Budowa domu / instalacje domowe-wentylacja mechaniczna / rekuperacja.

Nasze hobby i zainteresowania, sprawy niemotoryzacyjne.

Postprzez brii » 23 mar 2016, 20:00

Fakt – w większości przypadków dotacje to droga przez mękę, ale okazuje się, że nie wszędzie – w Opolskim da się dostać dotację bez kredytu (ale łatwe to nie jest). Większość naszych wspaniałych urzędników postanowiła sobie ułatwić sprawę i do tematu dotacji zatrudniła bank. Kolejny kamyczek do ogródka wypaczeń dołożyli wykonawcy którzy widząc, że dotacji Kowalski łatwo nie dostanie pomagają w pozyskaniu kasy ale ceny instalacji dają z górnego limitu. Efekt jest taki, że dotacje są niedostępne i nieefektywnie wykorzystane :(

Co do solarów – gratuluję instalacji, ja jednak nie chcę rzeźbić, chciałbym na gotowo i bezobsługowo, ewentualnie mogę postawić kilka obiadów ;)
Trusted computing – Yes or No?

Na świecie jest 10 rodzajów ludzi: ci, którzy rozumieją liczby binarne i ci, którzy nie.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 9 sty 2005, 22:46
Posty: 8961 (108/253)
Skąd: Częstochowa
Auto: Endek / Kupisiontes / Smark EV / iczy

Postprzez zadra » 23 mar 2016, 22:27

na dobre efekty trzeba sobie zasłużyć. instalacja wykonana w podobny sposób jak inne, ale szczególny nacisk położyłem na b.dobre zaizolowanie przewodów rurowych i wszystkich innych elementów mających wpływ na straty ciepła.
Na obiadek jak najbardziej zawsze jestem chętny. Jeśli mógłbym coś podpowiedzieć, to zapraszam na pw, na wykonanie dla Ciebie się nie piszę, bo z racji odległości prócz obiadów musiałbyś nastawić się na kilka noclegów dla dodatkowych osób, ubytki płynów z barku itp .. ;)
Jakby co, to pw ;)
Historie mojej młodości :
[url]https://www.mazdaspeed.pl/forum/viewtopic.php?f=102&t=151548[/url]

staraj się nie rozlewać zbyt dużo przelewając z pustego w próżne...
Forumowicz
 
Od: 27 cze 2007, 17:07
Posty: 3144 (33/85)
Skąd: z odmętów
Auto: HONDA civic VIII
1,8 Stoczterdzieścikuniów z maską gazową na pyskach ciągnących sedana :-P

Postprzez Myjk » 31 mar 2016, 14:27

Ja nadal czekam na projekt. Niby już bliżej niż dalej, ale i tak się to strasznie ciągnie. :/ W między czasie znalazłem człowieka od pomp ciepła, co robił już takie "nietypowe" instalacje jak w moich planach (CO/CWU i chłodzenie vel klimatyzacja domu oparte na wodzie lodowej, grzaniem basenu ogrodowego i hydraulicznej zmianie źródeł ciepła) -- co mnie niezmiernie cieszy. :D

Projekt i wykonanie OC chyba ostatecznie zrobię sam, bo firmy sobie takie kwoty żądają, że można uświerknąć od samego patrzenia na wycenę. To samo z wentylacją mechaniczną...
Pozdor Myjk
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 26 paź 2007, 07:01
Posty: 5843 (2/8)
Skąd: Warszawa
Auto: Mitsubishi Outlander
PHEV '20

Postprzez cob_ra » 31 mar 2016, 19:24

Myjk napisał(a):To samo z wentylacją mechaniczną...


Niestety, traktują ludzi co chcą wm jak ludzi go oskubania z $. Jak byłem na targach bud. w łodzi niedawno to na temat wentylacji jak chciałem konkretnie porozmawiać, to nabierali piachu w pysk i bełkotali, bo to, bo tamto. Tak się nie da. A na pytanie dlaczego taka cena, skoro to kosztuje tyle i tyle to mieli ochotę wygnać.

Kombinuj i czytaj, jak coś będę umiał to podpowiem. Ja swoją robiłem w oparciu o normach higienicznych. Mam znajomka od niedawna co też projektuje wm, dałem do sprawdzenia i nie miał zastrzeżeń. Na fm też sporo podpowiedzieli. Mi ma wyjść koszt ok 5-7k na gotowo jak liczyłem. A wyceniali mi od 15-19 tys.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 6 gru 2006, 15:18
Posty: 724 (2/4)
Skąd: skierniewice
Auto: Była 323c
Honda Accord VI 1,8
Honda Accord VIII 2.0

Postprzez brii » 1 kwi 2016, 12:14

U mnie wentylację mechaniczną wycenili znośnie, zrobią przy okazji klimy i ocieplania poddaszy, więc skasują tylko za przebicie stropów i materiały. Ale za rekuperator to wołają 14kzł, czekam na dokładny projekt bo chcę wiedzieć co to będzie za urządzenie (mam wrażenie, że na nim chcą sobie odbić).
Trusted computing – Yes or No?

