większego stresu 25% dofinansowania.

Ja zgłębiałem i wyszło mi, że może się to opłacać do domu pasywnego, z dofinansowaniem 60%+. W innych wypadkach dofinansowanie musi wynosić 80%+ aby to miało ręce i nogi. :P
Pozdor Myjk
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 26 paź 2007, 07:01
Posty: 5843 (2/8)
Skąd: Warszawa
Auto: Mitsubishi Outlander
PHEV '20

Postprzez loockas » 8 gru 2016, 12:31

Przy jakiej cenie inwestycji Ci to wyszło?
Andżeju, jak Ci na imię?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 5 maja 2007, 23:55
Posty: 10350 (314/593)
Skąd: Ymielin
Auto: PaRHaTy
Ajonik
Rex8HaPe
Kupra

Postprzez Myjk » 8 gru 2016, 18:56

Około 25 tys. za 3kW.
Pozdor Myjk
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 26 paź 2007, 07:01
Posty: 5843 (2/8)
Skąd: Warszawa
Auto: Mitsubishi Outlander
PHEV '20

Postprzez loockas » 9 gru 2016, 08:23

Dzięki. Tak licząc bardzo pobieżnie wyszło mi, że taka instalacja 3kW powinna się zwrócić przy moim zużyciu w okolicach 15 lat zakładając, że finansowanie w 100% po mojej stronie. Oczywiście w tym czasie nic nie może się spierniczyć. Bez sensu, nie było tematu :P
Andżeju, jak Ci na imię?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 5 maja 2007, 23:55
Posty: 10350 (314/593)
Skąd: Ymielin
Auto: PaRHaTy
Ajonik
Rex8HaPe
Kupra

Postprzez Tubi » 9 gru 2016, 08:30

Wątpię by te panele wytrzymały 15 lat :)
Co się stanie, gdy jadąc z prędkością światła, włączysz przednie reflektory?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 20 lip 2009, 11:54
Posty: 1468 (10/16)
Skąd: Subkowy
Auto: Był:
Mazda Xedos 6 CA 2.0 MT 1992
Mazda Xedos 6 CA 2.0 MT 1994
Mazda Xedos 9 TA 2.5 AT 2000
Mazda 6 GY 2.3 MT 2005 fl
Jest:
Mazda 6 GJ SE 2.0 MT 2012

Postprzez Myjk » 9 gru 2016, 11:47

Tomi77 napisał(a):Ja morderczy etap budowy mam już za sobą, pilnowanie ekipy, co wydawało mi się w tych czasach już nie będzie potrzebne a jednak... Teraz zamykamy całość, więc mamy jednego wykonawcę na drzwi, okna i parapety – [SPAM] a możliwe, że i żaluzje zewnętrzne, bo one zdaje się są również w opcji antywłamaniowej.

Piękny SPAM. :P
Pozdor Myjk
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 26 paź 2007, 07:01
Posty: 5843 (2/8)
Skąd: Warszawa
Auto: Mitsubishi Outlander
PHEV '20

Postprzez brii » 9 gru 2016, 15:44

cob_ra napisał(a):Jaki masz reku? Zadowolony jesteś? Filtry kupujesz na metry i wycinasz sobie?

Mam LZ-H035GBA3, ogólnie z rekuperacji jestem zadowolony tylko z firmy która montowała jestem bardzo niezadowolony. Jednostka jest cicha – łóżko mam przy tej ścianie za którą jest rekuperator. Odkąd wentylacja pracuje kompletnie nic nie paruje w łazience a na poddaszu w rogach okien nie skrapla się woda, ogólnie niepotrzebna wilgoć zniknęła :) Do tego nie ma ciągu powietrza przez nie do końca już sprawne uszczelki w niektórych oknach.
Rachunek za ogrzewanie wyszedł mi 300zł/miesiąc czyli duuuużo mniej ale listopad był raczej ciepły.
W lato reku też robiło robotę – można było klimę włączyć na godzinę po południu i do wieczora temperatura prawie się utrzymywała bez zmian.
Póki co jeszcze nie myślałem o filtrach – komplet ma starczyć na ~rok (sterownik zasygnalizuje, że konieczna jest wymiana) i mam jeszcze drugi zestaw zapasowy. Poza tym ponoć da się je czyścić.


Myjk napisał(a):Sprawność 87% to przy -2@22-23 sC czy przy -20@22-23 sC? Jak dla mnie to drugie, stąd "odchyłka".