Na świecie jest 10 rodzajów ludzi: ci, którzy rozumieją liczby binarne i ci, którzy nie.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 9 sty 2005, 22:46
Posty: 8961 (108/253)
Skąd: Częstochowa
Auto: Endek / Kupisiontes / Smark EV / iczy

Postprzez cob_ra » 1 kwi 2016, 18:43

Wow, chyba pozłacany. Jaką masz kubaturę do wentylacji?
U mnie reku o wydajności max 250m3 od 2-10k, ale tak naprawdę i ten za 3k sobie poradzi. I taki będę montował. Nie będzie co prawda paneli dotykowych, czujników, automatów. Ma być prosty i ze zwykła regulacją.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 6 gru 2006, 15:18
Posty: 724 (2/4)
Skąd: skierniewice
Auto: Była 323c
Honda Accord VI 1,8
Honda Accord VIII 2.0

Postprzez aLechu » 1 kwi 2016, 19:29

U mnie na 400m3/h rekuperator około 7 tys. + regulator 1 tys – firma Pro-Vent
szofer fochowozu
Avatar użytkownika
Przedstawiciel Opolszczyzny
 
Od: 3 sie 2009, 11:39
Posty: 2062 (19/15)
Skąd: Namysłów
Auto: Mazda Premacy
1,8 114KM 1999

Postprzez cob_ra » 2 kwi 2016, 20:01

Myślałem o kinetic 250 lub vut 200 lub mistral mini. Ale to jeszcze mam czas spokojnie 1-2 lata. W tym czasie wiele się może zmienić.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 6 gru 2006, 15:18
Posty: 724 (2/4)
Skąd: skierniewice
Auto: Była 323c
Honda Accord VI 1,8
Honda Accord VIII 2.0

Postprzez brii » 4 kwi 2016, 15:58

cob_ra napisał(a):Wow, chyba pozłacany. Jaką masz kubaturę do wentylacji?

350m3 ale liczyć trzeba 525m3 (mnożnik 1,5) ze względu na to, że ma być cicho, czyli ma pracować w dolnym zakresie prędkości i ze wszystkim wyrobić... Na moje pytanie czy się na pewno nie pomylili powiedzieli, że jeszcze raz przekalkulują bo być może dostali cenę ze starego cennika. Czyli pewnie ostro przestrzelili ;)
Trusted computing – Yes or No?

Na świecie jest 10 rodzajów ludzi: ci, którzy rozumieją liczby binarne i ci, którzy nie.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 9 sty 2005, 22:46
Posty: 8961 (108/253)
Skąd: Częstochowa
Auto: Endek / Kupisiontes / Smark EV / iczy

Postprzez cob_ra » 12 kwi 2016, 21:04

U mnie od 5 kwietnia trwa tynkowanie. Ogólnie podoba się, ale murarze okazuje się, że dali pupy w kilku miejscach i trzeba nadrobic tynkiem.
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 6 gru 2006, 15:18
Posty: 724 (2/4)
Skąd: skierniewice
Auto: Była 323c
Honda Accord VI 1,8
Honda Accord VIII 2.0

Postprzez DymeK » 26 kwi 2016, 22:30

Fajny temat przypadkiem na niego trafiłem Jako ze tez wybudowałem dom i uzytkuję go pierwszy sezon grzewczy może podzielę sie spostrzeżeniami z budowy i instalacji . Wybudowałem dom energooszczędny a może nawet lepiej.
Mam dom powierzchnia 200m 2 po podłogach prosty z dwuspadowym dachem i za ogrzewanie zapłaciłem w tym sezonie około 1500 zł pisze zo około bo niektóre pomieszczenia łazienki jeszcze się uruchamiają . wydatek jaki poniosłem na CO to 5500 zł ze sterowaniem każdego pomieszczenia osobno .Posiadam elektryczne ogrzewanie podłogowe i drugi raz bez zastanowienia wybrał bym ten sam system grzewczy a nie jakies pompy za tysiące złotych plus drugie tyle instalacje które nigdy by się nie zwróciły .

W domu jest oczywiście rekuperator ale tutaj to dyskusja może być długa szczególnie przez oszczędności po sezonie użytkowania mogę napisać tyle ze oszczędności sa znikome w porównaniu z komfortem , a to dlatego ze pokażcie mi kogoś kto śpi w zimie przy uchylnym oknie ?? co właśnie daje nam wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła porostu ktoś kto ma zwykłą wentylację zamyka szczelnie okna i nie traci tyle przez wentylacje co z WM te oszczędności są tylko na papierze jak porównasz z kimś co ma zwykłą wentylacje z uchylonymi szybami . Napisze jeszcze raz wentylacja mechaniczna zapewnia dożo lepszy komfort świeżego powietrza wiem co mówię bo mieszkałem wcześniej w dwóch domkach jedno rodzinnych .

Dodatkowo dom jest bardzo dobrze zaizolowany ściany 22 styro , podłoga 22 dach 35 cm wełny .

Co mogę doradzić to na pewno warto zainwestować w ocieplenie
Be Quiet And Drive (far away) Sprzedam uszczelki kolektora
Obrazek
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 25 mar 2005, 20:12
Posty: 896 (0/5)
Skąd: Kaczory
Auto: Xedos 6 2.5 V6 KLZE

Postprzez Myjk » 27 kwi 2016, 08:13

Co do WM to nie ma wątpliwości, że jest to bardzo dobra inwestycja, ale...

Przyjmując prąd po 0,35zł/kWh wychodzi zużycie 4,2MWh/rok czyli 21kWh/m2/rok. To już raczej dom pasywny niż energooszczędny, aczkolwiek przy 22cm styro to jakoś mało prawdopodobne, chyba że muru masz jeszcze ze 40cm a dom stoi na płycie. Jakie okna? Robiłeś może OZC? Mnie dla 24cm muru i 20cm styro zużycie wyszło ponad 2x wyższe (55kWh/m2/rok) przy ~180m2 podłóg i oknach ze średnim U=0,9.

Jak liczyć u Ciebie "drogi" prąd (plan jedno taryfowy) powiedzmy 0,55zł/kWh to wyjdzie jeszcze mniej, bo 2.8MWh/rok a to już daje 14kWh/m2/rok.

Z kolei koszt podłogówki elektrycznej to niecałe 30 zł/m2. Przeraźliwie mało, nawet jak na same kable. Na FM było robione porównanie na niszowych elementach i nikomu nie chciało wychodzić mniej jak 50 zł/m2. Jakie podzespoły były używane, robiła to jakaś firma?

I pewnie, że pompa się w takim wypadku nie kalkuluje -- bo wodna podłogówka kosztuje min. 50 zł/m2 przy własnym wkładzie pracy, do tego jeszcze zakup PC (małą, bo mała, ale zawsze pewnie z 8 tys. trzeba wywalić*), pewnie zwracałaby się z 12-14 lat. Z drugiej strony warto uwzględnić większy nakład pieniężny jaki poszedł w ocieplenie, lepsze okna itd. więc pewnie gdyby przysiąść do obliczeń, uwzględnić jeszcze CWU, to zwrot PC by stopniał do standardowego poziomu 7-10 lat. Zatem to nie jest tak, że każdy sobie tak zrobi i nie warto kupować PC. Dla domów powyżej 40kWh/m2 już zdecydowanie warto rozważyć PC.

*) Pojawiają się i tańsze http://allegro.pl/pompa-ciepla-meeting- ... 11984.html
Pozdor Myjk
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 26 paź 2007, 07:01
Posty: 5843 (2/8)
Skąd: Warszawa
Auto: Mitsubishi Outlander
PHEV '20

Postprzez DymeK » 5 maja 2016, 09:02

trochę źle to liczysz pow podałem po podłogach użytkowej jest około 165 m cena prądu u mnie w 2 taryfie a tylko w tej chodzi ogrzewanie to ok 26 gr za kWh same kable kosztowały mnie 4200 najdroższe DEVI reszta to sterowniki 7 szt oczywiście można ztego urwać tańsze kable niej sterowników. A z tym FM to troche tez tam spędziłem i taj najwięcej maja do powiedzenia ludzie którzy jeszcze nic nie zrobili Ja porostu wybrałem najtanszą opcje dla mnie i jestem zadowolony i mogę polecić ten system każdemu świadomemu . Ozc robiłem jednak tam zakładana temp jest nizzsza niż panowała u mnie prze zimę 23 st ale już luty marzec 23 było za dużo może takie odczucie po pierwszym sezonie
Be Quiet And Drive (far away) Sprzedam uszczelki kolektora
Obrazek
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 25 mar 2005, 20:12
Posty: 896 (0/5)
Skąd: Kaczory
Auto: Xedos 6 2.5 V6 KLZE