I pewnie o to chodzi, poszukałem w dokumentacji i nie trafiłem na metodologię pomiaru sprawności poza informacją, że wilgotność powietrza wpływa na efektywność i że jak będzie zimniej (mniej wilgoci) to efektywność będzie lepsza (Amerykę odkryli ;)). Cóż naiwny byłem sądząc, że producent nie zakombinuje przy podawaniu parametrów.

Mimo wszystko uważam, że wentylacja mechaniczna to trafiony pomysł, za rok mam nadzieję, że to potwierdzę :)
Trusted computing – Yes or No?

Na świecie jest 10 rodzajów ludzi: ci, którzy rozumieją liczby binarne i ci, którzy nie.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 9 sty 2005, 22:46
Posty: 8961 (108/253)
Skąd: Częstochowa
Auto: Endek / Kupisiontes / Smark EV / iczy

Postprzez Szyna » 9 gru 2016, 22:31

Ja ostatnio byłem u gościa który ma zrobiona pompę ciepła z wymiennikiem gruntowym czy tam głębinowym na całej chacie tylko podłogówka, pompa wyszła go ok 35 tys, mówił że zakłada panele słoneczne i niby grzanie będzie miał za darmo :P Do tego ma przydomowa oczyszczalnie ścieków swoje ule, pszczoły, kury, ogródek, będzie szukał źródła żeby wykopać studnie do wody, do tego ma jeszcze wkopane 2 zbiorniki po 1000L na deszczówkę ;) Pierwszy raz widziałem takiego ekologicznego świra :P
To tak na marginesie.

A teraz mam takie pytanie co sadzicie o ogrzewaniu podłogowym w całym domu wszystkie pomieszczenia ? Ostatnio miałem ciekawa rozmowę z gościem który właśnie ma podłogówkę w całej chacie i twierdzi ze nigdzie mu się kurz nie unosi nikogo nogi nie bolą nikt nie kicha i nie jest na nic uczulony a ma też małe dzieci w domu. Ja mu mówię że w sypialni nie powinno się mieć podłogówki a on mówi ze g... prawda bo ktoś gdzieś kiedyś tak napisał i ludzie tak to teraz przekazują dalej a wcale to nie jest prawda :P
Ma piec gazowy kondensacyjny chata ok 160m2 i podobno ogrzewanie z CWU wychodzi mu zima ok 200 zł na miesiąc o ile dobrze pamiętam w każdym bądź razie była to bardzo mała kwota.
To, co łatwe, nie prowadzi do niczego.
GD – Generacja Doskonała
Avatar użytkownika
Moderator
 
Od: 20 lut 2008, 20:59
Posty: 3346 (88/158)
Skąd: Krotoszyn
Auto: Mazda 626 GD 2.0i 90 km '92r + LPG

Postprzez KMBak » 9 gru 2016, 22:34

Szyna napisał(a):A teraz mam takie pytanie co sadzicie o ogrzewaniu podłogowym w całym domu wszystkie pomieszczenia ? Ostatnio miałem ciekawa rozmowę z gościem który właśnie ma podłogówkę w całej chacie i twierdzi ze nigdzie mu się kurz nie unosi nikogo nogi nie bolą nikt nie kicha i nie jest na nic uczulony a ma też małe dzieci w domu. Ja mu mówię że w sypialni nie powinno się mieć podłogówki a on mówi ze g... prawda bo ktoś gdzieś kiedyś tak napisał i ludzie tak to teraz przekazują dalej a wcale to nie jest prawda
Ma piec gazowy kondensacyjny chata ok 160m2 i podobno ogrzewanie z CWU wychodzi mu zima ok 200 zł na miesiąc o ile dobrze pamiętam w każdym bądź razie była to bardzo mała kwota.


Ja planuję tak właśnie zrobić. Piec chodzi na niższej temperaturze, a reszta znajduje potwierdzenie w opiniach innych.
>> Facebook: Konrad >> Forum: Moja obecna Mazda 6 >> Forum: Moja była Mazda 3 Obrazek
Blue inside & red outside!
Avatar użytkownika
Klubowicz
 
Od: 12 lis 2011, 13:36
Posty: 3818 (129/80)
Skąd: Wrocław
Auto: Jest: Mazda 6 2.5 Sky-G SkyPassion 2016
Była: Mazda 3 1.6 MZR Kirei 2011

Postprzez Szyna » 9 gru 2016, 23:03

Dla kondensata jest wskazane żeby chodził na niskim parametrze bo wtedy jest najbardziej oszczędny. Ewentualnie połączenie grzejniki plus podłogówka. Ale wtedy trzeba dużo przewymiarować grzejniki. Sam już czasami nie wiem jak doradzać klienta z tą podłogówka bo ile osób tyle opinii :P Zauważam właśnie tą tendencje na korzyść podłogówki w takim sensie że ludzie odchodzą od grzejników i chcą wszędzie podłogówkę.
To, co łatwe, nie prowadzi do niczego.
GD – Generacja Doskonała
Avatar użytkownika
Moderator
 
Od: 20 lut 2008, 20:59
Posty: 3346 (88/158)
Skąd: Krotoszyn
Auto: Mazda 626 GD 2.0i 90 km '92r + LPG

Postprzez loockas » 10 gru 2016, 00:06

Szyna napisał(a):A teraz mam takie pytanie co sadzicie o ogrzewaniu podłogowym w całym domu wszystkie pomieszczenia ?


Mam tak odkąd wyremontowałem piętro (ok 85m2) czyli od 2011r. Jedyny kaloryfer jest w łazience jako suszarka na ręczniki (oczywiście podłogówka też jest). Piętro niżej u teściów jest tylko jedno pomieszczenie z podłogówką, a reszta kaloryfery (sukcesywnie będzie to zmieniane na podłogowe). Różnica jest kolosalna. Już nie chodzi mi o ekonomię itd, ale o sam komfort cieplny. U mnie wszystko jest równomiernie ogrzane, nie masz uczucia, że w którymś kącie jest zimniej. Nie wspomnę o przyjemnym ciepłu w stopy, co przy dzieciach nabrało dodatkowego autu. Co do sypialni, to zarzut przeciw podłogówce to niby nadmierne wysuszania powietrza. Odkąd mam dzieci, to kontroluję wilgotność i w razie potrzeby korzystam z nawilżacza. Pętle w sypialni mam też nieco zdławioną w stosunku do reszty pomieszczeń przez co jest w niej o te 2 stopnie chłodniej.

BTW. Ostatnią zimę grzeję węglem, w przyszłym roku przechodzę na gaz. Lenistwo wygrało, a całkiem przypadkowo wyrwałem 30% dofinansowania na wymianę pieca.
Andżeju, jak Ci na imię?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 5 maja 2007, 23:55
Posty: 10350 (314/593)
Skąd: Ymielin
Auto: PaRHaTy
Ajonik
Rex8HaPe
Kupra

Postprzez Tubi » 10 gru 2016, 22:33

Szyna napisał(a):A teraz mam takie pytanie co sadzicie o ogrzewaniu podłogowym w całym domu wszystkie pomieszczenia ? Ostatnio miałem ciekawa rozmowę z gościem który właśnie ma podłogówkę w całej chacie i twierdzi ze nigdzie mu się kurz nie unosi nikogo nogi nie bolą nikt nie kicha i nie jest na nic uczulony a ma też małe dzieci w domu. Ja mu mówię że w sypialni nie powinno się mieć podłogówki a on mówi ze g... prawda bo ktoś gdzieś kiedyś tak napisał i ludzie tak to teraz przekazują dalej a wcale to nie jest prawda


Ja mam podłogówkę w całym domu, także w sypialniach. Nie wiem skąd się ten mit na temat kurzu wziął, bo nie widzę ,żadnej większej różnicy niż gdy wynajmowałem mieszkanie z normalną instalacją grzejnikową. Co do bólu nóg to jeżeli jest to zrobione z głową to nie będą nogi boleć bo nie będzie wysokiej temperatury na podłodze. Pozatym przy dzisiejszym standardzie energetycznym budynków naprawdę nie potrzeba dużo by ogrzać budynek, u mnie przy 2 stopniach na zewnątrz mieszacz podaje 28 stopni na podłogę.Druga sprawa to z głową rozprowadzić rury, najlepiej zlecić lub dokładnie przeliczyć ja wybrałem drugi wariant spędziłem nad tym tydzień i rozrysowałem pomieszczenie po pomieszczeniu. Na piętrze jak będę wykańczał chciałem grzejniki, ale po roku mieszkania stwierdzam ,że tam też dam podłogówkę wszędzie.
Co się stanie, gdy jadąc z prędkością światła, włączysz przednie reflektory?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 20 lip 2009, 11:54
Posty: 1468 (10/16)
Skąd: Subkowy
Auto: Był:
Mazda Xedos 6 CA 2.0 MT 1992
Mazda Xedos 6 CA 2.0 MT 1994
Mazda Xedos 9 TA 2.5 AT 2000
Mazda 6 GY 2.3 MT 2005 fl
Jest:
Mazda 6 GJ SE 2.0 MT 2012