Postprzez Myjk » 5 maja 2016, 09:28

Liczę wg swoich założeń, bo Ty za mało szczegółów podałeś -- co nie znaczy że od razu ŹLE. W takim razie przy 0,26zł/kWh (to ile masz prąd w 1T -- 0.90?) wychodzi 7MWh/rok (jak rozumiem z CWU) i ~40Wh/m2 (z CWU?) czyli nadal jest to BARDZO ciepły dom. Ergo, to co wydałbyś na PC, wrzuciłeś w ocieplenia, okna, etc. Dlatego nie pisz, że wybrałeś najtańszą opcję, bo żeby móc tak tanio grzać, musiałeś zainwestować w innych miejscach. Jaki zatem masz mur, jakie ocieplenia, ile wykazało projektowe OZC dla tej "niższej" temperatury? Swoją drogą, ja robiłem OZC dla WYŻSZEJ temperatury niż zakładam mieć.

Poza tym wolę zrobić nieco chłodniejszy dom (wychodzi mi 55W/m2 samo CO), zainwestować w wodną podłogówkę i PC, tą wykorzystać także do chłodzenia w lato i grzania basenu ogrodowego. Dodatkowo "jakby coś", można pod wodną podpiąć inne medium. PC się zwróci po 6-8 latach*. Ty jesteś niestety uziemiony tylko do prądu.

*) Aczkolwiek właśnie dostałem wycenę od jednego z użytkowników FM, a który jest przypadkiem producentem, sprzedawcą i instalatorem gruntowych pomp ciepła, i wycenił mi kompletny system (z robocizną) na 41 tys. zł brutto (z VAT 8% sic!). Co prawda ze zbiornikiem wody lodowej (do chłodzenia) i osprzętem basenowym, ale nadal, biorąc pierwsze lepsze ceny ze sklepów i podzespoły innych producentów (bo poproszony o rozpisanie cen elementów, odmówił) wychodzi mi 15-20 tys. zł TANIEJ (i to odpowiednio z VAT na elementy 23 i 8). Fajnie sobie przyciąć na dwudniowej robocie 15-20 klocków... Zresztą podobną gehennę przeżywam z budowlańcami. 40-50 tys. zł robocizna, ja liczę 150 tys. zł za materiały, a im jakimś cudem wychodzi to samo 250 i żaden nawet nie próbuje mi tego fenomenu wyjaśnić, tylko Płać albo Spier*aj.

Pisząc o użytkownikach na FM którzy dzielili się kosztami, to byli ludzie którzy się wybudowali, mają swoje dzienniki budowy.
Pozdor Myjk
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 26 paź 2007, 07:01
Posty: 5843 (2/8)
Skąd: Warszawa
Auto: Mitsubishi Outlander
PHEV '20

Postprzez DymeK » 13 maja 2016, 09:17

Myjk napisał(a):Liczę wg swoich założeń, bo Ty za mało szczegółów podałeś -- co nie znaczy że od razu ŹLE. W takim razie przy 0,26zł/kWh (to ile masz prąd w 1T -- 0.90?)

1 Taryfa 68 gr
Myjk napisał(a): wychodzi 7MWh/rok (jak rozumiem z CWU) i ~40Wh/m2 (z CWU?) czyli nadal jest to BARDZO ciepły dom. Ergo, to co wydałbyś na PC, wrzuciłeś w ocieplenia, okna, etc. Dlatego nie pisz, że wybrałeś najtańszą opcję, bo żeby móc tak tanio grzać, musiałeś zainwestować w innych miejscach. Jaki zatem masz mur, jakie ocieplenia, ile wykazało projektowe OZC dla tej "niższej" temperatury? Swoją drogą, ja robiłem OZC dla WYŻSZEJ temperatury niż zakładam mieć.
Poza tym wolę zrobić nieco chłodniejszy dom (wychodzi mi 55W/m2 samo CO), zainwestować w wodną podłogówkę i PC, tą wykorzystać także do chłodzenia w lato i grzania basenu ogrodowego. Dodatkowo "jakby coś", można pod wodną podpiąć inne medium. PC się zwróci po 6-8 latach*. Ty jesteś niestety uziemiony tylko do prądu.


Dlatego zainwestuj w ocieplenie to jedyne pewne ze się zwróci z PC to tylko założenia przy sprzyjającym niebiosom.:)

Myjk napisał(a):Ty jesteś niestety uziemiony tylko do prądu.


No jak wszyscy kazde CO teraz praktycznie nie hula bez prądu PC to samo masz udział energii elektrycznej i kazdy to odczuje inaczej mniej ten co ma cieplejszy dom
Be Quiet And Drive (far away) Sprzedam uszczelki kolektora
Obrazek
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 25 mar 2005, 20:12
Posty: 896 (0/5)
Skąd: Kaczory
Auto: Xedos 6 2.5 V6 KLZE

Postprzez Myjk » 13 maja 2016, 09:33

DymeK napisał(a):1 Taryfa 68 gr

Brutto?
Pozdor Myjk
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 26 paź 2007, 07:01
Posty: 5843 (2/8)
Skąd: Warszawa
Auto: Mitsubishi Outlander
PHEV '20

Postprzez nemi » 13 maja 2016, 14:18

Ja też mam jedną taryfę. Jak podzielę kwotę na fakturze przez liczbę kilowatów, to wychodzi 0,615602 brutto. Rozliczenie raz w roku obniża koszty... Chyba tylko 2 zł to kosztuje, a co miesiąc już chyba około 25 zł.
Forumowicz
 
Od: 21 sie 2004, 13:20
Posty: 7474 (100/270)

Postprzez Myjk » 13 maja 2016, 15:00

Tu nie było mowy o jednej taryfie, tylko o pierwszej taryfie. ;) Ty masz jedną taryfę, bo grzejesz gazem CO i CWU. Dwie taryfy się opłacają dopiero jak się grzeje prądem chociaż CWU. Bardzo się opłacają gdy grzeje się CO i CWU.
Pozdor Myjk
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 26 paź 2007, 07:01
Posty: 5843 (2/8)
Skąd: Warszawa
Auto: Mitsubishi Outlander
PHEV '20

Postprzez DymeK » 13 maja 2016, 22:45

Myjk napisał(a):
DymeK napisał(a):1 Taryfa 68 gr

Brutto?


tak brutto taryfa ciepły dom w enea z gwarancja ceny jeszcze na 2 lata
Be Quiet And Drive (far away) Sprzedam uszczelki kolektora
Obrazek
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 25 mar 2005, 20:12
Posty: 896 (0/5)
Skąd: Kaczory
Auto: Xedos 6 2.5 V6 KLZE

Postprzez Myjk » 14 maja 2016, 15:49

DymeK napisał(a):tak brutto taryfa ciepły dom w enea z gwarancja ceny jeszcze na 2 lata

Fajne warunki, u mnie nie ma tak dobrze. :P

Tym bardziej zdecydowanie lepiej jest mi pójść w PC niż lepsze docieplenie, lepsze okna i grzanie czystym prądem. Gdybym do prądu chciał jeszcze klimatyzację w całym domu i grzanie basenu jak przy mojej planowanej instalacji na PC, wyszłoby zdecydowanie drożej. Poza tym jakoś nie wyobrażam sobie więcej niż 20 cm na ścianie i więcej niż 25 cm muru.

Najchętniej to bym jeszcze ściany trochę odchudził, dlatego zainteresowała mnie ostatnio technologia prefabrykatów, konkretnie odlewu z keramzytu. Oczywiście wszystkie dinozaury budowlane (w tym szwagier rysujący projekt) jak usłyszą o prefabrykacie, to szok przeżywają i łapią się za głowę. Trąci to podobnym ciemnogrodem jak w sytuacji grzania domów prądem czy pompami ciepła...

W przyszłym tygodniu jestem więc umówiony na kontakt i rozmowę. Technologia wydaje się ciekawa, robią w fabryce gotowe ściany z otworami okiennym/drzwiowymi, także puszki i peszle na elektrykę, mogą też zrobić ew. wodociągi. Mogą zrobić 1W do późniejszego ocieplenia, albo od razu 2W (już z ociepleniem), albo nawet 3W z tynkiem. Potem towar przyjeżdża na wcześniej przygotowane fundamenty (czy tam płytę) i w parę godzin ustawiają dom. Co ciekawe ściany są tak gładkie, że nie trzeba ich tynkować. Odpada więc sporo roboty w środku, nic nie musi schnąć itd. Ciekawy jestem tylko ceny. <lol>
Pozdor Myjk
Avatar użytkownika
Forumowicz
 
Od: 26 paź 2007, 07:01
Posty: 5843 (2/8)
Skąd: Warszawa
Auto: Mitsubishi Outlander
PHEV '20

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości

Moderator

Moderatorzy Hyde Park