Postprzez Szyna » 10 gru 2016, 22:59

Nie rozumiem co znaczy z głowa :P Chyba ze sam to robiłeś ;) Ja rozprowadzam w odstępach co 10 cm i jedna pętla max 160m najlepiej ok 120.
To, co łatwe, nie prowadzi do niczego.
GD – Generacja Doskonała
Avatar użytkownika
Moderator
 
Od: 20 lut 2008, 20:59
Posty: 3346 (88/158)
Skąd: Krotoszyn
Auto: Mazda 626 GD 2.0i 90 km '92r + LPG

Postprzez Beny » 11 gru 2016, 08:57

Ja właśnie posłuchalem i w sypialni oraz pokoju dzieci wstawiłem grzejniki. Po miesiącu wiedziałem że to był błąd :|
Mam gazowe ogrzewanie,najprościej zrobione czyli piec deditrich mcr3,rozdzielacz z pompa na podłogę i osobny na grzejniki.
Jak podłoga złapie ciepło to trzyma chyba z 3h zanim ponownie piec się włączy,a w pokoju dzieci już jest chłodno. Pomogło przewymiarowanie grzejnika ale jeszcze mnie to nie zadowala. Na wiosnę tne wylewke i ładuje tam podłogowke
U mnie kladli chyba co 15cm salon,kuchnia,a wiatrołap łazienka co 10 jak dobrze pamiętam.
Druga kwestia grzejnik kosztował do mnie 500-600 zł pętla podłogowki jak liczyłem 150zl.

Czyli jaka najlepiej temperaturę na podłogowke puścić żeby było dobrze dla kondensata i zdrowia?
Obrazek
Przemek...
Avatar użytkownika
Klubowicz
 
Od: 8 wrz 2006, 15:22
Posty: 8660 (84/80)
Skąd: KCH
Auto: Mazda 6gh 2.5pb
Mazda Xedos 9 2.5V6 KL
Mazda 323f 2.0 V6 GT

Postprzez Szyna » 11 gru 2016, 11:13

Jeżeli masz kocioł gazowy kondensacyjny i chcesz mieć grzejniki to ja przyjmuje w nowym budownictwie 100W/m2 niektórzy liczą 80W jak chcesz mieć pewność że grzejnik będzie wystarczający liczysz to następująco: pomieszczenie 10m2 x 100W = 1000W (grzejnik podejście dolne V22/600/600) przy parametrach grzewczych 75/65 stopni (zasilanie/powrót parametry katalogowe grzejnika) czyli piec stałopalny np ekogroszek.
Wiec dla kondensata musisz dobrać praktycznie jeszcze raz taki grzejnik żeby był zachowany komfort cieplny przy parametrach powiedzmy 55/45 czyli ok 2000W wiec V22/600/1200 ;)
Wtedy masz pewność na 100% że będziesz miał ciepło mówimy oczywiscie o nowym energooszczędnym budownictwie. No i najlepiej jak piec chodzi cały czas na niskim parametrze.
To, co łatwe, nie prowadzi do niczego.
GD – Generacja Doskonała
Avatar użytkownika
Moderator
 
Od: 20 lut 2008, 20:59
Posty: 3346 (88/158)
Skąd: Krotoszyn
Auto: Mazda 626 GD 2.0i 90 km '92r + LPG

Postprzez Myjk » 11 gru 2016, 13:41

Mit o kurzu i chorobach krążeniowych wziął się z robienia podłogówki w energichłonnych domach, kiedy to piecem węglosyfowym puszczało się w podłogę ponad 50sC. To było z niewiedzy, bo na zachodzie do podłogówki się domy ocieplało a u nas "specjaliści" wiedzieli jak to zrobić lepiej. Dzisiaj nadal co chwilę zdarzają się tacy, co domu nie ocieplają, bo w termosie mieszkać nie będą i montują kakafiory w instalacji mieszanej (i to wina głównie instalatorów). BTW a ja się na kurs instalatora urządzeń sanitarnych, potocznie zwanego hydraulikiem, zapisałem. ;)

W nowym domu oczywiście 100% podłogówki, nie tylko dlatego że będzie PC, ale dlatego że to niesamowity komfort. W życiu pięknym więcej przedpotopowych kalafiorów podobnie jak przedpotopowej WG czy węglosyzyfa w kotłowni.
Pozdor Myjk
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 26 paź 2007, 07:01
Posty: 5843 (2/8)
Skąd: Warszawa
Auto: Mitsubishi Outlander
PHEV '20

Postprzez Tubi » 11 gru 2016, 15:35

Szyna napisał(a):Nie rozumiem co znaczy z głowa :P Chyba ze sam to robiłeś ;) Ja rozprowadzam w odstępach co 10 cm i jedna pętla max 160m najlepiej ok 120.


Sam projektowalem rozklad i rury rozkladalem ja mam co 15 cm na spiralach i co 10 przy scianach zewnetrznych. W lazience co 10 z wiadomych wzgledow. Petle nie wieksze jak 105m i tobie tez polecam zamiast jednej 160m zrobic dwie z dylatacja. Srednia petla u mnie ma 80m. Warto rozwazyc jak masz pieniadze wylewke lafarge'a szybciej sie nagrzewa i stygnie wiec latwiej sterowac temperatura.

Co do temperatury to nie da sie jednoznacznie stwierdzic zalezy od domu oraz dlugosci petli. Np u mnie przy 2 stopniach jest 28 stopni na wejsciu rozdzielacza i podloga jest ledwo letnia w domu mam 23 stopnie. Temperatura na mieszaczu steruje komputer kotla w polaczeniu z czujnikiem zewnetrznym. Wystarczy metoda prob i bledow ustawic krzywa. Nie mam termostatow w pokojach.
Co się stanie, gdy jadąc z prędkością światła, włączysz przednie reflektory?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 20 lip 2009, 11:54
Posty: 1468 (10/16)
Skąd: Subkowy
Auto: Był:
Mazda Xedos 6 CA 2.0 MT 1992
Mazda Xedos 6 CA 2.0 MT 1994
Mazda Xedos 9 TA 2.5 AT 2000
Mazda 6 GY 2.3 MT 2005 fl
Jest:
Mazda 6 GJ SE 2.0 MT 2012

Postprzez loockas » 11 gru 2016, 16:15

Tubi napisał(a):Co do temperatury to nie da sie jednoznacznie stwierdzic zalezy od domu oraz dlugosci petli.


Może mi się tylko wydaje, ale znaczenie chyba ma też to czym pokryta jest podłoga. Jam mam we wszystkich pokojach panele podłogowe, a w kuchni i łazience płytki. Na płytkach podłoga wydaje się cieplejsza.

Ja temp obiegu przy obecnych 3-4 na + na zew, utrzymuję na poziomie 30 stopni. Daje mi to te 22-23 w domu. Przy mrozach ok 34-36 (tak do -10). Max co miałem to chyba 40 stopni, ale wtedy na zew było -20 :) Z tym, że ja nie mam domu pierwszej świeżości (budowa 1995 o ile pamiętam) i ocieplenie jest tylko między murami (pustak/żużel). Tragedii nie ma, ale planuję zrobić ocieplenie zewnętrzne w niedalekiej przyszłości (po konsultacji z kimś mądrzejszym, by nie narobić sobie wilgoci).
Andżeju, jak Ci na imię?
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 5 maja 2007, 23:55
Posty: 10350 (314/593)
Skąd: Ymielin
Auto: PaRHaTy
Ajonik
Rex8HaPe
Kupra

Postprzez Szyna » 11 gru 2016, 20:59

Myjk napisał(a): kurs instalatora urządzeń sanitarnych, potocznie zwanego hydraulikiem, zapisałem

Że tak zapytam ile taki kurs trwa, jak wygląda i co ma w swoim programie ;)
To, co łatwe, nie prowadzi do niczego.
GD – Generacja Doskonała
Avatar użytkownika
Moderator
 
Od: 20 lut 2008, 20:59
Posty: 3346 (88/158)
Skąd: Krotoszyn
Auto: Mazda 626 GD 2.0i 90 km '92r + LPG

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

Moderator

Moderatorzy Hyde Park